Aidamko
Tak mi to nedalo, změnil jsem názor a rozhodl se také vytvořit mapku vývoje situace k 18. 11., schválně, jestli se za 2 týdny na účet GFS pobavíme, nebo ho pochválíme, já se trochu obávám toho prvního, ale ochlazení tak třetinovou šanci dávám. Celkem zajímavé je, že NAO by v takovéto situaci byla v kladu (nad Islandem jádro níže, u Azor spíše výše) a stejně by se celkem slušně ochladilo, celkově ty atlantické indexy napovídají jenom někdy, třeba v legendární zimě 1928/29 byla NAO po většinu zimy v kladu a zažili jsme zimu století. Spíš mi přijde o zimě více vypovídající tlakové a teplotní uspořádání nad moskevskou částí Ruska a Skandinávií, když už se ochladí, tak to jde vždy odtamtud, a pokud to sem má vlítnout, tak musí buď pod tou oblastí studeného vzduchu projít níže a dostane se to sem po její zadní straně, nebo tam musí dostatečně zmohutnět tlaková výše, z toho se ale asi jen tak nějaký index nesestaví. Celkem by mě zajímal graf rozdílu přízemního tlaku mezi oblastí Petrohradu a Jadranu, čím větší kladný rozdíl, tím spíš by to mohlo znamenat potenciál pro dobré ochlazení ve střední Evropě, nebo by to mohlo poukazovat na aktuální stav teplot.
Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?
Frantis95
U NAO jde taky o to jaký je rozdíl v tlaku mezi TN nad Islandem a TV nad Azory, ale obecně se dá říct, že jevy jako NAO, AO a vortex dříve nebyly tak sledované a lidi se jimi neřídily. Jde o to jak je rozházená cirkulace. Tady bude rozhozená velice dobře. Jde ale o to jak se rozhází TN, poslední výstupy je přibližují do ČR a pokud se usadí nad Slovenskem, tak ochlazení bude ještě výraznější a navíc bude o dost zajímavější a s množstvím sněhu. To by potencionálně nastat mohlo. Pak uvidíme co nastane, ale cirkulace je úplně narušená, tady stačí slabší TV nad Uralem a máme propad vzduchu od S/SV hned. Úplně jiná situace než minulý rok.
Aidamko
Ona ta cirkulace zas tak rozhozená není, podstatné je to, že moskevská TV výrazně zesílí a vytáhne se více k severu, islandská TN je díky tomu zatlačena více na V a mezi nimi vznikne výrazný tlakový gradient s intenzivním prouděním, který odkloní Jet stream z Evropy. Zároveň ochlazení velmi pomůže, že bude Moskevská TV "odstřižena" od ostatních TV běžně se nacházejících okolo 40, 45 rovnoběžky tlakovou níží ve Středomoří a nad východní Ukrajinou, díky tomu bude moci studený vzduch, nacházející se zejména na její východní straně, proniknout do Evropy. Celkově se tedy o zas tak velký posun nejedná, ale situace k vpádu studeného vzduchu do střední Evropy je to velmi příhodná, samozřejmě pokud vyjde.
Frantis95
Ano je tomu tak, uvidíme jak se to bude měnit, ale ta TN se snad bude přesouvat více na SZ přes Chorvatsko a Slovinsko, jelikož je pak větší šance že slízneme smetanu v podobě sněhu a o něco nižších teplot. Pak je tam riziko, že na Moravě bude místo sněhu ledovka a ta už by problémy způsobila hned. Tak snad no, budeme se modlit.
Tak, že bude ochlazení už je dost pravděpodobné. Teď spíš jestli bude i celodenní mráz a jestli se případně objeví sněhová pokrývka i mimo horské oblasti. Osobně očekávám, že po sv. Martinu uvidíme první vločky, ale obávám se, jestli to bude stačit i na sněhovou pokrývku.
Ochlazení bude dle GFS o něco později než maluje Ecák. GFS tam má i odpoledne kolem -4. 19.11. to vypadá na oteplení od SZ/S, ale zároveň by mohlo před tím výrazněji nasněžit a nebo by mohla dojít ledovka. Uvidíme, je to nesmysl, ale třeba no, to nevyjde, ale jako pobavení dobré. Ecák tam má ochlazení již za týden, ale zatím beze srážek a o něco delší.
Ranní ECMWF i GFS opět ochlazení po 11.11. zkrouhnuly. TV bude více na V/JV od nás než na SV. Takže bude tepleji ve výšce a možná trochu zaúřaduje inverze. Každopádně žádný zimní pozdrav zase ve výhledech není. Takže uživatel Aidamko situaci trochu optimisticky považoval za skoro jistou. Píši to tu po stopadesáté. To co modely kreslí na více jak týden dopředu jsou jen malůvky, které jestli vyjdou nebo ne můžete odhadovat pomocí hodu mincí. Nic více. Takže není třeba se tím nějak vzrušovat.
Tutugon
Jo inverze taky nenávidím. To mnohem radši beru teplý Atlantik s živým prouděním, kdy jsou na obloze rozeznatelné mraky a ne tu šedou hnusnou deku při inverzi. Já tedy mám obecně radši teplejší počasí, takže jsem rád, že zimní pozdrav nevyjde, ale inverze není žádná výhra.
Mě už spíš sejří ta vlhkost, všechno chytá plíseň, i ta dýně, byť držená mimo deště, osušená, stejně, jak ji holky vyřezaly, za týden je vtahu, plus se mi objevují plísně a houby na rostlinách, ač jsou pod stříškou, a mechy rostou jak prase.. Budu muset stříkat srágorama..
Koukam taky na ten stálý profuk teplem v Arktidě, nic moc, teda.. okolo Moskvy taky ještě poměrně teplo, ten opravdu studený vzduch už nebude mít za nějakou dobu odkud dorazit, drží se ještě Grónsko a Kanada..a jestli někdo tvrdí, že to, že je tam tepleji, nemá na zimu u nás až tak velký vliv, no tak už potom nevím, co by ten vliv mělo mít..Tak vzhůru na obhlídku modelů, ty nám zimu zajistí.
Chapu natesenost nekterych na ochlazeni a snih.. Ale, uz nekolik dnu se to velmi nejiste ochlazeni (14 dni dopredu se prognozam fakt neda verit..) posouva dal a dal a zmirnuje a zmirnuje, coz je neklamna znamka toho, ze to spise nevyjde..
Muj odhad je, ze jestli se za 2 tydny neceho dockame, tak leda teplot odpovidajicich proste listopadu, nic vic.. Studeny vzduch zustane SV od nas..srazky JV od nas..
Asi tak...
Ochlazení zmizelo, jásejte. né něco tam z toho vznikne
Zatím bych to viděl optimisticky. ještě se to změní, ale myslím, že to ochlazení dorazí. Bude se to měnit, ale doufám v tu chladnější variantu. Uvidíme, ale myslím, že by to mohlo dopadnout dobře.
Tady přidávám můj osobní pohled na zimu a jaký bude mít průběh, použiju tady i podpůrné materiály od jednoho týmu meteorologů z VB, kteří jsou v tomto celkem úspěšní.
Situace na začátku listopadu je komplikovaná. Modely se rozchází jak v předpovědi odchylek na zimu, tak i v síle vortexu, indexů AO a NAO a také síle tlakových útvarů nad Atlantikem a Sibiří. Když si projedeme odchylky na zimu, tak zde můžeme v modelech vidět zajímavou a klasickou neshodu mezi Evropskými a Americkými modely. Evropské modely čekají jak v Evropě tak Americe normální zimu, bez silných mrazů, ale nevylučují výraznější vpády chladného vzduchu s teplotou pod -9. Americké modely, čekají v Americe chladnou a vlhkou zimu a naopak v Evropě teplejší a sušší zimu. Právě Americké modely jsou nejdříve dostupné, ale v celkové úspěšnosti nedosahují žádné výrazné úspěšnosti pro Evropu. Evropské centrum pro středně dobou předpověď (ECMWF) má úspěšnost pro Evropu největší, jelikož má lépe nastavené scénáře co může udělat Sibiř, Balt a další oblasti.
A dokonce i se silou PV se modely rozchází. GFS nečeká žádné možnosti oslabení, takže dle jeho předpovědi by měl zůstat stále silný. ECMWF počítá s oslabením, ale narozdíl od GFS počítá s vlivem jevu tzv. Uralské teplotní advekci, tedy jevu, který oslabuje silně vortexu v průběhu začátku zimy a jehož vliv jsme již v Evropě mohli pocítit. Pokud tedy vyjde předpověď GFS tak zima v USA a Evropě bude stejná jako minulý rok, ale i zde musíme přihlédnou k odlišnostem v Atmosféře a proudění ve výšce 850Hpa. Tady zdroje z AER.If high pressure/blocking persists in the Urals/Scandinavian/Barents-Kara Seas for multiple weeks and even longer than one month it will likely weaken the PV, so this is something I think that bears watching. a nebo It seems to that the GFS is starting to suggest a movement of the PV center from the North Pole to the North Slope of Siberia. This could be a very early sign of an eventual disruption of the PV of unknown magnitude. Again, something to watch.
Modely a Indexy NAO a AO si taky moc nevědí. Jenom pro ty co nevědí o co se jedná, tak Index NAO, tedy Severoatlantické oscilace je jev, který výrazně snižuje vliv Atlantiku nad Evropou. Jeho sílu jsme mohly poznat v chladnějších zimách a naopak v těch teplejších se jeho odchylka do záporu téměř nedostala. Index AO, tedy Arktické oscilace je doprovodný jev NAO, ale s tím, že jeho vliv je jak na Evropu, tak Ameriku stejný. Tyto jevy jsou řízeny odchylkou tlaku ve výšce nad Atlantikem a arktidou. Pokud index AO klesne do záporu a NAO do kladu, tak ochlazení dorazí jak do Evropy, tak Ameriky, ale v Evropě bude slabší, jelikož Atlantik nebude tak silně blokován, aby ho TV nad SLO přemohla. Pokud index NAO klesne do záporu a AO do kladu, tak se více ochladí v Evropě, tedy podobně jako v roce 2005/06, 2009/10, 2012/13 a 2016/17. Tady je vyjádření od SW: AO (Arctic Oscillation) je v tuto chvíli pozitivní a předpovídá, že během příštího týdne ještě zesílí, než ve druhém týdnu poklesne na průměrnou hodnotu. Předpokládá se také, že NAO (severoatlantická oscilace) bude do poloviny listopadu neutrální až slabě negativní. Takto klesající indexy by mohly být známkou blokování objevujícího se v troposféře, což by mohlo naznačovat oddělení os stratosféry a troposféry směřující do poloviny listopadu.
Takovou dost sledovanou raritou je TN nad Islandem a TV nad Azory. Někdo tady nedávno říkal, že když tam jsou je to háji a Evropě nastartuje JZ express až do konce zimy. To je celkem zajímavá úvaha, ale je tomu trochu jinak. Vliv těchto útvarů závisí na odchylce tlaku mezi těmito útvary. Právě i v některých lepších zimách byly tyto útvary, ale rozdíly mezi tlakem v centrech byly celkem nízké.
Zalednění arktidy mohlo také mít v minulých zimách vliv na Evropské zimy. Některé zdroje uvádí teplejší a jiné zase chladnější vliv na klima v průběhu zim. Zima 2012/13 byla dle vědců ovlivněna celkově tímto stavem, a zbytkem jevu La Niňa. Nicméně není jisté jak to vůbec dopadne.
La Niňa a její vliv na Evropu je taky cílem výzkumů a debat. Nejnovější mluví například o vlivu tohoto jevu na zimu 2010/11, kdy v zima v Evropě byla velice chladná a v to i ČR. Zima byla celkem bohatá i sníh, ale tedy hlavně v Čechách. Tuto zimu ovlivnil také jev s uralskou blokací a TV nad gronskem, která by mohla i tento rok celkem reálně vniknout. I modely se rozchází. Opět něco z AER... Uvědomil jsem si, stejně jako ostatní, že mezi podzimem 2020 a 2011 existují určité děsivé podobnosti. Na obrázku 2 porovnávám anomálie tlaků na hladinu moře pozorované od listopadu 2011 a časný odhad z listopadu 2020. Abych byl upřímný, vygeneroval jsem číslo pro argument jak moc se tito dva liší, ale při pohledu na obrázek sdílejí mnoho společných rysů, včetně vysokého tlaku západně od Uralu a jižně od Sibiřské nížiny a nízkého tlaku v arktické oblasti, na Sibiři a v Kanadě. Stále věřím, že existuje potenciál vysokého tlaku v blízkosti Uralu nebo Skandinávie, aby byl v listopadu 2020 působivější než v roce 2011. CFS V2 předpovídá, že se La Nina do zimy 2020/21 stane silnější a bude se z ní stát velmi silná la nina. ECMWF předpovídá mírnou La Ninu i do zimy 20/21, zatímco JAMSTEC předpovídá slabou La Ninu (ale předpovídá ji již několik měsíců) UKMO předpovídá silnou La Ninu až do zimy 20/21.
Uvidíme co se bude dít hlavně nad Sibiří, Uralem a středomořím. Taky můžeme rozvinout debatu nad Atlantikem a jeho vlivem na vpády vzduchy od S/SV, které jsou podstatné pro zimu.
Také uvidíme jak moc budou výrazné vysokotlaké systémy, jelikož ECMWF jich čeká celkem dost, ale GFS neočekává žádný.
Situace tedy vypadá zajímavě, jelikož je zde plno pro i proti jevů a faktorů. Ochlazení kolem 18.11. vidím dobře a je reálné, že se objeví, ale může a pravděpodobně nastane bohužel oteplení.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.