Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Závěr pracovního týdne i víkend bude ve znamení babího léta

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2012/2013

# 08.11.2012, 05:45

Pedro Salazar:
Bude na plavky a nashledanou :D.

Jak psal Tommy, v prosinci se ochladí, ale zima jako celek bude teplá. Včera jsem mluvil s kamarádem, zkušeným myslivcem. střelili několik srn a nenašli skoro žádný podkožní tuk, naposledy tak bylo vpřed zimou 2006/2007 .... uvidíme i to může být indicie

Luk
Avatar
2
# 08.11.2012, 11:44

Zakládat předpověď na zimu kachnou mě celkem rozesmálo:D

# 08.11.2012, 12:02

Tak to vypadá že zima bude spíše suchá mrznout taky moc nebude uvidíme třeba se to změní

87
# 08.11.2012, 13:17

Uvedený článek nijak nesouvisí se soukromou meteoroložkou Honsovou (opravdu není placena z daní). Zdržte se prosím sprostých a zavádějících příspěvků.

Článek vydal ČHMÚ, v novinách vyšel podobný již loni: Věštba ze svatomartinské husy: Vánoce na blátě, zi...

# 08.11.2012, 13:34

JAK může nějaká husa nebo kachna předpovídat počasí to nechápu. :D:D:)

46
# 08.11.2012, 15:26

Ten článek o té huse je blbost. Protože třeba s tou cibulí, jak má málo vrstev to tak není. Já sám jsem krájel cibuli , kterou jsem s sám vypěstoval a měla víc vrstev než loni a to samé mi potvrdil i můj děda, který má cibuli od známého zemědělce a říkal mi, že zima letos bude studená se sněhem.

29
# 08.11.2012, 15:52

Netahal bych do předpovědí kdejakou zeleninu či maso. Zabývejme se reálnějšími podklady. Z mých odhadů vyplývá, že srážek bude dost, ale teploty nějak výrazně nízké nebudou. Avšak nebudou ani výrazně vysoké. Zima se bude pohybovat teplotně v průměru a na horách se mohou vyskytovat velké návaly sněhu. Podobně jako loni, kdy v těch nejvyšších polohách leželo díky nadprůměrným srážkám přes 2 metry sněhu. Praděd( 270 cm ) v polovině února. Nížiny tedy budou co se sněhu týče, závislé především na shodě dobrých frontálních situacích a husu třeba s cibulí si dejte zítra k obědu, protože každý už začíná (nevim jestli z hladu) vymýšlet pěkné kraviny.

54
# 08.11.2012, 19:34

Luk
V loni tady též někdo vycházel s podkožního tuku a docela mu to vyšlo.

118
# 08.11.2012, 20:10

Petr12
Nejsem zastáncem vulgarit,akorát paní Honsová mi štve díky její předpovědí,jak jsou přesné jak dění ekonomiky,vlády pod Kalouskem!
Dále jsem ten článek nespojoval D.Honsovou jako autor,ale srovnával podobnou povahu předpovědi jen.
Předpovídat že nadcházející zimě bude půl bláto a sníh,dokonce sníh na horách je trocha trefné aby předpověď vyšla tak či onak.
Když nemá husa tuk,není tím že byla špatně živena,či se zvykla na mírné předchozí zimy,že uznala za vhodné se nepřežírat.Nebo ví,že bude stejně na pekáči,tak si aspoň zuby vylámou. :D
Dále může být zima dlouhá s teplotou kolem 0 ve dne,v noci kolem -5,párkrát oblevy a přesto bude teplotně mírně nadprůměrná,proč ne vid?Žádné extrémy.

321
# 08.11.2012, 21:07

To vypada na silne tlakove nize a teplou zimu, jako 2006/2007, kdy byla extremne tepla zima ne jen v Evrope ale i na Sibiria v Rusku. Hluboke tlakove nize jsou spojeny s oteplenim. V roce 1993 byla rekordni tlakova nize a orkan u Islandu a Skotska (cca 915 hpa) a dne 12.1.1993 bylo v Klementinu celo-lednove max. +17.4, maximum pro CR neznam. V roce 2002 v lednu/unoru u Islandu mohutna nize (930 cca) a 29.1.2002 abs. max pro leden +18.8 v Usti N.L. U unoru 2004 ze zacatku teple proudeni a pak take vichrice, na Snezce az 65 m/s (http://old.chmi.cz/meteo/om/prubeh/vyzpoc/V2004.ht... ale asi chyba, to by bylo vic nez Kirill a abs. rekord. V lednu 2007 orkan Kirill - nize mensich rozmeru, Snezka 60 m/s a maximum po pulnoci +17.9 Jizni Morava a v Rakousku kousek od hranic i nad +19. I ted je nad Barentsovym morem hluboka nize a v SV Evrope se oteplilo znacne. k nam to mozna prijde. Se Sibirkou nizi vytvari pri Uralu silny vitr a tlakovy gradient.

Nize nad Barentsovym morem 8.11.2012
321
# 08.11.2012, 21:10

I ted se zda, ze tlakove nize velmi sili, no uvidime, treba se to obrati, mozna se stane neco jako silvestr 1978/1979, i to je mozne pri vyraznem tlakovem poli.

87
# 08.11.2012, 23:21

Hluboké tlakové níže přinášejí teplejší oceánský vzduch a vytlačí tlakové výše nad Sibiří, které by k nám mohli poslat chladný vzduch. Zároveň přinášejí ale nestabilní počasí. Dle mého názoru si tak v zimě užijeme všeho - teplo, vítr, sněžení, déšť :)

Aktuálně bych očekával výraznější změnu v počasí na přelomu listopadu / prosince.

118
# 08.11.2012, 23:22

Tommy
Aspoň nebude nuda, která zatím vypadá na nudné období do konce listopadu.
Kdy to tak má dorazit?
Paní nej.meteoroložka Honsová předpovídá prudké ochlazení za týden a půl! Akorát jí věřit za předpovědi (viz Martin kdy hlásila, že "bílý Martin na sněhu nepřijede, jelikož bude o 2 dny dříve")

# 09.11.2012, 09:12

Honsové nevěřím ani slovo vždy když něco předpoví tak je to přesně na opak:D předpoví :snih: a bude :prsi: předpoví :slunce: a bude :blesk:

Luk
Avatar
2
# 09.11.2012, 12:36

To že je v listopadu zatím celkem teplo může být dobrá správa pro prosinec protože v roce 2004 byl listopad podprůměrný a zima pak stála za prd a to stejné bylo i v roce 2006 a třeba v roce 2009 bylo v listopadu celkem dost teplo a jaká pak byla zima ,ale né vždy to tak musí být :cool:

46
# 10.11.2012, 15:11

Období jako celek očekáváme teplotně nadprůměrné, srážkově podprůměrné.

I. Dekáda 11.11.-20.11.:
V prvních dvou dnech dekády zataženo až oblačno a místy déšť. V dalších
dnech tohoto období bude převládat inverzní charakter počasí s nízkou
oblačností a mlhami v nižších polohách. Na horách a místy, postupně
jen ojediněle, i v nižších polohách skoro jasno.
Nejnižší noční teploty 8 až 2 °C, při zmenšené oblačnosti kolem 0 °C.
Nejvyšší denní teploty 6 až 11 °C, při zmenšené oblačnosti až 14 °C.

II. Dekáda 21.11.-30.11.:
Zpočátku očekáváme nestálý, ale převážně oblačný charakter počasí
s občasnými srážkami a jen s krátkodobým zmenšením oblačnosti. Srážky
budou na horách smíšené nebo sněhové. Během období ubývání srážek
a oblačnosti, postupně přibývání mlh a nízké inverzní oblačnosti.
Nejnižší noční teploty 6 až 0 °C, ve druhé polovině období v místech
s přechodným vyjasněním kolem -3 °C.
Nejvyšší denní teploty 4 až 10 °C, ve druhé polovině období v místech
s celodenní mlhou nebo nízkou oblačností kolem 2 °C.

III. Dekáda 1.12.-10.12.:
Zpočátku bude pokračovat inverzní charakter počasí s nízkou oblačností
a mlhami v nižších polohách, na horách a ojediněle i v nižších polohách
skoro jasno. Během období očekáváme přibývání frontální oblačnosti,
občas déšť, od vyšších poloh déšť se sněhem nebo sněžení.
Nejnižší noční teploty 3 až -3 °C.
Nejvyšší denní teploty 1 až 7 °C, zpočátku v místech se zmenšenou
oblačností kolem 9 °C.
Toto je předpověď ČHMÚ.
Vypadá to špatně. No uvidíme za 10 dnů bude další výhled, ale zatím to vypadá v nížinách na :prsi: :) na nic počasí. Podle mně příjde zima až po štědrém dnu, nebo až v lednu. Vycházím ze zkušeností z minulých let.

# 10.11.2012, 15:40

Lidé, pořádně se na ten článek věštby ze svatomartinecké husy podívejte..to je věštba k zimě 2011/2012, nikoliv letošní! A podle mě jim docela vyšla, alespoň tedy v nížinách.

# 10.11.2012, 16:39

Pohľad na aktuálne klimatologické výstupy na nasledujúce štyri týždne pôsobí viac než tragicky. Lakomá Arktída si skrblí mráz sama pre seba, teplý vzduch sa tlačí pomaly až ľadovým medveďom do zadku...
Zatiaľ to vyzerá na opakovanie lanského scenára, pred teplom a za teplom ďalšie teplo a potom možno nejaký jeden extrémnejší mrazový vpád a fajka zhasla...

1
# 10.11.2012, 17:45

Pedro Salazar


Nemohol by si mi prosim dat link na tie klimatologicke vystupy?.Diky



Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.