Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2021/2022

# 23.11.2021, 12:39

Jinak pro zajímavost , tak nejvíc zatím tuto zimu při procházce na perninský vrch . Jen přechodně však .5.11.21

238
# 23.11.2021, 12:42

Ty modely jsou zatím pořád hrozně rozházený. Nicméně třeba GFS má teď prakticky celý výhled hezky zimní minimálně od středních poloh :)

379
# 23.11.2021, 12:49

Novorolak
Jj, díky. Já vím, že se tam nahoře v zimě často pohybujete, přebýváte, fotíte..Někdy se tam fakt chystám na projížďku tím horským vláčkem..
Je to opravdu nádhera!:)
Mě to povídejte, já 40let bydlel na Šumavě, 760mnm, z okna koukal na 12tistovky, 13tistovky, i na Plechý(1378mnm) nejvyšší horu české Šumavy, no a teď na Sušicku v zimě o těch 230m níž někdy trochu trpím..:D
Ono i tady je nádherně, ale ta nižší nadm výška je prostě znát, však víte..
Naštěstí to do vyšších partií Šumavy mám jen pár km...
Jinak dnes v západních Čechách ve stinných místech celodenní jinovatka, mráz..

379
# 23.11.2021, 13:34

Tak tomuhle se mi nechce věřit..To je nějakej džouk:D
Nejnovější výhled je naprostý zimní luxus až do nevidím...

22
# 23.11.2021, 14:16

Ahoj :) musím se vyjádřit :D jelikož je dlouhodobá nerovnováha ve srážkách a tzv. jednou to přijít musí tak myslím na 90% to přejde přes východ ,na střední cestě trvá jen icon a aladin už taky naznačuje že to začne přicházet přes jižní Moravu ,každopádně sníh jen od středních poloh ,v příštím týdnu i nížiny ,z pátku na sobotu až 10 cm a další týden v součtu až 40 cm na horách .Jinak se někde psalo že zima má být bohatá na sníh hlavně v karpatských pohořích.Zkušenost z minulého roku kdy byly výstrahy západněji tak skoro nikdy nevyšly a nejvíc toho spadlo vždycky tady (polovina dubna třeba 30-40 cm za 1 den)

22
# 23.11.2021, 14:35

určitě jsem zvědavý na aladina v 18.00 a určitě bude úplně jasno až ve čtvrtek ,od toho jihozápadu to je téměř vždy směr severovýchod kdy proudění obejde Alpy ,Čechy se ale určitě taky dočkají kdy už převládně sz proudění v příštím týdnu a sníh se dostane všude

258
# 23.11.2021, 14:47

No jo, tak už jsou výstupy jasnější, v mojí oblasti se žádná zima konat nebude - nadnulové teploty a žádné srážky, ale tak aspoň nebude bahno:D, jak už jsem jednou psal tady si budu muset počkat na sníh až do ledna:zz::D

2702
# 23.11.2021, 16:41

Tak tady máte Aladina, trochu mne potěšil, ta hranice bude v JV, V Čechách, tedy víc do Čech se to asi nedostane ale sem by to mohlo zasáhnout, v podstatě nám nesmazali vůbec nic jen to ubrali z cca 15 cm na cca 5-10 cm
Hlavně teploty budou vynikající, na V sice bude může sněžit víc ale zase to tam kvůli slabě nadnulovým teplotám bude mokré, zato tady má být celý den okolo -1 stupně

Aladin srážky v pátek v poledne
168
# 23.11.2021, 16:50

Tutugon
Podle mě by se to mohlo vysunout ještě více k severu, uvidime co další výstupy :):snih:

22
# 23.11.2021, 16:51

Tutugon
tak ono to je ve 12 kdy to začne na severovýchod teprve přicházet,ve večerních hodinách kdy ten střed půjde už bude lehce nad nulou a to při takovém hustém sněžení se už udrží,do sobotního rána by mohlo napadnout těch 10 cm

# 23.11.2021, 16:55

I přesto že to téměř všechny modely dávají na východ tak jsem optimistickej a čekám že to dorazí na celé Čechy. Já tomu chci věřit.
čekám na pátek jak to nakonec bude. Zatím špatný

2702
# 23.11.2021, 17:00

Zvláštní Icon nyní dává úplný prd i na Moravu 2-3 cm co to je za výstup, toho se obávám že to zůstane na jihu:!!:

379
# 23.11.2021, 17:02

Luka S
To se takhle vůbec nedá paušalizovat, přechod TN či front od JZ..přes Alpy..
To má X způsobů..za různých podmínek..
Nejčastěji to od JZ Alpy lehce pozdrží, trochu se to kolem nich obtočí, po jejich SZ okraji a přes ČR to chodívá ve dvou ,, obvyklých,, pruzích, buď Šumava, stř Čechy, Krkonoše nebo J Čechy, Vrchovina, V Čechy..
Pokud to ale jde od Jihu, Alpy to buď pouští dál, nebo dlouho nepustí a pak ano, nebo to přes ně prostě nepřeleze a podjede je to..
Záleží na mnoha faktorech, rozložení okolních TÚ, jejich aktuální dynamika, síla a směr proudění v různých hladinách, atd, atd..
Už mnoho předpovědí ,, shořelo,, pár hodin před podobnou situací nebo i během ní...
Až pozítří večer bych si troufl tipnout, dle dráhy a rychlostí postupu středu TN, řív určitě ne..

2702
# 23.11.2021, 17:11

Ale GFS přidal ze 4 cm na 8-10 příští neděli:D:snih: no on se rozsvěcuje ten vánoční stromeček je první advent,tak by mohlo být trochu sněhu do těch 10 cm aspoň..

168
# 23.11.2021, 17:12

Tutugon
Jo GFS to na neděli dal teď pěkně i na celé Čechy :D:snih:

22
# 23.11.2021, 17:13

swan1
tak aspoň minulou zimu byla tahle situace téměř pokaždé stejná ,kdy to lezlo přes jižní Moravu ,teplejší Zlínsko ,to bylo za jeden den déšť ,ledovka a nakonec sníh...raději bych byl za jistější severozápad,snad přijde i severovýchod někdy po půlce ledna..jinak na Mikuláše je sníh téměř vždy

379
# 23.11.2021, 17:53

Luka S
Tahle situace je ale hodně odlišná od ,, klasických Jadranek,,..i od přechodu jen zvlněného rozhraní od JZ.. Půjde o přechod celé TN..
TN je aktuálně nad Pyrenejským poloostrovem a pokud její postup k V, SV nebude mít opravdu důraznou dynamiku, zablokuje to od SZ okraj TV který to stlačí k JV a klidně to může dopadnout tak, jak teď maluje ICON, že to Alpy nepřeleze a v podstatě podjede..
Nebo si to půjde na ten SV důrazněji a může nasněžit v celé ČR, s tím že na V by sněžilo spíše až od středních poloh..
Těch možných scénářů je opravdu více a je to složitá a nejistá situace..

171
# 23.11.2021, 17:59

Koukal jsem na srovnání všech modelů. Vypadá zajímavě, ale pro moji střední polohu to vypadá na první výraznější sněžení od ledna. Uvidíme jak se to vyvine, ale vypadá to dobře.

K té TN.
Dost často se při podobné situaci vytváří samostatný střed té oné TN. Pokud by se vytvořil, tak sněžení by zasypalo celou ČR s tím, že by linie střetu advekcí ležela na pomezí střední a východní Moravy.

K nějakému výraznějšímu ústupu TN to v současné době moc nevidím (myšleno ústup o několik stovek KM). Určitě bude záviset na každém kilometru, ale v tomto případě si věřím, že i v mé oblasti bude sněžit. V pátek se navíc budu pohybovat až v oblasti s výškou nad 540m.nm, tam to snad bude jistota.

:)

73
# 23.11.2021, 18:30

Zatím k této situaci napíšu jen to, že aladin velmi rád a často přeceňuje sněžení. Tj. že šrafuje i tam, kde to jinak jasně vypadá na déšť.

22
# 23.11.2021, 18:45

celé je to zašmodrchané :) každopádně tady na východě icon i všechno ostatní maluje sníh jen je další rozdíl že icon jede stále v chladnějším i v neděli a gfs na pár hodin oteplení a déšť a v pondělí zase sníh....asi bude první větší klouzačka

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.