Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2014/2015

86
# 05.12.2014, 21:17

Na konci příštího týdne by podle některých modelů mohlo dorazit i nějaké sněžení i trochu výraznější. V polovině prosince bychom se tak mohly na většině území dočkat sněhové pokrývky.

Celkově ta situace bude ovšem hodně dynamická, takže se bude ještě měnit. Jisté je, že se na začátku příštího týdne ochladí (v hladině 850 hPa až -5 °C).

54
# 06.12.2014, 18:35

Aktuální výstup Aladina mi udělal radost, hlavně pro východ území ukazuje na pondělí sněžení.

# 06.12.2014, 21:36

Mark
Taky jsem to zaregistroval. Jsem zvědav, jak mu to vyjde. Dlouho však nepoleží, škoda...i tak by to ale bylo fajn

54
# 06.12.2014, 22:07

Mrakomor
No schválně jsem zhlédnul i jiné modely a nedá se říct, že by tam byla shoda. Tak snad Aladin vyhraje.

# 06.12.2014, 23:40

Situace na konci příštího týdne je velmi nejistá. Do počasí v Evropě zasáhne mimořádně hluboká níže, která se prohloubí v oblasti Islandu a v Atlantiku se očekávají ojediněle až 20 metrů vysoké vlny. Jak přesně ovlivní počasí ve střední Evropě, je zatím nejasné (bude záležet na její přesné pozici).

Synoptická situace v úterý, zdroj: wetterzentrale.de (www.metoffice.gov.uk)
818
# 07.12.2014, 10:56

In-počasí
Vítám tyto upřesňující příspěvky hovořící realisticky, více jich! ;-) Skutečně nelze často vůbec předpovídat na 7. den dopředu a lidé se diví, že není možné zatím říci jak bude na Vánoce, když na jistých serverech (víme všichni o kterých je řeč v ČR i SR) už to "vědí" např. měsíc. :D

0
# 07.12.2014, 14:19

Výhledy CHMU jsou čím dál horší :( Achjoo ...

6
# 07.12.2014, 15:53

Na CHMU bych nedal vůbec.Ti neví čí jsou...

0
# 07.12.2014, 15:58

Ale i GFS už nevypadá tak dobře, ve výhledu cca na příští víkend ...

6
# 07.12.2014, 18:00

Jasný blíží se Vánoce, tak musí být teplo. To by se příroda asi ztrapnila, kdyby náhodou byl na Vánoce sníh...

# 07.12.2014, 19:39

Klid, situace je zatím ještě taková nejistá, i když je pravda, že modely otáčejí k teplejší variantě....:/

# 07.12.2014, 21:55

Prosinec nebude průměrný můj názor ale spíše nadprůměrný ty teploty tomu budou odpovídat.Každý vpád studené masy se vždy oddaluje až se vyruší uplně byť je situace jiná než loni ve finále bude efekt stejný minimalně pro prosinec

54
# 08.12.2014, 20:16

dramyku
No CFS zase neví co s rudou barvou a modrou někde ztratil, jak tak koukám. :D

0
# 08.12.2014, 20:41

dramyku
Modelu CFS se nedá vůbec věřit. Ještě na začátku Prosince ukazoval celkem průměrný či trošku nadprůměrný leden a úplně průměrný únor. Prostě tam má pořád něco jiného :D
To já spíš věřím mnohem víc tomuto - http://www.ac...cold/36777733
Loni nám předpovídali sušší zimu a vyšlo jim to dokonale, předloni mam dojem, že mu to taky vyšlo a letos nám předpovídá celkem průměrnou zimu, tak uvidíme ;-)

Luk
Avatar
2
# 08.12.2014, 21:04

Začínám být skeptik , tahle situace kdy pořád modely oddalují ochlazení až do ztracena tu už byla minulý rok ... Snad nás ještě počasí překvapí .

0
# 08.12.2014, 21:29

Luk
Ale minulý rok byla situace nad Evropou odlišná, jiná ... A nebylo tolik studeného vzduchu v Rusku, tak doufejme, že dostaneme možnost a nějaká zima k nám přijde :cool:

# 08.12.2014, 23:23

No v době klimatických změn přestává být počasí tolik předvídatelné a je daleko více o extrémních nečekaných situacích, viz třeba USA. I přesto, že se nedá čekat nějaká stabilní zima se stabilní vrstvou sněhu i v nižších polohách, lze počítat s tím, že to, co přišlo do USA, může kdykoliv přijít i do Evropy.

46
# 09.12.2014, 10:40

Lesíček
Ano, protože model CFS očekává zimu pro USA teplotně nadprůměrnou, ale pro Evropy jako celek také nadprůměrnou. Je tedy otázka, kam se ten studený vzduch bude vylévat. Na prosinec je tam teplotní odchylka cca 1°C nad průměr, ale na leden jsou tam už dva. Ale i to není důvod k panice, zaprvé se výstupy modelu CFS neustále mění a zadruhé loni byl měsíc leden cca 4 - 5°C nad průměrem! Takže ani to by se letos nemělo opakovat.
Jinak názory některých, že se letošní zima podobá té minulé. Je to nesmysl, je naprosto odlišné proudění, nastavení tlakových útvarů nad Evropou. Navíc celý loňský prosince, pokud si dobře vzpomínám, byla inverze. Letos je to spíše o častých změnách v proudění, s tím, že nevydrží dlouho ani teplé, ale bohužel ani chladné proudění. Je to jako na "houpačce".
Odkaz na výstup modelu CFS pro Ameriku: http://origin.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/ww...
Odkaz na výstup modelu CFS pro Evropu:

# 10.12.2014, 13:39

Doprčic, nic z toho nepadá. :)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.