Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes ještě tepleji, odpoledne naměříme až 24 °C

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?

109
# 30.09.2020, 13:53

palma
Opravdu zajímavá tabulka👍.

Dal jsem si cvičně data za duben, podle ČHMÚ denních dat pro Brno - Tuřany je průměr v dubnu za roky 1981 - 2010 téměř přesně 10°C, 2011 - 2020 je 11,3°C. Celkem se to rozjíždí, no.:!!:

168
# 01.10.2020, 03:02

Tak za 9 dní by mělo být nad jižní polokoulí stratosfericke oteplení, má to nějaké spojení s polárním vortexem?

386
# 01.10.2020, 06:48

kuba
Pokud k rozpadu dojde, možná se ochladí v Austrálii, nebo jižní Africe nebo v jižní Americe, nebo někde jinde dole na jihu..Z pohledu teorie o propojení zemských hemisfér, by se opak měl dít na druhém pólu země..:)

238
# 01.10.2020, 11:41

Globální oteplování sice máme, ale to neznamená, že lusknutím prstu během 5-10 let přestanou být i teplotně podprůměrné zimy v našich končinách, jen to postupně nebude tak časté jako dříve. Hlavně ona ani nemusí být teplotně podprůměrná, aby byla vydařená. Stačí když se dostane na teplotní průměr, lehký nadprůměr s dostatkem srážek a klidně se čas od času pořád můžeme setkat s tím, že i v nížinách napadne 30-40 čísel sněhu a bude se dát bruslit. Osobně když se podívám na archiv statistik Nového Rychnova (ČHMÚ), tak dřív možná bylo o trochu chladněji v zimách, ale také byly mizerné zimy a pokud projedu statistiku sněhové pokrývky, tak ta je pořád skoro stejná průběžně.

168
# 01.10.2020, 22:55

Nevíte kdy by měl začít vznikat polární vortex?

386
# 02.10.2020, 06:52

kuba
Už ve své podstatě vznikl...Takhle má vypadat k11.10.

238
# 04.10.2020, 10:51

Tak je to tady! První větší výhled na zimu... Dle modelů to zatím vypadá na zimu hodně podobnou té v roce 2018/19 což by znamenalo slušnou zimu až tak od 400m.n.m. Na druhou stranu se moc nerozebírala možnost stratosferického oteplení, které očividně může veškeré předpovědi modelů značně rozhodit. Každopádně, tak jako tak je tu letos větší šance na více zimních vpádů než minulou zimu. Jen to bude asi o větších výkyvech.
https://www.severe-weather.eu/long-range-2/winter-...

50
# 04.10.2020, 12:10

Prady
Zima 2018/19 byla co se týče výšky sněhu na horách celkem anomálie a nečekám, že by se jen tak z fleku měla opakovat. Problém vidím hlavně v tom, že dokud bude teplá evropská část Ruska a Skandinávie, tak můžeme čekat třeba až do února, než dorazí nějaký výraznější ochlazení.

Za úspěch bych považoval kdyby alespoň jeden měsíc byl teplotně podprůměrný, během jinak celkově teplé zimy.

Druhá varianta "úspěchu" by byla pořádně prochcaná teplá zima. Alespoň by to přispělo k doplnění podzemních vod a navázalo na letošní srážkově bohatý rok (na většině území).

386
# 04.10.2020, 13:51

Prady
Takže poslední nadějí je rozpad víru, dle pojekcí... když se rozpadne v první polovině zimy, dochází takřka z 90% k ochlazení v USA, když v druhé polovině zimy, dochází k ochlazení buďto v USA nebo v Evropě, poměr je většinou 50%.. nebo ochlazení v USA I Evropě najednou..dalších 20%, a 30% zbývá na ochlazení pouze v Evropě, takhle nějak jsem to odvodil od toho, co jsem kde načetl.. ale.. eventuální rozpad je opravdu "ve hvězdách"..:!!:

168
# 04.10.2020, 14:23

Tak kolem 20. Října už je v náznaku nějaké výraznější ochlazení od severu tak uvidíme, každopádně by se sever Evropy zacel už prochlazovat a to je dobře.

238
# 04.10.2020, 14:40

aura33
Tak ono jde o to, že i když bude zima celkově teplotně nadprůměrná, tak nemusí být pocitově špatná. Ten nadprůměr můžou zvedat výrazné krátkodobé výkyvy a 2018/19 až taková anomálie nebyla. Hřebeny měly více než je obvyklé, ale polohy kolem 1000m.n.m. byly v normálu co do výšky sněhu.
Osobně tipuju, že v dalších - blízkých letech bude čím dál důležitější poloha, tedy nadmořská výška. Tzn. - dobrém zimy, bohaté na sníh nezmizí, jen se posunou do vyšších poloh a přesně jak už někde zaznělo, paradoxně některé polohy mohou zažívat i zimy s rekordní sněhovou pokrývkou. Taky je to jeden z důvodů, proč jsem šel do přírody a poloh nad 600m.n.m., protože tam ještě šance na slušné zimy bude dlouho.

Teplot v evropské části Ruska klidně může být, studený vzduch přijde od severu, SZ...technicky vzato může i do SV - přestože u nich bude teplotně nadnormální počasí, nám to přinese zimní počasí (co je u nich nadnormál, u nás je podnormální)

palma
Neřekl bych, těch faktorů je více, ale je fakt, že str. oteplení by nám pomohlo. Naštěstí díky LN ta šance je dost slušná.

109
# 05.10.2020, 08:43

Prady
To já mám zase v plánu stěhování do Mikulova, tam snad bude časem šance na zimu bez ledového dne;-).

Ale k tématu; procházel jsem o víkendu lesy a kopce, všude ještě krásně zeleno, břízy zatím žloutnou zcela ojediněle, ráno zpěv ptactva, kterému se nechce na jih... Pokud mohu soudit podle "moudré" přírody, o nějakém velkém usínání před tuhou zimou nemůže být zatím řeč.

147
# 05.10.2020, 10:33

ludvicek
víme jaká je příroda.... minulý rok že bude tuhá zima podle přírody a bylo velký ho... :D:D:D

# 05.10.2020, 15:27

Kokos342
Nevim, ale loni bylo podle chovani prirody jasne, ze bude zoufala zima. Alespon zde dole v nizinach Polabi. Ja zde bydlim jen 15 let, takze zatim nemam zase nakou dlouhodobou statistiku. Letos je tady u nas vse tak zelene, jako nikdy na 15 roku. To by me svadelo k myslence, ze zazijeme rekordne teplou zimu. Pri posledni pamatne zime 09/10 me zloutly velky habry v pulce srpna a ve stejny cas v srpnu nam opadaval velky jasan. Letos je vse zeleny. Pri naznaku uplne zoufalych zim, nekdy shazuji jablone listy az v prosinci a castecne ani neodpadaji. Letos vazne nevim, stredozemi se me zda byt porad rekordne teple, na Sibiri Ojmakon ma nezvykle teplo, relativne par stupnu pod nulou, v tento cas je tam uz bezne -25. Leto zde ve strednich Cechach bylo taky rekordne teple, coz je dalsi indicie pro mizernou zimu. Ale treba zazijeme 14dni v lednu nejaky mraz, to asi jo. Ale spis bych sazel na mirnou zimu, nez naopak.Treba bude tepla a mokra. Kdovi..:) Tady u nas by to naopak chtelo zimu 09/10 kvuli vode, protoze zde mame uz nekolikaty rok sucho. Bohuzel letosni destove extremy se tykaji jen Vysociny a casti Moravy. Tady neni destivy rok ani omylem...

PS: Osobne ted tipuju zde u nas neco ve stylu "zimy" 15/16.

386
# 05.10.2020, 15:31

godlike
Tak, tak, já jdu sklízet cukety, dokonce ještě pořád nakvétají, jabloně nežloutnou ani náhodou, meruňka má tak zeleno, jak neměla celé léto, a banánovníky pořád ženou nové listy.. fakt nevím, no.:!!:

238
# 05.10.2020, 16:59

godlike
Rekordně teplé léto? A co pak bylo v minulých letech? Prosím o podložení onoho rekordu, protože naopak letošní léto se alespoň trochu vracelo k dlouhodobému teplotnímu normálu. Sice i tak bylo teplejší, ale o žádných rekordech se rozhodně nedá mluvit.

Já si taky v posledních letech všiml, že stromy žloutly a opadávaly dříve, ale to bych klidně dával za vinu velkým vedrům a suchým rokům posledních let. Díky letošním srážkám a příznivým teplotám (ani horko/ani zima), se vegetace drží o něco déle. Nicméně u nás na Vysočině se stromy zbarvují celkem v normálu jako kdykoliv jindy.

Další věc...zima se rozhodně nevyvíjí podle toho, jak se zrovna u nás chová příroda. To je dané především aktuálním průběhem počasí - podle toho ta vegetace vypadá. Kupříkladu 2005/2006 bylo léto a podzim až do listopadu prakticky úplně stejné jako teď a jaká byla pomalu rekordní zima.

238
# 05.10.2020, 17:33

palma
Ano, ale tak snad se bavíme o naší republice ;-) Tady rekordně teplé nebylo ani zdaleka. Spíše se naopak po letech přiblížilo normálu. Ten globální nadprůměr hodně zvedá Sibiř, Arktida...zkrátka severní zeměpisné šířky, kde se oteplování projevuje nejvíce.

386
# 05.10.2020, 17:37

Prady
Tak, trošku mne zavedlo to že godlike tam píše právě o sibiři a tak, nicméně pak mluví o středních čechách, to jo, pak lze říci, že toto léto bylo deváté nejteplejší..:cool: , čili docela fajn, akorát..:D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.