Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, nejméně bude pršet na severu a severovýchodě

Diskuse o počasí Vánoce 2021 - počasí

169
# 18.12.2021, 20:50

Zatím je to hodně rozdílný ty modely, klidně může být kalamita a nebo teplo uvidíme co tam bude zítra

wyc
Avatar
7
# 18.12.2021, 22:37

Poslední týdny sledují model GEM a zdá se, že se stává nejpřesnějším. Ecák ho často kopíruje - když dochází na lámání chleba, GEM se častěji trefí. Mám pocit, že tento průběh zvítězí.

380
# 18.12.2021, 23:06

Nojo, ráno už všem bylo jasný teplo..
A zase je jasný akorát tak houno..:D
Od S se to do TV pěkně provalilo a sviští to k jihu..
Zatímco na JZ se TV zatím pěkně drží...

77
# 18.12.2021, 23:51

Spíš by to chtělo napsat samotnému sdminovi který model je poslední dobou nejpřesnější 👍

wyc
Avatar
7
# 19.12.2021, 00:10

JUGOCV
Stačí jen pozorovat modely a porovnávat s reálným počasím. Můj osobní research je zatím takový, že gfs je častěji vedle, než ecák. Ten bývá v ranných předpovědích s gfs v rozporu a čím více se rozhodné dny blíží, tím více se od gfs odchyluje, až se nakonec gfs přikloní k němu, naopak to bývá zřídka. Ecák však v ranných předpovědích bývá svůj, ale mnohdy tíhne k modelu gem, který rád podhodnocuje. Jeho odchylka ale, zda se mi, není taková, jako u dalších dvou zmiňovaných modelů. Jeho odhady jsou již v ranné fázi velice blízké budoucí realitě, místy se srovnává s gfs, ale nakonec otočí na velice podobné hodnoty, které avizuje ze začátku. Ta přecházející zimní epizoda se vyvíjela právě tak, nakonec gem, který již od začátku avizoval mrazy, zvítězil. V průběhu napodoboval několika výstupy gfs, ty však zklamaly. Nyní, na Vánoce, to bude zrovna tak, to se vsadím. Bude zima a snad i nějaká ta vločka spadne.:snih::led:;-)

380
# 19.12.2021, 00:20

JUGOCV
Na místní předpovědi se pár dní přiklání k Iconu,pak pár dní ke GFS, někdy k Ecáku..
Nejčastěji asi k modelu ICON.. Často to bývá až překombinované a dost mimo..

262
# 19.12.2021, 00:28

Jako teď nezávidím těm meteorologům, každej model ukazuje něco úplně jiného a fakt asi nebude skoro do poslední chvíle jasné, jak to nakonec bude, ale tak to má být, alespoň je co sledovat:D:)

# 19.12.2021, 07:30

Jen pro zajimavost , noc z 1.1 na 2.1 :D:D

# 19.12.2021, 09:09

Na zhodnocení přesnosti modelů můžete využít vlákno: https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-6-6160-Presnost_...

Model GEM má pro střední Evropu nejhorší výsledky, naopak model ICON EU je nejlepší (překoná jak ECMWF, tak Aladin). GFS bývá zpravidla někde uprostřed. Jsou to výsledky našich měření, která provádíme po celý letošní rok.

169
# 19.12.2021, 10:20

Tak to vypadá že nakonec asi zvítězí ta teplejší varianta, uvidime ještě zítra jestli se to nezmění

# 19.12.2021, 10:26

Tento týden k nám proudil teplý vzduch a sníh zůstal většinou už jen na horách. Nastala u nás tak poměrně výrazná obleva. I na horách roztálo od 10 do 20 cm sněhu (kromě Beskyd, kde se obleva projevila nejméně). Zítra se ovšem charakter proudění změní. ... Více >>

22
# 19.12.2021, 11:36

2 stupně a prší k večeru a večer by to mělo přecházet do sněhu
...tak už sníh s deštěm

22
# 19.12.2021, 11:37

kuba
No tak pro nás to právě teď vypadává na tu studenejsi tak nevím už teda :!!::!!::!!::!!:aspoň zmizelo +10 a :prsi:

238
# 19.12.2021, 11:47

Já bych teda řekl, že se spíš začíná prosazovat varianta, že bude lehce nad nulou a bohužel s deštěm. Možná zpočátku se sněhem, ale postupně se to změní v déšť.

111
# 19.12.2021, 11:51

Protože matka příroda je mocná čarodějka, věnoval jsem dnešní dopolední výcházku náznakům z přírody. Jehnědy tedy vypadají, že jaro bude tak za týden, krtci rejou jak o život, růže někde ještě mají nakvétající poupata (zjevně zatím nemrzlo tak silně, aby je spálilo). Hlavně bych řekl ti krtci, že se chovají, jako by ani žádná zima být neměla. Můj odhad je, že se to ve výhledech klasicky "vyhladí", tam kde modely dávaly drastické ochlazení bude pár stupňů pod nulou, kde bylo drastické oteplení bude pár stupňů nad nulou.

22
# 19.12.2021, 11:52

norové jsou většinou přísní a předevčírem kdy mělo být na sobotu +6 a dál teplo to dnes zatím končí takhle ...z pátku na sobotu krátké oteplení a návrat do mrazů

VHK
Avatar
30
# 19.12.2021, 11:57

No zatim se zda ze si o zime muzeme nechat zdat,bohuzel u nasich severnich sousedu to vypada na slusnou zimni epizodu,nam to pocasi zimni proste opet nepreje,bude opet jenom chcát:prsi:

22
# 19.12.2021, 12:06

VHK
věřím že dneškem a dál se to teplo bude dál smazávat,nejhůř na tom bude asi jz republiky kde zpočátku na vánoce tepleji asi bude....ale taky nemusí být :) třeba to rozhraní skončí těsně v Rakousku....to je fakt těžké tohle předpovědět...zítra,pozítří,možná až ve středu večer bude něco jisté

VHK
Avatar
30
# 19.12.2021, 12:27

Luka S
No myslim ze jste na omylu,uz vetsina modelu pocita s vyraznejsim oteplenim behem svatku,vzdycky kdyz je pretahovana mezi teplem a zimou vetsinou vyhrava teplejsi varianta diky tomu ze je teplejsi vzduch lehci a lepe pronika...

172
# 19.12.2021, 12:38

ludvicek
Jo toto jsem pozoroval a psal již do diskuse v půlce listopadu. Pak během 21dní napadlo pomalu 20cm sněhu. Krtek asi měl karanténu, tak musel něco dělat tehdy. Tady jsem viděl tři krtince, ale byly pořádné tedy.

No dle mého bude chladněji než modely počítají, protože si myslím, že spíše nadhodnocují výsledky operativních výstupů, takže bych fakt počkal pár dní na realitu.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.