Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlavně v severozápadní polovině území občasný déšť, odpoledne na východě ojediněle bouřky

Diskuse o počasí Globální oteplování

# 20.06.2023, 01:08

Je třeba si uvědomit, že ropné a těžařské koncerny vedou už dlouhá desetiletí dezinformační kampaň za účelem bagatelizace tématu změn klimatu - jejich vlastní výzkum přitom na problém upozornil už někdy v sedmdesátých letech:

https://www.bbc.com/news/stories-53640382

V současnosti, když už je linie "pochybností" neudržitelná, protože Země nám usychá a umírá doslova pod nohama, došlo ke změně strategie, a nastupuje tzv. "greenwashing" - všechny korporace jsou najednou strašně zelené - je to jako dříve, kdy všichni plnili plán na 120%, až ta velká lež najednou řachla:

https://www.esgtoday.com/only-20-of-sustainable-in...

Zajímavé bylo nedávné video, podle kterého se při extrapolaci současného nárůstu globální spotřeby energie (který je celkem stabilní) do čtyř set let začnou díky disipativnímu teplu z ekonomické aktivity lidské civilizace vařit oceány:

https://youtu.be/9vRtA7STvH4

Problém tedy není v otázce "špinavých versus čistých energií" (to je falešná dichotomie), problém je v míře spotřeby energie vůbec, respektive v toxické ideologii "trvalého ekonomického růstu", která jako rakovina prolezla kulturami celého světa.

Naděje již z největší pravděpodobností neexistuje - člověk jako živočišný druh nezvládl Neitzcheovskou transformaci "ze zvířete v nadčlověka"; zůstal přemnoženým živočišným druhem, kterého čeká osud ostatních přemnožených živočišných druhů, které způsobily kolaps systémů, na nichž životně závisely. Malthus měl pravdu.

# 20.06.2023, 08:18

Daniel Ryšlink
Víceméně souhlasím s celým tímhle příspěvkem. Mě přijde, že celý náš ekonomický systém a mantra nekonečného ekonomického růstu je špatný a zákonitě jednou musí skončit naším pádem. Pořád chceme více a více a to bude naší zkázou. Jestliže lidstvo během 21.století nepřejde na nějakou formu udržitelnosti tak je s námi konec. Nebo minimálně je konec s počtem lidí v řádech několika miliard a bude to muset klesnout třeba na 1 miliardu. Tam si umím představit nějakou formu udržitelnosti.

Jak by to např mohlo vypadat? No většině dnešních lidí by se to nelíbilo, ale energie by byla na příděl a jen když vyrábí obnovitelné zdroje. Uvedu jeden příklad. Takže v zimě by energie bylo nejméně, továrny by stály a celá společnost by se uložila k takovému zimnímu spánku s minimální spotřebou energie. V letním půlroce bychom svou ekonomickou aktivitu opět nastartovali, zahájili výrobu, začli jezdit auty atd. Přesně jako naši předci, kteří v zimě jen žili ze zásob co vybudovali v létě. Ale tohle by dnešní společnost rozhodně nezkousla a nezvládla. Tady se musí jet na 100% celý rok abychom si kupovali zbytečnosti.

275
# 20.06.2023, 09:25

Daniel Ryšlink
Na to nemusíte nic číst, stačí vnímat okolí, otázka zní, jak se nejlépe přizpůsobit a co lze efektivně dělat, vidím to na geoinženýring, na technologie odsávání CO2 z atm. nebo ukládání v půdě je pozdě a jelikož tyhle globální technologie nelze v již změněném klimatu ozkoušet, tak to bude střelba od boku, tak trochu zoufalství, holt Interstellar, ale bez happyendu, nějakým závazkům a optimistickým byznys modelům vůbec nevěřím, jen tvoří mlhu, aby z toho profitovaly a skutečné problémy neřeší, jen oddalují (mnou zvané staré struktury).

A co ty pneumatiky?Zase nikdo neřeší?
https://smartmania.cz/tydne-vdechneme-tolik-mikrop...

6
# 20.06.2023, 11:14

Říká se tomu trvale udržitelný rozvoj. Je to už docela starý ekologický pojem ale říká to, jak by jsme měli fungovat, aby to prostě fungovalo i nadále. Nejblíže její definici je Evropa i když to ještě furt není ono.
Nějak furt nechápu, proč už dávno nejezdíme na vodík, nebo ano chápu ropné lobby. Ale to je přesně ten problém. Problém ani není, tak v tom,že se máme dobře, jak spíše v tom, že se zelený pokrok uměle zdržuje jako například kvůli ropným lobbistům. Dokud bude ropa, tak nebudou chtít přijít o své zisky. A to bohužel není problém nás jednotlivců, protože my moc na výběr zatím nemáme. A když už si někdo pořizuje auto tak každý z finančního hlediska přednostní to na fosilní paliva, protože je prostě levnější. Uměle se celá technologie vodíkových motorů zdržuje a do veřejnosti se mnohdy i schválně vypouští dezinformace o jejich nebezpečnosti a nevýhodnosti. Koncept vodíkových motorů je známí přes 100 let. Přesto jsme s tímto pohonem zatím v plenkách. To vidíme nyní i u elektro aut, i když tam je ta problematika jiná.
Takže pozor, jen několik málo celosvětových firem může až za polovinu celosvětového vypouštění CO2, ne obyčejní lidé, co pokud nechtějí žít pod mostem, a fungovat chtějí tak nějak normálně, tak na výběr prostě moc nemají a podporovat to musí.
Tady to není o poptávce ale o nabídce.

# 20.06.2023, 16:03

Snížení spotřeby v roce 2020, především v jeho 1.polovině, se asi za rok projevilo na průměrné globální teplotě, snížením rychlosti oteplování. Od poloviny roku 2020 spotřeba opět stoupá a extrémní počasí nabírá na síle a četnosti, lze to sledovat v reálném čase (viz příspěvky).

33
# 20.06.2023, 16:38

Doizer
Jen na samotnou ropnou lobby bych to moc nehazel, protoze vetsina tech nejvetsich svetovych firem ma nejake majitele a investory, a ti chteji (musi mit protoze na tom stoji celej system) svoji porci zisku. A to pohani tu celosvetovou expanzi a potrebu rustu. Zapadni svet uz nestaci, tak to expanduje celosvetove. Je to tak nastaveny, kazdej rok vic a vic, aspon neco nad ramec inflace. Vypada to tak, ze emise a spotreba naoko usetrena treba v EU, je ve skutecnosti jen presunuta jinam.
Sem si ted ze srandy hodil do excelu kolik je jen v 1000 nejvetsich americkych penzijnich fondech a vyhodilo mi to 14 bilionu dolaru. (google mi nasel tuhle tabulku, jestli je to dobre netusim https://www.pionline.com/pi-1000-largest-retiremen....
Tyhle nepredstavitelny prachy sou nalivany do statnich a firemnich dluhopisu, a prave do akcii velkych firem. Kazdej rok vic a vic. A pak je tu spousta dalsich investicnich fondu kde sou celkovy objemy vkladu asi jeste vesti. A kde pak brat zisk pro rozdeleni investorum?- dobyvat a drancovat.
Skutecna zmena systemu by znamenala ekonomicky a spolecnesky kolaps a vsechny radosti okolo co by to obnaselo. Chceme to vlastne doopravdy, nebo jen delat ze se neco dela, a tvarit se ze to pomuze? - spis to druhy :)
Takze zbyva jen vyresit kvadraturu kruhu
Kdyby se to hodne zjednodusilo, tak by se snad dalo napsat ze rust, zisk, penize, dluh, emise, spotreba ... sou spojeny nadoby. A uvolnena energie, nebo ta kterou zachytime navic, se spotrebovanim neztraci, ale jen transformuje, pokud se nevyzari mimo Zemi, tak tu zustava.
Takze deficity statnich rozpoctu, hypoteky, pujcky a i celej slavnej Greendeal s jeho financovanim, sou taky vlastne skryty emise sklenikovych plynu, nejen nekrytych penez. :D

# 20.06.2023, 20:46

Jestli podstatně nesnížíme svojí obrovskou spotřebu my samy, tak to udělá planeta a bude to pro nás horší a už my zažijeme, jak se naše společnost, státy a civilizace, jakou známe, začne hroutit.
Vysoká míra klimatických hrozeb a téměř nulová šance se proti nim efektivně bránit nebo řešit jejich dopad. To je realita, se kterou se již teď musí vyrovnávat 27 zemí.

Ještě zatím není pozdě,
ale času není nazbyt.

111
# 21.06.2023, 07:12

palma
No, vzhledem ke gravitačnímu poli ta voda někde na Zemi zůstane, teď jde o to v jaké formě a jaká bude její distribuce (v Itálii po záplavách by řekli, že ta distribuce je silně nerovnoměrná). Každopádně změny budou, už vlastně jsou, jen si to nechce spousta lidí připustit.

388
# 21.06.2023, 08:26

ludvicek
No taky nám je předhazováno, že tání ledovců způsobuje zdvih hladiny oceánů a nějaké ty mm za rok a tohle by teda měli odečíst, protože to není pravda, že to způsobilo tání..

111
# 21.06.2023, 08:41

palma
Já teda celkově, když si představím hladinu moře, i takového "rybníku" jako je třeba Jadran, nejsem si jist, jak bych tam měřil hladinu s přesností na centimetry natož milimetry. Úplně chápu, že když se někdo narodí u moře a jako kluk si pamatuje, že tahle skála kdysi stála u břehu na suchu a po padesáti letech už je třeba metr ve vodě, tak prostě ta hladina stoupá, to je jasné. Ale tyhle milimetry, to musí být oříšek. No, věda je mocná.

42
# 22.06.2023, 10:54

Takto se změnila SSTA v severním Atlantiku jenom za poslední týden

20.6.
13.6.
6
# 22.06.2023, 11:28

Ai-kun
Děkuji za střízlivý názor.
Ačkoliv jsem se teď pustil do ropné lobby, tak to bylo samozřejmě myšleno všeobecněji.
Každopádně tam ten problém začíná. Druhotný problém pak jistě je to jakým způsobem je to lidmi dotované. Jedna strana jsou investoři a druhá spotřebitelé, kteří na výběr opravdu moc nemají, pokud nejsou více movití.
Nejhorší na tom je to, že z tohoto konzumního vlaku vystoupit je téměř nemožné bez toho aby to nevyvolalo celosvětový chaos.
Evropa se omezuje protože ví, že země třetího světa se budou rozvíjet. Na což mají právo, tak jako my. Avšak to sebou nese velikou uhlíkovou zátěž. Kterou nemůžeme mít všichni najednou. To by mělo nejspíš nedozírné klimatické dopady. A z toho důvodu se Evropa snaží být uhlíkově neutrální. Bohužel to pouze Evropa nespasí a měly by tak začít fungovat všechny již vyspělé státy.

3605
# 22.06.2023, 12:34

Tady okrajem, že i taková rozhodnutí, ohledně změny klimatu, můžou zlepšovat prostředí ve městě, v teplých měsících. Město a Technické služby, tu nechtějí poušť :(:slunce:

# 22.06.2023, 12:59

MostMost
Ještě by mohli udělat více věcí než to.
Četl jsem na listech (nevím kolik let starý) že chtějí lesopark Hrabák změnit na pole nebo něco takového.
A ty stromy vysázené na šibeníku, však to je asi půlka toho co vykáceli + keře....
Teď přímo před panelakem sekají keře. Teď sekali i trávu.

Most Týjo :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.