Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2019/2020?

77
# 10.12.2019, 17:37

palma
nemusím koukat na modely a vím že u nás na vánoce bude nad +10st:)

42
# 12.12.2019, 17:31

Ta inverze vypadá docela solidně v modelových předpověďích, potrvá snad až do Vánoc a dále kam až modely dohlédnou. Jinak lituju, že sem něco psal o suchém a vlhkém cyklu, kvůli mě tu vznikla nesmyslná debata o povodních. Chtěl sem jen napsat, že se asi nacházíme v dlouhodobém suchém cyklu a předtím byly často povodně, toť vše.

238
# 12.12.2019, 18:29

Výhledy jsou výstup od výstupy více a více tristnější...
Když vezmu v potaz i proudění, vortex....tam snad není žádná šance nebo náznak zimy, sněhu, srážek. Prostě ničeho...

31
# 12.12.2019, 18:33

To jsou zas breky. Uvidíte, že těch každoročních pár týdnů mrazů a alespoň několik dní se slušnou sněhovou pokrývku i v nížinách přijde. A může to být klidně i v březnu.

F4
Avatar
109
# 12.12.2019, 20:18

Na.Guru
Jenomže v březnu už to není nikdy ono. Teploty už tak hluboko nejdou kvůli dlouhému dni a sníh už taky moc dlouho nevydrží. Nejlepší zima může přijít od půlky prosince do půlky ledna, kdy jsou dny nejkratší.

63
# 13.12.2019, 06:48

F4
To si nemyslím.. my tady měli pár hodně mrazivých dnů v únoru, kdy teplota přes den byla -8-10 a dotoho ještě :vitr: takže pociťovka hodně nízká..... Myslím a doufám,že ještě zima opět přijde, i když v prosinci to nebude.. ale to není nic zvláštního

380
# 13.12.2019, 09:46

Lucina
JO, trefa, to Vaše vyjádření k prosinci, že když teď není zima, není to nic zvláštního.. jo jo, za těch deset let. co to tak plus minus je, jsme si už na to zvykli a nepovažujeme to za až tak zvláštní.. a za dalších deset let budeme říkat, že když je v lednu okolo nuly, že to není nic zvláštního, a za dalších deset let budeme říkat, že je to zvláštní, že napadl sníh...:D

63
# 13.12.2019, 09:55

palma
No já doufám,že tak daleko to nezajde... ale je to hrozné no, že jsme si na to tak zvyli, že nečekáme v prosinci mráz :( kromě pár dnů teda no..

15
# 13.12.2019, 10:01

Spíš než odhad vyslovím zbožné přání. Ať je zima klidně nadprůměrná (teplá), jen při jejím konci trošku normálu (březen, duben - no dobře, to už je meteojaro), aby nedošlo k předčasnému kvetení a následnému pomrznutí možné úrody. Taky ať dost prší nebo sněží, to je jedno, ideálně v březnu epizoda s 30 cm sněhu nebo adekvátně deště (může být každý měsíc - opravdu jen zbožné přání (cha cha cháá…)), ať je trochu zaděláno do vegetace. Hlavně ať není nějaký pitomý holomráz (stejně aspoň týden deset dní bude - prostě to tak teď chodí) a když už přijde, tak ať to není v době květu (a tím nemyslím sakury - ty kvetou snad celoročně..).

69
# 13.12.2019, 10:37

Lucina
Já to vidím podobně - zima v prosinci je poslední roky hodně velká nejistota. Všichni si ji přejeme aby nám splnila romantiku bílých Vánoc, ale to je spíše záležitost vyšších a horských poloh a letos zřejmě ani to ne. To hlavní se poslední roky odehrává v lednu a únoru, kdy bývá i na horách nejvíce sněhu a počasí bývá pro zimu stabilnější než v prosinci. Rozhodně bych neházel flintu do žita kvůli teplému prosinci a nechme se překvapit v lednu a únoru - loni se to povedlo a u nás byl sníh až do konce března a i ve středních Čechách bylo pár epizod s 20 cm sněhu :-)

63
# 13.12.2019, 10:40

Petr75
Jo to u nás taky loni napadlo i 20cm,ale bohužel přes den..a na druhý den oteplení...Takže člověk si ho užil max 1 den večer.. ale i tak to stálo za to .. ;-)

F4
Avatar
109
# 13.12.2019, 17:03

palma
Já teda taky doufám, že to tak nedopadne. To stejný jako kdyby měla být léta čím dál chladnější a deštivější. Jenže to by se 95 % lidí potento, protože je to léto a to má být nejlíp 50C a beze srážek. Takže asi tak.

8
# 13.12.2019, 22:44

S menší přestávkou jsem se podíval na indexy AO a NAO a koukal jsem, jak mají spadnout. Zejména AO víc než původně byla předpověď. Jen mi nějak nesedí to co nabízí ve svých předpovědích modely - GSM atd. Svým způsobem si předpověď NAO a AO odporuje s předpovědi modelů. Jsem zvědav co z toho bude. Jediné co mne napadá, jestli v tom nedělá paseku indickooceánský dipól, který je letos "ve formě". Pokud ano, tak nám mohou být nějaké indexy ukradené.

5
# 13.12.2019, 23:15

Petr75
Tak nevím, kde ve středních Čechách napadlo během poslední zimy 20 cm sněhu, ale kolem Prahy a Kolína to nebylo ani jednou, natož víckrát. Leden i únor byly velmi suché měsíce.

238
# 13.12.2019, 23:24

Hody
Tipoval bych Příbramsko, případně jihovýchod od Prahy - Svojetice, Uhlířské Janovice, Ondřejov, Zbraslavice, Ledečsko atp. ...zkrátka to co je směrem na Brdy nebo Vysočinu, tam těch 20cm+ bylo

380
# 14.12.2019, 08:42

Kouknul jsem po ránu na GSF... až do konce roku předpovídá časný duben... zima se opět odkládá, uvidíme, co napíše večer... ostatní modely nejsou také příliš optimistické...já taky.....:!!:...

69
# 14.12.2019, 08:44

Hody
Prady
I na západ od Prahy - Kladensko, Křivoklátsko. V Podkozí, což je 12 km západně od Prahy, bylo kolem 11.ledna 18 cm a 4.února tam leželo 23 cm. Sice to vždy po týdnu roztálo, ale i těch pár dnů za to stálo :-)

F4
Avatar
109
# 14.12.2019, 09:10

No 23.12. tam má GFS humusných 13°C a teploty příští týden v hladině 850hPa o +16 a nad Balkánem skoro až o +20°C nad normálem. To znamená teplotu kolem 10-12°C a to je neskutečný.

42
# 14.12.2019, 09:13

Petr75
Prady
Co se týče sněhu v okolí Prahy, bývá ho nejvíce vždy ve směrech západ, JZ, jih, JV, kde jsou souvislé pahorkatiny o nadmořské výšce kolem 400-500m. Směrem na JV od Prahy pak rychle přibývají průměrné srážky. Centrum Prahy má 480mm ročně a Ondřejov kousek na JV za Prahou má už 670mm ročně (o 200mm více). Je to tím, že se tam nachází návětrná západní strana (okraj) Vysočiny v okresech Benešov a Kutná Hora. V tomhle mám docela přehled, jednak sem dříve přispíval z Prahy a o klima a srážky se detailně zajímám.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.