Diskuse o počasí Budou v únoru silné mrazy?
Tady je -10 při , něco podobného nepamatuji, až budou v noci hvězdičky, tak tu bude kolem -15. Když k tomu přičtu denní maximum včera i dnes -8, -7, 15cm čistého prašanu a fakt, že hovořím o nadmořské výšce 200m.n.m. v Polabské rovině, tak je to vážně síla.
Letošní únor mi jistě navždy utkví v paměti.
Když k tomu ještě přičtu, že je rok 2021 (pokračující a sílící GO a změna klimatu), že je to relativně dlouhá epizoda a že se to povedlo zrovna v únoru a ne v lednu, tak určitě jde o výjimečnou zimní epizodu.
A ještě jde o oblasti, které jsou silně ovlivněny srážkovým stínem KH, při sněžení ten východní vítr tak často nefouká.
V těch nížinách v SZ půlce Čech, Poohří, západní část Polabí apod. se něco takového nepovede možná dalších 10 let.
aura33
Nebo se taky může klidně objevit další cyklus "normálnějších" zim. To dnes nikdo neví a budeme to moci posoudit až zpětně Stejné to je se srážkami. Před rokem by si tady nikdo nevsadil že bude deštivý rok a stalo se. Jak to bude letos nikdo nevi, ale nakročeno máme dobře. Takže proč by tomu nemohlo být i v případě zimních epizod
Petr75
Máte pravdu, jde o počasí... některé ty zimy v minulosti byly velice slušné i dva, tři roky po sobě i v nížinách. Takže příští rok může být klidně repete.
Musím uznat, že představa, že bude pořád jen více teplo, sucho apod. se celkem zhroutila, bude to asi hodně kolísat...
Co se týče srážek aktuálně je to neskutečné, takový náskok už v únoru, mám cca 50mm navíc, množství které zde spadlo od 1.1. odpovídá půlce dubna, nedokážu si představit, že zde letošní rok skončí srážkově podprůměrný.
aura33
Petr75
Pánové, nechci kazit vaše nadšení, ale vezměte rozum do hrsti. Pořád zima v součtu tří měsíců je na řadě míst nadprůměrná (hlavně to "kazí" ten prosinec, ale vymazat se nedá, no). Reálně v mé části ČR byl zimní týden jeden v lednu a teď budou asi 2 v únoru. Navíc se letos sešlo několik faktorů pro slušnou zimu, přičemž sluneční minimum zase dalších jedenáct let nebude. Reálně nám tak spíš hrozí nezimy. Ale zároveň nepopírám, že se může taková zima zopakovat častěji, jen pravděpodobnost bude nižší, asi jako když slepé kuře najde zrno.
Edit: A to se nebavím o tom, že podle normálu 1961-90 může být i tenhle únor někde blízko průměru.
ludvicek
Jde hlavně o SZ část ČR včetně nížin, jinde je to slabota. Samozřejmě celá zima není nic extra, jde spíše o tuto jednu epizodu.
Jinak modely začínají oteplovat, mrazy vydrží asi tak max. do 20.2., aktuální výstup GFS je nejchladnější možná varianta podle ansámblů... Podobně to vidí i ECMWF.
ČHMÚ má ve výhledu nízkou oblačnost a mrznoucí mlhy, takže by mohla být inverze...
ludvicek
No, pokud vyjdou současné předpovědi, tak bude únor ve slušném podprůměru i podle starých podprůměrů. U nás například byl únorový průměr z let 1931 až 60 -0,2°C. Letos by měl zůstat pod -2, samozřejmě pokud nebude závěr nějak extrémně teplý.
A co se týká těch dalších zim, já bych několik chladnějších moc nevylučoval, samozřejmě se otepluje, ale ty velmi teplé zimy posledních let byly způsobeny pro Evropu velmi nezimní synoptikou, kdy převládalo teplé západní nebo jižní proudění. Stačí když se to teď na pár let změní a zimy můžou být chladnější. V co už ale příliš nevěřím jsou studené prosince, poslední podprůměrný byl v roce 2012 a pomalu se z prosince stává podzimní měsíc. Díky oteplování už tam ten studený vzduch není příliš kde brát. Zatímco v druhé půlce zimy je ho zatím dost.
palma
Tak pokud se podíváme do minulosti, tak vždycky i ta následující zima byla většinou chladnější. QBO zůstane na východním, je to dvouletý cyklus. La Nina vydrží do léta a pak se přepne do normálního stavu ENSO, sluneční minimum vliv může mít a v případě, že ano, tak i následující zimu dle hypotézy vědců mít bude. Uralská blokace je v cyklu taky a ta se vrátí v zimě taky.
Pokud jste tak vzdělaný, jak se tváříte, tak si doporučuji přečíst něco o uralské blokaci, ta byla vlastně hlavní určující společně s TV nad Grónskem.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.