Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Příliv teplého vzduchu pokračuje

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?

86
# 18.10.2020, 17:19

kuba
Tohle je první větší výhled pro Evropu
https://www.severe-weather.eu/long-range-2/winter-...

Tady dělají update zimní předpovědi každý týden (dnes již sedmý update) včetně video rozborů. Dle ohlasů se jedná o dost šikovný lidi, který maj přehled a dokážou dobře rozebrat aktuální vývoj a možnosti toho, co se může během zimy odehrávat
https://www.gavsweathervids.com/

No a dneska aktuální článek na téma zima 2020/21 v souvislosti s LaNina
https://www.severe-weather.eu/global-weather/la-ni...

113
# 18.10.2020, 17:34

Prady
Taky díky za odkazy, vždycky to někde smažu, a pak pracně vyhledávám, tohle už si uložím...:D:D

692
# 18.10.2020, 17:44

Prady
Tak podle toho 3 odkazu má být v Evropě zima o 2 stupně teplejší než obvykle bude to kvůli silnému severoatlantickému proudu který brání proniknutí studeného vzduchu z pólu do Evropy:!!: naopak chladnější než obvykle bude v Kanadě a na S USA;-) takže je vidět že se už prognózy k tej teplej zimě zas kloní jak minulej rok to taky v září se mluvilo jak bude studená zima díky malé sluneční aktivitě a nejednou vyšla předpověď že bude zima rekordně teplá;-)

# 18.10.2020, 17:47

Asi nemá smysl nějak dál se tady snažit. Koukám že vy už to víte.. Ale i tak děkuji, ale k tomu severoatlantskému proudu ještě jedna věc, vliv má hlavně na severní a západní evropu, pro nás je podstatnější vliv z východu spíše

692
# 18.10.2020, 17:55

Aidamko
Ale tam psali o celej Evropě že ten blbej proud bude bránit pádům od S a koukám na Rusko a Skandinávii o 2-3 stupně mají být teplejší než obvykle no uvidíme podle mě to bude jak minulou zimu:(:snih:

# 18.10.2020, 17:57

Tutugon
Říkám uvidíme no, ale tak zle by to snad dopadnout nemuselo

86
# 18.10.2020, 18:16

Tutugon
Tak ono to není jen o LaNina. Ačkoliv bych si přivsadil, že ty nižší teploty se jim nakonec propadnou ještě více k jihu a slušnou zimu nakonec budou mít i ve východní části US.

Aidamko
Bavili jsme se o tom, že slabší LaNina je pro nás dobrým vzorem. K čemu se případně upnout potom, pokud LaNina naopak nabere silné obrátky, což tedy vypadá, že nabere ...?

113
# 18.10.2020, 18:28

Tak já to nevidím tak černě, zmiňují lepší podmínky pro srážkovou činnost, což by na horách to sněžení asi dalo, no a v nížině alespoň ty srážky..a vpády, byť málo časté a ne prudké, nevylučují, zatím se mi to i tak líbí,.hlavně ne beze srážek, to je zima naprd. Beru to realisticky, nemá cenu se utvrzovat v přáních..(ale třeba vyjdou..:D )

113
# 18.10.2020, 18:32

Aidamko
Nemá se cenu dál snažit...ale má, jen uvést i ta prozatimní fakta proti... pro i proti.. pak Z toho vyjde momentální "pravda", a třeba za měsíc bude jiná "pravda".. prostě přistoupit k tomu objektivně, byla slabá La Nina... měla šanci nějaká varianta zimy, změnilo se to, je jiná varianta.. o tom to prostě je, a to, alespoň mne, baví...:cool:

# 18.10.2020, 19:06

já bych nerad měl za zimu zas jen jednu jedinou "sněhovou pokrývku" 2cm za celou zimu..... ať je La Nina a nebo El Nino prostě USA to je u prdele budou mít vždycky Studenou..... a Vlastě Evropě to je taky jedno tam bude zase vždycky teplo😂😂😂

113
# 18.10.2020, 19:20

Kokos342
Mám dojem, ale můžu se mýlit, že v USA celkově i přes GO bylo v několika minulých letech chladněji, tedy průměrné roční teploty byli nižší, než dlouhodobý průměr, ale už jsem toho v poslední době tolik pročetl, že na 100% si jistej nejsem..:!!:

# 18.10.2020, 19:29

palma
Je to tak, ono obecně je tam o něco chladněji, ale opět v té části u hranic s Kanadou a ve střední části. Srážkově jsou ale zejména na západě USA bídně

# 18.10.2020, 19:32

Uvidíme,nejlepší bylo,když v 90 letech nebyla možnost těhle výhledů a pak bylo překvapení a kolikrát pěkný zimy... Za 3 dny výhled od Accuweather.

113
# 18.10.2020, 19:36

Tereza z českého ráje
Ale zase bylo čtení ze svatomartinské husy!:D, a ještě si člověk pochutnal..:)

113
# 18.10.2020, 19:49

Aidamko
Tam je to ještě umocněno, a bude, cyklickými obdobími sucha, prý to tam má začít nastupovat během asi dvou desítek let , vyčetli to vědci, prý z letokruhů těch tisíciletých stromů, mělo to periodu, poslední vlna byla ve třicátých letech minulého století, ale to tam žil zlomek obyvatel co dnes, navíc předpovídají prý až 35 let sucha v tamní oblasti, to nezávidím..pokud to tak bude. Z hlediska Evropy jsem zvědav, zda se něco splní z předpovědí Zharkovové, ohledně nástupu malé doby ledové.

113
# 18.10.2020, 20:08

Aidamko
Tak to je v pr...i, zase žádná katastrofa!:) Tak holt jedem dál, a znělo to učeně, od vědkyně...škrtám ze svého seznamu.

86
# 19.10.2020, 08:54

Předpovědní modely: "Vzhledem k silnému projevu LaNiny, bude chladněji v Kanadě a severní části USA. Střední a jižní části USA budou naopak teplejší a sušší"
Realita: Oklahoma city na jihu USA, kde zima běžně nebývá, tak realita na konci října: -4°C a v předpovědi až 10cm sněhu :D:D:D

692
# 19.10.2020, 09:08

Prady
Ono má být v celé S Americe výrazně chladněji než obvykle třeba v Calgary bude až -8 přes den a -15 v noci přitom toto město leží na stejné zeměpisné šířce jako Praha je tak pro informaci:);-) ono když by to všechno hrálo Evropě do karet tak stejně bude chladnější zima v Americe to by nesměl existovat golfský proud;-)

# 19.10.2020, 09:38

Ad zima v USA; nejsou tam Alpy, Azory a nebo Středozemní moře, tedy jakékoliv srovnávání zim bude o ničem. V USA zjednodušeně buď funí teplo z Karibiku nebo kosa z Kanady. V Evropě jsme v zimě teplotně o cca 10° SŠ posunutí.

Ad naše zima; jestli se přepneme do teplého módu, bude to držet až do jara přesně podle předchozích zkušeností se suchem 2018, mokrem 2020, červnem 2019 a všemi dalšími "zacyklenými" situacemi.:!!: