Diskuse o počasí Kdy přijde zima do Česka?
matous160
Ano to je sice pravda orkánů je hodně, ale jen hlavně v Británii, a dost fouká i v západní evropě, ale u nás neni nic, akorát bouře Xaver na začátku prosince, která se stejně u nás moc silně neprojevila narozdíl od Německa a Británie, jinak s tou níží u toho Islandu, to je ještě daleko a navíc je to od nás hodně daleko, takže počasí s největší pravděpodobností to u nás stejně neovlivní
Dnes se ochlazení opět posunulo (ze soboty na pondělí)a vypadá to že příští týden by to mělo vydržet...jenže se to už měsíc stále odsouvá a ikdyž se ochladí tak budou teploty pořád nadprůměrné a sněhu přibude opravdu málo.Je tu možnost že se pak vyskytnou spíše slabé holomrazy než plošné vydatnější sněžení...takže bude určitě lepší když zůstanou teploty nadnulou dokud nenasněží.
Všechno je ještě daleko, ochlazení teď přijde, ale nebude extra výrazné. Ledový vzduch se k nám během zimního období dostat musí, otázka je jak moc a na jak dlouho. GFS tam v posledním výstupu po 20.1. cpe Azorskou anticyklonu, upřímně bych další anticykloně věřil víc než TN, která by k nám přinesla arktický mráz doprovázený sněžením.
Už jsem to napsal i na téma Jaká bude zima: Všechno bláto této zimy zavinil vír nad Atlantikem...
Konečně kvalitní článek vysvětlující. Hlavně klikněte na odkaz č.1, je to super animace. Já si myslím, že je dost možné otočení vzhledem k tomu, jak to bylo v prosinci (nejdříve mráz, kam až modely dohlédly a pak najednou ochlazení na 3 dny).
No dle aktuálního GFS je tam mráz na týden, 24.1. už zase nad nulou. Chápu, je to daleko, ale při zkušenostech s modely pokud se někde vyskytne teplá varianta, tak se to vyplní s větší pravděpodobností, než naopak. Já bych tomu u věřil, že ochlazení může být jen na týden.
Tak podívejte, jak vypadají 2 výstupy GFS (najděte rozdíly )
Kéž by se zablokoval Atlantik, ale moc tomu nevěřím. K takto mrazivému scénáři jistojistě nedojde. Už jen proto, jak se to každým výstupem mění. Pokud se v Americe oteplí, tak by ta zima mohla být. Jsou dle mě 2 nejpravděpodobnější scénáře: 1. podoba s rokem 2007, tj týdenní ochlazení i se sněhem a pak návrat do teplých kolejí.
2. podoba s rokem 2012, tehdy půlku měsíce února extrémní mrazy.
No bylo by zajímavé, kdybychom si prošli tím, co nyní američané.
Polnočný ecák ukazuje postupné ochladzovanie od pondelka do piatka, a v sobotu jeho roztopašná krivka zrazu vylieta k šiestim stupňom nad nulou. Ten chvost krivky býva značne nepresný, tentoraz mu však dávam šancu na zachovanie vzostupnej tendencie. Neverím v trvalejšie ochladenie, podľa mňa prídu 2, možno tri krátke chladnejšie epizódy a šmitec.
Milan
To jsou sice dva výstupy modelu, ale předpovědní mapy zní ke dvěma různým termínům. Výstupy (jak píšete v popisu map, kde mimochodem chybí jejich zdroj) je uveden chybně výstup z termínu 8.1.2014 12UTC.
Obecně bych již bral jako jisté to, že přijde zimní ráz počasí v podobě lehké zimy, žádné výrazné mrazy a pravděpodobně bude střídán po několika dnech přestávkou v podobě malé změny cirkulace na teplejší.
Co a jak mají hlásit, když by řekli bude pět až mínus pět, bude zima nebo teplo, pršet nebo sněžit, tak lidi nebudou spokojení, když řeknou že bude nula a bude déšť se sněhem, tak lidi taky nebudou spokojení hlavně pokud bude víc stupňů a pouze déšť nebo méně stupňů a pouze sníh.
Mnozí lidé pak mají nerealistická očekávání od předpovědí, které se dělají, protože je lidé chtějí slyšet. O něco takového se snaží například švýcarské Meteoblue, které uvádí zdarma prediktabilitu (spolehlivost předpovědi) počasí pro každé místo na světě pro následující týden. Mám tu službu rád a sleduji její modely již asi deset let.
Předpovědi na příští týden jsou poměrně nejisté, chladný vzduch se nedostane hluboko do Evropy, tudíž bude Česko ležet spíše na rozhraní chladnějšího vzduchu na severu a teplejšího na jihu. Bude dosti záležet na pozici tlakových útvarů - předpovědět jejich přesný střed je zatím obtížné. Každopádně ale bude chladněji než v uplynulých dnech.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.