Diskuse o počasí Jaká bude zima 2021/2022
Vortex se minulý rok zhroutil na začátku ledna, kdy došlo ke SSW. Letos je situace naštěstí jiná, takže bych si tipnul, že k jeho rozpadu by mohlo dojít mnohem dříve. Letošní stav je dle mého takový nemastný neslaný. ECMWF čeká zimu průměrnou až lehce nadprůměrnou, ale CFS čeká zimu s odchylkou 2°C.
Letos to dle pozorování přírody vypadá tak, že přijde velmi chladná zima, ale k tomuto se stavím spíše skepticky. Co jsem zaslechl od hajných apod, tak nás čeká zima lehce chladnější než minulá.
swan1
Tak ten únor je dle mého pro stř. Evropu lepší, protože řada z nás by to spojovala s tou východní bestií. Jo pamatuji jak jsi o tom psal.
Minulý rok se první sněžení v Brně objevilo na konci listopadu, kdy napadl i tenký nesouvislý poprašek. První výraznější pokrývka napadla až 3.12. kdy napadlo zhruba od 3-6cm sněhu (Díky proměnlivosti krajiny Brna se výška spadeného sněhu lišila v každé městské části).
Obvykle se v Brně první sněhová pokrývka objeví právě na konci listopadu, ale například v rove 2012 napadl 1cm i na konci října, či v roce 2009 hlásilo okolí Vranova po ránu poprašek.
Letos si myslím, že se první sněžení objeví v období 16-20.11. Možná se objeví i první sněhová pokrývka.
Jinak GFS již začíná v některých výstupech malovat kolem 6-8.11. teploty přes den max do 4°C a s možností prvního sněžení. Je to ale velice daleko, takže je to velmi nepravděpodobné. Nicméně se zdá, že ve Středomoří bude dost oblastí s nízkým tlakem vzduchu.
Petr12
Ano.
V letošní zimě se v Evropě očekává díky rozložení tlakových anomálii, že právě období od listopadu do ledna bude s nejčastějším výskytem mrazů a sněhových situací. Jakmile však v půlce ledna dojde k proměně na kladnou anomálii, tak má dojít k výraznějšímu oteplení (podobně jako únor 2020)..
https://mkweather.com/winter-2021-2022-forecast-ex...
Aidamko1
Já tam vycházel jen z toho, že po oslabení nebo rozpadu vortexu jsou většinou na řadě s vpádem arktického vzduchu nejdříve USA a Kanada..a to klidně opakovaně a teprve pak Evropa.. což loni vyšlo..
Letos to samozřejmě může být jinak..Na dlouhotrvající, silný vortex to zatím nevypadá..
VHK
Díky. Ano něco málo o tom vím, protože chci v blízké budoucnosti vystudovat matfyz a jít se plně klimatu věnovat.
swan1
Ano, letos to tak zatím vypadá. Když se koukám na vortex, tak v případě to rozpadu by sice mělo nastat oteplení, ale s odvoláním na klimatologa Marka Kučeru tam vidím, že v Evropě by se mělo projevit výrazněji také.
Tak další upřesnění, plus výhled na příští rok kdy má dojít k přepnutí z La Nina na El Nino...https://www.severe-weather.eu/long-range-2/la-nina...
Musím se smát těmto globálním předpovědím, je to úplně o ničem, hezké chtít vědět, ale stačí inverze a máte teploty brutálně nižší a třeba i s mrholením a o okres vedle je to úplně jinak. Pokud tohle bude trvat déle a i při absenci srážek dojde jenom sem tam k slabému sněžení, tak máte z celé zimy dojem úplně jiný.
Zachar
Můj názor je že rozhodně ano. Někdo z In-počasí tady možná nechtěně uvedl tuto závislost. Jenže hlavním nositelem vlhkosti je vzduch, který k nám proudí. Pokud je suchý tak inverzní vrstva nebude mít z čeho vlhkost čerpat. Pokud ve vyšších vrstvách proudí teplejší a vlhčí vzduch pak bude vlhkost z této vrstvy ochotně difundovat do chladnější nížší vrstvy. Tam se z důvodu přesycení budou tvořit kapičky vody tedy mlha.
Vokr
A prosím existuje nějaký důvěryhodný zdroj vašeho názoru? Nějaký model, či výpočty anomálií nad Atlantikem a Evropou. Trolovat choďte jinam, ne sem.
------------------------------------------------------------------------------------
Co se tak koukám na vyhlídky, tak to začíná vypadat velice nadějně. Kolega Marek Kučera ve svém nejnovějším článku https://mkweather.com/winter-2021-2022-forecast-ch... začíná poukazovat na fakt, že záporná anomálie NAO-/AO- bude díky vysokému tlaku nad VB poměrně dominantní oscilační fází letošní zimy. V nejnovějším rozboru se navíc mluví o faktu, že i v únoru by fáze NAO- mohla nastat, takže teplotně špatně to zatím vypadá pouze na období ledna.
Judah Cohen, který se společně s jeho spolkem AER zabývá oscilacemi a PV naznačil, že letos zatím není v aktivní fázi Uralská blokace, která minulou zimu docela dost změnila průběh zimy. Letos to zatím nijak moc dobře nevypadá, ale máme teprve říjen. Pro neznalé, při kladné fázi Uralské blokace dochází velmi často k SSW, tedy tomu, co i přes silný vortex nastalo minulý rok. Kolega Cohen již dříve naznačil pravděpodobnost propojení i s jevem La nina.
Tak uvidíme co bude dále a co přinesou další aktualizace.
Hezký večer.
ludvicek
"letos zatím není v aktivní fázi Uralská blokace, která minulou zimu docela dost změnila průběh zimy. Letos to zatím nijak moc dobře nevypadá, ale máme teprve říjen".
To bylo popsání aktuálního stavu s uralskou blokací. Tam je veliká nejistota, protože jednou to vypadá, že nakonec nebude, ale pak že zase ano. Ohledně zimy to samozřejmě je také veliká nejistota, ale máme první slabé náznaky, které ale svým způsobem nic nemusí znamenat.
Aldy1977
Myslíte špatně. Co mají všichni s tou TV nad východní Evropou. To je nějaký módní trend? Vždyť při pohledu do modelů je jasná změna, takže fakt nevím co všichni plaší. Ta TV se bude hnát na Ural, tam má dobrou pozici, takže tak.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.