Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Závěr pracovního týdne i víkend bude ve znamení babího léta

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2012/2013

46
# 18.11.2012, 22:06

No ony ty měsíční předpovědi vycházejí jak kdy. Někdy to vyjde v podstatě přesně. A někdy to vyjde třeba jen rázem počasí, ale teplotama nikoliv. Stránku se pokusím kromě toho ČHMÚ najít. ;-)

818
# 19.11.2012, 10:03

Podrobnější měsíční předpověď jako je ta od ČHMÚ asi nenajdete, jen grafické odhady odchylek teplot a srážek na způsob CFS těch je docela dost. Ale většinou nejsou příliš věrohodné, ostatně co za předpověď počasí je na měsíc a delší dobu věrohodné...

Jinak pevně věřím kachně, nebylo by od věci, kdyby ta předpověď vyšla. ;-)

# 19.11.2012, 10:49

Presne, ako píšeš,tom-791 - CFS si to asi kreslí podľa toho, aké má práve zastrúhané farbičky :)
Ony tie modely stoja a padajú na tom, že ešte stále nie sme schopní informačne pokryť všetky anomálie, ktoré sa odohrávajú v atmosfére a vo všetkom, čo je s jej fungovaním spojené - stačí malá odchýlka, ktorú si kdesi nevšimneme a celý systém tlakových útvarov sa môže vyvinúť inak, než to vyrátajú modelové vzorce - ako povedal ktorýsi meteorológ - "mávnutie motýlích krídel v juhoamerických Andách, o ktorom ani netušíme, môže spôsobiť tornádo v USA, ktoré sme nečakali"
Inak, som celkom prekvapený, ako CFS-ko zatiaľ tvrdošijne kreslí prijateľne chladný december. Dúfajme, že si to všimne aj všeobecná cirkulácia a zachová sa podľa toho :)

# 19.11.2012, 22:32

Miloslava
To pravdepodobne znamená, že si treba na nadchádzajúce mesiace nachystať poriadnu zásobu paliva :D Ale ktovie, možnože už tentoraz trafila šípkou na svojom predpovednom terčíku, ktorý jej visí niekde v izbe, správne políčko

# 20.11.2012, 07:12

No pokud se budou střídat co deset dní inverzní situace s přílivem od JV, J, potom zase na nějaký čas západní oceánské proudění (Z,JZ), které zase vystřídá anticyklóna na měsíc s prouděním J,JV, tak to bude zima, panečku.Podzim plynule přejde v jaro, podobně jak zima 2006/2007.:pozor:

118
# 20.11.2012, 11:34

Změna se oddaluje o 2dny,nízká oblačnost či inverze se prodlužuje do pondělka.Tím pádem i ochlazení,aby sněžilo se oddálilo prozatím.

# 20.11.2012, 11:39

GFS začína kresliť na začiatok decembra SV nástup a chladné Mikulášske obdobie

311
# 20.11.2012, 12:56

Tak alespoň na prosinec to vypadá lépe, ikdyž se to často mění, kéž by ale toto tůstalo.
srážky a teploty

# 20.11.2012, 15:00

Zmenil bych nadpis clanku. Jaka nebude zima 12/13 :-D

46
# 20.11.2012, 15:07

I. Dekáda 21.11.-30.11.:
Převážně zataženo nízkou inverzní oblačností, ojediněle mrholení a mlhy.
Jen ojediněle se bude nízká oblačnost protrhávat na polojasno. Ve druhé
polovině dekády přibývání frontální oblačnosti a místy déšť, později na
horách sněžení. Nejnižší noční teploty 6 až 0 °C, v závěru dekády až -3 °C.
Nejvyšší denní teploty 4 až 10 °C.

II. Dekáda 1.12.-10.12.:
Předpokládáme převážně oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, od
vyšších poloh přechodně srážky sněhové. Ojediněle mlhy. Nejnižší noční
teploty 3 až -3 °C, při zmenšené oblačnosti až -6 °C. Nejvyšší denní teploty
-1 až 5 °C.

III. Dekáda 11.12.-20.12.:
Předpokládáme i nadále převážně velkou oblačnost, místy déšť nebo mrholení,
od vyšších poloh přechodně srážky sněhové. Ojediněle mlhy. Přechodně se bude
oblačnost protrhávat. Nejnižší noční teploty 2 až -4 °C, přechodně při
zmenšené oblačnosti až -8 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až 6 °C.
Toto je předpověď ČHMÚ.
No nevypadá to moc dobře, ale ne vždy to vychází. Pravděpodobně bude těch prvních 10 dnů, Ale ten zbytek nevím. Uvidíme, ale zatím to vypadá, že v prosinci nás sníh nečeká. Ale uvidíme třeba bude alespoň na ty Vánoce a svátky potom :snih::snih::snih::snih:.

118
# 20.11.2012, 15:14

Ondra77
Takže dle husy to nevyjde.Že je vždy přesná,když nebyla nikdy. :D
CHMU přesný taky není,to je taky pravda. :)

# 20.11.2012, 16:58

Ondra77
Už jim někdy tahle měsíční předpověď vyšla?:)Nakonec to bude úplně jinak a nějaký ten sníh napadne:snih:

1
# 20.11.2012, 17:25

pochybujem ze ta vyhladka vyjde nakoniec bude stale inverzia :)

46
# 20.11.2012, 18:22

Alfred1950cz1
Taky si myslím a doufám v to, že sníh napadne.

# 20.11.2012, 19:09

No, jestli ta měsiční předpověd´ vyjde, tak opravdu už bude jenom hůř. Protože aby v zimě ani na týden nebyla stálá teplota pod nulou, to jsem ještě neviděl. Ale doufám že se pletou a bude :snih::snih::snih:.

818
# 20.11.2012, 20:17

Skimmer
Prosinec (navíc období jen do 20.12.) je přeci teprve první měsíc zimy. Nemůžeme tedy hovořit o tom, že v zimě nemůže být týdenní řada ledových dnů, i když naději tomu zatím klimatologické předpovědi nedávají, tak na leden, únor vlastně vůbec nevidíme.

Víte, že v roce 2006/07 (12-02) jsem opravdu neměl takovou řadu dnů, vlastně ledové dny alespoň u mě by se daly spočítat na prstech jedné ruky a za sebou nebyly ani dva. Podobně mohu mluvit o zimě po ní následující s tím, že jich bylo za sebou šest.

46
# 20.11.2012, 20:19

Skimmer
Já bych to neviděl tak dramaticky. Ono se to může ještě 100krát změnit. A byly i roky kdy do Vánoc nebyl sníh a byl až v Lednu a stálo to za to. Byly i kalamity a tak. Příklad zimy 2009/2010. Sníh byl teda aspoň tady v Brně až v lednu a byl tu až do března. Že už mně to skoro štvalo jak byl tři měsíce sníh :) (obrazně řečeno, samozřejmě mám zimu rád a byl bych nejraději, kdyby sníh napadl na začátku listopadu a roztál na konci března) . Tímto jsem chtěl jenom říct, že naděje zůstává až do toho konce března. Až bude 1.4.2013 a za celou zimu nebude sníh, tak budeme moct nadávat, ale do té doby nic není ztraceno a předpovědi se mění celkem radikálně, někdy i ze dne na den. No uvidíme. Do prosince ještě zbývá 11 dní. To znamená, že ještě bude nová měsíční předpověď ČHMÚ 30.11.2012 a taky, že se to do té doby ještě (myslím, že se opakuji) určitě změní. Otázkou je jestli k lepšímu nebo k horšímu. Já doufám v chladnu zimu se spoustou sněhu.
Diskutujme tu a přidávejme zajímavé zdroje a jak už jsem psal doufám, že bude :snih::snih::snih: . :)

118
# 20.11.2012, 20:20

http://www.niederschlagsradar.de/niederschlagsprog...
Opět dle toho vypadá kolem 27-28.12 zajimavá situace,jestli severní proudění dojde i k nám do ČR či zůstane v západní Evropě nebo se překroutí více východní proudění na území ČR na proudění sv!
Dle srážek moc nebude na území ČR.V Předevčírem to vypadalo na sněžení pro čechy,včera se to oddálilo na jákou dobu a dnes večer vidí opět ochlazení pro čechy(opět teplejší východ),ale srážky nic moc jako včera.
Každopádně by to bylo fér aby se přeměnilo proudění než pořád jižní,jz či jv!Toho bylo už dost! :)

118
# 20.11.2012, 21:01

Co to nám vykreslila paní Honsová? :D
http://aktualne.centrum.cz/domaci/pocasi/clanek.ph...
Začátek prosince až do 10.12.denní teploty -4 až +3,ranní při vyjasnění až -10!Co období závěreční,to už netipujete jako nyní?Se CHMU se shoduje závěr listopadu a období od 11-20.12.2012.Teploty jsou také nepatrně jiné.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.