Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí Bude dostatek sněhu v 2/2 zimy 16.1. až 29.2.2020?

# 10.01.2020, 16:09

Je super že hodnotíte něco 8 dní předem a ještě s pomocí GFS, který je mizerný v těchto situacích furt. ECMWF je o dost lepší

# 10.01.2020, 16:12

aura333
Bohužel to opět vypadá docela bledě se zimou. Schválně jsem zkusil přepsat modely do textové předpovědi v úterý večer a jenom o 3 dny později , je tam téměř opačné proudění. Opět to překazí hluboké Tn nad severní Evropou, které vysouvají chladný vzduch i ze severní Evropy až někam na dalekou Sibiř. Letošní zima je po stránce teplot velmi teplá a to hlavně v Čechách. na Moravě a paradoxně i v oblasti Ostravska se leden pohybuje zatím asi 1.5 C nad DP. Jsou tu totiž časté inverzní situace, takže od začátku ledna v Ostravě teplota nevystoupila nad 5 C. A když se člověk v budoucnu podívá na letošní leden, tak mu vůbec na Moravě nepřijde, že to byla tak slabá zima. Nejhorší na počasí letošní zimy v Ostravě je časté silné proudění, při kterém je pocitově dost často i -5-10 C.

42
# 10.01.2020, 16:36

Sněžník
Nevím, co máte proti GFS. ECMWF nevidí tak daleko a nedá se na něm zobrazit tolik parametrů, jako suma srážek apod. Jinak regionální ALADIN vychází z modelu GFS. A je to stejně jedno, kdo sleduje jaký model, protože to na příchod zimy moc nevypadá.

Tomas1241980
Ta oscilace je celá posunutá na sever, je to jako by se subtropické pásmo rozpínalo na sever a ukrojovalo a ztenčovalo to, co dříve byl mírný a subpolární pás. Kdyby to bylo jako dříve, měly bychom při této kladné oscilaci NAO teplo a hodně srážek, teď máme sucho a teplo a kde je často inverze, tak je o něco chladněji.

386
# 10.01.2020, 17:02

No, když se dívám až kam dohlédnu v grafice na Ventusky, abych to měl jednodušší, tedy vidím do 19.1. tak vidím docela mrazivé USA.. tak si myslím, že opět nic v Evropě nebude..
:prsi::slunce::prsi:

386
# 10.01.2020, 19:29

Nemá to sice nic společného se sněhem a tak, ale... vyjasnilo se a právě probíhá kouřové zatmění měsíce, čumim na to ze zahrady, krásná viditelnost...:cool:

# 10.01.2020, 20:16

aura333
Musím souhlasit se Sněžníkem, GFS je opravdu nic moc, hlavně co do předpovědi konvektivních srážek, kdy v létě počmárá celou republiku a zaprší jen na horách. I co do předpovědi inverzního počasí nebo nočních minim nestojí za moc.

272
# 10.01.2020, 20:19

palma
U nás se překvapivě vyjasnilo akorát na polostinné zatmění měsíce, ale já na tohle moc nejsem, každopádně teplota klesá už pod -2, já se fakt pořádného oteplení nedočkám, zimy chudší na sníh budou častější, to je přece jasné.

77
# 10.01.2020, 20:28

Yurri
Vážně Yurri?, v zimě -2, to je kláda. U nás +8 , oblačno s lehkým větrem, tahle srackozima mě fakt nebaví, neustále opakující se synoptická situace je pro nás peklo. Nadále se prohlubující deficit, nemoci, teď už i klistatka, a ty bys chtěl ještě větší teplíčko.🙄. Jsi na Vysočině, tam jsou přeci normální mrazy, spousta sněhu, cos tam v osmdesátkach, devadesatkach a nulkách dělal?

496
# 10.01.2020, 21:56

Já mám rád oba modely, jak EMCWF i GFS (samozřejmě pak našeho "lokálního" Aladina :) ). Sněžníku, Tvůj uvedený odkaz je jeden z poslední doby, kdy se "sekl" GFS. Věřím ale, že by se našly zase podobné situace, kdy vyhrál GFS. Kdysi bylo srovnání těchto modelů od meteorologů a ve výsledku to bylo myslím vyrovnaně. A hlavně, pro nás je jenom dobře, že můžeme porovnávat, koumat atd. :) a navíc občas záleží opravdu na určité - specifické situaci, která může nastat. Modely mají odlišné způsoby výpočtů a pro ČR by "měl být lepší" EMCWF...
Před pár týdny jsem někde četl článek, že velký rozdíl např. v 9.tém dni předpovědi může způsoben malinkým odchýlením/výpočtem např. ve 4.dni. Pak modely mohou spočítat situaci, která např. v tom 9.tém dni může ukázat velký rozdíl.

Jinak Yurri by chtěl teplíčko. Nejlépe 5-9 stupňů přes den? Však jo, a ta šílená teplotní odchylka +8 stupňů přeci není důležitá, hlavně že může člověk pracovat na zahrádce. Ne, takovéto myšlení nechápu.

496
# 10.01.2020, 22:00

A k tématu vlákna - vzhledem k tomu, že 4 z 5 dlouhodobějších modelů stále a stále (již od října?) drží první 3 měsíce roku 2020 v plusové odchylce 2-4C, pak mi nezbývá říct / přiklonit se k variantě, že sněhu bude málo. Možná se to bude lámat např. od 900 mnm, ale moc tomuto nevěřím. Spíš se bojím, ať např. Krušné hory, Šumava letos nedopadnou se sněhem rekordně špatně.

# 10.01.2020, 22:37

andy206
Těch situací od začátku listopadu bylo 6 a vždy vyhrálo ECMWF. Já upřimně doufám v to, že se nakonec ochlazení dostaví, protože takhle mizernou zimu jsem neviděl a pokud máme překonat zimu 2006/2007 tak musí napadnou 20cm sněhu i v Brně! Pokud si pamatujete tak v období 22-24.1.2007 napadlo dosti sněhu a to se v Lednu teploty v Praze pohybovaly kolem 10°C

386
# 10.01.2020, 22:39

andy206
Tak, taky jsem koukal na dlouhodobé prognózy, aspoň je na co koukat, a setrvale vidím třeba na konci března předpověď která tam dává +12 až +15 a v noci nad nulou, což by bylo blbé, jelikož by všechno začlo růst, ale je otázka co bude v květnu, když by byl bez mrazů.. dobrý.. jinak budu zakrývat kmeny jak divej..jinak pokud Yurri by rád +9, pak se nedivím, taky bych rád (i když jsme to, pravda, dneska měli), ale to neznamená, že bych nevěděl že to není O.K. ostatně mé ani jeho přání počasí neovlivní..:D A pokud ano, pak jsme šamani jak vyšití..

496
# 10.01.2020, 22:50

Sněžník
Otevřel jsem svůj Excel se záznamy ze zimy 2006-2007. Leden 2007 výrazně teplotně nadprůměrný. Sníh (cca 18 cm) napadl 23.1.-25.1., ale již 31.1. by sníh prakticky pryč. Únor bez sněhu a únor teplotně silně nadprůměrný. V březnu napadl sníh na cca 4 dny. Zima 2006-07 byla mizerná a teplá. Nejnižší teplotu za celou tuto zimu jsem naměřil -6,2 C.

496
# 10.01.2020, 23:02

palma
Březen a další měsíce jsou daleko. Je pravda, že dlouhodobější modely drží i v březnu odchylku +2 až +3C, další měsíce "snad" nižší. Za mne prostě takovéto trvalé teplo (např. +8C přes den) je v lednu na nic a ničemu to neprospěje. Kdyby to oteplení bylo formou oblevy na pár dní (a pak návrat k normální zimě), pak je to v pohodě a to k zimnímu průběhu patří. Ale trvalé teplo, které přetrvává prakticky od října, je mi opravdu proti srsti. A na šamanství se dříve či později tak či onak budeme muset dát :)

42
# 11.01.2020, 09:52

Předpověď na 20.1. modelu GFS? Jak jinak, než po přechodu studené fronty nasunutí tlakové výše od západu. To už tu bylo snad 10x a vypadá to, že se tlakové výše jen tak nezbavíme. A upozornil bych na to, že předpověď tlakových výší je pro modely mnohem jednodušší, než předpověď tlakových níží.

20.1.2020 GFS - opět to samé?, zdroj: wetter3.de
F4
Avatar
109
# 11.01.2020, 09:55

andy206
Třeba CFS to má jako ctrl + c každý rok, velmi teplá zima a pak jakoby klesající odchylka ale všichni vím, jak dopadl červen 2019.

386
# 11.01.2020, 09:59

Sněžník
Takže tam vlastně říkají, že teploty v Evropě by v důsledku toho, co předpovídají, mohly přes den klesnout při zemi k nule...:!!:, na pár dní...přechodně.. Já o tom navíc trochu pochybuju, protože ČR je přesně na rozhraní spodní strany vortexu, o kterém se mluví, čili, když tam dávají proudění vzduchu mezi dvěma "budoucími" jádry vortexu, dobrá.. otázka je na poloze těch jader, jaká přesně bude, ale dovolím si pochybovat o tom, že se tem studený vzduch dostane někam za spodní okraj víru, mám dojem, že to opět bude naximálně o týdenním výkyvu do minusu v noci a plus dva tři stupně plus (do 400 m.n.m.) proudění pod tím, v 9000m ukazuje mohutnou Rosbyho vlnu od severu,proudění ve 3000 a 1500 m to ve své podstatě kopíruje, což by to podpořilo, nicméně je to úzká oblast a tlačená k přechodu přes Evropu dále na východ, pokud přejede čeká nás vzápětí stejně mohutné oteplení..ten posun je tam někdy okolo 20.1. krásně vidět a to i v horizontu 12 ti hodin, je to docela dynamické...rád bych se mýlil, ale zatím mi to tenhle rok, bohužel vychází..:(.. takže, jak vždy říkám)... uvidíme!
p.s. mám trochu dojem, že modely nedostatečně započítávají to, že celý vortex má v posledních letech menší průměr, čímž se posunula hranice studeného vzduchu více na sever, a nás to, bohužel poslalo pod tuto hranici.., to mne vede k pesimismu, ohledně této prognozy.

147
# 11.01.2020, 12:11

Olalaaaaaaa možná bude dost velká zima co si o tom myslíte?

Zima GFS

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.