Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Frontální systém přinese srážky a dlouhotrvající ochlazení, někde i zabouří

Diskuse o počasí Globální oteplování

270
# 02.04.2024, 15:49

TomasMost
Pohodlnej je ruku na srdce každej z nás v něčem, ale zrovna automobilita je to poslední, čeho se 90% zejména chlapů bude chtít vzdát, je to výraz osobní svobody a prestiže budovaný desítky let a spojený s kultem automobilismu pěstovaného celé minulé století, těžko tenhle týpek pochopí dnešní vyprázdněnost téhle koncepce a nevyhnutelnost deindustrializace, to je jako vysvětlovat traktoristům, že každý jejich pojezd ničí úrodnost půdy po které jezdí, pár procent to možná pochopí, ale jakmile bude trochu nafty v nádrži, tak stejně pojedou jako vždycky, stereotyp vždycky vyhraje, těmhle nikdy nepůjde o dobro věci, vždy jen o vlastní zisky, ještě v horším uvažují podobně agrobaroni a většina průmyslu a tzv. starých struktur, pro tyhle je klima cizí pojem a hodně abstraktní záležitost, mávnou rukou a řeknou ať začnou jinde a na zelenou si jenom hrajou a ještě blbě, viz tolik rozšířený greenwasching.

Ale konec řečí, zkusím promíchat rasputicu ze Slovácka se svojí na glomalin bohatou ornicí a terra pretou + pomocné půdní látky a jsem zvědavej na výsledek.

Taková je naše evropská realita:
https://medium.seznam.cz/clanek/greenpeace-prisli-...

# 02.04.2024, 19:33

palma
Samozřejmě , že ne . Vždy jen dvě najednou a pouze s vysokým napětím, ale minimálním proudem (to je v normě ). Právě jsem to myslel tak, co zde píšete . Ta bublina musí prasknout ..

384
# 02.04.2024, 20:20

Novorolák1
Zase... když to lidi kupujou... no nevyrábějte to!:cool: navíc si to EU přeje a výrobu podporuje...
Yurri
takhle nějak si představuju dobrý nápad jak ušetřit energii..https://www.novinky.cz/clanek/domaci-olbrimi-zdroj...

Jo a ještě tohle.. to bude na vesnicích mrzeníčka... z lesa už si co nevidět nikdo neodnese ani větvičku..natož klestí..https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/lesy-zemedel...

Asi začnu prodávat mulč, nadrcený větve, apod. nevím pomalu co s tím..

270
# 03.04.2024, 17:01

palma
Štěpku bych bral hned, z listnáčů samozřejmě, v kombinaci s mým starým listím by to byl super matroš, klacíčky budou řešit, ale naše desítky milionů kubíků dřeva neřešil nikdo, resp. neviditelná ruka trhu.
Co třeba takhle:
https://zahrada-radostin.webnode.cz/stepka/

# 03.04.2024, 18:13

31.03.2024 východ Číny, extrémní bouře, silný vítr a déšť, krupobití
31.03.2024 Francie, silné deště, záplavy

384
# 03.04.2024, 22:05

ACEOF ACES
Před zhruba 770 lety, v roce 1250, na Česko udeřilo strašlivé krupobití. Kronikáři zaznamenali, že trvalo celých 10 dní a nejenže zcela zdevastovalo osení, vinice, ovocné stromy a samozřejmě i lidská obydlí, ale zabíjelo dobytek, ptáky i lesní zvěř. Neobvyklé tříhranné kroupy údajně „smíchané s mechem“ následoval déšť a povodeň.
Asi globální oteplení?

rekordy ze zahraničí:
Slovíčko jen je skutečně potřeba dát do uvozovek, protože sedmicentimetrové kroupy dokáží způsobit ohromné problémy; v porovnání se světovými rekordními krupobitími je to ale stále ještě dobré. V Indii roku 1888 během nejničivějšího zaznamenaného krupobití v dějinách kusy ledu velké jako pomeranče zabily skoro 250 lidí a na 1600 kusů dobytka.

V roce 1360 kroupy spolu s větrem a blesky anglickou armádu připravily dokonce o tisíc vojáků. V dubnu 1986 v Bangladéši kroupy zabily 92 lidí a vážily údajně okolo jednoho kilogramu. A v roce 2018 krupobití, při němž na zem padaly kroupy ve velikosti od 18 do 23,6 centimetrů, dokonce vědce donutilo vymyslet pro obří kroupy zcela novou kategorii – říká se jim „gargantuan“, což v překladu znamená prostě „olbřímí, nezměrný, obrovský“.

Za nejrozměrnější úředně ověřenou a fotograficky dokumentovanou kroupu ale vědci přesto dosud považují tu, jež spadla v roce 2010 v Jižní Dakotě. Průměr měla jako menší bowlingová koule, 20,3 centimetrů, a vážila 879 gramů.

No a na závěr.. celá EU i se svým greendealem se žene do průseru, nicméně, zelení šílenci by mohli být spokojeni.. za pár let se tu třeba nebude vyrábět nic, a bude tu zelený ráj..akorát nevím, kdo nás tu bude živit..https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/green-deal-a...

270
# 04.04.2024, 10:51

palma
To si vzpomněli brzo, kde byli když se před 15 lety dala Čína do pohybu hm, opět zanedbaná poctivá příprava a diverzifikace, jako ve všem, v pandemii, energetice, adaptaci na klima. Evropu čeká jasná deindustrializace a už s tím neudělá nikdo ani kulový, znám ale východisko, nedohánět ujetý vlak, ale připravit se nastoupit na rychlík, který dožene všechny předchozí zmeškané vlaky, ani sázka na OZE nás moc nezachrání a na jádro je pozdě, v cizině budou zdroje levnější, každý holt nemá to štěstí jako Portugalsko.
https://www.hrot24.cz/clanek/zdimani-sucheho-hadru...

# 04.04.2024, 15:05

Rok 2023, Evropa:
Čtyři evropské státy zažily nejnákladnější přírodní pohromu v dějinách země, jen škody z historické povodně ve Slovinsku odhadují místní úřady v přepočtu na 250 miliard korun.
Vlny veder měly v Evropě přes 15000 obětí na životech.
Bouře Daniel zabila v Řecku, Bulharsku, Libyi a Turecku 4700 osob a způsobila škody za 100 miliard korun.
Extrémní sucho ve Španělsku stále pokračuje.

Systém založený na růstu v omezeném prostoru zkolabuje.

Čas.

# 05.04.2024, 12:14

palma
FVE spis nevyrabela protoze byla necekena vysoka oblacnost. Ja mel panely lehce popraseny a nijak jsem nepocitoval nizsi vyrobu.

270
# 05.04.2024, 22:07

Tak a tady máte to vaše nadšení ze zimních srážek, si povíme na konci dubna ju?
https://www.ekonews.cz/o-vikendu-nas-ceka-prolomen...

Chcete fakt řešit uhlík a jeho vazbu na klima? Tak hádejte kdo zpracuje ročně 6x více uhlíku než všechny lidské emise na celém světě hm? Jsou to půdní mikroorganismy, v půdě je uloženo mnohem více uhlíku než v atmosféře:
https://www.academia.cz/uploads/media/preview/0001...

A přesně tohle dělám teď i já, bahno jsem si dovezl ze Slovácka, z nejúrodnější oblasti v okrese Hodonín podle rozborů místní agronomky, no problemo.
https://blisty.cz/art/114878-uhliku-v-pude-je-vic-...

270
# 06.04.2024, 13:41

A zatímco my si tady hrajeme na Green, který vůbec green není, tak to podstatné pro klima se děje tady:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-ubyt...

A jelikož změna klimatu je global a Evropa dělá 10% celosvětových emisí, tak si tady můžeme vymyslet naprosto co chceme, ale je to úplně egal, bez pák na Amazonii a Asii bez šance, co tam na těch konferencích ksakru dělají?

270
# 06.04.2024, 14:35

Leknín
Typičtí vědci, ohledně klimatu nemáme sporu, technologie na odsávání CO2 zatím teda moc nejedou, takže nemá řešení žádné, ale kritizuje zavádějící klimaalarmismus, debaty ohledně masa apod. nechme dětem a nevím o tom, že by byl nějaký student proti technologickému pokroku, podle mě mladou generaci nechápe. Prakticky je v háji, protože
migrace už se díky klimatickým změnám na blízkém východě propsala do radikalizace společností v oblasti zcela zřejmě, podobně v Africe, kde musí snad každý středoškolák vidět, kam to spěje.

A s těmi požáry se vždycky někdo najde a nemusí to být úmysl, ví vůbec kolik požárů je z pitomých nedopalků cigaret a starých ohnišť, na to stačí pár dní sucha a větru, on to podle mě vůbec neví a ty řeči o tom, že nejsme jižní Itálie, no tvl. a že tady budou pomale 40ky je jako co? Ať si zajede za chvíli do míst, kde dovezou pitnou vodu v cisternách, nebude to dlouho trvat, na to může vzít jed, hliněné chýše budou ještě top;-), až bude zase přetížení sítí díky zapnutým klimoškám, tak si můžeme popovídat o občasných zdrojích energie a vyspělosti současné společnosti, ale hlavně že teda nikdo moc neumrzne:D

# 06.04.2024, 14:39

Nemělo být jen do 25° případně lehce přes ale někde to stoupá přes 26° a v Děčíně i přes 27°C a je u hranice k 28

In-pocasi
46
# 06.04.2024, 14:57

Yurri
Díky za výcuc, nemusím to ani číst. Mně stačilo, když jsem tam zahlíd 1948 Gottwald a tak jako nevím proč se neustále do počasí musí cpát politika... ikdyž ono vše souvisí se vším, klimatická změna je široký pojem a ne předpověď počasí, ale ani nemám zájem zjišťovat co s tím má společnýho Klement...
Já jsem středoškolák pracující rukama a hodně věcem nerozumím, rád se nechám poučit, bude-li však čím :D

384
# 06.04.2024, 15:39

Leknín
Tady je to bez politiky... co s tím? Zdanit je? Hmm, pak to zaplatí stejně spotřebitel.. když tedy víme jaké firmy, tak by jsme měli... přestat jezdit autama, létat letadlama a hnojit, topit uhlím, plynem.. protože ropa atd.... apak ještě přestat stavět, protože stavební firmy a cementárny... takže tak,.. přestaneme?? https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/klimatic...

270
# 06.04.2024, 15:42

Leknín
Středoškoláci mají dnes obrovskou výhodu že mají přístup k takovým informacím, že se o tom dospělým kolikrát ani nezdá, o klimatu snadno budou vědět za půl roku více než kde kdo, stačí chtít a sosat z důvěryhodných zdrojů, spíše je problém co dělat konkrétně, protože pro ně čelit drtivým dopadům klimatické změny znamená dost velký stres, protože ať už se rozhodnou jakkoliv, tohle téma je bude drasticky ovlivňovat a omezovat a dnešní dospělí jim moc neporadí.

Věnoval bych se fyzičce a třeba kurzům přežití v přírodě, to pak nejde moc dohnat a nebudeš mít na to tolik čas a pak energii.

# 06.04.2024, 16:51

01.04.2024 jihovýchodní Asie, rekordní vlna veder, Barma až 44°C, Filipíny až 42°C, Indonésie, Vietnam až 40°C, Thajsko až 40°C, sucho

384
# 07.04.2024, 11:13

Yurri
Přežití v přírodě.. dobrá otázka, já ještě pamatuju, pochodová cvičení na základní škole, pak tábory, kde jsme se od starých sokolů (v rámci jejich "přeškolení na pionýrské vedoucí") dozvídali jak na to.. dnes, bohužel, vzhledem k tomu, jak se příroda a druhy rostlin, či živočichů změnily, s tím dá pracovat už pouze omezeně, nicméně, zase máme lecjaké technologie v přenosné formě, které můžeme k přežití použít..Já, vzhledem k tomu, kde jsem se velkou část života pohyboval, znám dost postupů k získání vody, potravy apod. dokonce i na různých kontinentech, přemýšlím, zda to nesepsat a nezkusit nějak vydat... V TV je sice dost pořadů o přežití, nicméně, když na to koukám, fůra věcí tam není..:zz:

no ,nedávno to ACe šoupal něco o krupobitích.. tak tady je pěkný rozbor z minulého roku, včetně podrobných dat..
https://www.essl.org/cms/hailstorms-of-2023/
Je tam i spousta fotek, mimo jiné je pěkné, jak při krupobití dopadnou solární panely...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.