Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2019/2020?

384
# 14.12.2019, 09:44

Teda, jestli bude o Vánocích tak, jak je to v předpovědích, tak se možná s manželkou budem na štědrej den líbat pod rozkvetlou třešní... +11 je brutál...:!!:

238
# 14.12.2019, 09:57

aura333
Jojo, třeba západně to začíná u Zličína, JV u Říčan.

42
# 14.12.2019, 10:01

palma
Je to pech, ta předpověď je železná a furt stejná, pořád inverze a JV/jižní proudění až někam do Vánoc. Jestli nás pak přejde nějaká slabá studená fronta, tak nejspíše bude následovat výrazné oteplení, oblast s vyšším tlakem vzduchu nebo další inverze a to prakticky beze srážek ve všech třech variantách.

384
# 14.12.2019, 10:48

aura333
Já nedám v předpovědi dopustit na sledování vrchních vrstev, když vidím jak tryskové proudění zasahuje až někam do 3000m, tak si říkám, že to má podstatný vliv na proudění, navíc vlivem posunu tlakových útvarů skoro trvale vzniká nad Evropou Rosbyho vlna od jihu a my jsme furt v jejím jižním záhybu a nebo pod záhybem, takže blokace a změna žádná, prý je za tím vzrůstající vliv Afriky...:!!: Navíc je stále nadměrně silný vortex a ten se má po proběhlém SW zacelit.. pokud by přišlo další oslabení, pak se vliv stejně projeví až někdy v únoru, a předpoklad tu zatím není.

42
# 14.12.2019, 10:59

palma
To je jasné, že proudění ve výšce přímo souvisí a má vliv na proudění při zemi, ale pro předpověď počasí stačí sledovat proudění při zemi. Já nejčastěji používám hladinu 850hPa (1500m) asi jako většina lidí, kde je zobrazena teplota vzduchu a tlak. Z toho se dá dobře odhadnout, jak asi bude.

Jinak pokud by tato dramatická předpověď vyšla, tak do konce roku budou možná hory bez sněhu, protože těch zhruba 30-40cm, co tam teď bude po sněžení bude postupně odtávat, byť pomalu, ale prakticky každý den.

42
# 14.12.2019, 12:04

To oteplení bude značné hned z kraje příštího týdne, Aladin už tam dává přes +10°C a postupně přechod do výrazné inverze.

Maximální denní teploty v pondělí, zdroj: chmi.cz
Teplota v úterý ráno, zdroj: chmi.cz
384
# 14.12.2019, 13:10

aura333
To jo, zase tam výše se dobře sledují celkové trendy, a spodek, to je fakt, dává víc přesnosti.. ale to mi zase ještě tak nejde, sledovat ten frmol dole..:D

42
# 14.12.2019, 16:42

Tak nevím, jak moc je to reálné a jestli Aladin přehání, ale na úterý tam má až +16°C a ta mapa vůbec vypadá, jako by to byla předpověď pro půlku dubna. Asi teplý fén dokáže vyčarovat své. :!!:

Úterý, zdroj: chmi.cz
384
# 14.12.2019, 17:21

aura333
No teď jsem koukal na bednu ČT24, +12 tam mají na úterý a středu, čili v maximech tak + 15... ach jo...:!!:

F4
Avatar
109
# 14.12.2019, 17:42

aura333
No a koukněte na ranní minima, u nás pod Krušnými 1°C (i to je nadprůměr) a za hřebenem 12!

ota
Avatar
2125
# 14.12.2019, 23:37

F4
To už je opravdu nenormální, to počasí co je teď je sice teplé, ale řekl bych že je to takový přijatelný nadprůměr, ale ty předpovědi. Pokud se to skutečně naplní a vypadá to dost pravděpodobně, tak rekordy budou padat jako hrušky.

42
# 15.12.2019, 10:49

Ještě sem dám poslední obrázek. Aladin se buď zbláznil nebo bude v 1h po půlnoci na jihu Čech +15°C a asi vlastně celou noc na středu? Možná nás čeká rekordní fén a historicky nejvyšší minimální prosincová teplota.

Jinak nenechte se zmást, v určitých oblastech a hlavně na horách to stále bude docela dost foukat (samozřejmě od jihu) a Aladin pořád velmi chybně zobrazuje nárazy větru.

Teplota uprostřed noci (v 1:00) z úterý na středu, zdroj: chmi.cz
3
# 17.12.2019, 20:09

To na vánoce vypadá na pampelišky.

8
# 24.12.2019, 09:50

Tak tady to máte černé (a barevné) na bílým https://www.severe-weather.eu/long-range-2/january... Schovejte sáně, lyže, běžky a nevím co ještě. Nebo si vemte 14 dnů dovolenou, kupte si letenku do Kanady, ať si můžete užít zimy :D

No teď trochu jinak. Začátek ledna asi teplý bude. Ovšem pak..... se uvidí. Pokud ta předpověď je "přesná" jak byla "přesná" předpověď rozpadu PV, který se nerozpadl, ale nakonec zformoval zpět a zesílil, tak může být po zbytek zimy klidně jinak.

J. Cohen, který se zabývá především chováním PV a jeho působením na počasí na severní polokouli, se nechal "přesvědčit" modely, že k rozpadu PV do konce roku dojde. No nyní si sype popel na hlavu. Začal to probírat trochu z jiného konce a zjistil, že modely v předpovědi na zimu, co se týče teplot v Euroasii, přestřelují.
Prozkoumal zpětně předpovědi na zimy 2011/12 až 2018/19 a porovnal to s tím, jaké teploty byly ve skutečnosti. Až na jednu zimu, měly být teploty vyšší než ve skutečnosti byly. Takže i když byla u nás teplá zima, nebylo to takové strašné, protože podle modelů mělo být tepleji.

Takže modely nebrat až úplně vážně. Ovšem jedna špatná věc na konec. Předpokládá se, že drobné ataky na PV budou. A tedy občas se nějaký ten studený vzduch vyleje. Jenže většinou to bývá... no hádejte kam......

42
# 25.12.2019, 01:02

Zrejme bude novorocni heatwave :D ECMWF a GFS se na tom shoduji

F4
Avatar
109
# 25.12.2019, 10:46

No když vidím výhled tak tato zima bude stejná jako mizérie 2006/2007. Srážky nic moc a na tuhle dobu vedro, kdy i noční minima jsou vysoko nad 0.

384
# 25.12.2019, 11:09

F4
Je pravda, že aby tato zima ještě za něco stála (obzvláště okolo 400m.n.m.), muselo by se buďto razantně ochladit a držet to alespoň tři týdny, nebo ochladit tak na minus 8 večer a - č přes den a držet v mírných mrazech hoooodně dlouho, někam do dubna. Ani jednu tuto variantu zatím nevidno až někam do druhého týdne v lednu, dál stejně nedokoukneme..
Jo,jo, západní proudění jede, zem je jako podklad teplá, změna poměrů ve vyšších sférách atmosféry taky nikde... a ta houpačka na předpovědním grafu +5, +10, +5, +10...:(.
Dělal jsem si ze strejdy srandu v listopadu, když predikoval podzim až do Vánoc, což jsem tu i napsal... měl pravdu, bohužel, teď jsem zvědav zda vyjde krátké ochlazení, někdy od 14 - 16.1. pak prý už jen dva dni v únoru a březen prý... nad deset..:D, včera jsme si asi půl hodiny volali a kecali, tak jsem z něj vytahal "informace"..;-)

33
# 25.12.2019, 12:47

Tahle bazina asi jen tak nezamrzne. Zimu uz sem pomalu odpiskal .. :D
Ted uz jen doufam ze nejchladnejsi mesic tyhle zimy nebude brezen nebo duben :!!:

238
# 25.12.2019, 13:05

Ten výhled je naprosto příšernej. Bez jakékoliv naděje nebo známky na zimu. Když už maj přijít srážky, tak všechno v dešti....i na horách vyjma nejvyšších hřebenů nebude sněhová pokrývka přibývat.

42
# 27.12.2019, 10:52

Tak se stalo to, čeho sem se obával. Od začátku zimy je sníh prakticky jen na horách a nyní již tam mají slušné zimní počasí, co skončila inverze a rekordní teploty. Vrchoviny jako Vysočina, Brdy a České středohoří jsou prakticky bez sněhu od začátku zimy. Stejně tak střední polohy a nížiny.

V budoucnu budou takovéto zimy čím dál častější, kdy sníh bude jenom na horách. Kdo bude chtít vidět pěkný prašan bude muset jezdit na hory nebo se tam přestěhovat. Já plánuji druhou variantu.

Jinak tady dočasně končím, dal sem si novoroční předsevzetí, že tu nebudu přispívat do té doby, než se přestěhuji na hory. IKdyž sem něco podobného už psal i některým uživatelům do Pošty a častokrát to porušil.

Ten výhled je vážně tristní. Tlaková výše a teploty kolem +6°C/+7°C. Zítra se alespoň pojedu podívat do Krkonoš na otočku, jak vypadá sníh a pak někdy možná někam blíž, pokud bude ještě sníh mimo hory, ale z mojí lokality 200 m.n.m. můžu psát akorát o tom, že je tu jinovatka nebo spíše mazlavé blátíčko, co se pěkně lepí na boty a nebo o tom, že tu spadlo za celý prosinec 13,5mm srážek z toho 99% v dešti. Prostě úplně nudné počasí a o ničem a to je to tady takhle pořád. Když pak vidím v televizi, jak na horách krásně sněží, tak vážně závidím.

[Jinak mě taky pobavily vydatné plošné srážky na celé Moravě, tady vážně nic takového hodně dlouho nebylo a asi ještě hodně dlouho nebude. 13,5mm za prosinec je vážně směšné, kromě srpna (74mm), listopadu (41,5mm) a května (+ - 50mm) tu byly nízké srážky celý rok, všechny vydatnější deště a větší bouřky mě minuly. Max. denní úhrn za celý rok byl 12.7. "jen" 33mm a stejně bylo extrémní sucho a za červenec spadlo jen 43,5mm]

Omlouvám se za lehké OT a přeji všem krásného Silvestra, šťastný Nový rok 2020 (šťastný celý rok), zdraví, štěstí, radost ze života a tak dále. Mějte se.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.