Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Vánoce 2020 - počasí

386
# 16.12.2020, 09:20

Prady
Stejně je to zajímavý, nejdříve se letos zacyklí deště, teď ten šedivý hnus, jsem zvědav, jak to bude na jaře..navíc, pořád, měsíc za měsícem, je nadprůměr v teplotách, i v listopadu bylo +1 nad průměr, jsem zvědav na prosinec, ač se to na první pohled nezdá, když kouknu na ČHMÚ měsíční charakteristika, předpověď na prosinec, vypadá to, byť na malý, ale nadprůměr..

prosinec
238
# 16.12.2020, 10:21

palma
Já to samozřejmě neberu jako celek s Čr, beru to jen lokálně u nás, protože tam se pořád drží mlha a daleko nižší teploty než třeba i jen přes kopec v Pelhřimově. Mimo horský oblasti jsme byli včera skoro určitě nejchladnějším místem v průměru a tak je to teď každou chvíli.

Tahle část Vysočiny je teď díky inverzím výrazně chladnější, ale bohužel jen takovou tou vlhkou vlezlou zimou bez sněhu.

386
# 16.12.2020, 10:39

Prady
Trošku jsem ten obrázek upravil:), dal jsem tam taky svou lokalitu, holt by těm rozdílům jeden skoro nevěřil..moje lokalita je u Prahy..:D

168
# 16.12.2020, 11:48

Tak GFS opět jiný, teď ukazuje do stedreho dne na západě Čech až okolo 50mm, měli by jsme se nacházet na teplotním rozhraní takže srážky můžou být silné ale zase by to bylo vše v dešti až 24.12. Na večer přecházet do sněžení. Tak alespoň kdyby pěkně naprselo, je to potřeba :)

110
# 16.12.2020, 12:21

palma
S tím grafem od ČHMÚ, když bych tu bílou křivku bral jako průměr a tu černou plnou a posléze černou čárkovanou křivku bral jako aktuální teploty za prosinec, tak prostým výpočtem plochy mezi černou a bílou křivkou musím dojít k názoru, že ten nadprůměr je "nemalý". A může za to hlavně ta první polovina prosince.

379
# 16.12.2020, 13:06

kuba
Porad se to meni, rano tam byl fujtajbl, pod Gronskem TN,srazky temer vymazany, ted tam GFS vratil mohutnou TV na svatky a srazky jsou zpet..
Pockejme si...:)

# 16.12.2020, 13:24

Jo jo srážky jsou zpátky ve hře jak GFS 0600 tak ECMWF 1200 tam pro Čechy celkem něco dává. Ale většina bude téměř jistě v dešti. Tedy Štědrý den na drtivé většině území na sněhu nebude.

182
# 16.12.2020, 18:04

palma

"Kladno, to je to město Kladno ... můj tajnej tip" :D

386
# 16.12.2020, 18:05

JohnBattler
Zatím je tam i mírné ochlazení, žádná hitparáda, asi jako před 14 dny okolo toho 3.12...

F4
Avatar
109
# 16.12.2020, 18:05

To je jedno, jestli to bude v dešti. Hlavně, ať už něco konečně padá, vždyť na jaře nebude vůbec voda - myšlena otřesná výchozí pozice. A i tak ten výhled není kdo ví co. Pár mm za několik dní, třeba 10 mm je jako nic.

386
# 16.12.2020, 18:14

F4
No mě to tu kreslí od toho 22. do 25.12. cca 35mm, to by šlo, tak snad kápne i vám..
p.s. asi fakt žijeme na divném místě, teď koukám na televizi a ukazují, že v Japonsku taky napadl metr sněhu a ještě půl metru tam má napadnout zítra.. v USA čekají do půl metru, a my... 32mm srážek..v dešti.. možná... za týden....:D

386
# 17.12.2020, 08:04

Po ránu kouknu na předpovědi..a ostatní weby...:D, ty obr srážky prakticky o Vánocích po úpravě modelu činí fantastických 3mm předpovídaných... do nového roku zatím vyrovnané teploty.. v noci do -3 max. přes den do +3 max.. tak nějak jsem to předpokládal, žádné překvapení, uvidíme, co tam bude zítra..Konec hlášení!..;-)

# 17.12.2020, 08:33

Já tam nějaké srážky vidím mezi 22.-26.12. my dává celkovou sumu GFS 25 mm a ECMWF 16 mm. Ale kdo ví jak to dopadne. Každopádně voda už je potřeba celý listopad a prosinec jsou zatím hodně suché měsíce. A jinak nad těch 10°C se opravdu asi podíváme toho 22./23.12. to přeci jen dost profoukne od západu a konečně skončí ten šedý humus. Síla následného ochlazení je ve hvězdách, ale všichni to už známe budou z toho dva průměrné dny a pak zase hurá nahoru.

386
# 17.12.2020, 09:19

JohnBattler
Ještě jsem se kouknul na pana Vortexe, a.. na konci měsíce má být, díky jeho narušení, nikoli oslabení, (ukazuje to sílu větru pořád i přes 300km/h), patrný částečný výlev studeného vzduchu, a.. je to vidět i na Ventusky... kam jinam, než směrem Kanada, USA..( k 26.12.)...sem by se to možná částečně dostalo, kdyby se poněkud změnila ta bariéra TV..ale to už bude možná po oslabení..:cool: No jdu loupit vánoční cukroví ke kafíčku..:D

238
# 17.12.2020, 09:25

Dnešek jsem si dal takovej limit na nějaký výraznější zvraty počasí na letošní Vánoce. No vzhledem k tomu jak si vedou veškeré současné předpovědi, tak je asi potřeba se smířit s tím, že minimálně 24.-25.12. budou vyloženě na blátě se vším všudy :(:prsi::vitr:

32
# 17.12.2020, 09:29

Zdá se tedy, že letos bude teplejší varianta Štědrého dne, tedy 10°C, vítr a déšť. Chladnější variantu, tedy 2-3°C, šedivou deku a mlhy necháme na jiný roky :cool:

379
# 17.12.2020, 09:32

Na to predpokladane naruseni vortexu jsem se koukal uz vcera. Tam to dava ,,jiste,, nadeje i na rozdeleni na dve jadra. Ale to predpovidane rozlozeni tl utvaru v Atlantiku a S Evrope nam moc sanci na jazyk arktickeho vzduchu smer str Evropa moc nedava...
Co se tyce vanoc, to predvanocni vyhoupnuti teplot nad 10 st zacina byt uz velmi realne, srazky momentalne hodne osekane, ale to uz odpoledne nebo zitra rano muze byt zase jinak..
Hlavne pryc z te umorne mlhave sedi at uz se dostaneme..kez by!

110
# 17.12.2020, 11:20

swan1
Jazyk arktického vzduchu... Ha na co be nám to tade belo? Člověče, vy tu přírodu asi nemáte moc rád, přát jí teď rovnou arktický vzduch, takové pěkné holomrazy.:!!:

Naopak, pokud se má teď ochladit, tak jen velmi pozvolně nebo bude víc škody jak užitku.

379
# 17.12.2020, 11:39

ludvicek

Jazyk arktickeho vzduchu neznamena nutne pro str Evropu suchych -25 v noci a -10 pres den:D
To se deje jen vyjimecne..
V Arktide jsou, obzvlast pri oslabenem Vortexu vzduchove hmoty ruznych teplot.
Pro nas by to naopak mohlo znamenat pri vhodne soucinosti tlakovych utvaru nad Atlantikem a Evropou trochu zimniho pocasi i s nejakymi snehovymi srazkami.. V noci do -10, pres den slabe pod nulou.
Coz by se na prelom prosince a ledna vcelku i sluselo.
Kez by se to vse seslo.. Prirode by to jen prospelo...

386
# 17.12.2020, 11:45

swan1
Aby jste se nemýlil, tohle je z hlediska vortexu hrozně ošidné, stačí, když se to vyleje do Kanady, pak to může pokračovat až sem, nebo to přileze od někde Švédska, a nebo to vezme švuňk do polárních oblastí a sem se naopak vyleje velmi teplý vzduch od jihu, mimo vortexu strašně záleží na rossbyho vlnách v tryskovém proudění, hodí to vlnu od jihu, nic už nebude stát v cestě, to už se stalo mockrát, je to prostě loterie, dokud nevytáhnete číslo z bubnu, nevíte jestli jste vyhrál..:cool:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.