Ach to je hrozný modely vše smázly a bude pořád teplo nejchladněji z listopadu je vlastně teď, od pátku se bude spíš oteplovat a pondělní studená fronta spíš přinese další oteplování tak co to je za studenou frontu když se po ní spíš oteplí kdoví kdy uvidím sněžení snad aspoň o vánocích už vidím jak v lednu bude na horách nedostatek sněhu
A to zrovna před rokem jsme se chystali na vydatné sněžení https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/snih-12.1...
Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?
Některý ty malůvky vypadají opravdu zimně, proto ty výhledy tak rád sleduju! Nakonec většinou ale vítězí teplejší varianta, za poslední zimy jsem tomu už přivyknul. To ovšem nemění nic na tom, že stále doufám v zimní cirkulaci s dostatkem sněhových událostí! Tu letošní první zaznamenáníhodnou čekám až koncem roku!
Zajímavý je podle modelu vývoj polárního víru. Sice je stále v predikci jeho posilování (což je v listopadu běžné každý rok), ale zároveň to trochu koresponduje s některými prognózami z článků, které se zde sdíleli. Tedy varianta toho, že vír sestoupí z severního pólu k asijské části Ruska (nad Sibiř) a tam by pak mohla nastat právě ta varianta jeho oslabení, případně rozpadu díky solidní sněhové pokrývce v této oblasti. Samozřejmě je třeba brát v potaz, že to je opět výhled na 7-10 dní dopředu a nějakou dobu by trvalo případné oslabení, ale zároveň to je opět nějaký náznak, který by mohl zvýšit naděje k lepší zimě.
Tak já ještě stále doufám v normální nebo mírně nadprůměrnou zimu. Mé odhady jsou na základě úrody mnoho žaludů a bukvic, protože v zimě 2018/19 bylo, také mnoho žaludů a bukvic. V zimě tenkrát u nás leželo 30 cm sněhu. Nicméně znepokojuje mne, že venku stále poletuje hmyz a komáři. Navíc nám začal rašit ibišek, příroda je asi fakt pomatená.
Jan Diatka
Bohužel, bukvice a žaludy se urodily, protože byly ideální podmínky pro velkou úrodu, tady je pro změnu málo šípků, což by mělo značit špatnou zimu, mně pro změnu kvete kamčatská borůvka...meruňě je pořád olistělá zeleně.., no a teď, babo raď, co říká příroda..
Ahoj, popravdě, nevím jaká Zima letos bude, ale zajímá mě to, páč bylo po dlouhé době zcela jiné jaro a léto, než pár let posledních.. Zejména více srážek a nebyly ty "vlny veder" , které v posledních letech panovaly.. Říkal jsem si, od jara konečně celkem změna, mohla by být i konečně Zima. Uvidíme jestli se něco změní... Zatím začínám být lehce skeptický, ale jak se tu psalo, je ještě celkem brzy, zima ještě nezačala, počkejte si tedy. Diskuse zde je prima. Hezký večer z Plzně
palma
No já právě bych úplně na tyhle indície nedával. Od každýho si totiž najdu něco, co bude hrát jak pro teplou tak pro studenou zimu. Třeba loni žloutly břízy hlavně od spodu a vyšlo, že byla mizerná zima, letos nám zas prožloutly pozvolna v celé koruně - což znamená, že by neměla být mrazivá zima, ale zároveň by měla být s větším množstvím sněhu. Šípků jsme měli taky hromadu a pěkných...takže těžko soudit, kraj od kraje je to očividně rozdílné. Listí taky spadlo tak jak běžně spadává. Teď už jsou všechny stromy holé a jediné co trochu ještě raší, je tráva na zahradě, ale to do konce listopadu normální.
Jinak ta východní fáze QBO tam opravdu začíná "strašit" čím dál častěji. Sice to ještě není stabilní začátek přepnutí, ale skoro každý den už se v grafu začíná zapisovat.https://acd-ext.gsfc.nasa.gov/Data_services/met/qb...
To by znamenalo první dobrou zprávu pro předpoklad slušné zimy.
Prady
Pokud to zůstane ve východní, tak by se podařilo prolomit Azorskou TV a Islandskou Tn, také by se mohl rozpadnout vortex díky extrémnímu zeslabení zonálního větru. Atlantik by byl ze hry. Ale tady je otázka, jak a kdy nás ovlivní. Může to být za 2 týdny, měsíc, čtvrt roku. Nikdo neví. Třeba zima ani nebude.
Tady jinak citace ze článku o vlivu ledu a sibiře na Evropskou zimu.
Čím tepleji a čím méně ledu se vytvoři v Arktidě, tím více chladu odtamtud „vytéká“ na okolní kontinenty a paradoxně tak teplo v Arktidě způsobit nečekanou zimu, jak se ostatně v minulých letech na mnoha místech po světě od Ameriky přes Saharu až po Blízký Východ i stalo (tzv. waccy effect – „warm Arctic, cold continents“, zároveň i trochu slovní hříčka s wacky = šílený). Pro Evropu má zřejmě významný vliv podzimní (ne)zalednění Barentsova moře, které omývá sibiřské břehy. Zůstane-li bez ledu a naopak na Sibiři se vytvoří rozsáhlá sněhová pokrývka, vznikne nad pevninou obří zásobárna mrazu, která se za příznivých okolností může dostat až do střední Evropy. Těmi příznivými okolnostmi jsou třeba stabilní tlakové výše nad Skandinávií, které Evropě zajistí severní až východní proudění. Jejich vznik a trvanlivost zase souvisí s výše zmíněným QBO a polárním vortexem.
Aidamko
Už zas příliš mnoho spekulací.. to škodí výsledku.
" Pokud to zůstane ve východní, tak by se podařilo prolomit Azorskou TV a Islandskou Tn, také by se mohl rozpadnout vortex díky extrémnímu zeslabení zonálního větru. Atlantik by byl ze hry."
Jste si jistý, že, pokud se tak QBO zachová, dojde, k tomu co píšete na 100%?
palma
Tady nejde o moji jistotu a můj názor nebo co, ale tenhle jev se tak chová vždy, je to jistota a pokud nás i toto zradí, tak tady máme solidní problém v létě a celkově s klimatem v Evropě. Já to řeknu takhle. Za tu dobu o tohle studuji přicházím k názoru, že já ani nevím čemu mám věřit a na co se spoléhat a pokud klimatologii zvládnu, tak možná jednou udělám na tuto problematiku studii.
Mám dneska studijní noc, jelikož budu mít možnost zúčastnit se jedné klimatické přednášky, tak se musím připravit a pokud mě zůstane trocha času tak se na to mrknu.
Pokud budete mít zájem tak materiály, jestli se k ním dostanu vám zašlu do SZ.
Aidamko
Berte to tak, že je to ode mne pouze jemné rýpnutí, když to QBO vyjde, ale události, co jste popsal nebudou následovat, či některá nebude následovat, nebudete mít pravdu, a někdo vám to zase dá spapat.. já to nebudu..ale lidé jsou různí..dívám se třeba na vortex denně, tam změny nenastanou den ze dne, teď tam nejsou na nějakých 380 hodin dopředu.. co se týče QBO, asi to bude mít taky setrvačnost, když se přepne, výše a níže nezmizí přes noc, a jestli jen houpne, nemusí se stát vůbec nic, ale to bych spekuloval. Dělá se z toho trošku mantra,.. něco se přepne, něco překlopí do kladné, záporné fáze a bude teplo, zima, sakra, jak já nemám důvěru v takovéto čudlíky, co se zmáčknou a je to..kdyby to tak bylo, tak proč se předpovědi většinou nemýlí na 5 dní dopředu, proč je uváděno, že dlouhodobé předpovědi mají úspěšnost 50%? Jak se koukám, tak třeba ty indexy AO a NAO jsou třeba někdy dva měsíce v plusu, dva v minusu, a přitom, v těch dvou měsících se nám střídá teplo, zima apod... hmm. divná to věc.
palma
Jo já jsme to tam výstižně popsal slovy: Může to být za 2 týdny, měsíc, čtvrt roku. Nikdo neví. Třeba zima ani nebude. Já neříkám, že to nastane hned to vůbec, já sám už nic raději takhle hodnotit nebudu. A jako rýpnutí mě to vůbec nepřišlo, ale chápu jak jste to myslel a musím uznat že dobře sepsáno.
Uvidíme jak to nakonec dopadne, ale tak či onak, pro mě vždycky dobře
Prady
U tebe bych se o nejakou relativne dobrou zimu nebal. Loni byla plosne strasna zima, hory, stredni polohy, niziny. Vsude. Letos to urcite bude lepsi, Vysocina i hory urcite budou mit dobre snehove podminky. Tady dole to bude stat zase za prd. U nas je pulka stromu jeste neopadana. Hlavne ovocne stromy, jablone uplne zeleny a listi nechce spadnout, lisky, tresne tak napul. Posledni roky me to prave sere, protoze chci mit uz uklizenou zahradu a kolikrat to hrabu jeste na prelomu listopadu a prosince.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.