Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, spadne až 20 mm srážek

Diskuse o počasí Globální oteplování

275
# 28.08.2023, 11:38

Daniel Ryšlink
To víme všichni, ale písni co s tím? Tenhle princip kolektivní viny je vždy každopádně největší zlo (známe z historie), ale dobrovolná skromnost ve spotřebě i přechod na aspoň trochu soběstačný konzum stačit rozhodně nebude, to bude vždy marginálie.

388
# 28.08.2023, 11:53

Yurri
Já už tu soběstačnost i trochu přehnal, včera jsem zvážil sklizené cukety ( a to tam rostou další a další) 25 kg.. Rajčata nestačím sklízet, teď, v dešti pujdu na další, aby to nepopraskalo, a manželka to povalí kolegyním do práce, jabka jsou nasazena nádherně, topinambury jedou, aronie obsypané,, ačokča 5 kilo zavařeno jako nakládaná zelenina s paprikama a cibulí, plus to zkouším jako základ na lečo s rajčatama plus.., už taky sklízím, flašek mám zavařených se vším možným asi kolem 100 kusů ( ne vy, ale kdyby někdo nevěřil, klidně nafotím..:D), včetně marmelád a kompotů, takže obdaruji i příbuzenstvo, plus něco je v mrazáku, bude taky výměnný obchod za králíky.. toliko soběstačnost potravinová, ve firmě jsme zrekostruovali komplet kotel a topení (úspora okolo 30% by měla být, příští rok zateplení..plus mám rozvod v přízemí s užitkovou vodou konečně zcela dodělaný, toaleta už na to jede..takže to je můj osobní příspěvek..:). (nápadů spousta, ale taky na to padne spousta času při realizaci), takže na zdejší diskusi mám momentálně výpadky..:cool:

388
# 28.08.2023, 12:16

No, a tady jeden graf založených požárů při vypalování savany v Africe, plus mapa Afriky s vyobrazením oblastí vypalování...je to každoroční rituál, holt každý něčím k tomu GO přispívá.. zdroj: www.nature.com

roční grafy počtu založených požárů v Africe
rozsah vypalování podrostu a savany v Africe
275
# 28.08.2023, 12:39

palma
Vy jste taky dobrej pěstitel, sice nám to v rámci příprav na GO moc nepomůže, ale třeba přežijeme při nějakém tom výbuchu nebo havárii o trochu déle nebo pohostíme aspoň 1. vlnu migrantů😉. Kečupu musím teď udělat aspoň 25 kilo, spolu s vlastním česnekem a cibulí je to každoroční základ, aktuálně cedím ořechovku z karibského rumu a půjdu na bezinky, holt není nad tisíciletou tradici lidového léčitelství (trhali již Slovani), další projekt bude ta vinná réva v květináčích, spolužák dělá kvevri biodynamická vína, tak bych rád měl taky jednu svoji várku (spíš to sežeru), opět tisíciletá tradice, no a poslední letošní experiment bude ona dýňovice, kterou skoro nikdo neumí, s ní chci zkusit vedle nějakou rakouskou soutěž, tam je ceněná mnohem více než obyč slivka, tam to je cesta do neznáma, tak tom mám rád.

388
# 28.08.2023, 12:44

Yurri
Poslední off topic dotaz: ty bezinky, myšlen bez černý? Tady toho je metráky za barákem u haldy..Jen na závěr, minulý rok jsem dle doporučení poslední várku cuket nechal venku až do období před mrazy a pak dal do místnosti cca kde je tak okolo +15 i v zimě (jednu místnůstku prostě nevytápím, slouží jako skladiště) a cukety v požitelném stavu pro zapékání, nádivky a bramboráky vydržely až 3 měsíce, čili az někdy do února cca, kdy jsem sdělal poslední, neplesnivěly, nesesychaly, akorát se musely loupat..

172
# 28.08.2023, 12:49

palma
Menší off topic, ale obdivuji Vás za to, jakým stylem pěstujete doma. Ať se daří i nadále. :)

275
# 28.08.2023, 13:02

palma
Jo ty černé kuličky, je to topka surovina, dám to i do kečupu, víno z toho je zdravější než z révy, já to uvařím v nyní přecezeném rumu a opět přecedím, bez konkurence, lékárnička, na kyselinky tam dávám ještě na podzim šípky a místo alkoholu na zahřátí chilli papričky nebo zázvor, ale to už můžu připravit kdykoliv na míru tomu s kým piju, šípky mám vlastně v mrazáku ještě z loňska, cukety beru jen jako hmotu k úpravě, ty mě neberou.
https://www.bydlimekvalitne.cz/cas-bezinek-je-tu-z...

# 28.08.2023, 14:41

26.08.2023 Německo Bavorsko, bouře nárazy větru přes 100km/h, kroupy až 6cm

388
# 28.08.2023, 21:11

A takhle se to správně má s ekologickými aktivisty řešit, porušíš zákon, neseš důsledky.. palec nahoru! https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-amerika-n...
A nejvtipnější na tom je, že ten zákrok provedli KMENOVÍ Pajutští rangers kteří jsou z kmene, kterému to území patří, a kupodivu jim vadilo, že na jejich území kdosi cosi činí bez jejich povolení.. jo někde ještě zákon platí..hezký byl ten pokyn policisty.. "vypadni z tý zas....ý silnice!":D

# 29.08.2023, 10:56

V Alpách si užívají Pokorného "povodňový benefit".

# 29.08.2023, 11:47

palma
Tohle je ale už hnidopišství nejvyšší kategorie a nevím zda to vůbec někdo může myslet vážně. Z lithia do jedné baterie elektromobilu by se dalo jistě vyrobit deseti tisíce ne-li více daných léčiv. Takže opravdu to není důvod proč nejsou v Japonsku k dostání nějaké léky že jezdí více EV. Teda možná ano, tak stačilo by nevyrobit asi tak 10 EV a mají léčiva pro celou zemi. :D

IMO ta cena lithia v ceně léků bude úplně marginální a farmaceutické firmy si jenom mastí kapsy. Je to zcela běžná věc, že výrobní cena léků je 10x i více nižší než je prodejní cena. Jasně chápu farmaceutické společnosti musí z toho zaplatit vývoj těchto léčiv, ale někdy mi to přijde jako opravdu zlodějina.

Každopádně pan palma se opět předvedl a už se zase těším s čím přijde příště. :cool:

388
# 29.08.2023, 13:21

JohnBattler
Pan Battler ( když už chce být osobní on, tak mohu i já) si ten článek pořádně nepřečetl, no co se dá dělat..Hnidopišství je i upozorňovat na každý prd, každou pořádnou srážkovou událost, jako na důsledek GO..
No, jinak tohle ja taky dobrý.. nemáme jíst maso, protože krávy prdí, vepři taky a slepice a kuřata jsou z chovů traumatizovaný, no a teď se odnaučíme postupně jíst brambory, kukuřici a pěstovat řepu.. prima život..:cool: https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/zemededelstvi-pro...

275
# 29.08.2023, 14:24

palma
Zemědělci co vidím všude kolem netuší co znamená péče řádného hospodáře(až na ekologické či regenerativní výjimky) je to vidět po každému dešti a při každém suchu, víte proč to taky testuju na svých políčkách, abych mohl každému zavřít pusu, když bude tvrdit, že bude toho či onoho nedostatek, jen klamou veřejnost, ať produkci nevozej do bioplynek nebo nezaorávají, ale udělají pitomej samosběr, jim nejde o lidi a zásobování potravinami, ve skutečnosti přesně jak nařizuje EU v pohodě vystačí s polovinou a jestli ne tak to neumí a neměli by hospodařit, příroda i půda nám za jejich konec poděkují a odmění se klidně mnohem větší úrodností na mnohem menším ploše (agrolesnictví), tomu se ale naši vyhýbající jako čert kříže šmejdi dotační.

388
# 29.08.2023, 15:32

Yurri
A přesně o tom to je! Nějak už nikde nevidím (čest vyjímkám) střídání plodin, i s tím ročním necháním pole ladem.. pak by brambory apod, nebyly problém, kdyby hoši jezdili při orbě podél svahu a ne zezhora dolů , kdyby opravdu orali, a ne jen rozhrnovali a vertikutovali, vyváželi hnůj a zaorali zelené hnojení.. ale vy to znáte. Ale rozhodně to nevyřeší směrnice EU..Když si promítnu, v čem všem nejsme v zemědělství soběstační a proč.. je to vcelku dost jasné. Což nějakou tu podporu vázat na to, co píšete výše, jinak prd dostaneš..
Jak tu psal kolega, frajer co vlastní les, dostane dotaci na vysazení smíšeného lesa, vysadí smrk, borovici, modřím, při po první prořezávce zůstane jen smrk, smutný.. a že to nikdo nekontroluje.. no asi málo státních změstnanců, no..:D
Jinak ještě k tomu lithiu.. chvíli je to o panice okolo cen, chvíli o euforii z nalezeného řešení..https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/v%C4%9Bda-a-techn...
positivní jsou dvě věci, toxický odpad se nebude povalovat kde se dá, a cena pujde dolu a třeba zbyde i na pacienty.. až se to vyplatí těžařům prodávat i farmacii v malých objemech.

# 29.08.2023, 15:50

palma
To s těmi rangers mě zahřálo u srdce :D kéž by to takhle bylo všude, ty lidi už jsou na hlavu.
Mediální masáž udělala svoje.

# 29.08.2023, 16:02

Příroda jakou jsme znali, se už nedá zachránit.
Ale příroda ani planeta nepotřebují, abychom je zachraňovali, ty se přizpůsobí a změní. A ta změna, už probíhá a nabírá na rychlosti a na síle. Jde o to, zda se dokážeme přizpůsobit my a podstatně snížit svojí obrovskou spotřebu a zachránit se. Kdo si myslí, že má na 20 let vystaráno, tak se mýlí (viz příspěvky).

96
# 29.08.2023, 16:16

palma
Paradoxně jim smrkový podvod bude zřejmě pár let vycházet. Vlhčí období je zdá se opravdu tady.

Daniel Ryšlink
Pokorný říká pravdu. To že nastane vlhčí perioda bylo jasné. A to že se lokálně po letech objeví 100 létá povodeň není nic extrémního. Extrém v tom hledají neznalý, nebo sezancí chtiví. Případně ti co naletěli ziskuchtivým médiím, že nás čekají katastrofální sucha.
Klima nikdy nebylo tak stabilní jak se tu někteří papouškující snaží tvrdit.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.