Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Již od rána místy přeháňky nebo i bouřky

Diskuse o počasí Sněžení 23.1. a 24.1.2021

293
# 25.01.2021, 10:20

aura33
U nás je stále hladina podzemní vody pod normálem a když nyní budou vydatnější srážky, tak není evapotranspirace a tedy naprostá většina vody se vsákne. V létě se často voda kvůli žíznivé přírodě ani nedostane pod povrch.

22
# 25.01.2021, 10:26

[b]deštník
Ještě včera byl výhled docela solidní tak třeba se to změní a to jsem zrovna četl článek jak bude únor zimní:D no uvidíme.

238
# 25.01.2021, 11:12

Rezna85
Dřív to ale dostávala víc i Vysočina. Teď když už přijdou slušnější srážky, tak to chodí v dešti.

aura33
Ale na zdejší poměry to je pořád málo. Měli jsme štěstí na tu srážkovou vlnu začátkem ledna. Od té doby spíš připadávaj drobný centimetry. Nebýt té první dávky, tak už jsme teď úplně bez sněhu s popraškem. Za poslední 3 dny jsme dostali možná tak 2 centimetry, což z podobných poloh je asi nejméně z celé Čr. Těch 5cm teda nevím kde bysme dostali ....tu srážkovou vlnu si zítra vysajou hory a Bavorsko ;-)

Tutugon
Nový GFS drží průplach, ecák sice menší oteplení, ale sníh skoro žádný. To na východ od nás si asi užijou...Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Balkán až po Estonsko...tam to bude proudit o sto šest, zatímco u nás bude obleva taková, že se asi budeme muset rozloučit s tím, co máme :)

Sníh aktuálně takhle... cca 14-20 čísel podle místa. Dle ČHMÚ stanice dnes změřeno pozorovatelem 19cm.

53
# 25.01.2021, 11:24

Tak na Vysočině spadne nejvíce srážek do konce měsíce, takže o stěžování se sněhem fakt nemůže být řeč. Vysočina měla za rok takové úhrny, že je předzásobena na tenhle rok úplně v klidu. F4 to napsal správně. "kdo chce víc, nemá nic" Navíc GFS tam maluje pak další sněžení.
Tak já bych měl mít na svojí výšku dle Atlasu podnebí v lednu 10-15cm, ale maximum bylo 5-6cm dle místa měření, ale stejně to stačilo.

Ta čtvrteční vlna přinese pár kapek a pak oteplení, což mě nijak moc nevadí. Dokonce by pak mohlo být i k +10.

Jo a mimochodem, já jsem člověk, který se adaptoval, takže ty tropická vedra v létě mě vůbec nevadí, naopak, čím je chladněji, tak tím hůře to snáším. Rád chodím na výlety, takže čím tepleji tím lépe.

Já bych se klidně pro spokojenost všeho lidu přestěhoval i do Klášterce nebo okolí Mělníka. Tam bych přežil v klidu.

2745
# 25.01.2021, 11:25

Prady
Budem držet pěsti Ecáku ať vyjde aspoň tahle varianta, přechodné krátké oteplování na 3 stupně v pátek a pak už zas do mrazu a k tomu nějaký sníh, to by se mi líbilo spíš by byl větší příbytek než úbytek:) no budou se střídat fronty jako v lednu 2019, tedy vyšší polohy a hory hlavně na SV mají záruku že jim nic neroztaje, my na jihu bohužel trochu ostrouháme:!!: jinak tady u nás tak 10-13 cm, v noci na dnešek a dnes trochu připadlo tak 1 cm;-):snih:

# 25.01.2021, 11:55

Aidamko
Na Vysocine by chtěli, aby snezilo jak v Alpách a pořád by si stěžovali a remcali. Už je to otravný. Jak tu někdo psal. Odstehujte se do Himalaji. Myslím, že na Vysočině je stav sněhu úplně v normě.

50
# 25.01.2021, 12:01

deštník
S těmi modely to není tak těžké, jen to může trvat, než člověk pochopí zhruba, jak to funguje, je dobré si udělat nějaké taháky.

Já mám vypozorované, že v zimě nejistá předpověď na cca 5-10 dní dopředu funguje následovně: (teploty jsou myšlené pro nížiny)

Pokud model pracuje s oteplením, většinou vyhraje mírně teplejší varianta, to znamená teploty v rozmezí 5-10°C. Brutální teplo 10-15°C bývá za celou zimu v jednotkách dní.

Pokud model pracuje s ochlazením, většinou vyhraje mírně teplejší varianta z těch chladnějších, ovšem ne ta nejteplejší, tzn. nikoliv nejmírnější možné ochlazení, takže většinou vyhraje varianta v rozmezí 0-5°C. Větší mrazy přes noc pod -10 a přes den kolem -5 bez inverze, tzn. ledový den úplně v celé ČR taky je většinou v jednotkách dní za celou zimu.

Pokud je předpověď na 3-5 dní dopředu, většinou se ještě oteplí o 1-2°C, pokud je předpověď na 24-48h, je to tzv. tutovka, které člověk může věřit.

Snad jsem Vám pomohl.

Prady
Byl jsem zvědavý na Vaši reakci a musím Vám dát za pravdu, poslední dobou skoro vše chodí přes pohraniční hory, což je normál, ale Vysočina má pěkný oblouk, no ale zase když už tam leží sníh, tak to člověk vnímá jinak ne? Každý cm v podstatě dobrý a takových 5cm nenapadne každý den a už to musí nachumelit, což není za 5 minut...

Aidamko
On když se někdo stěhuje někam k horám nebo na Vysočinu, tak pochybuji, že jediný důvod bude počasí, většinou je to více důvodů, proč se člověk tak rozhodne a počasí nemusí být tím hlavním. ;-)

381
# 25.01.2021, 12:06

deštník
Co bude do konce mesice nikdo nevi, kde spadne nejvice a ceho..
To je jen placani..
Jiste je jen to, ze nejvice snehu dostanou hory nad 900mnm..
Ve strednich polohach to bude stridano destem.. Niziny nema smysl komentovat...
Modely se rozchazeji, v tech strednich polohach to vsrchno v pstek a v sobotu nejspis splachne lijak..dle GFS, dle Ecaku ma byt chladneji..
Tak si vyberte...
I kdyz vam v Brne to muze byt co se snehu tyce aktualne uplne buřt...
Na Vysocine nebo Sumave panuji opravnene obavy, ze v tomto tydnu ve strednich polohach snih muze zmizet..
V Brne tyto starosti muzete v klidu vypustit..

388
# 25.01.2021, 12:19

Tak tady, krásně svítí slunéčko, tím pádem jsme už na +2, a tím pádem taje to, co včera napadalo..zítra a ve čtvrtek by něco mělo padat, nicméně přes den a pak v pátek apod, máme být dle prozatimních predikcí, značně v plusu, tak to asi stejně všechno odteče..

238
# 25.01.2021, 13:01

aura33
Je to tak, těch důvodů pro stěhování bylo víc. Né jen lepší zima :)

50
# 25.01.2021, 15:12

Prady
Koukal jsem na předpověď GFS a ICON a přímo pro Vaši oblast dávají oba dva v rozmezí 6-10cm nového sněhu do 5 dní, +120h. Otázka je kolik roztaje a zase napadne. Ale výstup od výstupu to střílí střídavě na Šumavu, Jeseníky a Krkonoše kolem 50cm do 10-ti dní, to už je jiné, to by bylo tak max. na hřebenech.

V nížinách samozřejmě pár cm, které se sotva udrží. Když se člověk podívá na předpověď výšky nového sněhu teď, před týdnem nebo dva týdny zpátky, pořád to kopíruje hory, nížiny, vrchoviny... takové to pořádné plošné sněžení, to už asi nebude... furt vichr od SZ a velké rozdíly podle výšky... dříve taky bývala ta plošná sněžení častější a za nižších teplot. V nížinách už nehraje do karet pořádné zimě nic...

238
# 25.01.2021, 15:29

aura33
Jenže pokud bych s řídil těmahle predikcema, tak v tuhle chvíli bysme museli mít tak 2x víc sněhu. Oni sice daj 7-8mm srážek ve sněhu a realita je pak třetinová. Na dnešek nám aladin házel průběžně sněhové přeháňky a neděje se nic, akorát každou chvíli slunce a dokonce dopoledne teplota krátce vyskočila nad nulu, přitom maximum mělo být -1°C.
¨
Aspoň dám aktuální foto z odpolední procházky, kdy bylo docela příjemně.

50
# 25.01.2021, 15:36

Prady
Vaše oblast je náchylná k oblevám, pro Vás je možná lepší studená zima a méně srážek, tak uvidíte co příští roky, já bych řekl, že zimy budou hodně podobné, taková klasika, dlouhá inverze střídá hodně srážek a celkově spíše teplo.

53
# 25.01.2021, 16:09

Venku i přes odrazy nic nepadá, zajímavé, že odpoledne padalo i z malého drobku, ale z tohoto nic. Teplota se dostala k +3, aktuálně klesá k 0.

381
# 25.01.2021, 16:39

Nam tu uz hodku slabe snezi..
Je to takove snezeni pro atmošku a pro pocit..:D
Bude z toho max pekny poprašek..bych to tak videl...

# 25.01.2021, 16:51

swan1
Pošli mně sněhovou kouli. Z vysočiny :D

# 25.01.2021, 17:12

Aidamko
A z čeho by padalo. Dej si navigační kříž a přibliz si to, a podívej se jak to pracuje.

53
# 25.01.2021, 17:23

deštník
Tak po 4 hodině tady byly odrazy a nic... Aktuálně samozřejmě nic nepadá. Jinak dneska bylo v Brně až k +5, tedy nejteplejší místo v ČR.. Dle stanic ČHMÚ jim byly Dyjákovice, ale to jsou data vždy naměřená v celou. Dneska prostě JM frčí od rána.

381
# 25.01.2021, 17:24

deštník
Ja ti muzu poslat ze Šumavy leda.. Ale nema to cenu...
Stejne by u vas roztala, nez by si s ni stacil nekam hodit..
A vubec, snehu ma malo Prady na Vysočine i ja na Šumavě, musime s nim šetřit, nic ti nepošlem..:D

169
# 25.01.2021, 17:31

Tak Tedko nový Icon a GFS dáváji teplý vzduch jen na chvíli a jen do půlky republiky a pak hned na víkend ochlazení a sníh všude :snih: no bude se to ještě pořád měnit to rozhraní, nic není jistého

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.