Tak a je to tady. Z celodenních mrazů nebude téměř nic. Mimo víkendu by podle aktuálního výstupu modelu GFS už mělo přijít zase teplo, příští týden oteplování a až +6°C. Samozřejmě je pravda, že je to týden a déle a je to jen jeden výstup, ale mohli jsme se už tolikrát přesvědčit o tom, že když se jednou změní předpověď na teplou variantu, tak z 90 % už to tak zůstává. Proto se nebojím toto napsat.
Diskuse o počasí Jaká bude zima 2014/2015
Já jsem upozorňoval na to, že je to daleko. Jen vycházím z toho, že když se tohle stalo už několikrát, že to vypadalo na větší mrazy a nakonec z toho nebylo nic, tak pokud bude ve stejném duchu i další výstup, tak bych se vsadil, že už z toho neuhne. Navíc trendem minulé zimy a i zatím té letošní je to, že ochlazení je vždy v předpovědi až za týden a ta doba se nemění, takže se stále čeká týden a ochlazení je stále stejně vzdáleno. No uvidíme, taky bych z toho zatím nerad dělal nějaké závěry.
Tak se mi zdá, že se po novém roce zase obnoví teplý jihozápad, což je i pro hory, maximálně nevhodné.
Mám takový dojem, že se opakuje loňský scénář a možná dopadne letošní Zima ještě hůř, než ta předešlá.
Počátek Ledna se jeví opět jako teplotně nadprůměrný a dál se nedá čekat nic dobrého. Pokud ani Leden nepřinese nějakou výraznější změnu, obávám se, že Únor, byť by alespoň vzdáleně přinesl nějaké výraznější ochlazení, letošní Zimu už nezachrání.
Každopádně na nějaké závěry je ještě brzy, i tak si ale myslím že letošní Zima skončí opět jako teplotně nadprůměrná.
No a co se týče té předpovědi Svatomartinské husy, také ji to moc nevychází. Pro připomenutí úryvek s příspěvku od "Ondra77" z 27.11. 18:12 hod.
"V předvánoční době by mělo občas lehce mrznout, bude se aspoň příležitostně vyskytovat "poprašek" sněhu (rozumějme, malé množství sněhové pokrývky). Vánoce, nebo těsně po nich (spíš prý ale už Vánoce) by měly být na sněhu, bílé. Po Novém roce, tak do 7. ledna, sníh roztaje a bude bláto. Pak zase asi týden sníh, pak zase týden bez sněhu, dalo by se to nazvat "bláznivá zima", na střídačku. Dlouhodobější (např. celý měsíc) sněhová pokrývka by neměla nastat. Další sněhová pokrývka vychází na konec února, možná to bude i větší množství. Březen už ale má být bez sněhu, přinejmenším v nižších a středních polohách. Celkově by měla být tato zima o něco chladnější, než zima 2013/14, ale i tak bude nadprůměrně teplá. Neměly by ani nastat hluboké mrazy, jako např. v únoru 2012. Na horách by však měl sníh být trvale.
Děkuji své spolužačce z gymnázia a její rodině, která šikovnou kachnu chovala, zpracovala a nakonec si za odměnu na ní pochutnala. A na nás je, abychom zkoumali, jestli to zvířeti vyjde [Petr Dvořák]."
No? Tak už zřejmě vyzkoumali, že to zvířeti asi nevyjde.
Aktuálne k príspevku z 22. 12. 2014 (8:37):
V predmetnom príspevku z 22. 12. 2014 (8:37) sme sa v jeho závere vyslovili nasledovne:
"Ako sme sa zmienili už v príspevku zo 17. 12. 2014 6:20, stojíme pred nástupom pomerov, ktoré by viacmenej mohli odpovedať alebo sa približovať k pravému zimnému počasiu. V hre zostávajú aj vyslovene studené podmienky s akciami spojenými so zrážkovou činnosťou. Tieto aspekty termobarického nastavenia po 25.12. budú predmetom krátkodobej prognostiky."
V načrtnutom kontexte potvrdzujeme nástup zimných pomerov počnúc 25./26. decembrom (čo bolo viacnásobne pertraktované). Teplota v hladine 850 hPa poklesne v piatok 26. 12. na hodnoty okolo -10°C.
Aj dnes zostáva vývoj pre víkend (27.12. - 28.12.) značne neistý. V príspevku z 20. 12. 2014 (8:40) sme sa zmienili nasledovne:
"Stojí však za zmienku, že americký model v niekoľkých svojich výstupoch vyšiel s pomerne interesantnou a súčasne povážlivou kalkuláciou, v ktorej očakáva pre obdobie okolo 27. dec. (sobota) postup hlbokej, veľmi dobre synopticky vyjadrenej "studenej" cyklóny a to v trajektórii idúcej z Britských ostrovov ponad štáty severozápadnej Európy, ktorá by následne podporila advekciu studenej hmoty do strednej Európy a prípadne implicitne vyvolala cyklogenézu nad oblasťou Jadranu (spomínanú už v príspevku z 18. 12. 2014 6:22) s významným potenciálom ovplyvniť strednú Európu svojím zrážkovým poľom."
Obsah uvedenej citácie naďalej zostáva pre obdobie nadchádzajúceho víkendu v platnosti ako potenciálne nastateľná termobarická realizácia a dokonca takmer do bodky korešponduje s práve (je 23. 12., čosi pred polnocou) sa aktualizujúcim výstupom modelu GFS.
Ako obrázok 1 prikladáme mapu prízemného tlakového poľa pre nedeľu 28.12. 18 Z (model GFS, 23.12. 18 Z), ako obrázok 2 prikladáme mapu teplotných pomerov v hladine 850 hPa pre ten istý termín (model GFS, 23.12. 18 Z) a ako obrázok 3 prikladáme mapu kumulatívnych zrážkových úhrnov za ostatných 6 hodín pre ten istý termín (model GFS, 23.12. 18 Z).
Stojí za zmienku, že európsky model ECMWF so svojím rámcovým výhľadom pre víkend kalkuluje v príslušnom výstupe z dnešného večera (23.12.) s analogickými kľúčovými termobarickými rysmi voči americkému modelu GFS s jeho výhľadom z dnešnej noci (práve sa aktualizujúci výstup) pre víkend. Je vhodné však dodať, že predmetný výstup z pera modelu GFS vykazuje vo vzťahu k zrážkovej činnosti známky agresie a to zvlášť pre územie Slovenska.
Je nepopierateľné, že vývoj okolností určujúcich poveternosť počas nadchádzajúceho víkendu bude zaujímavé priebežne sledovať. Explicitne uvádzame, že pre vlastnú realizáciu poveternosti a to až po záver týždňa existuje nateraz viacero možných, mierne odchýlených variantov.
Teda řeknu vám, že jsem napnutý , jak kšandy. To GFS úplně tápe, protože každý výstup je úplně jiný. Stejně jako včera se ve výstupu z 12 UTC vyskytlo oteplení, tak i dnes 23.12. ve 12 UTC to vypadalo špatně a nyní je zase vše jinak.
Střídá se to teda hodně, z toho nelze nic vyčíst. Připadá mi to, jako před 2 roky, kdy se tohle vyskytlo jen o týden dříve. To taky nikdo nevěděl, jak za pár dní bude.
Aktualita - potvrdenie vízie opísanej v príspevku z 23.12. 2014 23:49
"Sen o zimnej rozprávke" na dosah?
V príspevku z 20.12. 2014 8:40 sme vo vzťahu k dňom po 26.12. (t.j. k dňom po cirkulačnom zvrate a to zvlášť k dňom nadchádzajúceho víkendu) uviedli:
"Situáciu je nutné sledovať - existuje potenciál, že zaznamenáme i prekvapivo významné udalosti súvisiace špeciálne so zrážkovou činnosťou, za istých okolností i s vetrom. V prípade nebezpečného alebo mimoriadne zaujímavého vývoja budeme vychádzať so špeciálnymi, pravidelnými aktualizáciami niekoľkokrát denne". Preto vychádzame s nasledujúcou aktualitou:
Americký model GFS opakovane vyšiel (t.j. po výstupe z noci opäť aj dnes ráno) dokonca s agresívnou termobarickou simuláciou a to pre obdobie víkendu (signifikantné termobarické udalosti, ktoré by sme v zmysle vízie predmetného modelu zaznamenali vo víkende, by významne ovplyvnili chod poveternosti - a to najmä z hľadiska teplotných pomerov - v budúcom týždni).
Podklady z pera amerického modelu kalkulujú s veľmi výraznou cyklonálnou činnosťou v studenom vzduchu (obr. 1 - sobota 18 zulu - geopotenciál + teplotné pomery v hladine 850 hPa), pričom vzápätí by bola naštartovaná tylová advekcia veľmi studenej arktickej hmoty (obr. 2 - nedeľa 18 zulu - geopotenciál + teplotné pomery v hladine 850 hPa). Simulovaná synoptika by znamenala ako pre Českú republiku, tak pre Slovenskú republiku (pre víkend a s platnosťou pre vybrané regióny) etablovanie dokonca možno až kalamitného stavu.
Vývoj situácie budeme sledovať. Naďalej zostávajú barické pomery pre víkend veľmi neisté - existuje viacero, vzájomne mierne odchýlených, variant realizácie poveternosti počas víkendu.
A ešte čerstvá, mimoriadne dôležitá aktualita:
Práve sa aktualizujúci európsky model ECMWF podporuje víziu amerického modelu (obr. 3 - prízemné tlakové pole - noc z nedele na pondelok), kanadský numerický model GEM analogicky.
No je to tak, i další výstup vše potvrdil, za sobotu a neděli by mohlo napadnout na většině území od 10 do 20 cm a co se týká teplot taky výrazně přitvrdil, noční i pod -10°C a i denní hluboko pod nulou. No zní to jako pohádka a ani se tomu nechce uvěřit. Ale naděje roste každým výstupem, přeci jenom je to už jen něco víc než 48 hodin, na tom už něco být musí!!
http://www.me...&ech=6&mode=1
Ve výšce 850Pha i -16°C,což odpovídá teplotě kolem -4°C v nížinách!
Mrazy udržující se jen ve střední,východní a jv Evropě.Postupně se dostanou dál.
Naopak Skandinávie bude mít docela teplo na tuhle dobu.
http://www.ni...hlagsradar.de
/niederschlagsprognose.aspx?type=1&continent=europa
Srážek moc nebude či vůbec dle toho.
At to vyjde.
No koukněte, co ukazuje Norskej server yr.no pro Ostravu ...
Přes den -20??
http://www.yr.no/place/Czech_Republic/Moravia-Sile...
Tomu GFS nevěřím. V posledním výstupu se táhnou samé mrazy a ty noční jsou jak v Grónsku. V Alpách na silvestra až -40°C, na jiných místech i přes -25°C.
Stále je to ale na hraně s oteplením od západu, takže bych se ještě moc neradoval.
No byl bych rád, kdyby napadl sníh alespoň na těch horách, kde je ho potřeba. Ve městě mráz ani sníh nechci, akorát mě to zdržuje při cestě do práce.
http://www.me...ticle_id=1709
No nejistá prognoza.Tak uvidíme po sobotě.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.