Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, spadne až 20 mm srážek

Diskuse o počasí Globální oteplování

# 25.09.2023, 19:13

září 2023 Jižní Amerika, Argentina až 44°C, Bolívie až 43°C, Paraguay až 43°C, Brazílie až 40°C; extrémní vlna veder, překročeny rekordy

275
# 25.09.2023, 19:39

palma
Souhlasí to s mojí předpovědí, že během současné postupné akcelerace oteplování a s tím spojených extrémů dostaneme při kolapsu AMOCu těžký zásah během ochlazení, které ale bude následně opět redukováno celosvětovým pokračujícím GO, obojí je likvidační, konec zemědělství a alga o omega všeho bude uživení rostoucí populace, která bude z oblastí tropů s nepřijatenou teplotou vlhkého teploměru migrovat po celém světě tam, kde bude ještě trochu snesitelněji a zdroje. Musíte si uvědomít, že severní Atlantik a Evropa je jen lokální oblast v celosvětovém měřítku a tání Grónského ledovce to spustí jako už tolikrát, nevidím v tom nic překvapivého, přesná datace je irelevantní, se toho dožijeme nebojte, přehnaný optimismus v poslední zprávě IPCC je z nejnovějších studií zřejmý, dráždili jsme obra pírkem tak dlouho, až se předčasně probudil a nikdo ho už nezastaví.

96
# 25.09.2023, 19:48

palma
Musíte prostě přijmout neodvratilný fakt, že ať nastane cokoli. Bude to extrém, který nedáme. Jiná možnost není. To by neměli novináři za chvíli co žrát. Ale žerou jim to i další, kteří to z nějakého důvodu podporují. Evidentně práce na zahradě málo vytěžuje 😉

388
# 25.09.2023, 20:34

ROFA
No jo, ale...jak vlastně v současnosti zjistit relevantní informace.. porovnávat? Ale jak? Nastává paradoxní situace. Lidem se doporučuje, aby si přijímané informace ověřovali z více zdrojů. Navenek rozumná rada, že. No jo, ale na druhou stranu, se těm zdrojům nařizuje, aby všechny přebíraly oficiální státní nebo evropskou, nebudu říkat propagandu, ale tak tedy rétoriku. No a když všechny zdroje budou přejímat pouze národní nebo evropskou rétoriku, tedy mainstream, tak už nemá smysl ověřovat si něco z více zdrojů, protože ty budou nakonec vyjadřovat jen jeden společný, uniformní názor...:)
A tak jsem dávám z různých zdrojů, dokud jsou k dosažení..:D

275
# 25.09.2023, 20:38

Někteří si ani žádný problém nepřipustí, protože jejich kapacita sotva stačí na jejich zahradu nebo barák, o nějakých globálních řešeních si mohou samozřejmě nechat jenom zdát a bohužel se jen tzn. vezou a těch je mi opravdu líto, třeba jim odborníci otevřou oči, ale spíš bych to neviděl, pač schopnost přiznat si svoji naivitu a ubohou existenci je poněkud bolestná;-)
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-zmen...

42
# 25.09.2023, 21:29

Aby to nezapadlo, od léta se teplotní rekord v oceánech i na zemi zvětšuje. Odchylka od rekordního 2016 je přes +0,5C, pro představu jak byly poslední roky zkreslené vlivy jako La Niña. El Niño je teprve na začátku a pořádně se neprojevilo v globálních teplotách.

274
# 26.09.2023, 17:41

JohnBattler
S dezolatama se setkavam pomerne casto, a samozrejme me to velmi stve, ale nevim co s tim. Jak uz se psalo par postu na zpet, snizuje se inteligence a tim padem si lidi nejsou schopi overit fakta, ze zakladni-stredni skoly si pamatuji cim dal mene. V zivote se jim moc ekonomicky ani spolecensky nedari. Pak nejaky zahadny pro-russky web pise o tom, jak nas vlada vykoristuje, ze jsou to vsechno vymysly aby EU kontrolovala lidi. Nemyslici dezolati to zerou a siri to dal ve svych skupinach. Mezi mene inteligentni casti populace (ktera nepremysli nad skutecnymi fakty) se pak nesmyslna fakta siri jako pocitacovy vir a nabira privrzence.

Mene uspesna cast populace obvynuje system z vlastniho neuspechu a snazi se hledat, kdo za to muze, a hned EU, pro-zapadni strany. Velky problem ale je, za zachrance, ktery je ma z chudoby a toho vseho dostat, ma byt prave totalitni rezim, jako Russko. Vubec si neuvedomuji, ze v Russku by je za podobne kritizovani vlady cekal pracovni tabor. Neuvedomuji si, ze v pro-Russkych statech je zivotni uroven podstatne horsi, nez u nas, nebo kdekoliv v EU. A k tomu navic nesvoboda vyjadrovani (coz jim nevadi, sami neopremysli, maji radi totalitu).

Ze sveho neuspechu obvinuji EU, pry jim zakazuje kotle (stare typy), obycejne zarovky, stara auta, popripade zotrocuje pomoci vakcin. A pak se v Moskve obevi radoby "zachrance". Tato situace je velmi nebezpecna, velmi podobna Nemecku ve 30. letech.

274
# 26.09.2023, 17:52

JohnBattler
Problem je, ze jakekoliv presvedcovani dezolatu, navest je k overovani faktu, to nema moc smysl. Vidi, jen pravdu, ktera se jim hodi, vsichni ostatni jsou nepratele. Dezolat je i schopny hadat se o tom, jaky je dneska den a nebo kolik je hodin (vse okolo jde spatne). A tim padem vysvetleni faktu nema cenu. Dezolat kouka, jen tam, co chce videt-slyset (na internenu, v novinach, od ostatnich).

Kdyz nekdo predlozi jiny nazor, dezolat zacne zvysovat hlas, projevovat se adresivne, zacne rvat na okoli. Tito lide jsou velmi nepratelsti pomalu ke vsemu kolem. Jsou to priblizne stejne skupiny, jako kdysi Skini, volici Sladka v 90. letech, dnesni Okamurovci. Jejich nazory jsou nebezpecne - casto podobne-stejne privrzencum A.H. Clovek by si rekl, ze jsou to starsi rocnici, pod 40 let tam skoro nikomu neni, vetsina ma nad 50, a tim padem snad budou vymirat (jako volici komunistu). Ale nevypada to, spise pribyvaji a toho se desim.

Vubec nevim, jak proti nim bojovat. Vysvetlovat jim nic nema cenu, hadat se s nima clovek nechce. Nekdy je to fakt na ranu (do slova), ale to privede cloveka do problemu. Takze snad jen zavolani policie, nebo doktora, poridit zaznam z projevu, jinak nevim.

Kazdopadne trend je nebezpecny, a reseni neni (tolerovat je v demokraticke spolecnosti, a budou jejich pozice ve vlade a spolecnosti silit ?). Snad jen vetsi duraz na vymahani porsenych zakonu, nic jineho me nenapada.

274
# 26.09.2023, 18:07

JohnBattler
Velka cast nasi spolecnosti si skutecne mysli, ze jezdit autem, nebo casto letat letadlem, je normalni vec a ma na to kazdy pravo, ale tomu tak neni. Velka vetsina svetove populace si to vubec nemuze dovolit (a pokud by mohla, bude to za kratko naprosto neudrzitelne). Promlem je, ze vetsina spolecnosti to nevidi, nebo je jim to jedno.

Spalovaci motory je proste potreba omezovat, stejne tak jako leteckou dopravu, uspora energie pri vytapeni, zakaz plastoveho jedno-razoveho nadobi, poplatky za plastove tasky a pod. To jsou kroky rozumne a nutne (at se to dezolatum a pod. nelibi). Pouzivani auta by melo byt zdaneno podstatne vice (pipaky resp. mytne brany vsude mozne ve meste, poplatky za parkovani). Nektere profese a lide se bez auta neobejfou, tam uleva. Globalni zdaneni letecke dopravy a naopak hromadna doprava zdarma. Investice do ekologictejsi vyroby elektriny - vypinani jadernych elektraren je naprosta blbost, naopak stavet dalsi. Snizeni spotreby fosilnich paliv, uspory energie (podpora MHD naopak omezovani aut, usporne stavby, usporne spotrebice, omezeni-zakaz jedno-razovych obalu, zakaz pridavani kazitek do vyrobku, zmena stravy, zdrazeni novych vyrobku oproti pouzitym a pod.)

Spalovaci motory podporuji odporne rezimy v Russku, Arabii, Africe a navic nici planetu. U elektro-aut ale je situace vice-mene stejna. Emise nejsou o moc nizsi, pokud vubec. A ta podpora odpornych rezimu kvuli surovinam, je tam taky. Nap. v Norsku je vetsina energie z vodnich elektraren a tak jsou emise z elektroaut (neprime) o dost nizsi, nez napr. v Polsku (vetsina elektriny z uhli). Ale i v Norsku ma elektroauto neprimych emisi dost. Nemluve o baterkach. Pritom elektoauta jsou tam velmi podporovana, osvobozena od dani. A problemy jsou i v rozvodne siti v Norsku kvuli elektrmobilite. Nestaci kapacita. U nas v CR jsou emise z elektroaut ve srovnani ke spalovacim motorum pochopitelne horsi.

274
# 26.09.2023, 18:10

Mike11
Vzhledem k tomu, jak to probihalo v letech 1979-2022 tento skok absolutne nechapu. El nIno tu samozrejme bylo drive (1998, 2016 i jindy), ale aby nehle byl takovy skok v rekordu, to se nikdy nestalo. Nikdo nevi poradne, co se deje. Zajimave, kolik by to bylo sigma. Nad 2 sigma vysoko je to uz dele nez rok, posledni mesice pravdepodobne nad 4 sigma.

6
# 26.09.2023, 20:35

TommyAst
Je to podle mě souběh mnoha faktorů. Tři roky trvající La Niňa toho spoustu zamaskovala a do toho tři roky zpět vešla v platnost IMO 2020, díky které se nad oceány vyčistil vzduch. Je dost dobře možné, že se hodně podcenilo, jak moc nás vlastně aerosoly v atmosféře ochlazujou. La Niňa skončila a tím pádem zmizela i ta poslední brzda. A vzhledem k tomu, že už i loni a předloni byly teploty oceánů na velmi vysokých hodnotách, tak to teď prostě vyskočilo.

Další velkou neznámou je pak i výbuch sopky Hunga Tonga, která na začátku loňského roku vychrlila šílené množství vody do atmosféry. Prvotní studie tomu sice zatím nepřisuzují nějak velký oteplovací vliv, ale nějaký tam určitě bude.

274
# 26.09.2023, 21:09

daz_4
Jeste jsem ani nemel cas dodelat cervenec, ale graf vody v atmosfere (Hunga Tonga) byl na Berkeley Earth. Normalne sopky klima ochlazuji, ted ale zvyseni vodni pary ve stratosfere zesililo sklenikovy efekt. Normalne se kvuli inverzi minimalne v ramci Theta voda moc do stratosfery nedostava, ale dostava se tam napr. pri konvektivnim prestrelovani kumulonimbu. Hunga Tonga je pochopitelne silnejsi.

El Nino po prechodu z La Nina na to vliv ma, za El NIno jsou obecne teploty vyssi.

Dalsi muze byt i ubytek aerosolu po Covidu, zvysujici se Slunecni aktivita, stale vice CO2 a metanu, mene znecisteni SO2 z lodni dopravy.

Pripominam, ze cim vetsi cislo ohledne Slunecnich skvrn (neni to primo pocet skvrn, nebo plocha skvrn), tim aktivnejssi Slunce a teplejsi klima a vetsi ochrana pred kosmickym zarenim, obecne se lepe dari pri vyssim poctu skvrn.

Zdroj:
https://berkeleyearth.org/july-2023-temperature-up...

Vodni para ve vyssich vrstvach atmosfery ve vysce 20-80 km (stratosfera-mezosfera)
Slunecni skvrny (charakteristicke cislo) od roku 1900
Zmena klimatu na zaklade redukce znecisteni sloucenimami siry z lodni dopravy
496
# 26.09.2023, 21:12

daz_4
Pokud myslíš vyčištění od SO2, které produkovaly lodě, tak na GO to má velmi malý dopad. Hezké povídání zde - https://www.carbonbrief.org/analysis-how-low-sulph... hlavně jsou tam pěkné grafy ve 2.polovině článku. Člověk si dokáže jednoduše dohledat, o jakém oteplení se bavíme. A hlavně - snížit SO2 je správný krok neboť je to zdraví škodlivý plyn.

Erupce sopky Hunga Tonga má nejspíše také velmi malý vliv - https://twitter.com/hausfath/status/16911351371684...

Pak je zde El Nina / La Nina, která variuje dle dané fáze.

No a nakonec největší hráč - emise od nás lidí, které dělají nárůst cca 0,20 C / 10 let.

274
# 26.09.2023, 21:20

Jeden muj souhrn, ktery ukazuje ruzne rychlosti oteplovani podle ruznych typu a dat:

Tady je par linearnich trendu prumerne rocni teploty - zmena za 10 let:

Praha Libus GSOD 1973-2017 otepleni +0.45 °C za 10 let
https://diskuse.in-pocasi.cz/image_uploads/06_2018...

Hurbanovo GSOD 1973-2017 otepleni +0.38 °C za 10 let
https://diskuse.in-pocasi.cz/image_uploads/06_2018...

Polska Snezka GSOD 1973-2017 otepleni +0.36 °C za 10 let
https://diskuse.in-pocasi.cz/image_uploads/06_2018...

Praha Libus Ogimet SYNOP 2000-2017 otepleni +0.60 °C za 10 let
https://diskuse.in-pocasi.cz/image_uploads/11_2018...

Hurbanovo Ogimet SYNOP 2000-2019 otepleni +0.41 °C za 10 let
https://diskuse.in-pocasi.cz/image_uploads/04_2020...

Teplota 850 hPa Prazske sondaze 1999-2018 otepleni +0.42 °C za 10 let
https://diskuse.in-pocasi.cz/image_uploads/09_2019...

Teplota 850 hPa Prazske sondaze 1973-2018 otepleni +0.21 °C za 10 let
https://diskuse.in-pocasi.cz/image_uploads/09_2019...

Vsechny obrazky jsou v mych vetsich tematech, v sekci globalni oteplovani.
V Praze Libusi to vypada na rychlejsi zmenu nez jinde, mozna expandujici mesto, nebo zmena okoli ?

Data GSOD ze zacatku od r. 1973 jsou jednak zaokrouhlena a jednak derava. V pripade aerologickych sondazi, v 70. a 80. letech take zadna slava. Modderni data aerologickych vytupu a Ogimet SYNOP jsou kvalitni.

274
# 26.09.2023, 21:24

andy206

SO2 a SO3 je pochopitelne svinstvo, bez ohledu na globalni oteplovani je vycisteni dobry krok. Hunga Tonga take nebude mit tak velky vliv. Aktualne jde hlavne o El Nino.

Trend od roku 2000 je ve vsech moznych typech dat jasny, razantne stoupajici. Zajmave je, ze ve vyssich hladinach atmosfery se zatim otepleni tolik neprojevuje (podle dat z Prahy Libuse):

https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-10-5264-Praha_Li...

Tady je trend ve 30 hPa z Prazskych sondazi 1973-2018, silne klesajici:
https://diskuse.in-pocasi.cz/image_uploads/09_2019...

Cim to bude ? Mozna i kvalitou dat na zacatku provadeni sondazi, v 70-letech i v 80-letech.

V letech 1999-2018 neni v zadne standardni hladime zaporny trend (v Prazskych sondazich), ale v 10 hPa nulovy (statisticky nevyznamny a zaroven nejnizsi ze vsech 15 standardnich hladin):

https://diskuse.in-pocasi.cz/image_uploads/09_2019...

496
# 26.09.2023, 22:01

Zajímavý tweet k emisím CO2 a možnému vývoji do roku 2030. Pokud by se dařilo plnit plány a cíle, pak by mohly zastavit růst a začít klesat. Rok 2030 by mohl být v množství stejný jako rok 2015 - https://twitter.com/Peters_Glen/status/17066294973... (zní to krásně, já jsem ale v tomto trošku skeptický)

Tweet odkazuje na velmi dobře zpracovanou zprávu od EIA, kde každý najde zajímavou sekci apod. (doprava, ocelárny ...). Je krásně vidět, jak velkou resp. hlavní roli bude hrát vítr + soláry. https://www.iea.org/reports/net-zero-roadmap-a-glo...

# 26.09.2023, 23:29

23.09.2023 východ USA, bouře Ophelia až 110km/h, přívalové deště, záplavy
24.09.2023 Guatemala, silné deště, záplavy, sesuv půdy
25.09.2023 JAR, extrémní bouře, přívalové deště, rozsáhlé záplavy, katastrofa

111
# 27.09.2023, 07:43

TommyAst
Zajmave je, ze ve vyssich hladinach atmosfery se zatim otepleni tolik neprojevuje (podle dat z Prahy Libuse):


Vím teda o tom úplný prd, ale přijde mně logické, že čím výš jsme od zdroje tepla (např. oceány), tak tím bude efekt oteplování menší. Ony ty vyšší vrstvy jsou taky podstatně "řidší", méně molekul, méně hmoty, méně energie...
Ale jak říkám, vím o tom prd.

# 27.09.2023, 07:45

andy206
Hezky zpracovaný report od IEA, ale bohužel hodně nereálný. Musela by nastat okamžitá otočka prakticky ve všech oborech lidské činnosti jak je vidět v tech grafech, které celou dobu rostly a od příštího roku by měly začít prudce klesat...

Když vidím jaký je postoj společnosti tady ve "vyspělé Evropě" a rostoucí počet lidí tzv. dezolátú jak je trefně popsal TommyAst k celé problematice ekologie. Kdy to berou jako útok na svá osobní práva žít svůj život jako dosud a absolutně odmítají změnu. Tak jsem velmi velmi skeptický, že se něco takového podaří prosadit. A to se bavime o EU tedy lidrovi v zájmu o klima na světě. Jinde na světě to.bude ještě horší..

Bohužel oteplení do 1.5°C je na 99.9% mimo hru. Dle mého nazoru jsou i 2°C nejspíš mimo hru a půjdeme výše. Je na čase začít budovat strategie jak se přizpůsobit a pripravit se na masivní migraci do Evropy. :!!:

275
# 27.09.2023, 08:20

ludvicek
Oceány teploty vyrovnávají a snižují amplitudu mezi mořem a pevninou, viz Chorvatsko v zimě, ale stačí 1 hřeben hor a jsme jinde. Proč se asi otepluje ČR ještě více než okolí, jsme holt uprostřed Evropy, bude to spalující výheň a pak zmrzlá suchá krajina, řešení už jsem psal.

Evropa migraci neumí, viz Lampedusa a nebo řecké ostrovy, do budoucna bych to viděl na jeden velký arbeitslager, do týdne musí být na pracovišti a být zaměstnaní a ne roky čekat na povolení, to je úplně špatně, dokonce bych věděl jak je zaměstnat, bohužel to zase bude trvat mraky let než to někdo pochopí a přijme patřičná opatření, dopadne to tak zcela jistě, současným českým problémům se budeme jen smát a říkat si, jak jsme mohli být takový telata, tady se řešilo pár Syřanů někde v Jihlavě, teď tady máme statisíce UK, dobrá rozcvička stejně jako Covid.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.