Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2019/2020?

238
# 24.09.2019, 10:34

Rezna85
Jo to teď slyším z vyprávění v hospodě, že byla celkem slušná zima na Vysočině. Přestěhoval jsem se na jaře z Prahy cca 4-5km od Havlíčkova Brodu tak mám teď pozorovací oblast ve výškách 500-580m.n.m. , tak jsem zvědav jaký rozdíl bude v zimách oproti Praze ...tam jsem bydlel na okraji kde občas něco bylo.

# 24.09.2019, 10:38

dawe
Neni nad to dat lidem trochu nadeje a myslet pozitivne.:D

Ale bohuzel v tomhle je velka sance ze se clovek trefi. Ale ja presto verim, ze bude zima teplotne kdyz uz nic aspon jen mirne nadprumerna, co nejbliz prumeru a srazkove snad hodne vydarena, to je nejdulezitejsi si myslim. Tak uvidime, ale jak se rika, nadeje umira posledni.:)

27
# 24.09.2019, 10:55

Rezna85
No jo, nahoře na Vysočině sníh byl. Ale třeba západ Hané měl celou zimu extrémně suchou (SZ až JZ je pro tu oblast nulové) skoro bez sněhu. Obdobně střední Polabí. V zimě jsou ty rozdíly v nadmořské výšce a závětří hrozně vidět...

5
# 24.09.2019, 11:25

Rezna85
Slušná jak kde, ve středních Čechách aby se sníh hledal lupou, v Jizerkách na běžky taky nic moc nebo jsme jeli v blbou dobu (leden-únor), v podstatě jsme sníh viděli jen v Alpách, kde ho letošní zimu napadlo skutečně hodně. V Praze jen jednou napadlo tak, že na 2 cm šlo tahat boby. Zejména chybí srážky a když už něco padá, tak je k tomu +8 stupňů.

# 24.09.2019, 11:35

Hody
Nemáte pravdu pamatuji si zcela přesně, že 4.února napadlo v Praze přes 10 cm sněhu což vyvolalo téměř kolaps velkoměsta. :) Tyto situace jsou v posledních letech hodně vyjímečné. Ale věřím, že letos opět nějakou sérii velmi chladných dní zažijeme. Snad to nebudou holomorazy na sucho, ale bude to se sněhem. Tipuji, že se tak stane zase až ve druhé polovině zimy. Prosinec bude klasicky spíše upršený v nížinách sníh nebude.

69
# 24.09.2019, 13:10

Prady
Máme to úplně stejné, jen my se stěhovali na jaře z Křivoklátska do Jeseníků, tak rovněž netrpělivě očekávám jak tady bude zima proti středním Čechám vypadat. Podle místních byla loňská zima ve Skleném na sníh jedna z nejlepších za 10 let. Sníh tu ležel od začátku prosince do konce března s maximem v lednu kolem 1m. Letos by to podle místních mělo být mírnější :-) tak jsem na to tedy zvědavý ;-)

F4
Avatar
109
# 24.09.2019, 13:13

No v prosinci už zima vůbec není. To je ještě podzim leckdy teplejší než v listopadu. Ale srážky vždycky nějak bývají. A holomrazy mně tedy osobně nevadí, hlavně, když aspoň mrzne, když nebude sníh.

238
# 24.09.2019, 14:05

Petr75
Zrovna tam v té části Jeseníků bude 100% nějaký sníh, rsp. rozdíl oproti Křivoklátsku markantní. Určitě bych očekával nějakou dobu alespoň 30-50 čísel sněhu. Tady na Havlíčkobrodsku to zas tak horké asi nebude. I těch 30 čísel už nebývá zrovna běžně, ale epizody typu 10-25cm tu určitě budou o dost častěji jak v Praze a sníh asi taky vydrží o něco déle.

# 24.09.2019, 17:01

Tak koukám že v Těšíně opět zima nebude a navíc zde bude sucho jako blázen:D:D
Já nechápu jak někdo může toto pronést 2 měsíce před zimou:(:(:D
A myslím že by se měli přepsat učebnice zeměpisu, protože nejteplejším místem Evropy je Těšín

385
# 24.09.2019, 18:13

Těšín je typická subtropická, až tropická oblast, to už by jste, sakra, měl po těch letech s Dawem, vědět!

238
# 24.09.2019, 18:30

Co si osobně myslíte o variantě, že současná nižší sluneční aktivita může způsobit podprůměrné teploty během zimního období? Já osobně si myslim, že jak zpustí atlantik tak bude fuk, že sluneční záření způsobí o 1-2 stupně nižší teploty :D

# 24.09.2019, 19:59

Prady
Myslim, ze vliv bude jen velmi nepatrny, pokud vubec nejaky. Na toto bych opravdu neapolehal, presne jak piset, kdyz se spusti atlantik tak to bude jedno. Naopak pri vhodnem usporadani tlakovych utvaru muze byt krasna zima i pri slunecnim maximu podle me, takze tak.

238
# 24.09.2019, 21:00

Snowrain
Je to tak...Jen spíš pro zajímavost, že slabá sluneční aktivita přichází v pravidelných periodách a většinou vycházelo, že když byla slabší aktivita, přineslo to slušnější zimy se sněhem a nižšími teplotami. Samozřejmě to nejde brát jako pravidlo.

F4
Avatar
109
# 25.09.2019, 08:02

Ideální by bylo, aby se Atlantik rozjel v říjnu a listopadu a v prosinci chodily TN od jihu.

54
# 25.09.2019, 10:36

F4
To by byla úžasná kombinace :D a ještě bych třeba doplnil listopad 1998.:snih: Ale proč kombinovat mě postačí jak bude cela zima jak 2005/2006 :D

238
# 26.09.2019, 18:34

Patricio11
No, té "předpovědi" úplně nerozumím. Nejprve je naznačeno, že nás čeká výrazně chladnější zima než jsme zvyklí v posledních letech, ale v popisu jednotlivých měsíců/dekád to je napsáno tak, že to vypadá na zcela běžné zimní počasí...Pobavilo mě, že od prosince to mělo začít a pak je napsáno, že bude sněžit snad na horách a na vánoce teplo :D Loni byl sníh i v nížinách mnohdy od konce listopadu :-)

385
# 26.09.2019, 18:58

Já bych to neviděl moc optimisticky, snažil jsem se najít nějaký rytmus zim, třeba podle slunečního cyklu, nakonec jsem našel jednu hezkou tabulku s grafem zimních teplot, a vzhledem k rytmu, který to ukazuje cca po jedenácti letech tak nějak pravidelně, mi vyšlo, že "studenou" zimu jsme měli loni, či předloni..:).. tak to připojuji, k mému typu, bude teplo a deštivo..:prsi:

622
# 28.09.2019, 15:26

Patricio11
Únor je nestudenějším měsícem v roce ?
To tam píšou nějaké bludy,možná to platí jen na hřebenech hor.
I s tím že příští rok bude celý chladnější mě trochu nepotěšili..chtěl jsem si konečně koupit na léto klimatizaci ;-).
Jinak si samodřejmě meteorologové přečtou ten článek jen pro zábavu :cool:.

385
# 28.09.2019, 15:34

Karel83
Jo, slunce je teď na minimu, takže předpovědět , že bude chladněji, to se dá, otázkou je, zda tomu tak opravdu bude, a to neví nikdo...:cool:, a ž se tak eventuálně nestane, bude to další voda na mlýn Grétomilům, a když bude jo chladno, bude to zase voda na mlýn Klausomilům.. tož si vyberte..:!!: Já si myslím, že nějak bude..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.