Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Závěr pracovního týdne i víkend bude ve znamení babího léta

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2012/2013

311
# 12.11.2012, 21:10

všimněte si, jak otočila klimatologická předpověď
http://origin.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/ww...
- ještě nedávno tam byl listopad chladný a další měsíce teplejší, teď je naopak teplý listopad, který si ale díky inverzi užijí asi jen na horách a prosinec a leden v normálu, ovšem ve Skandinávii je chladnější modrá, místo které v minulém byla ještě oranžová. Možná příští výstup ještě o něco zchladne - kéž by.

# 13.11.2012, 10:02

No a dá se tomu teda věřit, když se to takhle výrazně mění? Já mám pocit, že v dlouhodobějších předpovědích jsme zcela bezradní. Raději bych se tu bavil o předpovědi na týden dopředu, ta aspoň má nějakej smysl. Osobně si myslím, že příští týden žádné výrazné ochlazení nepřijde, přesněji to ale budeme vědět o víkendu.
Každopádně myslím, že bych se měl asi už objednat na přezutí pneu, protože začátkem prosince by teoreticky mohl přijít nějakej sníh.

818
# 13.11.2012, 10:13

Lesíček
Nedá samozřejmě, jsou to jen orientační předpovědi odchylek teplot, existují, stejně jako měsíční výhledy ČHMÚ proto, že jsme jednoduše zvídavý národ a to platí dvojnásob o médiích.

Sníh na počátku prosince - uprostřed dekády I. by podle "kachny" přijít měl. :D

54
# 13.11.2012, 11:30

Té kachně věřím víc než té měsíční předpovědí u měsíční předpovědi nechápu jak můžou lidí jako D. Honsova napsat úspěšnost 65% když jí ještě nikdy předpověd nevyšla. Při také úspěšnosti ji musí vyjít víc jak každá 2. předpověd.

311
# 13.11.2012, 13:32

Můj názor je, že kdyby se spojila předpověď kachny s tou klimatickou (i když ta se na rozdíl od kachny mění), tak máme mnohem přesnější předpověď, než od Honsové, která dává předpovědi hlavně na Tn.cz. Na těchto stránkách chtějí být jako v bulváru zajímaví, tak tam do nadpisů dávají texty, které jsou pak v článku téměř vyvráceny. Třeba minulý týden psali, že se na konci tohoto vrátí mrazy a sníh, nikde jinde jsem se toto nedočetl ani na čhmu nic takového nebylo. http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/vytahnete-kulichy-...
Ještě mám dotaz, zda na tomto odkazu je výhled srážkový.
http://origin.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/ww... Díky
EDIT: Ano, to je srážkový výhled. Změněno do podoby odkazu, odkaz výše raději neměním do podoby odkazu, opravdu nedoporučuji číst. tom-791

118
# 13.11.2012, 15:04

Na sníh čekat na prosinec. Dříve určitě nebude. Tenhle víkend bude docela opět teplý pokud se vyjasní (na horách kolem +15).

1
# 13.11.2012, 16:52

sněhulák


Never tomu vyhladu myforecast to stale meni zima tak skoro nepride...

8
# 13.11.2012, 19:18

Mark
oni to nedopsali celé, pí. Honsová řekla že její předpovědi jsou úspěšné z 10% a z 65% se do těch 10% trefí:D

# 13.11.2012, 20:19

werty
Hej tak to je nej hláška co tu kdy byla :D . A jinak by mně opravdu zajímalo jestli na začátku prosince bude sníh nebo ne, ale upřímě doufám že ano.

54
# 13.11.2012, 20:23

werty
Já by řekl že ani to ne. Ale té kachně s hlediska podkožního tuku to vyšlo tak proč tomu nevěřit.

Jináč vypadá to že opět po říjnovém sněžení se listopad obejde bez nějakého zimního nádechu jak tomu bylo v roce 2003 a 2009 kdy ovšem v obou případech začalo mrznout a sněžit v prosinci ale je to jen statistiky ale i podle toho se dělají dlouhodobé předpovědi.

818
# 13.11.2012, 22:22

Najít souvislost v počasí v řadě třeba měsíční několika let jdoucích po sobě je těžké. Ale pokud se pozorování již datuje na nějakou dávnější historii, k čemuž poslouží zvláště některé stanice, které provozuje ČHMÚ, př. Praha-Klementinum, tak se právě dá alespoň trochu věrohodná dlouhodobá předpověď sestavit.

Srovnal jsem si statistiky z Prahy od roku 2005 za podzimní měsíce a podzim celkově a to průměrné hodnoty + zajímavost o počtu letních, mrazivých dnů atp. Snaha o souvislosti s nadcházejícími zimami po těchto podzimech většinou ztroskotala: Rozbor podzimního počasí 2005-2011.
Ale: Většinou platí, že čím více zimy (ne zda přijde brzo) bude celkově v podzimním období, tím méně ji pak bude v zimním, kdy být má. Aneb pranostika "Čím více zimy v říjnu přibude, tím více ji v lednu ubude" - rozšíření na celé období.

Luk
Avatar
2
# 14.11.2012, 20:12

brloh
Tak to zní zajímavě hodně pozitivní předpověď průměrná teplota o 3až 4 stupně nižší ,ale je to ještě daleko a může se to změnit hlavně doufám že ty vánoce budou na sněhu

1
# 14.11.2012, 20:22

Luk


Este sa to urcite zmeni ale celkom pekna prognoza uvidime

87
# 14.11.2012, 21:01

brloh
To je ale příšerný článek - vůbec nedává smysl (průměrné teploty - jaké? - dlouhodobé). Přibudou srážky - to je úplně normální, že v prosinci je více srážek než v listopadu. Tohle není žádná předpověď, ale paskvil. Úroveň toho serveru je dosti pochybná.

54
# 14.11.2012, 21:23

K těm srážkám v listopadu je průměr 49 mm a v prosinci 48 mm takže těch srážek v prosinci víc není samozřejmě v průměrů a zima má s celého roku nejmenší srážkové úhrny.
Ale musím uznat že s toho článku nic moc vyčíst nelze.

87
# 14.11.2012, 21:32

Mark
Ano to je pravda, v rychlosti z článku jsem pomyslel jen na minulý rok.

Ještě jsou v tom článku gramatické chyby: vánoce, Vánoční oblevy atd. :D

54
# 14.11.2012, 21:40

Petr12
Tak minulý listopad byl extrémně suchý díky neustupující TV nad východní Evropou. A zima pak byla bohatá na srážky a v pulce ledna jsme si nemohly stěžovat na nedostatek sněhu.

118
# 14.11.2012, 22:20

Petr12
Stránka slunečno je velmi špatná a ten prosinec-to je pomalu výsměch.
Přípomíná mi to předpovídání od paní Honsový.To je taky od ní paskvil.Lži,lži a nakonec má vždy pravdu prý...
Změná počasí mohla nastat asi od 27.11.-1.část ochlazení.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.