Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

2318
# 08.01.2023, 12:03

kuba
No pravě, já jim už stejně nevěřim.;-)

168
# 08.01.2023, 12:04

wyc
Jo teď to zrovna píšu ale je to první takovej dobrej výstup, zítra tam nemusí být nic ,je to strašně daleko

wyc
Avatar
7
# 08.01.2023, 12:06

kuba
Vzhledem k výhledům stavu Vortexu, viz včerejší příspěvky, bych věřil tomu, že zima dorazí. Sníh už se zpravidla přidá, kór na horách ;-) Maximálně se to bude posouvat v řádu dnů, ale určitě zima dorazí.... musí, neb od 4.2. bych rád na dovolené místo pochoďáků provětral prkno :cool:

40
# 08.01.2023, 12:33

kuba
Na to se kouká vždy hezky, ale je to moc vzdálené a relevance je nízká. Očekávaná obří kalamita v prosinci nevyšla ani na 4-5 dní dopředu.

# 08.01.2023, 21:28

wyc
To je skvělý pro hory. Pro zbytek ČR je severozápadní proudění k h...u

385
# 09.01.2023, 19:51

Tak zatím s dlouhodobou předpovědí vylezl pouze ČHMÚ.. při takových teplotách to moc nevypadá na sníh a mrazy..

Předpokládáme, že období od 9. ledna 2023 do 5. února 2023 bude na našem území jako celek teplotně nadprůměrné. Nejteplejším ze všech 4 předpovědních týdnů bude první týden, v průběhu dalších týdnů budou podle předpovědních materiálů průměrné teploty klesat, ale stále se by se měly udržovat nad hranicí nebo blízko hranice dlouhodobých teplotních průměrů. Z hlediska celkového množství srážek předpokládáme, že období 9.1.-5.2.2023 bude na území ČR jako celek nadprůměrné, zejména kvůli vydatnějším srážkám v prvním předpovědním týdnu. V důsledku vyšších teplot nepředpokládáme výraznější přibývání sněhu ani na horách.

zdroj: ČHMÚ

wyc
Avatar
7
# 09.01.2023, 21:23

palma
Tak to je docela nuda :!!: Snad se to ještě nějak vystříbří...

385
# 09.01.2023, 21:34

Tak střednědobá od ECMWF právě vyšla.. horší než ta předchozí, celé období až do února s teplotami až +3 nadprůměr, vortex sice oslabí ale zdaleka ne tak jak původně ukazovali, (jsou tam ovšem pořád asi tři korelující běhy které jdou do mínusu, takže naději tam nechali), jinak přesnější se jeví GFS předpovědi, tedy vortex klesne dle všeho maximálně do průměru, a NAO vypadá, že má být v plusu či nanejvýš okolo neutrálu až do února ..komentuji opět,co tam je.. kdo chce ať si to vše zkoukne na ECMWF..:!!:

nová predikce vortexu
NAO v plusu do 5.2.
Odchylka okolo +3 až do 20.2.
496
# 09.01.2023, 22:05

Ano, i já potvrzuji, co píše palma výše. Nejnovější ECMWF celkem dost "přitopil" a dá se říct, že výhledově možná až do druhé poloviny února nevidí žádné zimní počasí (je pravdou, že čím dále, tím je signál slabší, ale to je dáno těmito výstupy).

Z nadějného vývoje PV až pomalu k SSW se PV vrátí ke konci měsíce z nadnormálu k normálu. Bude fajn po očku sledovat, jak dopadne aktuální dění v některých hladinách PV, zda se nějak projeví ještě ony zmiňované vlny a nebo zda-li ono zeslabení bude třeba větší / třeba menší apod.

Pro nás středoevropany já osobně nevidím asi žádnou jinou šanci než zablokovat Atlantik. Tyto šance jsou aktuálně mizivé, možná po X dnech se situace začne trochu lepšit a naděje poroste. Ale upřímně - vidím to i nadále pokračování stejného (teplého) scénáře. Ano, možná k nám něco krátce vpadne, ale to bude asi tak vše.

https://charts.ecmwf.int/products/extended-regime-...

http://arctic.som.ou.edu/tburg/models/?model=gefs&...

http://arctic.som.ou.edu/tburg/products/realtime/s...

Zajímavé také bude sledovat vývoj PV ve 3D struktuře a poloze. Nové výstupy výhledově celkem výrazněji změnily jeho pozici a jeho elipsovitý tvar by měl více opustit Sev. Ameriku a natočit se ke Grónsku / Atlantiku. Jak to nakonec bude a jaký propis počasí by pak byl na hladinu 500 resp. 1.000 hPa zůstává otázkou. Pravdou je, že PV ve výhledu vypadá hezky ucelený ve své struktuře i v nejnižších vrstvách (elipsovitý tvar se propíše dolů).

ota - jestli se nepletu, před pár dny si se zamýšlel nad možnou teplotní ochylkou za leden. Pokud si nastřelím výhled do cca 18.1. (teplejší) ráz, po 20.1. pak návrat k normálu (a nebo stále teplejší scénář ?), tepl. odchylka by mohla být opravdu výrazná, někde kolem +4 C, možná i více nad 5-6 C ... ? To by pak byl opravdu rekordně teplý leden.

PS. velmi až rekordně teplá vlna by mohla zasáhnout Sev. Ameriku (oblast Velkých jezer, SV USA, V Kanadu) někdy kolem 18.-20.1. Zatím tam modely malují rudé barvičky s teplotními odchylkami až +15 či +20C od normálu.

168
# 09.01.2023, 22:20

Jestli se má PV natočit ke Grónsku, tak by to dávalo korelaci s tou jeho následnou posilovací fází. Takhle polohovaný PV je dost nevýhodný pro zimní projevy v Evropě, ale je fakt, že kdyby se stočil lehce ke Skandinávii, tak chvilkově nějaký vpádek by přijít mohl. Bohužel ale ani jako silný optimista nevidím v modelech žádnou zimní situaci. Změna by mohla dojít možná ke konci ledna, chvilkově jsem tím směrem sledoval nějaké vpády z Arktidy ku Evropě, tak by se to jednou mohlo prolomit.

wyc
Avatar
7
# 09.01.2023, 22:32

palma
andy206
Aidamko1
Děkuji za konstatování nových výhledu, ač vyhlídky nejsou směrem k zimě růžové, vaše interpretace jsou srozumitelné a zajímavé ;-)

109
# 10.01.2023, 07:48

palma
V minulém dlouhodobém výhledu ČHMÚ se průměrná týdenní teplota aspoň dotkla normálu, teď už je (černá čárkovaná čára) setrvale nad normálem, docela pěkně ho kopíruje se vzdáleností zhruba 2 stupně. Navíc první 2 týdny (ty nejvíc jisté) by měly být z až 70% nadprůměrné... Aspoň že se pěkně zavlažuje naše jihomoravská polostep.

Analýza ČHMÚ měsíc
# 10.01.2023, 07:53

To to pořád nikdo neprepsal na to Jaká nebude zima?

385
# 10.01.2023, 11:06

Tak jsem se ještě podíval na jednu záležitost, narazil jsem na predikci, že koncem ledna začátkem února by se mělo ustálit tryskové proudění a mírně se posunout na sever, což by bylo prý naprd, tak jsem se na to podíval, no a ona to možná bude pravda, kouknul jsem na detail i celek a porovnal to se současností. Prý. pokud k tomu dojde, ustálí se v západní a střední Evropě západní proudění a nebude prokládáno vpády od severu, zpevní i PV (to vidím s otazníkem, tam působí mnoho faktorů) Nicméně to sem dávám, dá se to lehce sledovat..

současný jetstream
jet stream konec výhledu
detail narovnaný jetstream nad Evropou.
378
# 10.01.2023, 12:11

palma
Vypadá to nadějně.:D

385
# 10.01.2023, 14:11

swan1
Aby jste tam u Vás vůbec vyjeli... takový závěje! :D , já tu mám mít kulové, akorát vítr..

# 10.01.2023, 16:31

hoši 7.1 vše v pořádku obrázky a grafy vypadají dobře 9.2 šmitec a veškeré naděje na zimu až do konce února fuč:D… to je nějaká divočina ne, dělá vám to ještě dobře?:)

wyc
Avatar
7
# 10.01.2023, 17:34

charlie1
Však jenom sledujeme modely a tady diskutujeme prognózy, které přináší, my si to nevymýšlíme :) No a že to je jednou tak a podruhé onak, to je prostě realita. Zimu nikdo neodepisuje, může to být celé jinak, ale většinou ty naděje spolehlivě v průběhu času umírají, bohužel.

# 10.01.2023, 17:38

swan1
To je ještě v pohodě v Orlických horách se čeká místy i dvojnásobné množství sněhu. :D:D:D

Je to letos ale fakt tragedie tvl :( .

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.