Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Převážně zataženo s deštěm a citelně chladněji

Diskuse o počasí Globální oteplování

# 07.08.2023, 21:02

Změna klimatu v ČR od začátku roku 2023
---------------------------------------------------------
01.01.2023 ČR až 19°C, na 80% stanic překročen rekord
02.01.2023 ČR až 18°C, na 56% stanic překročen rekord
15.01.2023 ČR až 12°C, na 34% stanic zaznamenán rekord
18.02.2023 ČR až 16°C, na 24% stanic překročen rekord
29.03.2023 ČR až -18°C, na 16% stanic překročen rekord
05.04.2023 ČR až -14°C, na 33% stanic překročen rekord
06.04.2023 ČR až -15°C, na 30% stanic překročen rekord
04.06.2023 ČR až -7°C, na 14% stanic překročen rekord
08.07.2023 ČR až 34°C, na 6% stanic překročen rekord
09.07.2023 ČR až 36°C, na 67% stanic překročen rekord
10.07.2023 ČR až 36°C, na 15% stanic překročen rekord
15.07.2023 ČR až 38°C, na 61% stanic překročen rekord
07.08.2023 ČR až 11°C, na 20% stanic překročen rekord

Odhad průměrné roční teploty v ČR pro rok 2023
(((19x0,8)+(18x0,56)+(12x0,34)+(16x0,24)+(-18x0,16)+(-14x0,33)+(-15x0,3)+(-7x0,14)+(34x0,06)+(36x0,67)+(36x0,15)+(38x0,61)+(11x0,2))/13)/(7,2/12)= 9,9°C

33
# 09.08.2023, 20:04

palma Asi porad lepsi se klepat zimou nez ta lonska sopka :) Zajimavy, ze je ten 12 stupnu podprumer udavany v souvislosti s El Nino.
A ty 3 aktualni tajfuny soucasne v Pacifiku taku pekny..

496
# 09.08.2023, 21:53

Dnes přidám zajímavý tweet a článek, který se zaobírá tématem, jak by mohl letecký průmysl snížit dopad na GO eliminací contrails (bílé linie za letadly, které jsou vlastně kondezační stopy - vodní pára resp. ledové krystaly, vznikající spalováním fosilních paliv resp. leteckého benzínu v motorech letadel. Vysoká teplota - horké a vlhké výfukové plyny - vysoká nadmořská výška a zmrznutí této vodní páry do formy ledových krystalů). Tyto contrails (mraky) mají zajímavý (pro mě až nečekaně velký) vliv 35% na oteplování v oblasti letectví. A možná existuje možnost, jak tyto emise až o 50% snížit (omezit výskyt contrails).

Tweet zde - https://twitter.com/KateEBrandt/status/16889938629... , v něm pak je odkaz na článek i několika minutové video. V článku v první větě je pak odkaz na zprávu IPCC z roku 2022, kde je letectví věnována velká pozornost. Cituji ze stránky 1089:

A widely discussed opportunity for mitigation of non-CO2 emissions from aviation is the avoidance of persistent contrails that can form contrail cirrus. Contrails only form in ice-supersaturated air below a critical temperature threshold (Kärcher 2018). It is therefore
feasible to alter flight trajectories to avoid such areas conducive to contrail formation, since ice-supersaturated areas tend to be tens to hundreds of kilometres in the horizontal and only a few 100 metres in the vertical extent (Gierens et al. 1997). Theoretical
approaches show that avoidance is possible on a flight-by-flight basis (Matthes et al. 2017; Teoh et al. 2020). Case studies have shown that flight planning according to trajectories with minimal climate impact can substantially (up to 50%) reduce the aircraft’s
net climate impacts despite small additional CO2 emissions (Niklaß et al. 2019). However, any estimate of the net benefit or disbenefit depends firstly on the assumed magnitude of the contrail cirrus ERF effect (itself rather uncertain, assessed with a low confidence level) and upon the choice of metric and time horizon applied.


Shrnutí - letecké společnosti testují a chtějí využít moderní techniky (AI - umělé inteligence) tak, aby dokázaly let např. přesunout do jiné letové výšky, kde budou jiné podmínky pro (ne)vznik této vodní páry apod. Toto může být klidně i pár stovek výškových metrů a nemuselo by se tak jednat o nic složitého. Navýšení spotřeby paliva by mohlo být pouze kolem 0,3 %.

Vývoj a výzkum bude pokračovat.

PS. obecně mraky už nejspíš nemají pro nás více výhodný efekt proti GO (ochlazování - zabránění průniku slun. paprsků). Poslední výzkumy ukazují, že mohou být spíše negativní - https://e360.yale.edu/features/why-clouds-are-the-... velmi zajímavé a hodně složité toto téma může být

Clouds have long been the biggest uncertainty in climate calculations. They can both shade the Earth and trap heat. Which effect dominates depends on how reflective they are, how high they are, and whether it is day or night. Things are made more complicated because cloud dynamics are complex and happen on small scales that are hard to include in the models used to predict future climate.

273
# 09.08.2023, 21:54

palma
Rahmstorf má pravdu, je třeba to brát vážně, podle mě to bere ale vážně jenom ten, kdo se konkrétně připravuje, ostatní jen sledují, tudíž vážně rozhodně nic neberou, jinak by všechno ostatní okamžitě ukončili a začali na tom dělat, protože jestli se to vyplní (jen otázka času), tak budeme bojovat o přežití a ani nepotřebujeme žádnej atom, zcela jasný a konkrétní závěr je konec zemědělství, řešení máme, náš upravený geotermální skleník (viz výše) rozhodně na škodu nebude, na úrodu venku bych do budoucna moc nespoléhal, ta sucha v létě a +40ky budou likvidační a -30 v zimě bude na zabalení vašeho milovaného stromečku od kmenu až po větvičky, mimochodem vybírám vinnou révu na terasu do patra a mrazuvzdornost je koukám docela slušná, ta by to mohla dát, ale na uživení tohle fakt nebude, brambory odolné suchu znám a asi vezmu na milost i pitomé šušně topinambury (snesou -30 a mohou být celou zimu venku v zemi) a zkusím rekordní cibuli Kelsae, kterou lupnu do země na podzim stejně jako česnek.

387
# 09.08.2023, 22:28

Yurri
Zkuste, ohledně toho vína, odrůdu vitis Amurensis mělo by vydržet i -40..a je to docela chutné..Je to ovšem obecná odolnost kmínku, očka snesou prý míň okolo -20 max..

273
# 10.08.2023, 00:11

palma
Na terase to nebude s tím mrazem tak dramatické, dá se to tam pohlídat, nové PIWI odrůdy 4. generace mají prý Amurensis v genech, chci tam dát do 1 sudu (70x68cm) 2 různobarevné osvědčené odrůdy a do druhého také různobarevné ale bezsemenné, v podstatě mám vybranou i podnož, která se samozřejmě nedá na netu sehnat, tak to s nějakým vinařem PhDr. řeším, kdyby se lidi jen zlomkem věnovali krajině stejně jako šlechtění vinné révy, tak jsme s vodou a biodiverzitou v klidu, asi je ten chlast z jedné liány nějak láká nebo co, ten planej černej bez co lupnu do ořechovky je mnohem zdravější a víno se z toho dělá koneckonců také (nechci).

# 10.08.2023, 00:12

07.08.2023 Švédsko a Norsko, bouře Hans, extrémní deště, záplavy, sesuvy půdy, krize celostátních rozměrů
08.08.2023 Havaj, lesní požáry, sucho, vítr s nárazy až 100km/h, stav nouze, stav přírodní katastrofy

387
# 10.08.2023, 09:50

Yurri
Doufám, že jeden off topic snímek mi tu projde (ty bobule mají už 2 cm v průměru, ale není to samozřejmě bezpeciček).. takhle to letos zatím u mne vypadá ze zcela aklimatizovanou odrůdou révy - je to muškát, ne každému chutná, kvůli té aromatičnosti, ale ženskejm, obzvláště mojí manželce ano, výhodu to má, že je to prověřené více jak 70 ti lety pěstování u jedné naší známé, množí si to tam na zahradě z původního keře a rozdávají zájemcům, nikdy to v těch letech minulých nevymrzlo, občas slabé výhony, to vymrzlo, když bylo pod -20, pěstoval to už její praděda..mají to na fotkách a to už je ta réva tlustá tak okol 8 - 10 cm...nevýhoda je velmi bujný růst, a jak pro koho další "nevýhoda" velké listy, někdy jsem naměřil až 30 cm v průměru, jak mi říká dcera, "ty tu máš popínavej blatouch :D )

vypadá to slibně..
273
# 10.08.2023, 11:59

palma
To jsou teda pumy, no až teprve ty nové odrůdy co jsem vybral jsou rezistentní (PIWI), takže není potřeba stříkat žádnou chemií a zároveň jsou kvalitativně na úrovni původních evropských, což do nedávna nebylo, chci ale vytěžit maximum i z podnože, která umí (co jsem se dočetl) urychlit zrání i zvětšit bobule s výbornou afinitou při zachování bujnosti růstu, no a o půdě, kterou tam do sudu namíchám nemám pochyby, to přece umíme, přidám řasy, mykorhizu, patentované hygrosorbenty+ uhlíková hnojiva a zároveň i minerály uvolňující živiny do drenáže, volně rostoucí réva někde v terénu tomuhle nemůže konkurovat (jen 30 cm ornice na skále), další experiment na světě.

387
# 10.08.2023, 12:30

Yurri
Ono to jako "kbelíkovka" pěstovat jde, udělat korunku, a je z toho pěkný stromek, teda, já měl minulou zimu v květníku 8x8 cm jednu sazenici červeného vína, zapoměl jsem na ni, takže na jaře jsem očekával, že to vyhodím, a ejhle, krásně obrazila, takže přežila totální promrznutí, pravda pouze okol -9, ale zase komplet, včetně kořenů, takže s tím barelem, pokud to teda nebude pnoucí po konstrukci, by se to eventuálně i při velkých mrazech dalo šoupnout třeba do nevytápěného přístěnku, garáže apod. takže by to přežilo uplně bez problému..dobrý nápad. akorát já teda mám tu révu u plotu, a pne se to přes jedno pole, tedy metr a půl vpravo a metr a půl vlevo a je z toho tak kýbla a půl hroznů,, čili tak do 20 ti kilo z jedné hlavy.. ale nejsem teda vinař, takže to nějak moc nehrotím s množstvím nasazených hroznů..

273
# 10.08.2023, 14:33

palma
Konzultoval jsem to s místním vinařem co vlastní vinohrad Sádek a byl docela nadšenej, prý mi to naroubuje na nějakou super podnož, mám se ozvat v zimě, dalo by se to dát na pojízdnou regálovou konstrukci (běžně 200x150x80 cm) a mít mobilní minivinohrad😉. Lepší bude asi fest pergola s tím sudem venku, unese to pak více hroznů na délku tažně klidně 4-5 m, dám 2 různobarevné révy do 1 soudku, třeba udělám burčák, ty bezsemenné v druhém sudu nechám děckám.
https://www.vinna-reva-pestovani.cz/pestovani-vinn....

Fryzelka má nej dřevěné, ale drahé
Dám ten největší z PE, prý v tom mají běžně i olivovníky, mrazuvzdorné a nerozbitné.
# 10.08.2023, 16:52

Palmovy neustálé výpady proti vědě, které sám nerozumí, ačkoliv je díky ní naživu, a má k dispozici počítač, jehož fungování také valně nerozumí, jsou natolik stupidní, že je nemá ani cenu komentovat.

Nicméně fakta jsou fakta, ani sebeznaživější konzervativní lhaní na nic nic nezmění. Lidstvo se dosud chová jako kolonie kvasinek v Petriho misce - populace exponenciálně roste, až poslední generace spotřebuje nejvíce zdrojů vůbec a celá kolonie pak nakonec umře. Největší vina skutečně padá na generace dvacátého století, protože ač měly k dispozici nevídané množství zdrojů a technologií, rozhodly se problém ignorovat a kopnout ho jako plechovku dalším generacím. V sedmdesátých letech, kdy na problém klimatu upozornili výzkumníci společnosti Shell, se ještě dalo něco dělat, ale dnes už jsme dávno za bodem návratu.

Shell and Exxon's secret 1980s climate change warnings
Newly found documents from the 1980s show that fossil fuel companies privately predicted the global damage that would be caused by their products.


https://www.theguardian.com/environment/climate-co...

Past generations created a climate crisis for Millennials and Generation Z. Today marks 30 years of inaction.

https://www.businessinsider.com/baby-boomers-mille...

"We Completely Underestimate How Bad Things Are Going To Get"

https://youtu.be/v2dznfhA1gM

273
# 10.08.2023, 17:17

Daniel Ryšlink
Určitě je to na žalobu všech za nečinnost, s tím naprosto souhlasím, dokonce známé firmy úmyslně bagatelizovaly výzkumy vědců, to se všeobecně ví, nic nového a mladá generace (nemám rád nálepky v podobě písmen) bude rozhodně čelit drtivým dopadům, ale řekněte to v Indii, Číně, Africe, všude tam je hlavním tahounem spotřeby mladá a střední generace, která má mnohem větší uhlíkovou a hlavně ekologickou stopu prostřednictvím nadnárodních firem, které se tváří ekologicky v Evropě jen naoko aby to hezky vypadalo, ve skutečnosti jsou ekologické třeba jen z 1%, ale marketingově to vypadá pomale na 50%, šmejdi největší, ekonomicus debilus v praxi, bohužel na spotřebě je založeno všechno a ekonomiky potřebují platit dluhy, protože jsou založené na úvěrech a prosperita celých států na křehké důvěře věřitelů, tak to je a bude, jakékoliv menší uhlíkové trhy nebo kredity budou úzkou bublinou neřešící celosvětový klimatický chaos.

# 10.08.2023, 17:33

Všichni teroristé světa jsou žabaři proti exekutivcům a politikům, kteří se v druhé polovině minulého století rozhodli problém bagatelizovat a ignorovat. Pamatuji se živě na lži českých konzervativců z devadesátých let. Nejdřív se tvrdilo, že se neotepluje - šlágrem byl ultrapitomý argument o "hokejkových grafech" a "malé době ledové". Jenže data jsou data - oteplovalo se stále rychleji, a extrémních projevů změn klimatu přibývalo, a tak se konzervativci, podobní zoufalým obráncům hroutícího se opevnění, stáhli za druhou zeď - "ano, otepluje se, ale člověk za to nemůže". Ani tato lež dlouho nevydržela, takže teď jsme ve stádiu - "otepluje se, a člověk za to může, ale nebudeme nic dělat, protože by to bylo moc drahé".

Nikdo z proponentů těchto lživých argumentačních kotrmelců se pokud vím nikdy veřejně neomluvil - a nejméně ze všech otec onoho specificky českého, ignorantského "klimaskepticismu" - Václav "Rozumím-úplně-všemu" Klaus.

# 10.08.2023, 18:05

09.08.2023 Japonsko a Jižní Koreja, tajfun Khanun, silné deště až 60mm za hodinu, záplavy, sesuvy půdy
10.08.2023 ČR až 2°C, na 15% stanic překročen rekord

273
# 10.08.2023, 18:27

Daniel Ryšlink
To přece nemůžete takhle říct, teroristé aktuálně ostřelují civilisty v Evropě nebo vraždí rodiny s dětmi v Africe, nějaký názor ohledně klimatických změn s tím přece nemůžete srovnávat, i kdyby si to tenkrát všichni přiznali, stejně by nevěděli co dělat. To jste buď hodně mladej neznající souvislosti nebo zaslepený aktivista, který jen ví co nechce a vybíjí si negativní emoce na starší generaci, což je za mě velmi nebezpečné, nemůžete se chovat destruktivně jako ti teroristi, jinak jste úplně stejní jako oni a pracujete nevědomky pro ně (cíl hybridní války Ruska proti Evropě).

Klaus i Zeman už byli mimo před 20 lety, to přece víme všichni, fascinuje mě jak evidentně chytrý člověk může ke stáru zblbnout, fakt s věkem rostou asi většinou negativní vlastnosti a ty pozitivní ustupují, snad budu jinej a vy taky😉.

273
# 10.08.2023, 21:10

Většinu společnosti bohužel přesvědčí a dokope k činnosti až něco jako povodně ve Slovinsku nebo současná apokalypsa na Maui na Havaj, takový pitomci a ignoranti lidi jsou, až vám pak za pár dní všechno vezme velká voda, tak budete čumět jako puk a žebrat o dotace tolik kritizovanou EU, která prachy umí. Za pár dní bude celý stát klidně o desítky let ekonomicky zpátky a já tvrdím, že škody lze snížit klidně o polovinu, jen se včas a chytře připravit, ale když nechcete, tak dobře vám tak, u nás by to šlo mnohem lépe než v hornatém Slovinsku:
https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-trnka-hro...

A tady jsou ty vaše bioplasty, řekl jsem rozložit na kompostu, ale proboha ne na mikroplasty, certifikovaná biodegrabilita je opět jen klamání spotřebitele, to jsou přesně ta naivní nadšení
https://zajimej.se/nove-bioplasty-se-v-cesku-ukaza...

387
# 11.08.2023, 11:23

No, už ani ty větrné elektrárny nejsou co bývaly.....:D https://neviditelnypes.lidovky.cz/klima/oze-vitr-v...
No, holt špatně spočítáno, teď je otázne, zda se to promítne do cen pro zákazníky, protože cena na elektroburze burze se odvíjí od nejdražšího zdroje..

Čím složitější problém, tím důležitější je otevřená diskuze. To se již nějakou dobu neděje, protože téměř každý problém dostane ideologický rozměr a kdo zrovna nesouhlasí s danou ideologií, je v lepším případě z diskuze pouze vyloučen jako odpírač nebo antiněco.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.