Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2019/2020?

238
# 28.09.2019, 22:59

palma
Osobně ani v tom grafu nevidim žádnou metodiku...jsou periody chladnější a teplejší, nicméně některé jsou delší, některé kratší a mezi teplejšíma jsou i najednou výrazně chladnější. Co se týče posledních zim, tak ty byly spíš teplotně lehce nadprůměrné, takže by se dalo čekat, že zas jednou přijde chladnější zima. Nicméně, čekám že tahle se bude motat někde kolem teplotního normálu s lehce nadprůměrnými srážkami. Budou se střídat epizody oblevy i silnějších sněhových přírůstků od středních poloh.

42
# 29.09.2019, 10:05

Můj odhad: zima bude teplotně průměrná až mírně nadprůměrná, srážkově průměrná až mírně nadprůměrná.

V posledních letech byly prakticky všechny zimy teplotně nadprůměrné, z toho některé i velmi výrazně. Z tohoto hlediska čekám, že ta příští bude o něco chladnější, než ty předchozí, ovšem ne o moc, ale znát to bude.

V posledních letech bylo na horách hodně sněhu a v nížinách velmi málo. V následující zimě se to vyrovná. Na horách nebudou více jak 2m, na hřebenech max. 150-175cm. V nížinách napadne všude přes 15cm sněhu, v Praze ho bude nejvíce 30cm tipuji, Brno max. 20cm, Ostrava max. 25cm, Žatec max. 27cm, Karlovy vary max. 40cm, Liberec max. 45cm, Jablonec nad Nisou max. 50cm, nejméně ho bude v Hodoníně max. 17cm.

Vyskytne se častěji trvalé sněžení při tlakové níži od JZ až J, více bude sněžit v Čechách, severozápadní vítr bude foukat méně často, než v posledních několika letech.

Vyskytnou se celkem 2 epizody se silnými mrazy, ovšem nebudou příliš výrazné, ale na zamrznutí rybníků a bruslení v nížinách to bude stačit.

Vyskytne se 1 situace s velmi silným nebo extrémně silným větrem o podobné síle jako Kyrill, Herwarth, Oberhard.

Nadcházející zima bude po letech konečně v celku normální a bude se sáňkovat a bobovat i na městských sídlištích např. v Praze, Brně, Ostravě atd.

Budou taky všude bílé Vánoce, v Praze napadne 23.12. 10cm sněhu a pak budou celodenní mrazy do 28.12. jinde v republice to bude podobné.

142
# 29.09.2019, 10:26

aura333
To je náhodou krásný odhad. Ale obávám se, že pro ty nížiny dosti přehnaný :D

2653
# 29.09.2019, 10:30

aura333
A podle čeho to víte:!!: nic proti ale v Ostravě bude letos víc sněhu než v Praze bylo to tak i minulou zimu na V Moravy a na horách byly často kalamity v Českých nížinách skoro nic nebylo protože vládlo S,SZ proudění a v Čechách často z toho pršelo na V sněžilo:snih:;-)
Podle mě bude zima teplejší v Čechách chladnější na V celkově však bude průměrná:) typuji v Praze max 10cm sněhu, v Brně 20cm, v Ostravě taky 20cm a od středních poloh mezi 25-60cm sněhu:snih:;-) záleží jestli to bude v Čechách nebo na V nižší číslo platí pro Čechy, vyšší pro V;-)

42
# 29.09.2019, 10:38

igor127
Stačí jedna výrazná hluboká tlaková níže a 20cm až 30cm v nížinách napadne jako nic. Není otázka jestli se to stane, ale kdy. Vždy jednou za několik let se to stalo např. leden 2010, prosinec 2010, únor 2013 bylo v nížinách 20-40cm.
Tutugon
Jo jasně chápu, Vy si myslíte, že na Moravě budete mít vždy více sněhu v nížinách, než nížiny v Čechách. Každý rok určitě ne...

238
# 29.09.2019, 11:06

Tutugon
Je Praha a Praha...třeba co jsem bydlel na Zličíně (západní okraj cca 380-390m.n.m.) tak tam rozhodně byl sníh více než někde v Ostravě.

Já osobně bych teda pro Prahu tipnul max. do 20cm a ty Vánoce hodně nejistě. Nicméně letos mě bude mnohem více zajímat Vysočina - konkrétně Havlíčkobrodsko. Tam si myslim, že určitě zažiju lepší zimy než v Praze nebo na Moravě. Výhoda Vysočiny mi přijde v tom, že tam přeci jen je o 2-3 stupně chladněji většinou a na výhodné pozici co se srážek týče. Prakticky ji neovlivňuje žádný srážkový stín hor....snad jen úplně jihovýchodní část Vysočiny trochu trpí když srážky proudí od SZ...To pak nejvíc dostává právě Brodsko, Žďársko, Pelhřimov. Pokud aspoň jednou za zimu přijde epizoda 30 a více centimetrů, budu spokojen. Do toho párkrát 10-15 čísel...

F4
Avatar
109
# 29.09.2019, 11:48

Kéž by se vyplnila přání ladovské zimy. Už by bylo na čase.

142
# 29.09.2019, 11:57

aura333
Ano, ale aby se to stalo, musí být souhra významných okolností. A pokud by mělo v nižinách jižní Moravy napadnout, tak určitě ne z TN někde od SZ, ale z Jadranské TN - ta ovšem kromě vysoké vlhkosti a srážek je většinou i teplejší, takže sněží, ale nedrží se to.

# 29.09.2019, 12:00

igor127
No a hlavně níže z jihozápadu nás prostě obejdou, ale krásně zasněží Čechy, ale jih Moravy nedostane nic a navíc je zde ze všech regionů nejtepleji

238
# 29.09.2019, 12:10

aura333
Je pravda, že větší sněhové příděly do nížin (25-50cm) chodí většinou tak 1x za 3-5 let. No vzhledem k tomu, že naposledy to bylo někdy v zimě 2013/14 tak už je nejvyšší čas, aby zas něco podobného přišlo....nicméně je to jako ruleta. Můžeš vsázet pořád červenou když už několikrát po sobě byla černá a stejně ti nepadne několik dalších kol. V tomhle to může být klidně několik roků.

42
# 29.09.2019, 14:30

Prady
Jasný, vždycky když byla zima "nezima" tak sem si říkal: ta příští bude lepší a uvidím více sněhu a příští zima byla opět jako podzim. Tak si to teď říkám znova, jednou to prostě musí přijít... ale ono je to jedno, je to jen "blbý" počasí a rád bych v zimě viděl nějakej sníh, anichž bych musel kvůli tomu jezdit na hory.

384
# 29.09.2019, 16:31

Prady
Teda,minulý rok jsme tu měli těsně okolo 40cm, což bylo hodně nad průměr, přál bych si zase takovou nadílku, ovšem stále jsem přesvědčen, že bude spíše pršet (kdyby alespoň hodně:D). , z hlediska teplot sleduji kvůli typu rostlinstva na zahradě i teplotu půdy ve 20cm, 30cm a 40cm. , letošní teploty jsou zatím plně srovnatelné z minulým rokem, takže podzim a zima má zatím co "chladit" a to očekávám takový dlouhý pozvolný podzim, protože sice už žloutnou stromy, ale břízy jsou celé zelené, jestli začnou žloutnout od zhora, bude teplá zima, když odzdola, bude zima tvrdší.. tak to je..:)

238
# 29.09.2019, 17:15

palma
Nooo to bych zas nepřeháněl, bydleli jsme kousek od sebe :D A pokud myslíš tu situaci ze začátku února, tak to bylo cca 25 čísel max. na Kladensku. Praha pak cca 15 čísel... Jako dle předpovědí to celý týden před tím vypadalo na slušnou apokalypsu. Však ještě den předtím hlásili i pro samotnou Prahu skoro 40cm, 3 dny předtím to byl v některých výstupech i půlmetr. Za mě nakonec zklamání na to jak to mělo původně dopadnout. Pozitivum, že ten sníh alespoň nějaký den vydržel...

384
# 29.09.2019, 18:33

Prady
No, měřil jsem to, a měli jsme od 35cm do 38 cm, a to jak na poli u baráku ..ale i 25 by bylo letos dobrejch:), no uvidíme..nicméně, já jsem za nadprůměrně teplou zimu..:(:prsi:

77
# 29.09.2019, 22:35

aura333
jsi normální?

384
# 29.09.2019, 23:02

dawe
Není normální, jinak by věděl, že budou tropy..:!!:

238
# 01.10.2019, 15:45

Vtipný, GFS má na příští čtvrtek výraznější ochlazení s možností sněžení 2-8cm i v nížinách, především Čechy :D Že by to vyšlo je asi malá pravděpodobnost, nicméně je vidět, že téma zima a sníh může být aktuální už od října
https://www.ventusky.com/?p=49.42;16.14;6&l=sn...

5
# 01.10.2019, 16:32

palma
u mě jsou břízy žluté už od začátku srpna já pozmám kuloví:D

42
# 01.10.2019, 16:32

Prady
:D:D Je vidět, že ste na zimu opravdu hodně natěšený a chtěl byste, aby přišla už v říjnu :). A určitě je zima Vaše oblíbené roční období.

Oblíbená témata na diskusi uživatele Prady
Zima - 657 příspěvků
Bouřky - 0 příspěvků

A přitom bouřky jsou zde hlavním tahákem celé diskuze. Tomu by nikdo nevěřil, že zde někdo může napsat přes 1000 příspěvků a do bouřkových témat ani 1.

Jinak v říjnu může napadnout na horách i půl metru sněhu, ve středních polohách první sníh, v nížinách první sníh až v listopadu a na pravou zimu si budete muset počkat až do prosince a nebo bohužel až do ledna, jak to některé roky bývá.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.