Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Kdy přijde zima do Česka?

86
# 20.01.2014, 23:37

Oprášte kabáty, ide zima! - informace o očekávaném ochlazení na Slovensku, na severovýchodě se očekávají celodenní mrazy.

157
# 21.01.2014, 00:10

už se tu na jihu čech pomalu ochlazuje, podle aladina (poslední dvě aktualizace jsou stejné) by sem měl chladný vzduch dorazit mezi 6-7 h ranní, v tu dobu by měl déšť přecházet ve sněžení, tak a teď se uvidí jak mu to vyjde

6
# 21.01.2014, 11:49

Tady taky od rána sněží ale zatím nic moc....:(zatím odtává...teplota 0,5°C

818
# 21.01.2014, 11:54

Zde prosím diskutujte na téma předpověď počasí ohledně zimního rázu počasí, jeho trvání dle předpokladů a podobně. Ostatní zprávy patří buďto tématu o sněžení 21.1.2014 nebo do tématu pro aktuální počasí daného měsíce. Díky. ;-)

# 22.01.2014, 08:33

Teď jsem zvědav na příští týden, zda se podaří tlakovým nížím nad SZ Evropou rozbít a odpálit tu nešťastnou TV na SV Evropou a s ní by se zima pošoupla kam patří, což naznačuje ECAK. A pak bychom mohli se zase dostat pod vliv Atlantiku.Pokud bude studetý vzduch postupovat z SA nad Atlantik, tak by tomu měl pomoci. Když jsem o tom přemýšlel, jen díky situaci v Kanadě a USA se neopakoval šílený mrazivý scénář před 2 roky, studený vzduch tu je, ale není ho zatím toliko a není koncentrovaný.

54
# 22.01.2014, 11:30

Zatím to spíše vypadá že se od Islandské TN. budou oddělovat samotné TN. které pak budou postupovat do oblastí Středozemního moře. Takže bych to viděl že některé lokality v Evropě bude zasypávat sníh. Např. v patek to čeká severní Balkán a asi i Madarsko.

# 22.01.2014, 12:22

Mark
Poslední GFS začíná ukazovat i jinou možnost a s ohledem na situaci v SA bych to nepodceňoval. Vaše vysněná zima nemá "zatím" tuhé kořeny nemá. Pokud začnou do té nešťasné TV nad SV Evropou bušit níže ze západu a JV, odtáhne. A šance k tomu je veliká. Už i meteoblue trochu upravuje předpověď. Osobně si myslím, že k tomu dojde a tak příští víkend tu máme zpět atlantik proudění. Ale to se uvidí.

33
# 22.01.2014, 13:28

Flanker
A proč si myslíš že je ta tlaková výše nad SV Evropou je nešťastná?
Já si naopak myslím že už bylo na čase aby se stala změna.
Bylo jen otázkou času kdy se to změní a je to jedině dobře.

# 22.01.2014, 13:34

dramyku
Protože zimu nemusím a jsem jiného názoru než Vy - na to mám právo ... uvidíme zda mi to vyjde

# 22.01.2014, 14:06

Ni sice se zima na chvíli ukázala, ale žádný zázrak to zatím není. A příští týden to vypadá na oteplení :)
Už bude konec ledna a pořád jsme se nepřehoupli s maximální pokrývkou přes 10 cm. Jestli to únor nezachrání, tak zimu odepisuji a mohu jenom doufat v nějaké mrazíky v dubnu nebo květnu.

117
# 22.01.2014, 14:06

Ke mně zima ještě nedorazila,stále nad 0 od rána ve Strakonicí.Počkám si na pátek pokud napadne aspoň nějakej centík. :D
Jinak do konce ledna žádný Atlantik nebude,Flanker jen straší,jak zimu nesnáší. :D
V únoru uvidíme jestli mrazy zesílí či budem pod vlivem zmiňované mírného Atlantiku. :-)

FGh
Avatar
13
# 22.01.2014, 14:07

Výrazně má zatéci studený vzduch o víkendu na severovýchod naší země. Právě Ostrava bude mít nejsilnější mrazy z nižších poloh. Přes den to může být jen kolem -6 °C a ráno pod -10 °C.

Nakonec to ochlazení dorazilo ve třetí dekádě ledna.

# 22.01.2014, 14:49

space
Přesně tak, souhlasím. jenže já jsem říkal (mé doměnky), že se situace začne měnit příští víkend a to pokud dobře vidím bude začátek února. Takže souhlas. A že zimu nesnáším? Ano, mám k tomu své důvody a po týdnu zimy bude 90% lidí volat JAROooooo ;-)na to dám hlavu.

A mimochodem ta situace je sice "obdoba" té před 2 roky, ale naštěstí se hodně mrazivého vzduchu nachazí v S Americe a to je jediné štěstí, jinak bychom tady mělo obdobu toho co bylo, minimálně stejnou. V únoru sázím spíše na Atlantik. Ale upřímě, bylo tu v prosinci západní proudění? Nebo spíše dobře postavené tlakové útvary?

Jen mě a nejen mě překvapilo, proč se sem dostal ten severák tak rychle? A proč se stejně rychle nemůže situace obrátit obráceně.

Ale zajímal by mě nyní názor PEDRA SALAZARAna SV vs Atlantik, páč jemu to celkem vychází .... :-)

6
# 22.01.2014, 15:48

No já si myslím, že by ještě nějaký ten cm mohl kliďo spadnout...:snih:

# 22.01.2014, 15:49

Nemyslím si, že by se mělo příští víkend oteplit... CHMI a Norové předpovídají první týden únoru celkem chladný, minimálně na horách určitě.

# 22.01.2014, 16:02

Koubes74
A předpokládal CHMI ještě v pondělí tak rychlé ochlazení? Vždyť mělo být celý týden ještě nadprůměrně teplo a hle co je venku. A ani zde na předpovědi s tím nikdo nepočítal. Rozhodně a to souhlasím mít 15C v lednu normální není (i když příjemné to je :-) ), takže to oteplení nemusí nutně znamenat teplo všude, ale zimu třeba od vyšších poloh, nebo výše. A co se týče Yr.no to je dle mě pravdivé tak na 2 max. 3 dny. Juknetě se na meteoblue, Weather online, Accuweather apod.

ECAK už tam několik posledních výstupů uvádí, že by se na TV měl zaměřit Atlantik, opatrně s tím začal i GFS. A aktuální AO a NAO nejsou také nijak nízko. A taky další neoddiskutovatelný fakt, je konec ledna a slunce se natáčí k nám.

818
# 22.01.2014, 17:56

Flanker
S tím, že bude brzo konec ledna, bych neargumentoval ve vztahu, že už nemůže přijít zimní počasí. Nicméně souhlasím jednak s tím, že předpověď NAO není pro zimu příznivá a že modely studené proudění posouvají spíše opět více k SV/V. Též souhlasím s tím, že model yr.no je často dosti mimo. I přesto, že je dosti chválen, nevím za co. ;-)

# 22.01.2014, 18:21

tom-791
Souhlas je cca polovina "meteorologické" zimy. Může se stát cokoli. Připadá mi, že Ecák se celkem stabilně drží svého názoru, ale GFS se mění jak ponožky. Každopádně uvidíme. Myslím, že do konce příštího pracovního týdne zima, potom oteplení - ne extrémní. Ale na Horách se zima už udrží, oceány nejsou tak teplé jako v prosinci, ale pokud se Atlantik probudí stačí to na mírnou zimu pro střední polohy.

Ono ani AO není nikterak šíleně závratný pro zimu.

model yr.no je chválen kvůli reklamě a ta prodává a je mezi lidmi oblíbený. Ani meteoblue je takový nic moc. Holt reklama prodává.

Díval jsem se na vaše stránky ohledně klimatického modelu ....... zajímavé, uvidíme, jak to vyjde.

# 22.01.2014, 21:16

Flanker
Ano máte pravdu.Ti co se nemohli dočkat zimy budou zase nadávat ať už se oteplí,lidé nikdy nebudou spokojeni.Model yr.no jen velice dobrý model,ale má obrovskou slabinu,jako většina modelů a to dlouhodobou předpověď.Jinak je srovnatelný s ostatnímy akorát že neumí příliš počítat s detaily.Je populární protože jsem shlédl(nahodne) reportáž o tomto modelu na tv Nova,že prý mu dává přednost stále více lidí...dokonce se pustili do toho že srovnali předpověď yr.no a chmu na ten večer pro Prahu.Umiraljsem z nich smichy protože vubec netusili co vypousti z pusy :D

# 22.01.2014, 21:30

Dnes poprvé po měsíci teploty odpovídaly průměru.Ikdyž nepřišla zatím žádná drsná zima tak došlo ke zvratu.Teploty na horách byly od 9. prosince minulého roku vysoko nad normálem a to vedlo k téměř úplnému roztání sněhové pokrývky.Na Churáňově a na Lysé hoře měli včera ráno (21.1.) jen nesouvislou sněhovou pokrývku.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.