Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Klimatologické zmeny na Slovensku

Anonymní
Avatar
# 09.03.2008, 17:55

to hej ale to potom ked zastavi sa to bude vsetko možne

Anonymní
Avatar
# 09.03.2008, 18:20

Takže, stalo sa toho tu vela, odkedy som tu nebol. Dakujem Anonymovi, ano, som uz skuseny aspon trochu na svoj vek, a viem, co mam robit v danej situcaii, v ktorej nejaky clovek ..... ineho. Takto to chodi, kazdy kazdeho zhadzujeme pre nieco ine.
Ja suhlasim s Jelom15, ktory povedal, ze do najblizsich 10 rokov sa moze vyskytnut prava zima, ale je to velmi malo pravdepodobne. K tym tornadam. V Piestanach sa naozaj vyskytlo, ako to uviedol aj p. Anonym - neviem kto ste, ale dakujem, a okrem toho, výskyt TORNáD na území Slovenska bude v najblizsich 10 rokoch rásť a rásť. Určite sa do roku cca 2020 nejaké vyskytne, no nehovorím, ze to musi byt prave tento rok
2008. Nechcem tu vytvarat nejake potiaže, ani hádky, ale tornado sa vyskytnut moze v dnesnej dobe uz aj v strednej Europe-riziko je menej pravdepodobne. Myslim, ze niekto tu uz spomenul, ze tornado sa u nas nemoze vyskytnut, pretoze tu nie je more-ocean.To je hlupost.
Preto davam najmä na znamost jela, aby sa na tu vyjadroval zhovievavejsie, a aby mi nehovoril, ze malo citam. Mam doma encyklopedie, knihy ktore su za vyse 1500 SK a jedna je nova-aktualna prave od SHMU a o jej dejinach v pocasi + globalne oteplovanie, ktore sa tyka klimatickym zmiem aj na Slovensku. Neviem, preco sa tu bavim kazdym dnom viac a viac o nejakej dobe Ladovej, ktora tu v najblizsich 10 rokoch vobec nepride, preto budte realisti a bavme sa na urcovni.
To je odomna vsetko nateraz.
S pozdravom Oliver.

Anonymní
Avatar
# 09.03.2008, 18:22

sauron
Suhlasim, mas dobre vedomosti a aj aktualne informacie o globalnom oteplovani a Golfskom prúde, ale, zatial nehovorme dopredu, co bude - to bude, teraz sa bavme na dnesnych zakladoch informacii z vedy a techniky.

0
# 09.03.2008, 19:02

Mám už ten nejaký rok za sebou, takže čo píše Oliver by ma vôbec neprekvapilo. Vyrastal som v horskom prostredí, teda v Dobšinej, kde teploty v letných mesiacoch leda dosahovali 30 oC a to veľmi zriedkavo. Boli to roky 1950 až 1969. Začiatkom 70-tich rokov minulého storočia snehová hranica, ktorá bola pravidelná a stála od konca novembra do konca marca postupne strácala na intenzite, výške, a šlphá sa z roka na rok do vyšších polôh, čo bolo pred tým nemysliteľné. Už moji rodičia hovorievali že to nie sú tie zimy ako boli napríklad v rokoch 192O, keď napadlo aj 4 m snehu za mojho detstva to boli bežne do 2 metrov. Klíma sa otepluje, to je jasné a prichádzajú možno nepredstaviteľné zmeny.

15
# 09.03.2008, 19:04

rado63
Dakujem ze si. Si moj najlepsi kamarat-priatel v dobrom slova zmysle. Budem rad, ked tu dnes prave este budes, ale ked to tu este navstivis dnes do 23:00 hod.
Dakujem

11
# 09.03.2008, 20:22

k tomu golfskemu prudu sa ja uz radsej nevyjadrujem svoj nazor na to som ti oliver uz povedal a ak sces poslem ti aj dost siahodlhe vyskumy a take blbost i bo ti powem asi tak aj ja mam doma knihy dokonca nieco cez 200 ale kniha je nic!!! z nej sa vela nedozvies musis ist hlbsie a sam si hladat suvislosti a nejak si to pospajat za 5 rokov co sa tomuto venujes nevravim ze nemas vedomosti ale stale sa nechavas unasat tym co ti powie jurcovic noooo nehovorim ze aj ja si ho niekedy na istom radiu nevypocujem ale niektore veci co hovori sa mi zdaju dost pritiahnute za vlasy a ak sces poslem ti aj historiu zim od roku 1775 a potom zistis ze aj vtedy boli horuce zimy a to este teplejsie ako tato a boli tiez aj 2 krat po sebe no zijeme v obdobi extremov ktore este dlho potrva a silne burky si nepraj ti vravim mam z moravy napamati rok 1997:!!:!!!

15
# 09.03.2008, 20:28

jelo15
Ja kaslem na Jurcovicov mozog, ja ho uz ignorujem, on ma zacal najprv, uz rok mi nic neodpisuje aaaaa......co sa tu tom budem vyjadrovat..tema je : Tornada......A ake burky??ved ja viem, ze nie su velmi privetive, vedia poriadne ublizit cloveku ale aj urode a o majetku ani nehovorim nic..vies?

Anonymní
Avatar
# 09.03.2008, 20:32

:cool:

15
# 09.03.2008, 20:34

:)Anonymní
a ty si zase kto??

Anonymní
Avatar
# 09.03.2008, 21:36

ľudia plašíte sa tu s tím čo sami dobre nepoznáte o tom čo sa tu niektorý vyjadrovali ako Jelo tak je veľmy málo pravdepodobné ak by sme tu v tejto dobe mali -37 st celzia! Ved musíme si už uvedomiť že klíma sa otepľuje a aj ked sa Golfský prúd zastaví alebo sa zmenšia škvrny na slnku tak to neznamená že tu máme čakať dobu ľadovú a nezabúdajme na to že predpovede sa z geologického obdobia robia tak krátko že sa tím zdaleka nedá určiť celosvetový vývoj a trend počasia sú to len primitívne odhady nás mladých neskúsených ľudí a ani tí starší nemôžu na 100% tvrdiť či je trend teploty smerom na dol alebo na hor počasie je tak nestabilné a premenlivé že súčasné klim. pomery môžu vytvoriť hocijaký záver počasia ale my teda za tích 200 rokov meraní nemôže určiť celí trend vývoja počasia a súhlasím s Ondrejom že pre 2000 rokmi tu bolo výrazne teplejšie vezmime sa takí Island zem ľadu a ohňa alebo Gronsko ktoré ešte objaviteľ Eriksson vydel zelené zdá sa že počasie sa výraznejšie mení lebo sa krátko o tom hovorí a je viac odborníkov a prístrojov ktoré to zaznamenávajú ale 200rokov meraní je veľmy málo času na to aby niekto môhol povedať na to či sa zem otepľuje alebo že sa zem začne ochladzovať isté je že sme v medziľadovej dobe takže nemôžeme čakať že z razu príde radikálna zmena vytvorili sa tu dva nové tepelné prúdy ako spomínal Ondrej El Nino a La nina ktoré vznikli kvôli tímto ľudským aktivitám na zemi prvý výskyt El nina bol v Californii pri San Franciscu a vznikali tam cyklony a hurikány ktoré tam pre tím neboli a už dávno neplatí že ak je na severnej pologuli zima že je všade sú mrazy v Severnej Amerike a inokedy inde alebo aj naopka že v USA je teplo a že v Europe sú mrazy ale nesmieme zabúdať že v Amerike nevplýva na stav počasia Golfský prúd takže zimy a studené fronty aj ked nie tak silné sú oveľa intenzívnejšie,častejšie aj zrážková činnosť atd. ... U nás v Europe sme si už zvykli že je tu mierne oceánske klíma ale keby golfský prúd zanikol nastala by nová situácia v atmosfére a aj my v strednej Europe by sme to pocítili no najme škandinávske krajiny ktoré sú z časti aj za polárnym kruhom takže zimy by tu boli tuhšie ale celosvetový trend prehrevania atmosféry by to nezastavil len by pribudli extrémy v lete suchá a horúčavy a v zime ukrutné mrazy. Ale čo my vlastne vieme z počasia za 200 rokov meraní nemôžeme určiť vývoj počasia takže toto všetko sú len naše dohady isté je že v počasí pribúdajú extremy ale tornáda tu boli aj v minulosti len sa o nich menej hovorilo a vedelo teraz stačí jedna tlaková níž ako Emma alebo orkán Kyrill a už sú toho plné správy a zbytočná panika fakt sami si robíme strach a poplach isté je že extrémov v počasí za tích 200 rokov pribúda a počasie sa stáva nevyspytateľnejšie a premenlivejšie a také javy ako tornáda sú čoraz badateľnejšie takže aj nečakaný návrat pravých zím sa môže kedykolvek vrátiť ale sú to len dohady zatiaľ nikto s istotou nemôže povedať čo nás čaká tento rok a nie za nasledujúcich 50 rokov! V počasí aj ked už majú meteorologovia bohaté skúsenosti s vývojom počasia a kvalitnú techniku čo ešte minulé generácie nemaili alebo je aj mnoho pranostík tie sú už ale v túto dobu zbytočné počasie sa už vymiká normám a dá sa povedať že si už robí čo sa mu za chce! A je ako tu stále hovorím čoraz nevyspytateľnejšie jedno je isté že javy ako tornáda a sním súvisiace veci boli aj budú len si ich čoraz viac všímame ale ako hovoril Ondrej u nás sú v zime orkány asi tak bežné ako v USA hurikány len ich výskyt je vyšší u oboch ale aj tu môžu vzniknúť tornáda alebo cyklony ale tie sú tu menej výdané lebo tu niesu na ne vždy vhodné podmienky ako hovoril Ondrej na tornádo sa musia splňať viaceré kritériá aby môhli nastať ale v súvislosti s otepľovaním budú častejšie a napr. búrky búdú už tento rok naberať na sile nemôžu sa vylúčiť qani záoplavy o ktorích tu vravel a spomínal Ondrej aj Oliver a dažde budú čoraz intenzívnejšie! Ale cieľom mojich tvrdení nie je vzbudzovať paniku lebo tieto anomálie v počasí tu boli vždy teda nič nové pod slnkom.A nič nie je na stálo nemôže sa večne otepľovať a ani naopak všetko sa raz skončí a treba poznamenať že emisie nemajú až takí vplyv na vývoj teplôt ale nie sú ani zanedbateľné ale to je už vec politiky a nechcem sa tu zas do toho motať ale napríklad v stredoveku ako hovoril Ondrej resp. v staroveku tu bolo oveľa teplejšie a neboli tu takmer žiadne skleníkové plyny a emisie takže nemôžeme za to viniť len ľudskú aktivitu i ked sa ani nedá vyvrátiť jej vplyv na počasie ale ide tu o to že príroda a počasie sa mení a vyvíja neustále a netreba podcenovať jeho nebezpečnosť ale počasie sa bude meniť neustále bez toho na ľudskú činnosť a aj ked v súčastnosti pociťujeme že sa otepľuje nie je to ale jediný trend počasia ktorí tu máme a Oliver aj ja mám aspoň 5 encyklopédií napr. Almanach vedomostí od vydavateľstva Reader,s digest výber, Atlas pre budúce tisícročie tiež od toho istého vydavateľstva alebo atlas o štátoch sveta ale aj Kronika ľudtstva o zemi a ľudoch o počasí o vesmíre skrátka z každého rožka trožka a majú spolu hodnotu nad 5000 Sk ale to nie je mojim cieľom tu vravieť čo mám vo vlastníctve. Tak dúfam že sa nehneváte že sa tu zabral toľko miesta ale bolo to mojou nepísanou povinnosťou tak dovidenia príjemný nedlnajší večer a úspešný začiatok nového týždňa prajem to najme Oliverovy ktorého veľmy pozdravujem :)

15
# 09.03.2008, 21:48

HuJinTao
:up:Díkkk..........cawko..

11
# 10.03.2008, 14:38

no monecne sa niekto pridal na moju stranu a powedcal ze mam pravdu:)a inak ak scete poslem vam tu stranku na ktorej mate dost dlhy rozbor glob. oteplovania a je v tom aj dosti politiky takze to je skorej asik pro teba Juro a pri tych -40C som inak napoisal malo prevdepodobne ze to je a almanach knihu som mal aj ja ale uz ju ............. a pls kdre je n shmu klimatologicke vyhodnotenie ostatnych rokov bo som nasel len rok 2001 a ciastocne 2002

Anonymní
Avatar
# 10.03.2008, 18:08

Jelo 15
Mna by ta historia zim velmy zauimala.MOzes mi to poslat na mail?

Anonymní
Avatar
# 10.03.2008, 18:15

aj mne

11
# 10.03.2008, 18:58

tak dawajte maily

15
# 10.03.2008, 19:01

;-)oliver.maksay@centrum.sk

Ahojky

15
# 10.03.2008, 19:22

jelo15
OK!:cool:

11
# 10.03.2008, 19:58

ze je to super:)

15
# 10.03.2008, 20:03

jelo15
jj................ale radsej pozeram na sucastnost a do buducnosti i ked ma láka aj mnulost..;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.