Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Závěr pracovního týdne i víkend bude ve znamení babího léta

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2012/2013

# 03.11.2012, 19:17

LUK: ale skuneční aktivita stoupá delší dobu, nikoli posledních 14 dnů, takže se to určitě projeví. I s tímto pracují v NOAA. Vždyť si uvědomme:
1, sluneční aktivita stoupá, žádné minimum nehrozí
2, GP je OK
3, Teplota na zemi stoupá
4, teplota moří je vyšší
5, studeného vzduchu toliko není
Vše směřuje k mírné zimě.

# 03.11.2012, 20:04

Flanker
Doufám že se to nenaplní, mírné zimy už byly hodně dlouho takže snad se to tedkom umoudří, ikdyž bych tomu nepřikládál velikou váhu, nicméně pořád doufám :D :snih:.

# 04.11.2012, 09:47

Doufám že už nebude mírná zima, protože těch mírných zim už bylo fakt hodně už od roku 2004 jsou mírné zimy.

118
# 04.11.2012, 10:45

Flanker
Tvý aspekty co si vyjmenoval,nemusí znamenat,že bude mírná zima nezima.Pokud vím zima nezima byla předchozích zímách.
Závislost je hlavně na proudění v Evropě a rozestavení tlak.útvarů.

# 04.11.2012, 12:45

SPACE:
Ano, nemusí, ale fizikální zákony jsou na naší planetě platné. Samozřejmě se může stát cokoli, ale i to proudění musí čerpat někde energii, ne? A slunce je silný stimulant.

Co se týče zimy, jsem přesvědčen o tom, že poslední 2 zimy moc mírné nebyly, pokud to beru v průměru. Ty mrazy a přívaly sněhu ..... zamrzlé moře u Chorvatska, zasněžená Itálie a stovky mrtvých. To je mírná zima?

118
# 04.11.2012, 13:32

Flanker
Téma je o zimě ČR a ne Evropa!
V ČR prakticky zima nebyla.Jinak v Evropě mírná asi nebyla,to je pravda.

# 04.11.2012, 13:38

Já si nepředstavuji zimu jako mráz -20 a sněhu nikde. Pro mně je důležitý ten sníh, mráz mi bohatě stačí těch max. -10 jinak přes den tak -5. Podle mně je to hlavně o tom sněhu, jinak máte pravdu, v té evropě to bylo dost brutální :D :snih::snih:

# 04.11.2012, 15:57

Poslední dobrá zima u nás byla 2005/2006. Alespoň jedna kalamita by byla dobrá v té nadcházející zimě a mrznout taky moc nemusí, stačí mi do -10 a sněhu do půl metru a bez oblev delší dobu a jsem spokojen a naše zahrada také.

54
# 04.11.2012, 16:39

Flanker
Mate pravdu i kdyby k nám proudil vzduch od severu ale s míst kde moc toho studeného vzduchu není tak dané ochlazení bude menší než při situací kdy by bylo toho studeného vzduchu dostatek.

# 04.11.2012, 17:38

Sleduju diskuzi už pár let. Jedno je jisté.Vždy je zima opačná, než zaručené prognózy, které tady čtu.

118
# 04.11.2012, 17:55

http://www.novinky.cz/domaci/283186-neuroda-jerabi...
Od něčeho se to fakt odvíjí.Než napadl sníh,tak jeleni(před 2týdny)šli do nížin-náznak zimy,která nakonec byla minulý víkend!
Málo jeřabin-pravá zima?No uvidíme.
Neměčtí prognonisti(meteorologové)počítají pěknou zimou a to jsou na západě Evropy.Pro ČR taky malují pěknou zimu.

# 04.11.2012, 19:23

SPACE:
Vzpomínáte na loňský rok, v polovině října? Obdobné články. Podle toho se dnes určovat nedá. Třeba se jich zeptejte, zda-li jim jeřabiny nepomrzli, stejně jako mě všecho na zahradě.

Loni nebyla v ČR zima? Skutečně? Ty kvanta sněhu na horách, resp. od 600/700 m a extrémní mrazy na přelomu ledna/února? To bylo nic? Ale to je jen úhel pohledu.

Němeční meteorologové se mýlí, uvidíte sám. Malujte si iluze jak chcete, na to máte právo. Dobře víte, že aspekty, které jsem vylíčil (a to není můj výmysl) jsou dost silné. aby nám žádná velká zima nehrozila.

Apropo omluvu všem češtinářům - fyzikální :-), jsem udělal hrubku jako prase.

87
# 04.11.2012, 19:50

space
Pan Kovařík je chytrý meteorolog a souhlasím s ním, problém je v tom, že on tam nic o zimě netvrdí - to jen nějaký starosta obce, podle jehož názorů udělali nadpis celého článku - klasický novinářský brak.

118
# 04.11.2012, 19:56

Flanker
Loni zima fakt nebyla pro nížiny,střední polohy ztěží,jen hory na tom vydělaly.
Petr12
Aha,vím média jsou zlo,co dokážou nafouknout kvůli zájmu.

# 04.11.2012, 21:53

Flanker04.11.2012 19:23:

Zima 2011/2012 bola ako celok nadpriemerne teplá približne o 1 stupeň, krátkodobý extrém vo februári/únoru nemôžeš vyhlásiť za chladnú zimu. Mimochodom, toto je krásny príklad ako sa nadpriemerne teplý vývoj
môže zvrtnúť do opačného extrému. Lepšia zima by bola stabilnejšia, primerane mrazivá. To však bola v posledných rokoch dosť ťažko uskutočniteľná požiadavka - vzhľadom na výraznú deformáciu prúdenia sa čoraz častejšie stáva, že sa arktický vzduch dostane len na určité percentuálne malé územie severnej pologule, kde samozrejme môžu nastať extrémne situácie. Napríklad sa arktický vzduch na dlhé týždne "zacyklil" na Aljaške, postupne nasal vlhkosť a výsledkom boli 6 metrové snehové prídely. Zvyšok severnej pologule sa zatiaľ boril v blate. Ver tomu, že lepšia zima je stabilne, primerane chladná, keď sa studený vzduch pravidelne rovnomerne rozlieva po severnej pologuli. Inak sa môže s trochou nadsádzky napr. stať, že v Chebe bude väčšinu zimy +20 a v Kamenici nad Cirochou mínus 40, prípadne naopak. A to, že bola hromada snehu na horách, či u nás napr. na Kysuciach je normálne. Mimochodom aj táto kalamita na SZ Slovenska sa diala pri pomerne slabých mrazoch, prívaly snehu ešte totiž nemusia znamenať, že zima je silná.
Preto dúfam, že sa už počasie umúdri a príde normálna, primerane chladná, primerane zasnežená zima.
Vzhľadom na to, že táto planéta už celá stojí na hlave, však veľmi nedúfam...obávam sa, že to bude ďalšie teplé fiasko s krátkymi sibírskymi pozdravmi, po ktorom príde lavína škodcov, vírusov, bacilov, plesní a extrémne teplé leto s dlhými suchami a prívalovými zrážkami...
Rád by som sa mýlil. Veď zasnežená krajina je krásna ako šťastne vydatá nevesta, ktorá čaká na svadobnú noc. Jar, ktorá prichádza v správnu chvíľu na pekne zasnežené pláne, je svadobnou nocou pre našu prírodu

# 05.11.2012, 07:31

Pedro Salazar:
Bavme se prosím o tom, jaká bude zima, nikoli jaká byla a její zhodnocení. Či dokonce Vaše melencholické výlevy, jak je to krásné období. To není součástí tohoto tématu.

Ale pravdu máte v jedné podstatné věci, bohužel jsme to buď my a nebo i příroda sama to tady tak rozdrbal, že extrém střídá extrém a stabilní počasí není. Takže si myslím stejně jako vy, že zima bude mírná, občas pozdrav od sovětských bratří :-) :-(

# 05.11.2012, 12:55

Tohle počasí co je teď, mě štve pořád teploty podobné a ochlazení žádné se ani ani nechystá nemůžu se dočkat kdy se to konečně změní, vždycky se jen ochladí na +4/+8 pak zase +7/+11
tak to chodí pořád do kola vždyť se to už musí sakra někdy změnit né a ochladit se, ale zatím to tak nevpadá.

54
# 05.11.2012, 14:25

sněhulák
To je pravě charakter mírných zim i když je ještě podzim ale při mírných zimách se to pravě též moc nemění počasí je také stereotypní.
Tak doufejme že tento charakter dlouho nevydrží.

# 05.11.2012, 14:28

No nemusí se to změnit a ochladit se milý sněhuláku, může se naopak klidně oteplit. Kéž by byly teploty kolem 15 stupňů alespoň do Vánoc!!!

46
# 05.11.2012, 14:41

Já doufám i podle předpovědi, že na konci listopadu napadne sníh. Ale nejsem si jistý a marastepan do vanoc urcite nebude 15 stupnu. Tady nejsi v Chorvatsku.
Ale spatky k tematu. V sobotu bude nova mesicni predpoved ČHMÚ takže se dozvíme něco víc a já ji sem určitě přidám.
Doufám však v zimu s dostatkem sněhu.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.