Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Globální oteplování

384
# 30.10.2019, 21:42

Yurri
Tak jsem zvědavej na tohle: podle toho, co jsem se dozvěděl, se hejbou ledy, Praha vypověděla smlouvy na pronájem 1650 ha zemědělské půdy, a nově je pronajme jen tomu, kdo na nich bude provozovat ekologické zemědělství, mám dojem, že to zustane ležet ladem, protože na to ti zemědělci nebudou mít finance, i když nevím, jaká je tam možnost dotací...NIcméně, kdyby se tohle událo ve větší míře.. po celé republice....sice by asi potraviny podražili, ale kdo ví, já jsem už skoro samozásobitel, v četně výměnného obchodu, něco za něco, takže by se mne to až tak netýkalo..

271
# 31.10.2019, 09:12

palma
Teď jsem slyšel Klause st., jak pěkně mluvil o privatizaci a transformaci naší ekonomiky na tržní a jak jsme všichni chtěli po 40 letech důsledně oddělit politiku od ekonomiky a teď má obavy, že se to vrací (zmiňoval Gretu), má pravdu, ale bohužel realita je taková, že zemědělství v celé EU je víceméně založeno na subvencích, z historie bohužel jasně plyne, že v zájmu dobré věci se udělá mnohem více škody, třeba na mnou často zmiňovaném aut. průmyslu, ono na to ekol. hosp. musí být prachy, zvlášť když to tady v ČR nemá vlastnický vztah, o to více do toho musíte napumpovat, jestli to EU myslí vážně, tak bych si to nechal sakra zaplatit, už jsme si tady toho dobře fungujícího zlikvidovali dost (cukrovarnictví, živočišná výroba). Pár nadšenců to nespasí, opravdu to chce plošnou reformu a místo byrokratické buzerace, tak pozitivní jednoduchou motivaci, jinak do toho nikdo nepůjde a my nemáme bohužel čas čekat než to každej pochopí.

384
# 31.10.2019, 11:00

Já se zase zamýšlel nad čísly, EU kritizuje celý svět, jak není ekologický, a produkuje CO2 ve větší míře nežli EU, tak jsem počítal.. prý EU produkuje okolo 10% CO2 v rámci celosvětové produkce.. EU občanů je 515.000.000 a obyvatel světa je cca 7 miliard, prostým propočtem mi vyšlo, že EU nemá co, poučovat druhé...:D, leckde jsou dokonce ekologičtější nežli celá EU..:), nejlépe prý vychází asi Borneo, či tak něco...:cool: Takže, teď je otázkou, kterým směrem se vydat a za jakou cenu..

271
# 31.10.2019, 11:24

palma
Z tohoto hlediska by byl zajímavý graf růstu emisí CO2 na osobu a tak za posledních 10 let, samozřejmě započítat i emise z požárů, ty přece způsobují stejně místní obyvatelé, jde přece o tu křivku nebo chcete-li %, když nám jde tedy o srovnání, pro klima je ale nakonec stejně důležitá jen suma.

96
# 31.10.2019, 12:51

Yurri
palma
Představitelé velmocí zdá se mají úplně jiné starosti.
Potřebují mít kontrolu nad zdroji. Nejde tady ale rozhodně o zdroje ekologické. Bez ropy a plynu a dalších nerostných zdrojů nepůjde síla dost dobře demonstrovat. Větrnou elektrárnou, nebo polem solárních panelů asi nikoho zastrašit nepůjde....

Jinak každého vypáleného lesa je dnes určitě škoda. Jen to dle mně není hlavní důvod zvyšování emisí CO2. Ten vždy byl a bude hlavně z fosilií.

271
# 31.10.2019, 14:50

ROFA
Tak určitě o tom Rusovi to proběhlo nedávno všude a kubánská krize je notoricky známá, to nemusíte ani sledovat, aby jste na nějakej takovej dokument nenarazil, pro studium v armádě bych to viděl asi jako znalost počtů pro normální občany, bohužel nějaká vymytá guma v Rusku nebo KLDR nebo Íránu to určitě jednou zmáčkne. Jinak o těch, kdo vážně přemýšlí o tom, co by koho dřív smetlo nebo kdo má rychlejší hypersonickou hračku si fakt nemyslím nic dobrého, fakt drahé hračky pro velké kluky naprosto k ničemu, mě tím rozhodně neohromíte a už vůbec nezastrašíte, akorát si budu klepat na čelo, myšlení minulého století, bohužel díky deb..vůdcům a jejich mocichtivosti opět ve hře.

384
# 31.10.2019, 14:55

Yurri
Na tohle je nezapomenutelná hláška z "Básníků"... Pan profesor na lehátku tuším v sanitce... "rakety z leva, rakety z prava, a vy mne tu strašíte s infarktem"...:D

271
# 31.10.2019, 15:08

Jinak ale jen ten červen se uvolnilo jen z těch požárů na Sibiři 50megatun CO2, prej celoroční produkce CO2 Švédska, co teprve další měsíce, co teprve do teď hořící rašeliniště či permafrost pod lesem, co Afrika, Brazílie, nakonec zjistíte, že to dá produkci CO2 půl Evropy a je to mnohem nebezpečnější než norma euro 2 + to ještě urychluje tání sazemi - to můžete taky přepočítat na CO2 atd atd., nebo třeba bezprostřední vliv kouře na zdraví... nakonec dojdete k tomu, že má v boji s GO mnohem větší smysl budovat mobilní hasičské základny a jednotky v odlehlých oblastech nebo důsledně řešit požární prevenci, tzn.zdroje vody, techniku atd.

96
# 31.10.2019, 16:53

Smazal jsem odkaz. Smyslem nebylo poukázat na zastrašování, ale důvody proč se tak děje. Jako jeden z hlavních motorů produkce CO2 a GO.

495
# 31.10.2019, 19:53

Dobrý večer, mám pár otázek, které jsou spojeny s GO.

1.) Když se dívám na grafy stavu Arktidy a Antarktidy, výrazně hůře v posledních letech je na tom Arktida. GO má hlavní dopad zde a jsou zaznamenávány teplotní rekordy, rekordně nízké přibývání ledu atd. Čím je toto způsobeno? Je to tím, že Antarktida má výrazně nižší průměrné každoměsíční teploty a tedy dopad zde není "zatím" tak výrazný? A nebo tím, že Antarktida má výrazně více promrzlé a ledem schované zemské půdy? https://nsidc.org/arcticseaicenews/charctic-intera...

2.) často se mluví o jet streamu (tryskové proudění) a jeho měnícím se průběhům (místo ze západu na východ je to v Evropě stále častěji z jihu na sever, tzn. proudění meandruje - u nás ve střední Evropě to je pak velmi často přiliv teplého vzduchu od jihu). Čím je toto způsobeno? Ovlivňuje tento jet stream zmenšující se Arktida, oteplování oceánů, více "teplého" vzuduchu ve středních zeměpisných šířkách .... ?

3.) tryskové proudění je ve výšce cca 9 km. Tlakové útvary bývají 3-7 km (?). Znamená to tedy, že tryskové proudění ovlivňuje rozložení tlakových útvarů pod ním? Nebo je tomu naopak? A nebo zde není žádná souvislost?

271
# 01.11.2019, 09:16

Ale v souvislosti s GO jak chcete řešit tohle:
https://www.denik.cz/zdravi/nejenom-ledovce-zmena-...
Co s krajinou všichni už tak nějak tušíme, ale co se zdravím? Nějaké návrhy řešení? A netvrďte mi, že to nemá souvislost, jako Klaus o GO.

42
# 01.11.2019, 15:21

Kdyby se ty napadené stromy nepokácely, tak shnijí, bude nulový užitek a kůrovec sežere zbytek lesa

Kousek za Olomoucí je les, který už vlastně není. Během posledních 2 let umřel. Stromy, které přežily kůrovce popadaly v březnu při vichřici a to je nikdo nemusel kácet.

Jinak řečeno, smrky se už nedokáží přizpůsobit klimatickým změnám. Proto smrkové lesy mizí první z nížin, jelikož je tam nejtepleji a teplé podnebí prospívá hmyzu. Nemá smysl nadávat na lesníky..

271
# 01.11.2019, 15:27

palma
Tak nám ty desítky let růstu projdou opět kamnama, lidi jsou nepoučitelní, přitom by z toho bylo luxusní dřevěný uhlí, který by tu půdu zpětně parádně zúrodnilo, zlatí uhlíři ve středověku, to byli machři, ti se práce nebáli, dnes to zplundruje nějakej harvestore za pár dní a je po všem, hlavně že se dodržela nějaká posr. vyhláška, stejně tak se zemědělskou půdou, to je fakt všem jedno, že nebude voda?

Jinak ale řešení pro naši krajinu zatím vypadá asi nějak takhle:
https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/farma-kozichov...
https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/agroles...

271
# 02.11.2019, 15:27

Pro ty, kteří o GO teprve začínají uvažovat, tak posílám odkaz na hezký blog fajn člověka, jsou tam rozhovory s klimatologem, který třeba jasně tvrdí, že 40 let je ve vědeckých kruzích až na výjimky jasno a politici nejsou schopni tohle téma uchopit, proto je nutná ona revoluce zezdola, bohužel v Čechách zatím utopie:
https://blog.tomashajzler.com/clanek/klimaticka-kr...

271
# 02.11.2019, 15:41

Mike11
Je to jak s listím, je to výborný organický materiál a na zimu super koberec pro kořeny proti mrazu, odumřelá dřevní hmota je luxusní materál a umožňuje koloběh živin v lese, ty houby a mikroorgamismy je třeba podporovat a ne ničit a plundrovat, myslel jsem, že to chápou zneska už i malé děti, zvlášť když se bavíme o suchu, tam přece jakákoliv organická hmota akumulující vodu a živiny hraje prim.

384
# 02.11.2019, 15:58

Yurri
15.50 dneska v ČT24 koukam na španělskou plantáž, plantážník ukazuje, že nechal mezi pomerančovníkama růst plevele a nízké plodiny, kupodivu má zdravější úrodu, než kdyby používal pesticidy a herbicidy, nádavkem má ekoprodukci, navíc pravil, že má o 60% nižší spotřebu vody, než vedlejší plantáže, kde neroste nic, než pomeranče a prostor pod nima je zorán a zválcován a prohnojen a prochemizován...a průměrná teplota v té jeho kultuře je o sedm stupňů nižší, než vedle na plantáži, to je sakra, docela o dost... koukám, že na té permakultuře, jak to nazývají, asi něco bude, ale má to hezký, Španěl jeden, ..

271
# 02.11.2019, 17:08

palma
Však jasně, vždyť jsem tady sdílel ten odkaz o úloze vegetace, v lese až o 20st. méně než na vedlejším poli, v agrolesnictví to může být klidně o polovinu, a to je sakra znát, i ty mrazíky to omezuje, sám mám kombinaci ořešák-nízká švestka-zelenina a jen za pár stromy (vyššími) je specifické mikroklima, jen jde o to, aby si to všechno časem nekonkurovalo ohledně vláhy a světla a živin a byl odbyt.

42
# 03.11.2019, 11:07

Já bych chtěl jen za sebe říct, že sem před lety nevěřil na zvyšování intenzity a frekvenci extrémního počasí po celém světě. Typický argument byl: extrémy tu vždy byly, budou a nic se na tom nemění.
Teď tomu už ale začínám věřit.

Po extrémně suchých letech v ČR i jinde v Evropě, začíná nápadně přibývat míst, kde jsou srážky velmi nadprůměrné a intenzivní. Nejen v Evropě, ale například severní Amerika.

Problém při popisu celkové situace je vždy v tom, že srážkové extrémy bývají většinou hodně lokální, ať už je řeč o suchu nebo povodních.

Když byly u nás povodně v roce 2013 Václav Cílek údajně prohlásil, že opravdová potopa teprve přijde. Nechci strašit, ale obávám se, že po těch
suchých letech nás v budoucnu čekají extra deštivé roky. Prostě se to vyrovná.
Extrémní sucho a povodně se opakují v Evropě na stejných místech v cyklech cca 3-5 let. To jen tak odhaduji, nejde o žádný fakt. Ale pokud budou extrémy častější a větší, tak se máme asi na co těšit, až se pořádně rozprší...

384
# 04.11.2019, 11:36

Tak z hlediska GO nic nového, ale jsem včera narazil na zrnko v poušti, jdu takhle se projít mezi poli .. a koukám jako vejr, čerstvě zasázený stromy podél polní cesty, udělané oplocenky cca 20-30m x 5m... a osázené keři, lískami a stromky, ušel jsem tak 5km tam a zpět s naším pejsanem, a těch oplocenek přesně 25 a stromů jsem napočítal 350, pak už jsem toho nechal, navíc u těch stromů do půdy zapuštěné takové ty zavlažovací flexi trubky, na konci každé zátka...byl jsem potěšen jak už dlouho ne.. kapka v moři, ale dobrý. kdyby se tohle dělo po celý republice, šlo by o pěkné kvantum stromků, navíc tam nechali i růst buřinu a co dvě stě metrů udělaný téčko pro ptáky a asi hlavně dravce, prostě... dobrá práce! A prej to tam zatím jezději jednou za dva týdny zalejvat, tak snad se to chytí a poroste.:)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.