Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2021/2022

386
# 18.02.2022, 18:52

Aidamko1
No, jo, já to chápu, ale někomu se to musí opakovat dokola, prostě zákon učení..:), ale jo, mě to připadá, že tu prostě máme opozičníka..:) Já to v některých tématech taky vyznávám, ale ohledně počasí, když data opravdu v daný okamžik mluví jasnou řečí, nebudu tomu oponovat na základě svého přání..navíc když už dokoukneme do nějakého 6.3. tak opravdu každým dnem je možnost nějakého studeného extrému (nemyslím přes den +4 a nad ránem -4) menší a menší, co naděláme, těším se, až to Todayovi vyjde a budu za blbce... :D

15
# 18.02.2022, 19:56

GFS už má ve výhledu studené kontinentální proudění od SV/V :D. Myslím, že je v tom sám a nemyslím si, že to vyjde, ale je to zajímavé něco takového vypočítat za současných okolností při velmi silném polárním vortexu.

386
# 18.02.2022, 20:16

Today2
na 6.3.2022 tam vidím v poledne +9... jestli je to při východním proudění, tak potěš koště..

# 18.02.2022, 20:17

Today2
kde? Rusko? Typický

WXCharts.com
378
# 18.02.2022, 20:21

S tím si GFS hraje už několik výstupů.. dává to na cca 3-4 dny na přelomu měsíce..
Ale v noci lehce pod nulou, přes den nad nulou..
Studený SV se tomu moc říkat nedá...:D

496
# 19.02.2022, 15:19

Kalendářní zima se nám blíží ke konci, ta za okny letos skončila již mnohem dříve ... Připravil jsem pár zajímavých dat resp. srovnání loňské vs. letošní zimy. Čerpáno z mých osobních dat resp. sběru teplot a počasí, které si už více jak 15 let zaznamenávám den co den v zimním období. Jelikož je sběr dat omezen, nemohu poskytnout další srovnání, která by byla neméně zajímavá.

Další informace budou spojeny pro mou lokalitu, ale obecně většina míst v ČR na tom bude podobně. Letošní zimu hodnotím jako velmi slabou po stránce mrazů, sněhu. Ve nižších a z velké části středních polohách jsme si ji prakticky ani neužili. Na druhou stranu je potřeba zmínit, že při určitých situacích (postupu srážek) napadlo relativně dost sněhu v oblastech hor, pod horami, návětrné strany apod., kde se toto promítlo i do poloh např. kolem 500 mnm.

Kdybychom se podívali na srovnání posledních výstupů z 22.11.2021, jaká ta zima bude, tak modely ji viděly velmi podobně - ECMWF maloval tepl. odchylku +0,5 až +1,0 C resp. +0,5 až +1,5 C, UMKO byl na tom prakticky stejně a CFS2 maloval trošku teplejší střední Evropu jak předešlé 2 modely (až k +2,0 C). Nutno zdůraznit, že se jedná o teplotní průměr za všechny 3 zimní měsíce.

A výsledek? Ten vypadá, že někde bude více jak +2,0 C, pro mou lokalitu odhaduji +2,4 C. Ovlivní to hlavně aktuálně velmi teplý únor, který má od běžného února hodně daleko.

Více k datům a statistice pak přiložený obrázek. Tato končící zima se tak zapíše mezi ty velmi teplé až nejteplejší a uvidíme, na kterém "místě" se umístí. Snad ta příští zima bude lepší, i když ...

Srovnání zimy 2020/21 vs. 2021/22, můj osobní sběr dat z mých meteostanic
15
# 19.02.2022, 18:31

palma
Peter Sedlák 1
swan1
Východní studené kontinentální proudění tam skutečně bylo na konci února. Ale už je to pryč. Kontinentální proudění nemusí automaticky znamenat pořádnou zimu, jak si někteří zřejmě myslí. Jde zkrátka o studený suchý východní vítr. O síle jsem nikde nic nepsal. Ani o Rusku.

386
# 19.02.2022, 21:39

Today2
Jak už tu pár lidí radilo, když už nic, je dobrý se podívat, kde je k dostání studený vzduch.. i v té Moskvě má být přes den maximálně někde okolo nuly..no a pak se kouknout, kam odtamtud fouká..a je pak jasný, zda to má kapacitu přijít sem, a v dostatečné síle..a nemusíte se pak dohadovat o tom, kdy sem letos dorazí studená vlna, nota bene od východu..

378
# 19.02.2022, 21:51

palma
Asi tak..;-)

171
# 22.02.2022, 16:29

Krásné dobré úterní odpoledne všem.
Rozhodl jsem se dnešní den věnovat poslednímu zimnímu rozboru, takže jsem se rozhodl jednak o predikci na následující dobu, ale také o krátké zimní zhodnocení na konci.

K výhledu:
Tak v současné době výhled vypadá minimálně zajímavě co se týče dění s PV a také s děním nad severním Atlantikem. PV začne pozvolna slábnout, ale na rozpad to ještě určitě nevypadá minimálně z toho důvodu, že Vortex se bude přesně tak, jak předpovídaly globální modely od prosince přesouvat směrem nad Ural a Sibiř, takže rozpad ještě není na místě. Pro Evropu to bude znamenat s přesunem nad Ural vyšupnutí TV daleko nad Mongolsko, a nad Atlantikem stabilní TN, které budou směřovat nad západní Evropu se společnou drahou TV nad středomoří od JZ.
Polární vortex 10.3.2022

Pravděpodobné je ale dvoudenní ochlazení v období 25-28.2., které by mělo přinést v noci lehčí mráz, ale přes den teploty v nížinách vysoko and bodem mrazu. Po tomto ochlazení bude přechodně proudit do ČR vzduch a advekce od JZ.
Ochlazení dle modelu GFS pohledem do výšky T850 (1,5km).

Ohledně NAO+AO.
Indexy severoatlantické a arktické oscilace budou v následujícím období kladné, takže v Evropě bude pokračovat stabilní JZ/Z a přechodně SZ proudění, které avšak bude pro následující období jako celek znamenat teplotně nadprůměrné počasí.
NAO index
AO index

Co MJO?
Index MJO se bude z fáze 3 a 4 pomaličku přesouvat na jarní fáze 5 a 6, tedy lze pod vlivem slábnoucího vlivu La Ňiňa očekávat, že vlivem ovlivnění pacifických a amerických tlakových zón bude pokračovat tlak na meandraci jet streamu, čímž se bude udržovat vysunutý více na sever a propady k jihu tak nebudou časté.
MJO index

Co chci říct ke zhodnocení zimy?
Kdyby byla zimy od 25.11 do 16. ledna, tak bych řekl, že to byla poměrně vydařená zima s poměrně velkým spádem sněhu. 26. listopadu napadlo kolem 8cm, hned 28.cm během krátké doby dalších 5cm. Další sníh napadl 4-5.12, kdy to bylo také mezi 5-7cm, další sníh napadl 9.12., kdy ho napadlo k 20cm sněhu, což bylo nejvíce od roku 2017. Sníh napadl také na štědrý den, kdy to bylo k 5cm, další sníh napadl také 28.12, kdy to byly 4cm a další sníh napadl 9.1. a poté v půlce ledna kolem 22-24.1.

Teplotně zima katastrofa. Prosinec průměrný, leden s odchylkou +2, ale únor zatím +4°C, takže nic moc.

Tak tedy přeji hezký zbytek dne a slunečného odpoledne.
PS: díky za ty haldy skvělých příspěvků o počasí v letošní zimě stejně jako minulý rok, budu se těšit zase příští zimu :)

386
# 22.02.2022, 16:34

Aidamko1
Palec nahoru za rozbor, a přeju coviduprostý zbytek školního roku až do prázdnin, pak se uvidí co dál..:cool:

171
# 22.02.2022, 16:48

palma
Díky, hlavně ať je už bez těch karantén, protože od 16.1. jsem pomalu v kuse doma a fakt to člověka se*e, ale zase má člověk více času na počasí a šťourat se ve výhledech :D

# 22.02.2022, 17:32

Aidamko1
My ti též děkujem za skvělé, velmi naučné a někdy hodně rozsáhlé příspěvky tuto zimu, a vlastně i obecně za celou dobu. I ten rozbor paráda.
A vážně promiň za to hnusné závidění z mé strany hlavně na začátku prosince.

Hodně štěstí nadále

PS: tady je naopak zataženo :-d

378
# 22.02.2022, 21:17

Aidamko1
Díky za rozbor!
Zima tady na JZ letos jednoduše hrůza.. katastrofa, trápení.
14 dní se souvislou sněhovou pokrývkou (loni 57).
Max vrstva sněhu 14cm, ale to jen na pár hodin, než to začlo tát..jinak jen poprašky, max pár cm..
Ledové dny bych spočítal na prstech jedné ruky..
Tady se nepovedl ani ten konec listopadu a prosinec, jako jinde, lepší zimu, než tady, měly letos i leckteré nížiny..
Teplé kapsy vzduchu při přechodech front a TN tu na JZ byly opravdu letos úmorné, oblevy silné..a dlouhé..
Něco ještě mohl zachránit únor, ale ten to se svou výraznou plusovou teplotní odchylkou naopak umocnil, dorazil..:D
Jediné plus snad byly bílé vánoční svátky (25-26.12.) To bylo opravdu milé, vzácné překvapení..
Takže už se těším na jaro, které doufám bude mít pozvolný, ale jistý nástup, tak, jak to má být.. A příští zimu přeji všem, kdo s tou letošní nebyli spokojeni, jenom lepší a lepší!;-)


171
# 22.02.2022, 21:26

swan1
Děkuji za kladnou reakci, která mě zahřála u srdce. Už jsem se bál, že se ozve Today a vysměje se mi jak má ve zvyku.
Ohledně tvého zhodnocení zimy, tak to je vyloženě smutná a krutá realita. Já když to tak vezmu, tak z hlavy vím, že zde dnů se sněhovou pokrývkou bylo něco přes 20, což je na Brno (i když na polohu 400m.n.m) celkem dost. Sníh byl často i dole, takže tady až na únor a část ledna nouze o sníh nebyla.
Jen bych se rád zeptal jaké bylo nejnižší minimum, které jsi v letošní zimě naměřil?

No příští zima snad bude daleko lepší nejen u nás, ale i na JZ a ostatně všude v ČR.

378
# 22.02.2022, 21:39

Aidamko1
To je bez debat, že sněhu sis letos užil ve svém místě pozorování více, než já tady..
Já za ním musel jezdit nahoru na Šumavu, naštěstí to nemám daleko:)
Vzhledem k absenci sněhové pokrývky to bylo s mrazy tady velmi bídné..
Letošní minimum -13°C..
Loni při únorovém průniku arktického vzduchu to bylo -20°C..
Jinak letošní zimní minimum šumavské by myslím mělo být -27,7°C na Březníku..
I v šumavských mrazovkách to letos bylo s mrazy slabší, než jiné zimy...

171
# 22.02.2022, 21:48

swan1
Jojo díky. Tady letos bylo minimum -9°C, ale v minulé zimě to bylo -14°C. Je pravda, že má oblast patří ve srovnání s okolím stále k teplejším. Takový Vranov, či Útěchov, což jsou v mém okolí asi nejlepší místa na zimní radovánky, tak měla v letošní zimě pod -10°C několikrát, ale také měla tato dvě místa mnohem více dní se sněhovou pokrývkou. Prakticky od konce listopadu až do začátku ledna v kuse.

15
# 22.02.2022, 22:09

Aidamko1
Vtipné, nikdy bych se nesmál jen tak... Tvoje rozbory jsou dobré sami o sobě, ale já mám radši trochu jiný typ příspěvků...

K hodnocení zimy: No za mou oblast mám pocit, že už mi to je nějak jedno, ale úvod byl fajn, pak už to bylo zajímavé jen na horách a v nížinách to bylo zajímavé jen z hlediska větru. Zimní projevy v nížinách byly za únor téměř na 0, nedá se k tomu nic moc říct. Leden byl velmi podobný, takže hodnotit z hlediska zimních projevů by šel prosinec. Tam to bylo celkem slušné, už jenom chyběla trochu větší zima a více ledových dní.

171
# 22.02.2022, 22:14

Today2
Tak to jsem rád, jen doufám, že nám ukážeš jaký typ příspěvků máš nejraději, protože zatím argumentuješ, jak jsi si z našich nic neodnesl, tak budu velice rád, když se pochlubíš něčím, co nám něco přinese ;-) to není kritika, ale pouze přání.

15
# 22.02.2022, 22:21

Aidamko1
Tvoje příspěvky jsou nejlepší ze všech jako vždy. To myslím vážně. Já když pročítám diskuzi, tak vždy vyhledávám konkrétní údaje, hodnoty apod. takže dlouhý text mi nic neříká. Ale na to kašli, každý tu preferuje něco jiného a tvoje příspěvky jsou na nejvyšší úrovni, takže se určitě líbí hodně lidem.

PS: Samozřejmě jsem měl problém s těmi dlouhodobými výhledy, ale to je můj problém a na kvalitě tvých příspěvků to nic nemění.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.