Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?

2656
# 20.11.2020, 07:54

Tak už i Ecák tam má teplo:!!: užívejme si dnešních sněhových přeháněk protože jak tak koukám tak sněžit v příštích 14 dnech nebude, advent bude pěkně na blátě;-)

384
# 20.11.2020, 17:42

Tutugon
Tak jsem se zase poučil, podíl na tomuto počasí má mít i nízké zalednění, sice dle nějakých předpokladů může způsobit určité prolémy vortexu, zároveň se ale snížil , díky nízkému zalednění a vysokým teplotám na Sibiři, teplotní gradient, tryskové proudění se tím posunulo k severu a my se častěji ocitáme v jeho jižním sektoru.. tak to sem dávám k dobru..

53
# 20.11.2020, 17:49

palma
To sem včera právě dával, jednoduchá situace. Stabilní níže nad hemisférou a teplo, proudění k ničemu. QBO opět na západním, uralská blokace extrémně v kladu, ale celkově je silně v záporu, nechápu to a Rossbyho vlna zase sílí, tedy na zimu šance není. Uralská byla poslední stabilní jistota, němci jedni musí vydávat aktualizace zrovna dneska.

Zima vypadá strašně, prakticky bude dle současného stavu stejná jako minulá, ba i horší.

384
# 20.11.2020, 17:52

Aidamko
Prý pak dochází také k tomuhle, studený vzduch jde jinam...

změny v proudění
53
# 20.11.2020, 17:55

palma
Jo, ona je tam místo výše bohužel níže, takže celkem smůla. Navíc ta níže odsunula jak Uralskou tak Sibiřskou výši. Blokace je v háji taky, jelikož se nemá kde projevit, takže s jistotou můžeme říct, že ochlazení od S/SV/V nehrozí.

Dokonce i v Turecku se první sněžení objevilo až včera, hodně pozdě.

238
# 20.11.2020, 18:55

Aidamko
Já bych určitě netvrdil, že není žádná šance na zimu v letošní sezóně. Sice to teď není ideálně rozdané, ale za 1-2 týdny to zas může být všechno jinak. Zajímalo by mě co si říkali meteorologové v listopadu 2009, kdy 20.11. bylo kolem 20°C a prakticky ještě po Mikuláši byly teploty k 10°C přes den. To co přišlo potom, to většina z nás ví a já celkem pochybuju, že kolem 20.11. věděli, že se něco takového stane. :)

22
# 20.11.2020, 18:57

No a všechno jinak že tak že z výhledu docela dobré:snih:zimy jsme zase u blbého :slunce: tepla:prsi:škoda no třeba se to ještě změní.Zatim je listopad docela normální podzimní ....

22
# 20.11.2020, 18:59

Jestli bude stejná nebo horší zima než v loni tak aspoň ušetříme za topení ale příroda by to potřebovala jako sůl

53
# 20.11.2020, 18:59

Prady
Tady je problém s uralskou blokací, řídí advekce a sílu PV. Pokud je v záporu, tak velký špatný, musí být v kladu. Minulý rok byla stále v kladu a jak to dopadlo. Jednou zhruba za 10 let se stává tzv. Blokační rozpad oscilačních vln, tedy že díky dost slabému blokování, se PV zhroutí a je zima jak prase, ale to letos nenastane, před 10ti lety byla zima skvělá, pokud se bavíme o té 09/10 a né 10/11.

Jo ale na konci listopadu šlo NAO do záporu, vortex taky a vytvořila se výše nad Grónskem a prd. To byl hlavní důvod a taky El Niňo.

Já nevím co už mám dělat tenhle rok. Vše se mění a každý den se tam malují jiné věci. Asi to nebudu sledovat.

# 20.11.2020, 19:44

Jen tak pro zajímavost, přidávám malé zhodnocení toho, co se zde předpovídalo na začátku listopadu. I já sám jsem se nechal vtáhnout do víru "věštění z křišťálové koule" a vytvořil mapku možné situace okolo 18.11. Jak situace dopadla? No posuďte sami, snad jen dodám, že ve prospěch chladného proudění hovořily jak předpovědi severoatlantické indexy, tak stav polárního víru i prý velké množství sněhu na Sibiři:D. Je fajn všechny tyhle pomůcky k určení ochlazení znát, ale když neumíme dlouhodoběji s jistotou předpovídat, tak jsou nám jaksi na nic;-).

Mapka ke dni 18. 11. vytvořena na bázi dat z 3. 11.
Reálná situace 18. 11., zdroj: wetterzentrale.de, archiv modelu GFS
# 20.11.2020, 20:01

Aidamko
Nesmíte se tomu hned podvolit, děláte dobrou práci, jen nejspíš něco tam nahoře nechce, aby vám to vycházelo:). To proudění nad Evropou mi přijde poslední dobou úplně podělané, všechny tlakové útvary nevýrazné, následné fronty nemastné neslané, dynamika stojí za prd, ony i ty vzduchové hmoty jsou takové divné, problém bych hledal nejspíše na severu, kde je abnormálně teplo, následně se nemá mezi Ferrelovou a Polární buňkou co přetlačovat a promíchávat. Atlantické indexy a jejich vysvětlení vznikla na základě toho, co bylo v minulosti, teď je to celkem jinak a co platilo dříve, nyní nemusí vůbec platit, navíc pokud bychom chtěli vytvořit nějaké nové indexy vypovídající o aktuálních stavech, tak můžeme počítat s tím, že nám můžou být za pár let zase k ničemu. V samotných indexech ale asi až takový problém není, jako v jejich předpovědích, ty stojí poslední dobou fakt za starou bellu. Chytněte se krátkodobých předpovědí a na všechno, co je týden a dál, se n pár dní vyprdněte, fakt to nestojí za to sledovat, to už si můžete hodit kostkami...

33
# 20.11.2020, 22:44

No, ja bych si teda rozhodne netroufnul tvrdit ze tahle zima bude stejne tepla jako minula. pockal bych jeste aspon mesic, to uz by se melo neco rysovat

13
# 21.11.2020, 00:17

Vyrazny, dynamicky Atlantik chodi severni drahou, pres Gronsko, Island na Skandinavii.. Podivejte se na tu vydatnost TF aktualne nad Z Skandinavii a Baltem.
. Tohle drive o mnoho casteji chodilo jiznejsi drahou..pres Britanii dal na str Evropu.. Studeny arkticky vzduch tak casteji a snaz v tylu TN mohl propadavat k jihu..
Pri tomto nastaveni nas tady smrncne nejaky jizni cipek rozpadajici se T ci S fronty..a uz se sem tlaci zas z Azor TV..Takze porad dokola, slaboucke srazky na frontach, inverze, jedno strida do zblbnuti druhe..
Ten prstenec atlantickych tlakovych nizi polozeny takhle vysoko na severu nedava sanci chladnejsimu vzduchu proniknout dolu do mirnych zemepisnych sirek..
Nedava ani sanci na vydatne srazky v teplych nebo studenych sektorech tech TN.., je to od nas moc daleko na severu..
Dalsi veci je samozrejme to, ze ty vzduchove masy jsou proste cim dal teplejsi, at u nas nebo na tom severu.. Obecne..
A je mi vcelku volny, co ukazuji nebo do budoucna naznacuji indexy, protoze co platilo do znacne miry mozna driv, je z velke casti jinak a ta v podstate prima umera, indexy jdou nahoru bude teplo, nebo dolu, do zaporu, bude zima uz moc neplati..
Zatim je to s vyhlidkami na rozumne listopadove ci prosincove pocasi dost na číču..

271
# 21.11.2020, 07:22

Frantis95
Přesně tak, nemá cenu tohle moc pitvat, výsledkem bude staré známé zaseknutí soudobých tlakových útvarů, které v půlce listopadu znamenají mlhavé relativně teplé počasí, načež z toho bude v půlce prosince námraza a teprve v lednu se můžeme bavit o zimě, do budoucna se s tím počítá, mně teplejší zima rozhodně vadit nebude, ale obecně pokud bude někdy výkyv srážek něco jako v říjnu na východě třeba v půlce února, tak to může bejt mega průser, tendence k extrémům se přece čeká, co na tom chcete objevovat, že si vědci támhle či onde poopraví indexy ještě neznamená, že bude předpověď zrovna pro vás směrodatnější, mnohem větší význam mají ona mnou zmiňovaná regionální specifika, zvlášť v tomto bezčasí.
Jinak aktuálně solidní -3 a všude krásně pocukrováno, ještě zítra a mohlo by to pro listopad skončit, děkuji, mráz ještě nechci, každopádně aspoň za to slunce má ta slavná SF plusové body.

13
# 21.11.2020, 09:29

Tutugon
Vyhled pekny, ma jen jednu chybu, mesicni vyhled ma tak 30℅ sanci na to, ze vyjde..
Vlastne dve chyby, take tu, ze budou minimalni srazky..
Bile vanoce jestli vyjdou, no to by byla raritka..
Ale proc ne..je mozny, ze po 20.12. muze bejt klidne -10, ale zrovna tak +10..
Tady za vcerejsek a noc ani vlocka, slunce pere, po rannim mraziku to pujde nahoru, jsem zvedav kam az..

384
# 21.11.2020, 11:16

Tutugon
Tohle si snad přečíst jen pro pocit nadějných vyhlídek.. minulý týden tuším psali něco o teple až někam do půlky prosince..:D. čili, vědí to samé co my, a interpretují to tak, jak jim to připadne možné.. těším se za týden, že jim to vyjde..:cool:

13
# 21.11.2020, 13:26

Co se tyce srazek z Atlantiku, je pro nas takhle mohutna a otravna azorska TV katastrofou.. Tem jiznim okrajum TN ktere z Atlantiku postupuji se takrikajic jen vysmiva.. Lehounce ji polechtaji a okamzite je tu zpet v plne sile..
Veskere TN vyvazi na svem severnim ,,hrbete,, hrave daleko na sever Evropy..
Ten vyhled na dalsi tyden, 10 dni je tristni..
Porad to same..:(

384
# 21.11.2020, 14:16

Takže takhle se ochladí v tom prosinci podle ČHMÚ, takže nevím, je to zima, není to zima..

271
# 21.11.2020, 14:59

palma
Není, 6:1 je poměr nadprůměru vůči podprůměru, to stejné obráceně platí o srážkách, do Mikuláše žádná vetší zima než je nyní určitě nebude.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.