Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes se často ukáže slunce, zítra dorazí teplá fronta

Diskuse o počasí Globální oteplování

35
# 21.07.2024, 09:04

palma A pry bude pravdepodobne dal stoupat i ve tricatych letech. Plyn celosvetove to samy, mozna jen uhli bude stagnovat. A s tim spotreba skoro vseho. Na zastaveni odpoctu to zatim rozhodne nevypada :!!: :)

421
# 21.07.2024, 09:38

Ai-kun
Ono je to celé vtipné, celosvětová spotřeba ropy roste, plynu možná stagnuje, uhlí roste a produkce výrobků, díky boomu solárních technologií, elektromobilismu, výrobě větrníkú apod. roste též a s tím i produkce CO2 je vyšší, a z ovzduší se prý ten současný CO2 odbourá tak za padesát, případně více let.. takže odpočet si může běžet o zastavení nemůže být řeči.. začarovaný kruh..jdu se svlažit do udržitelně ohřáté vody...:D

# 21.07.2024, 15:15

Homo economicus chce konzumovat co nejvíce, až do samého kolapsu.

421
# 21.07.2024, 15:30

ACEOF ACES
No to jo, jasně, navíc nám to přikazuje sama evropská komise, ke každému domu tepelné čerpadlo, solární panely i s úložištěm a zateplení na veškerou výstavbu.. mimochodem na zateplení bude v celé EU zapotřebí asi tři miliardy krychlových metrů izolačních hmot.. dobrý co? Souhlasíte s tím předpisem EU, který to vše nařizuje? To je masakr co? s Polystyrenem a ostatními lahůdkami na věčné časy! KOukejte odpočítávat a neflákejte se u toho tolik.. více příspěvků, které sice nikoho nepřesvědčí, ale snaha byla..jsem potěšen, že v Anglii dostali první lepiči ze silnic až pět let natvrdo v base, tak to má být..

# 21.07.2024, 19:07

Homo economicus chce zakrýt svou vlastní obrovskou spotřebu, ale před tím co udělal neuteče.

325
# 22.07.2024, 02:07

Palma
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-1149-Globalni...

Homogenizovana a nehomogenizovana data, to je dost rozsahla dizkuze o tom. A jde jen o to, jestli byla homogenizace udelana spravne. V poslednich desetiletich je rychlost otepleni tak velka, ze trend tam je jasne videt tak jako tak, otazka je jak moc velky.

V USA byly 30. leta 20. stoleti velmi teple, a padl absolutni rekord v Kanade +45°C (v roce 2021 prekonan na +49.6°C). Bylo nekolik let extremni sucho. Pricinou je pravdepodobne zmena polohy Jet-Streamu a docasne rozsireni poustniho klimatu na sever. V Death Valley tenkrat namerili +56.7°C, i kdyz tam to dost vypada na chybu mereni, ale prez +50 bylo urcite a vyrazne.

Jak by se dalo zamaskovat oteplovani. Treba u tech nejteplejsich mesicu (jine vlakno) stanice, kde byla dosazena prumerna teplota +24.0°C a vice, by se pouzily jen za obdobi 1961-1982 a naopak chladne stanice v nizinach za obdobi 1992-2023. Vysledkem by byl nulovy - nemenici se vyskyt mesicu s prumerem +24.0 °C a vice, ale vyskyt mesicu s prumerem +23.0 °C a vice nebo nizsim, ten by jasne narustal, i kdyz pomaleji, nez v nezmanipulovanych datech.

421
# 22.07.2024, 09:32

TommyAst
Díky za rozbor, jen by mne zajímalo jestli ta úprava, co ovlivnila průměr z minulosti, bude znát i v budoucnu, teda, protože zdvihla tu odchylku, a pokud tedy by se měřilo podle dřívějších hodnot a vedle toho podle upravených, měly by vzniknout dvě křivky grafu, které by šli, z rozdílem tedy cca 0,5 stupně, nebo tak nějak, a tento rozdíl by byl pořád stejný, i za padesát, či sto let, pokud by tam byla jiná, stálá chyba, museli by se obě křivky rozdělit (mít čím dál větší odchylku, nebo sjednotit, protože by už pak měřili stejně vysoké teploty... no toho už se asi moc nedožiju:D, ale dobrá diskuse o tom, jak to s tou úpravou je...
p.s. jeden diskutující tam píše že to je zbytečná diskuse, podle mne není, právě z toho důvodu, porovnání informace a chybné informace (dezinformace)..

306
# 22.07.2024, 15:27

Lidi si sice něco málo uvědomují, ale spíš tehdy až jim dojde voda pro napouštění bazénu a nebo až jim bude omezována dodávka pitné vody, kdybychom čekali až si zvolí nějaké politiky, kteří tomu tématu budou alespoň trochu rozumět, tak se v životě nedočkáme, vždycky zvolí kohokoliv, kdo bude na straně zachování statusu quo a toho, kdo bude chtít omezovat jejich hmotné výdobytky co nejméně (Turek a jeho Motoristé ?), proto nejsem optimista, protože to co je potřeba v praxi udělat bude rozhodně to, co je nejvíce bolestivé a nejméně populární, data mluví totiž jasně:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-tepl...

I ti pitomý Rakušáci jsou docela koumáci, o čemž jsem v případě třeba zahrad připravených na klimatickou změnu přesvědčil včera osobně:
https://www.autoforum.cz/technika/nove-rakouske-re...

A tohle by měla být priorita a ne že to bude dělat nějaký osvícený podnikatel nebo hobby zapálenec pomale za svoje, tohle je skutečně green:
https://www.ekonews.cz/chce-prodavat-obnovu-prirod...

306
# 24.07.2024, 12:47

Nechtějte vidět predikce pro JMoravu (vysoké emise CO2), tropických dní bude už v půlce století klidně 2 měsíce, koncem století 3 měsíce a za 90-100 let, čehož se naše děti klidně mohou dožít tak to snad raději ani nechci vědět, nedostatek vláhy bude v r. 2090 ve vegetační době v rozmezí 145 - 175 dní, vegetační období je cca. 6 měsíců tj. 180 dní, takže jasný megaprůser, Vůbec se nedivím zoufalství vědců, lidi nemají vůbec tucha.

# 24.07.2024, 18:45

22.07.2024 Filipíny, Tchaj-wan; tajfun Gaemi až 230km/h, extrémní deště, rozsáhlé záplavy, sesuvy půdy

306
# 24.07.2024, 19:51

ACEOF ACES
Jo Taiwan bude mít do pozítří ve vnitrozemí i přes 750 mm srážek, to přece nemůže nic ustát, ty srážky tam budou v podstatě plošné.

1
# 24.07.2024, 20:11

Mi připadá celkem úsměvné momentálně to řádění trollů tady na In-počasí.........
Zatímco v sousední diskuzi jeden předpovídá jakési extrémní ochlazení, v této pro změnu druhý odpočítává klimatickou apokalypsu :tornado:.

Jinak podle předpovědi to v dalších dnech vypadá na teploty 25 - 32°C, žádné extrémy, zkrátka teplé letní počasí :).

306
# 25.07.2024, 08:45

Myslím, že Evropa by se místo na emise CO2 měla soustředit na úplně něco jiného, nemůžete zvrátit neodvratné a změnit chování světa, který bude mít jiné priority a dospěje k poznání prostě později pokud vůbec.
Soustředil bych podle níže uvedené teorie na zalesnění koridorů kolem toků po celé Evropě + mokřady, ať nedopadneme jako Španělsko, což je do půlky století dost reálný scénář, až klekne AMOC, tak se přechodně ochladí, ale soustředil bych se vodní blahobyt, bez toho nebude žádný průmysl, žádná energetika atd.
https://www.science.org/content/article/controvers...
V ČR to dělají a umí tihle: https://spolecneprotisuchu.cz/model-ziva-krajina/

Na tom Taiwanu to asi moc neoschne?
421
# 25.07.2024, 16:10

Yurri
Já už to trošku praktikuju, suchuodolné duby, třeba, už se připravuji na podzim zde na Balkánském poloostrově, na sběr semen, zkusím to, sice výsledek moc neuvidím, ale pokus to bude..https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-klimatick...

306
# 25.07.2024, 17:46

palma
Duby jsou strašně na dlouho, vázat uhlík začínají až někdy po 20-30 letech, ale jedině tehdy když přežijí, rychlost KZ bude pokračovat drsným tempem, jen odolnější osivo nebude stačit, na tohle musíte přizpůsobit i terén, aby se zachytila voda z náhlých přívalových srážek, jiné totiž v letním pololetí už moc nebudou, což jsem doložil v příspěvcích výše, jako nárůst průměru 1°C za 2 dekády je strašně moc, přemýšlím jak to vyřešit, dobré by byly kapsle s něčím jako hydrogelem, které by se uvolnily na požádání v době ještě dostupné vlhkosti před příchodem suché epizody a symbiotické houby navázané na kořeny by umožnily stromu přežít, teď se dělají podobně půdní injektáže, ale to je na dlouho a v terénu problém. Balkán a obecně Středomoří je dost kamenité a stromy tam přežijí z bohatých srážky ze zimy v hlubších vrstvách a v létě si stopnou transpiraci, však víte, zajímavé jsou výzkumy, jak si stromy udržují sami množství živin v půdě a spolupracují s okolními.
https://groown.eu/zachrana-chradnoucich-stromu-v-h...

# 25.07.2024, 21:55

Systém založený na růstu v omezeném prostoru zkolabuje.

Jestli se co nejdříve nepřizpůsobíme a výrazně nesnížíme svojí obrovskou spotřebu my samy, tak to brzo udělá planeta a to pro nás bude horší.

Čas.

306
# 26.07.2024, 07:24

Novorolák1
To jim je jedno, naopak to berou jako reklamu a upoutání pozornosti k tématu, které je podstatné, vůbec bych nepodceňoval tuhle mladou generaci trpící environmentálním žalem a každý stát by měl mít strategii, jak s nimi komunikovat a reflektovat jejich požadavky nebo to může skončit velmi snadno mnohem hůř, mám rád přístup kdy z nevýhody uděláte výhodu a stačí přetavit tenhle stres v pozitivní činnosti a to i v politické rovině, i když já mám raději praxi, mohou si udělat třeba kurz na bagr a udělat tzv. klimatické bagrování a budovat zavlažovací kanály, ty věznice jsou na to ideální prostředí:D
https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/so...

421
# 26.07.2024, 09:06

Yurri
Připravíte se akorát tak na prd, enviromentálisti se mohou usoužit, taky jim to bude na prd.. já tlačil svoje potomky do učení jazyků, a tlačím nadále, pryč z EU, skoro všude jinde bude líp.. No, možná jednou pojedu s nima, to by mi problém nedělalo, každopádně zde to půjde do ...pr...e..
https://svethospodarstvi.cz/komentare/eu-vam-vezme...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.