Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2020/21?

147
# 17.10.2020, 23:09

Prady
ono Dobruška ikdyž je 300mnm tak má stejné sněhu jak 600mnm protože je pod orlickými horami...

238
# 18.10.2020, 00:17

Kokos342
Tak s tím nemůžu souhlasit ;-) Za 1. mapa sněhových oblastí (zatížení sněhem) hovoří jasně - oblas "II.", za 2. Dobruška je nějakých 270-310m.n.m., okolo žádné pořádné kopce, naopak ještě navazuje na tu "hradeckou pánev". V té jejich oblasti mají Orlické hory ještě minimální vliv, protože pořádné kopce jsou na východ od nich až těsně u hranic a především víc jižně, směrem k Jeseníkům jak jsou Říčky, potažmo ještě Zdobnice.

My jsme 590-635m.n.m. a spadáme už východně od Pelhřimova do oblasti "V". Samozřejmě můžou nastat i frontální situace, kdy teplota bude kupříkladu u nás stejná jako v Dobrušce, ale určitě se nebude shodovat celý měsíc...accuweather spíš tyhle předpovědi tak náhodně "losuje" :D

147
# 18.10.2020, 00:19

Prady
je to nahraně

96
# 18.10.2020, 07:31

Prady
Tady je přesnější mapa, ze které vyčtete i hodnotu zatížení sněhem pro konkrétní místo. My jsme podle ní oblast VII. Nedaleký hřeben už je v VIII. Zkoušel jsem zjistit zda to umí pracovat s reálným rozložením sněhu třeba i od vlivu větru. Bohužel takové kousky ta technika ještě nedokáže :)

https://clima-maps.info/snehovamapa/

2669
# 18.10.2020, 08:14

ROFA
Tak my podle tý mapy spadáme do oblasti III hned vedle Pelhřimova;-) ono je to dost hraniční pár km od nás už to ukazuje oblast IV na ale nechápu proč v okolí Pacova ta mapa ukazuje stejnou oblast jako u nás:!!: Pacovsko znám a řeknu že tam bylo tolikrát víc sněhu než u nás, on ten Pacov je docela dost položenej jako Nový Rychnov 615 m n. m.

2669
# 18.10.2020, 08:46

Prady
Accuweather si to prostě vycucá z prstu ale před rokem tam náhodně na zimu hodil teplo skoro bez mrazů a taky mu to vyšlo:D navíc to je zahraniční model proto v Čr ukazuje stejnou teplotu, sníh v 600 m a třeba v 300 m n. m.;-) ale potěšilo mě to na štědrý den 0 a 20 cm sněhu kéž by se to splnilo ale pravděpodobnost že se to splní je 0.005%:)

2273
# 18.10.2020, 08:52

Ta první mapa nás hází do III stejně jako třeba Miličín (Česká sibiř) , to se mi nezdá, tam maj vždy o půl metru víc sněhu. Ta druhá je přesnější :) :snih: :snih: už aby dorazil :D

# 18.10.2020, 10:17

Prady
F4
Nezlobte se, ale tohle mě fakt naštvalo!:(, aby někdo někomu přál aby mu něco zmrzlo, hold si budete muset zvykat, že se budeme stále více a více posouvat k subtropickému podnebnému pásu a místo jehličnatých lesů se budou muset hold zvolit jiné druhy dřevin, které prospívají v teplejších krajích a jestli se vám to takhle nelíbí, tak se odstěhujte za polární kruh, tam si užijete zimy až až :D, jsem velký pěstitel všemožných rostlin a tohle mi fakt uráží

F4
Avatar
109
# 18.10.2020, 11:09

tomášzposázaví
Nikdo Vám tady nepřál pomrznutí Vaší subtropické květeny a činnost je to záslužná. Ale kvůli tomu tady nebudeme mít celou zimu 10°C, slunce celý den a mráz sotva v noci. To do střední Evropy nepatří a minimálně dalších x desítek let patřit nebude. Navíc je obojího (nadprůměrné teploty i množství slunečního svitu) během roku až moc, někdy extrémně. Tím souhlasem jsem měl na mysli spoustu negativních věcí, které s sebou teplá zima přináší, jak uváděl Prady. Řešením je rostliny zastřihnout (pokud se tam takto nevejdou) a vzít dovnitř nebo si udělat zimní zahradu. Zvykat, zvykat, zajímalo by mě, zda by si všichni sluníčkáři a teplomilové snadno zvykli, pokud by byl opačný trend - chladněji a deštivěji/více sněhu. Asi by to taky nešlo z roku na rok... Vám se to říká snadno, protože si v teple zřejmě libujete a počasí Vám jde na ruku. Navíc po té letošní tragédii v počasí obecně, bychom si zasloužili alespoň malou kompenzaci v podobě pěkné zimy s dostatkem mrazu a sněhu.

238
# 18.10.2020, 11:58

ROFA
Jo to už je celkem přesný :)
SAmozřejmě ta mapa co jsem posílal je z roku 2006, takže je vidět, že to zatížení sněhem se opravdu mění, protože tam jsme byli přesně na rozhraní oblasti "IV" a "V".
Podle té přesnější aplikace jsme přesně na hraně oblasti III. a IV. , se zatížením 1.90 kPa. Křemešník co máme v podstatě nad sebou už spadá do oblasti kategorie V. a je na úrovni obcí ve Žďárských vrších jako Svratka, Fryšava nebo Herálec, my jsme na úrovni jako Žďár nad Sázavou. :)
Mě by spíš zajímalo, jak moc to kalkuluje i s oblastí podle teploty, protože od toho se odvíjí i váha sněhové pokrývky. Přeci jen je 20cm mokrého sněhu kolikrát těžší než 30cm prašanu.

Tutugon
No u toho Pacova to může být jen nějaký pocit když jsi tam byl a zrovna bylo víc sněhu. Přeci jen dolní část města u potoka je jen 500m.n.m. a až ta horní část je nějakých 595m.nm.
tomášzposázaví
Víš já to nemyslel úplně zle, ale jde mi o to, že přát si teplou zimu kvůli pěstování olivovníku v našich končinách mi přijde vtipné, protože daleko větší problém je, že třeba minulou zimu lidi nacházely fungující klíšťata i v únoru, hlodavců je přemnoženo a to je prostě problém pro lidi a zemědělství obecně než něčí umrzlý oleandr. ;-)

# 18.10.2020, 11:58

F4
Jo dobrý jen to tak trochu vyznělo chápu vy máte rád třeba zase zimu, každý to má hold jinak, mě fascinuje subtropická a tropická příroda zase, asi se budu muset přestěhovat já do tropů nebo alespon subtropů:D, nejkrásnější tropický ráj je na Kubě a na Fidži, ale to je moc daleko, :( pěstuji i dokonce mango a avokádo z pecky a zatím celkem úspěšně, ještě do nedávna jsem to měl venku. Protože u nás zatím nebyl ani jeden přízemní mrazík, ale zítra už možná přijde i sem. Jinak olivovník je schopen obalený ochranou textilíí vydržet i
-16C bez úhony, tak snad to více nebude, ale samozřejmě oleandry letos už uklidím ;-)

96
# 18.10.2020, 12:16

Prady
Ta druhá mapa je hlavně přesnější proto, že pracuje se čtvercem 100x100m. Ta první těžko říct, ale rozdíl bude značný. Ta starší mapa na hřebenu zobrazuje oblasti o straně čtverce 1km jako oblasti VII sněhové oblasti. Při tom na té novější jsou bezpečně v oblasti VIII.
Jinak vždy půjde o kombinaci množství srážek a teplot z dlouhodobějšího hlediska. Ta mapa primárně slouží jako podklad pro statické výpočty staveb a tam je měřítko 10let hodně málo.

2669
# 18.10.2020, 12:27

Aidamko
No uvidíme als GFS je v teplým módě s teplotama 10-20 až do listopadu to co tam Ecák jedno ráno maluje neznamená že k nám ten studený vzduch pronikne;-) já to teda vidím spíš s J prouděním s inverzemi a častějšími mlhami, i ty mlhy můžou signalizovat jestli se blíží bohatá zima na sníh, když je jich hodně tak pravděpodobně v zimě bude hodně sněhu:)

385
# 18.10.2020, 13:16

tomášzposázaví
Pokud chcete oleandr do volné půdy bez zakrytí do cca -17, zkuste tohle - atlas nain de Tidili, jednoduchý růžový květ, odolnost super, zakrývám tak v -15.. a to mockrát nebylo..příští rok nařízkuju a zkusím selekci, případně, jestli uzrajou pak semena..:)

168
# 18.10.2020, 16:05

In-počasí
Pro Evropu zatím výhled na zimu nevyšel?

385
# 18.10.2020, 16:13

kuba
Třeba o LaNině píší, že je "dobře zavedená" čili, již ne slabá, slabá by dle zdejší předchozí debaty, byla pro Evropu příslibem, čili si škrtněme jednu dobrou podmínku, zbývá rozprcasené tryskové proudění, avizovaný možný rozpad vortexu, který ovšem nelze přesně předpovědět, a současné a budoucí rozestavění tlakových útvarů, plus zbožná přání dobré zimy. tož taková bude zima..:D

385
# 18.10.2020, 16:52

Aidamko
Mám rád nezdolné optimisty, co říkají při pádu z mrakodrapu dva metry nad zemí "ještě je to dobrý, ještě je naděje" je to takové povzbuzující v dnešní době..:D , díky Vám za to.
p.s. v jaké hladině, výšce se převrací ve stratosféře , prosím to proudění na východní? Kouknul bych se nato..

238
# 18.10.2020, 17:19

kuba
Tohle je první větší výhled pro Evropu
https://www.severe-weather.eu/long-range-2/winter-...

Tady dělají update zimní předpovědi každý týden (dnes již sedmý update) včetně video rozborů. Dle ohlasů se jedná o dost šikovný lidi, který maj přehled a dokážou dobře rozebrat aktuální vývoj a možnosti toho, co se může během zimy odehrávat
https://www.gavsweathervids.com/

No a dneska aktuální článek na téma zima 2020/21 v souvislosti s LaNina
https://www.severe-weather.eu/global-weather/la-ni...

385
# 18.10.2020, 17:34

Prady
Taky díky za odkazy, vždycky to někde smažu, a pak pracně vyhledávám, tohle už si uložím...:D:D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.