Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes ještě tepleji, odpoledne naměříme až 24 °C

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?

386
# 28.09.2020, 15:33

ludvicek
Počasí je tak rozprcasený, že dlouhodobé prognózy ani nemá moc smysl studovat, jedna říká zima, druhá, teplo, třetí, že průměr, vsadím se o co chcete, že jedna z nic bude mít pravdu..:D.

386
# 28.09.2020, 16:07

Aidamko
Jo, a to je ono, náhle něco naruší prognózy, ale řekněme, dokázal někdo předpovědět ten náhlý vznik La Nina?, alespoň třeba měsíc dopředu? Je to podobné jako s tím vortexem.. má se z kolika to procent rozpadnout? 75%, na základě čeho je to těch 75%, proč ne 76%?, dočetl jsem se někde, že na základě porovnání situací v minulosti, které byly podobné..mám z toho dojem, že je to taková berla o kterou se analýzy opírají, proto jsem raději skeptik, jo, ve chvíli, kdy se narušení objeví, a v jakém místě se objeví a jaké útvary jsou okolo, jo, beru, z toho se už dá něco vyčíst..:cool: takhle je to pořád jen a jen ta křišťálová koule, kdo to uhodne, bude pro ten okamžik králem..

386
# 28.09.2020, 16:22

Aidamko
Dávaj sem sem někam graf s tím, jak to konkrétně s La Ninou vypadá do budoucna, může, jako "periodický jev" i zaniknout, ten graf je docela neúprosný, tomu bych i věřil, protož je to v průběhu několika desetiletí.. oproti tomu El Nino zesiluje..zajímalo by mne, zda i tohle bere WMO v potaz..
už jsem to dohledal..:)

386
# 28.09.2020, 16:35

Aidamko
Zkusím dohledat i ten článek, psali tam, že do budoucna lze počítat i se zánikem, že lze očekávat i neočekávatelné..:!!:

110
# 28.09.2020, 16:50

Aidamko
Jako z těch prognóz v podstatě vyplývá, že zima bude. Ale nesmí do toho něco hodit vidle. Přičemž efekt hozených vidlí meziročně posiluje;-).

2291
# 28.09.2020, 17:14

Aidamko

Moc pěkně napsaná anketa ;-)
Dávám áčko, protože už je na čase.

168
# 28.09.2020, 17:48

Tak uvidíme ;-)

50
# 28.09.2020, 18:31

kuba
To vypadá spíš jako přání, než předpověď (možnost/předpoklad) a není uvedeno ani, jak k tomuto závěru došli. Mohli rovnou napsat, že hádají a přejí si pěknou zimu se sněhem. :D

13
# 28.09.2020, 18:37

Netipuji, je to kristalova koule..
Vortex, trysk proudeni, La Nina..vsechno muze hrat jednoznacne nektere prognoze do karet..ale prileti do toho jakoby od nikud povestne ,,vidle,, a bude to uplne jinak..
Me osobne vyhovuji mirnejsi zimy se zapadnim proudenim, kdy se stridaji JZ, Z az SZ proudeni s castejsimi srazkami a stabilni snehovou pokryvkou cca od 800m.n.m ,
Pro mou praci je fajn, kdyz jsou v nizzsich polohach silnice bez snehu a pro volny zimni cas to mam do vyssich poloh Sumavy za snehem, coby kamenem dohodi..
Ale tipovat nebudu..

50
# 29.09.2020, 09:29

Co se zrovna prosince týče, pravděpodobnost že bude teplotně výrazně podprůměrný a srážkově výrazně nadprůměrný jako v roce 2010 je dle mého soudu 0,0001%. Bohužel prosinec za poslední roky připomíná více podzim, než zimu. Tenkrát v roce 2010 to byla velká anomálie.

386
# 29.09.2020, 09:43

aura33
To je právě ono, pak je někdy na rozhraní ledna a února tři týdny okolo -10 v noci a -2 přes den a fůra lidí tvrdí, jak měla pravdu, že je pořádná zima... dřív býval sníh i v nížinách třeba přes měsíc, někdy i déle, tomu jsem ochoten přiřknout statut "zima"..:cool:

69
# 29.09.2020, 14:01

aura33
Každopádně uznejte, že při letošním relativně "normálním" vývoji roku (tedy kromě SZ) je letos přeci jen větší šance, že i prosinec a možná i celá zima by mohla být normálnější. Kdo by si v dubnu vsadil na to, že po posledních horkých letech u nás přijde relativně normální rok se srážkami a bez dlouhých období veder. Jestli si dobře vybavuji tak většina modelů predikovala pokračování trendu minulých let. Já jsem optimista a věřím, že letos bude "zimní" prosinec :snih::led::)

386
# 29.09.2020, 14:12

Petr75
No, mám dojem, že se stejně tento rok zařazuje k těm nejteplejším v historii, dokonce celosvětově byly letošní letní měsíce nejteplejší v měřené historii..takže je třeba se podívat na to celkově a ne podle toho, jak bylo u nás..:)

7
# 29.09.2020, 15:46

Je pravda, že prosinec poslední roky nestojí za nic. Co se týká minimálních teplot, tak když kouknu do svých tabulek teplotních rekordů, tak každý měsíc, krom prosince, tam má nějaký ten min. rekord starý 1-2 roky, jen v prosinci tam vévodí poslední mrazivec z roku 2012. Je to bída. Ostatní zimní měsíce se sem tam aspoň trochu ukáží v zimním. Jinak počasí, které je od pátku nemám vůbec rád. Ta celodenní tma, bláto a přeprchání je otřesné. Snad příjde zas sušší počasí. Ale tady na východě to letos asi moc nehrozí. Stejně jako loni.

50
# 30.09.2020, 10:48

Petr75
Ano, máte částečně pravdu, ale GO a změna klimatu jsou neúprosné.
Když opomenu srážky, tak teplotně letošní rok normální moc nebyl.
Už únor byl extrémně teplý, poté mírně teplý březen, duben, chladný květen.
Ano červen byl bez veder, ale pak začlo přiteplovat a červenec už byl celkem dost teplý, srpen ještě výrazněji, tropických dnů bylo celkem hodně, asi o polovinu méně, než loni, ale stejně jich bylo hodně a poté září byl taky docela extrém, takže já moc na zimu nevěřím, respektive na tu "normální" kdy bylo dostatek sněhu i v nížinách.

Kdyby to nějak šlo, klidně bych si vsadil se zdejšími optimisty, co čekají mrazivější zimu o 500kč, že bude nakonec zase hodně teplá.

Viděl bych to asi takto:
Pravděpodobnost teplotně podprůměrné zimy: 0%
Pravděpodobnost teplotně slabě/mírně nadprůměrné zimy: 30%
Pravděpodobnost teplotně výrazně/extrémně nadprůměrné zimy: 70%

Pro mě se věčné čekání na tu pravou zimu stalo "přežitkem věčných snílků". Taky sem si vždy říkal: Tak teď to vyjde a bude pořádná zima, ale pak jsem pochopil, že už nikdy nebude. Max. někde od středních (vyšších) poloh, ale časy kdy byla zasypaná celá ČR a pěkně mrzlo jsou nenávratně pryč.

50
# 30.09.2020, 11:21

Srpen, září a únor zatím byly letos asi nejteplejší měsíce oproti normálu, tak dávám grafy pro připomenutí, pokud má někdo pocit, že byl letos "normální rok".

Brno Tuřany, únor 2020
Doksany, srpen 2020
Doksany, září 2020
69
# 30.09.2020, 12:55

Jasně, normálům počítaných od konce minulého století se již těžko přiblížíme. Proto jsem psal že vnímám letošní počasí relativně normální (alespoň v naší oblasti) a proto vnímám šanci na lepší zimu větší než v minulých letech. Já osobně budu spokojený pokud se zopakuje předloňská zima 2018/2019 - od prosince do března nám tu leželo 20-80 cm sněhu. Zima v nížinách jak ji známe z dřívějška se už nevrátí - s tím nelze než souhlasit. No, uvidíme co nám počasí nakonec přinese :)

110
# 30.09.2020, 12:57

aura33
Já mám pro takové lidi ("letos bylo normálně") pochopení. Letošní rok byl v teplé části chladnější než roky předcházející a přízemní mrazíky řádily ještě ve 3. květnové dekádě. Pak se přihnal nejdeštivější červen za posledních asi 50 let. Navíc když zmiňujete únor, pocitově je i teplý únor vcelku studený.
Když to řeknu blbě, pokud bude arkticky mrznout od ledna do dubna, ale v květnu - září budou stále tropy, lidi to budou vnímat, jako teplý rok. S tím nic nenaděláte.;-)

386
# 30.09.2020, 13:12

ludvicek
Vložím sem jedno porovnání, z něj moc optimismu jeden nepobere..

měsíční změny teplot za dekádu
50
# 30.09.2020, 13:15

Petr75
Jen bych doplnil asi takto: Bez pořádných mrazů (mrazivé zimy) se sníh více řídí podle nadm. výšky, takže když bude teplá zima, může být na horách klidně dost sněhu, ale teploty tam budou jen pár stupňů pod 0. Kdyby to bylo jako na Sibiři, tak by bylo jedno, kde je jaká nadm. výška a sníh by byl všude.

Takže nížiny jsou první "na ráně" teplým zimám a úbytek sněhu je zde enormní, kdežto na horách ho zase tak ani ubývat nemusí, pokud bude více srážek kompenzovat silnější mrazy a více sněhu napadne, než roztaje.

palma
Tak to je parádní graf díky, 0,3°C za 10 let je enormně rychlé tempo. Pokud by to takto šlo dále do nekonečna, tak za 100 let je to 3°C a za 1000 let 30°C (defakto konec světa :D)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.