23.02.2025 Slovensko na 51% území sucho; extrémní sucho na 20%, výjimečné sucho na 13,9%, výrazné sucho na 17,5%
Diskuse o počasí Globální oteplování
No vida, zatím je takové GO, že je teplo jak před 1700 sty lety..https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/vikingov%C3...
určitě zajímavé nálezy,jo Vikingové a spol..
Docela zajímavé čtení a pár souvislostí s množstvím CO2 v atmosféře.
https://www.osel.cz/13934-vyreseni-zahady-ledovych...
CO2 není to samé co spotřeba.
Snížení CO2 bez snížení spotřeby kolaps neodvrátí.
únor 2025 světový rozsah mořského ledu dosáhl rekordního minima od začátku satelitního měření (70.léta 20.století)
únor 2025 Peru, intenzivní deště, záplavy, sesuvy půdy, stav nouze
27.02.2025 Japonsko Ófunato, sucho, největší požáry za 30let
03.03.2025 Filipíny až 33°C, nebezpečná kombinace horka a vlhkosti
No vida, páni vědci, měla se zvolna připravovat další doba ledová... a je to odloženo, takže při vší smůle může být to CO2 užitečné, snižoval bych to opatrně a s mírou, plus měl připraveno, pro jistotu, dostatek CO2 v nějakém tom zásobníku.., https://www.lidovky.cz/orientace/doba-ledova-glaci...
06.03.2025 Austrálie Nový Jižní Wales a Queensland, cyklon Alfred, rozsáhlé záplavy
07.03.2025 Argentina jih provincie Buenos Aires, bouře až 400litrů na m2 za 12hodin
Příroda už se chopila jediné možnosti, jak reagovat na GO plus s tím spojené změny přírodního charakteru..a to, přizpůsobit se a prosperovat..https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/ohromujici-...
pěkný.. jediný organismus se dokázal rozšířit na plochu 500 km dlouhou a bůh ví, jak širokou.. dokážou se přizpůsobit i lidé? Toť to o co tu běží.. Jen si tak představuju, kolik CO2 to spotřebuje za rok..
05.03.2025 ČR až 19°C, na 51% stanic překročen rekord
06.03.2025 ČR až 21°C, na 89% stanic překročen rekord
07.03.2025 ČR až 21°C, na 66% stanic překročen rekord
08.03.2025 ČR až 21°C, na 83% stanic překročen rekord
09.03.2025 ČR až 21°C, na 81% stanic překročen rekord
10.03.2025 ČR až 20°C, na 47% stanic překročen rekord
Tady jedna zajímavost, https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/dom%C3%A1c%C3%AD/... jak jsem psal před měsícem, průměry v arktických oblastech se minulý i tento rok pohybovaly okolo +10 až +20 nad normálem s e třemi výkyvy k normálu, přidám sem printy z minulého a tohoto roku.. na konci současných měření je zároveň vidět vliv rozpadu vortexu, který se nyní promítá na propadu teplot k dlouhodobému průměru, dlouhodobý průměr je, pro pochybující, ten, který je alespoň za dobu posledních 30 ti let a více, abychom splnili literu dlouhodobého průměru.. Na printech je hezky vidět vliv narušení a rozpadu Vortexu v obou letech, plus je to vidět i na dalších ročních výstupech.. hezká korelace..
A troška klimatického alarmu, bez toho by to nebyl ten správný víkend!...
https://www.novinky.cz/clanek/pocasi-klima-cr-budo...
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-1149-Globalni...
ČR
normál 1981-2010 +7.90 °C
........... 1995-2024 +8.53 °C
-------------------------------------
už nyní je oteplení +0,63 °C
a stále zrychluje.
14.03.2025 USA Missouri, Arkansas, Illinois, Alabama, Mississippi, Tennessee, Kansas, Texas, Oklahoma; bouře vítr přes 150km/h, intenzivní přívalové deště a intenzivní krupobití, až 85 tornád, přes 100 lesních požárů
Klimatický skepticismus už dorazil i do "zeleného" Švédska
V zemi tradičně považované za vzor boje proti klimatickým změnám roste vlna kritického přístupu k alarmujícím zprávám ohledně globálního oteplování. Důkazem toho je nejen nedávné odmítnutí hromadné žaloby aktivistů, ale i podrobný výzkum Švédského rozhlasu, který odhalil řadu dezinformací o klimatické krizi.
Nejvyšší švédský soud nedávno zamítl hromadnou žalobu, kterou v roce 2022 podala skupina Aurora, zahrnující i klimatickou aktivistku Gretu Thunbergovou. Aktivisté tvrdili, že švédská vláda nekoná dostatečně efektivně pro omezení klimatických změn a že tím porušuje Evropskou úmluvu o lidských právech. Po dvou letech právního zkoumání soud rozhodl, že o opatřeních v oblasti klimatu musí rozhodovat demokraticky zvolené orgány, nikoli soudní moc. "Soudní dvůr nemůže nařídit parlamentu nebo vládě, že má přijmout nějaké konkrétní opatření, aniž by o těchto otázkách nezávisle rozhodly demokratické orgány," prohlásil soudce nejvyššího soudu Jonas Malmberg.
Odhalení klimatických dezinformací
Ve stejné době přišlo švédské veřejnoprávní vysílání Sveriges Radio s vyšetřováním, které odhalilo několik přehnaných tvrzení o klimatických změnách. Mezi nimi byl i případ generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, který v roce 2023 při návštěvě Samoy tvrdil, že jeden z opuštěných domů musel být kvůli rostoucí hladině moře přesunut do vnitrozemí.
"Ti, kteří v těchto domech žili, museli se vystěhovat dále do vnitrozemí kvůli zvyšování hladiny moře a množícím se bouřím. Stoupání mořské hladiny se zrychluje. Nyní je dvojnásobné než v 90. letech. Pokud se nám nepodaří zastavit to, co se děje v souvislosti se změnou klimatu, problém Samoy nebude ojedinělý." Švédští investigativci však ověřili, že dům byl ve skutečnosti opuštěn po zemětřesení a tsunami v roce 2009, které nesouvisely s klimatickými změnami.
Další případ se týkal švédské pobočky Dětského fondu OSN (UNICEF), která na svých webových stránkách uváděla, že každý rok umírá 1,7 milionu dětí v důsledku klimatických změn. Po odvysílání reportáže tento nepodložený údaj odstranila a opravila jej s tím, že uvedená čísla se vztahují na environmentální faktory, jako je znečištění ovzduší a pitné vody.
Profesor Roger Pielke jr. z Coloradské univerzity, který dlouhodobě kritizuje zkreslená klimatická tvrzení, považuje tyto události za průlom. Podle něj je neobvyklé, že se veřejnoprávní vysílání pustí do nezávislé investigativní práce, která odhaluje nepravdivé informace o klimatu.
Podle něj jsou klimatické změny stále jedním z největších globálních problémů, ale švédské vyšetřování ukazuje, že diskuse na téma důsledky globálního oteplování nemusí být vždy jednostranné. Nové skutečnosti by mohly podle profesora vést ke svobodnější debatě o klimatické politice.
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/klima-skeptic...
Mám ten dojem, že z hlediska elektromobility jsme v EU lidově řečeno, z hlediska světové konkurence, pěkně v pr...i..https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/zahrani%C4%8Dn%C3...
dobití na 400km za 5 minut, to už by šlo, ještě tu siť dobíječek.. no 1000kw dobíjecí výkon, tak to už je rovnou na postavení elektrárny v místě nabíječek.. 100 nabíječek rovná se sto megawatt.. dobrý no...a 1000 volt architekrura vozu.. to je taky nářez..kam se hrabeme..
Mimochodem, když by byla síť dobíječek, a pokud to bude mít en garantovaný dojezd 1000 km jak píšou ( v reálu 700 km) tak to už by šlo, a za cenu 800 000 až 1 140 000.. už to jde..
18.03.2025 ČR až -19°C, na 9% stanic překročen rekord
palma
To je pravda, ta nucená elektromobilita je tak trochu (obvod/průměr kruhu)ovina. Musí se započítat ekologická stopa výroby elektromobilu, recyklace, dále pak výroba elektřiny a navyšování kapacity přenosové soustavy, ztráty na vedení a při dobíjení. To nejsou bezemisní věci a nejsme Norsko, kde je většína energie z vodních elektráren. Geotermály jako Island také nemáme. Ono i v tom Norsku je kologická stopa elektro-spalovacího auta dost diskutabilní, o kolik a jestli vůbec je elektro lepší. A Elektromobily přitom často neplatí mýtní na mostech, při vjezdu do Osla a pod. A nemluvím o ekologické stopě v souvislosti s vyděláním peněz na auto.
palma
Tam ty dezinformace o klimatických následcích jsou, stejně tak jako jsou nesmyslné některé body greendeal. Ale to že spotřeba stále roste a CO2 vypuštěné za rok stále globálně stoupá (Čína je rudá, nikoliv zelená a Indie je zase středověk), a oteplení je a zrychluje se, to je bez debat. V ČR a v Evropě je to oteplení větší, než globálně, ale v Arktidě je ještě větší, o tom žádná.
TommyAst
To si musím uložit v hlavě... ekologická stopa peněz, za něž se to pořídí.. jo to je pravda, to mi taky nedošlo..👍.
p.s. Arktidu a oteplení sleduju na tom odkaze s grafem teplot, posledních 10 let je docela hustých, ty nadprůměry.. letos prakticky celo zimu o +10 teploty vyšší, čili místo -30 jen -20.. plus pak samozřejmě postupné oteplení i v létě, až to tam roztaje všechno, to bude teprve fofr.. jak z toho ven? za sto let od prvního snížení CO2 v ovzduší se to prý asi tak projeví (setrvačnost no), proto mne zdejší odpočet už nevzrušuje..
Angličtináři
Tady jsem našel jeden dokument a celý jsem ho dokoukal, než to sem postnu, samozřejmě. Jde o dokument od PBS NOVA (což je seriozni kanál narozdíl od naší TV Nova). Dokument je v Angličtině, ČEské titulky pravděpodobně k dizpozici nebudou, což pro starší uživatele může být problém.
Arctic Sinkholes I Full Documentary - NOVA - PBS
https://www.youtube.com/watch?v=GvQHiuKI6ns
Sinkholes, to jsou díry, které vznikají při propadu země, např. když se pod zemí vymele jeskyně podzemním potokem, povrch náhle zkolabuje, spadne dolů. V Arktidě jsou však tyto díry či propady jiné. Kolem děr je zvednutý okraj, něco jako u kráterů. Nejde tedy o propad, ale o explozi a výbuch směrem nahoru. Unikající metan z tajicího permafrostu se nahromadil a vybuchl, nemusel asi vzplát. Díry jsou přes 100 m široké a desítky metrů hluboké.
Na Aljašce něco bublá z mělkého jezera, ano metan. Po proboření ledu je možné unikající plyn zapálit. To je i nebezpečné. Podle sonaru je v jezere náhlá díra, cca 15 m hluboká, o mnoho víc než průměrná hloubka jezera. Ze dna uniká metan.
Podle chemického složení metanu je však zjištěno neco podivného. Složení unikajícího plynu odpovídá stáří milionů let, to není při horní hranici permafrostu, ale při hranici dolni. Permafrost je tam široký stovky m, snad přes ppůlku km a zdola uniká metan. Jsou tam geologické zlomy a podle rychlosti číření vln je zjištěno, že pod jezerem (v okolí ne) permafrost roztál v celé své šířce stovek m. Proč, to je záhada. Na to oteplování z hora nestačí.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.