Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Globální oteplování

386
# 19.10.2022, 08:48

No, takže Čína začne být na špici? https://news.sky.com/story/china-brings-forward-la...
v roce2028 první přenos solární energie pomocí satelitu na zem...

Plán počítá s velkou orbitální solární elektrárnou postavenou ve čtyřech etapách. Dva roky po prvním testovacím startu, v roce 2030, by Čína vypustila výkonnější elektrárnu na geosynchronní oběžnou dráhu 36 000 km.
Zatímco testovací stanice by měla výkon 10 kilowattů, větší elektrárna by byla schopna distribuovat 10 megawattů "určitým vojenským a civilním uživatelům" do roku 2035.
Technologie by pokročila do roku 2050 - a stanice by byla dostatečně velká - aby umožnila výkon asi dvou gigawattů, což odpovídá výkonu většiny pozemních elektráren ve Velké Británii.To by znamenalo, že základny by byly komerčně životaschopné.

# 19.10.2022, 09:46

Yurri
Co se týče toho agrolesnictví teď se upravovali dotace ale podmínky jsou takové zvláštní. Na určitou plochu to musí být po 5 metrech atd.. pokud si to dobře pamatuju. Teď se to bude testovat na výzkumné ploše na Amálii. Tak uvidíme, jak moc to bude v našich podmínkách fungovat. Co se týče protierozního opatření tam není o čem :)
Stromy, keře... rozhodně by se za mě měli vysadit více ve městech kde je beton a beton. Ideální jsou zelené střechy. Sice to není bezúdržbová záležitost ale to koneckonců není prakticky nic.
Solární panely ale lze dát na střechy skloněné atd a výrazně by mohli pomoct v zimě.(já bych konkrétně ani topit nemusel ale chápu že to je pro spoustu lidí nepředstavitelné proto mi přijdou ty baterie z písku super nápad :)

273
# 19.10.2022, 14:15

Crazzyn
Už to funguje v Z a J Evropě desítky let a výnosy mohou být zajímavé, jde vlastně o obnovu krajiny do původního stavu u nás někdy v půlce 19. stol., nic lepšího ke zvýšení odolnosti krajiny na klimatické změny nevymyslíte, zastavěné plochy jsou sice problém, ale prim hraje zemědělská půda, která zabírá nejvíce plochy, dnes už jsou běžné třeba zasakovací betony, podzemní nádrže, komplet zelené objekty, takže větší města si mohou technologicky poradit, modrozelená infrastruktura je základ a určitě se s tím počítá (studuje se to), tady maloměsta na Moravě moc nerostou, spíš se vylidňují centra a lidi se stěhují do okrajů, ale to je pár ulic za 30 let, ČR není jen Praha a okolí.

Teď jsem byl na konferenci o dotacích, bude na to něco přes 100 tis. Kč na hektar, ale chtějí min. 100 stromů a aby přežilo 75% za 5 let, úřední škatulky nesnáším, ať platí stát rentu za udržování zelené plochy, nejlépe vícepatrovou, budou to furt měnit a odvádí to pozornost od důležitých věcí, což je obrovská chyba. Vrátil bych přírodě co jí patří a o co se stará 100 x lépe než člověk, jen jí na začátku pomoci a nepřekážet (moje stategie 5Z). Nesmysl typu že nás cosi neuživí snadno vyvrátím osobně nebo ten p. Kotrba v odkazu výše, z pár metrů čtverečních můžete sklízet neskutečnou úrodu, jen ji musíte správně nabít jako baterii (moje priorita), do budoucna stejně nepůjde pěstovat konvenčně, umělá hnojiva a utužování půdy jsou minulost, i když se tomu tihle agrobaroni budou bránit zuby nechty.

Jinak s těmi soláry to je logické, že chytat to na povrchu Země je nesmysl a na oběžné dráze to bude určitě výhodnější, už jsem vám tady o tom psal dávno, nevím proč tyhle vychytávky někoho furt překvapují, svět a technofirmy jedou rychle dopředu a určitě bude možné leccos, viz třeba i sázení lesa a zapravovaní hnojiv a hub pomocí dronů, obrovská výzva pro naši zkostnatělou průmyslovou společnost, když chytíme tyhle hi-tech trendy, můžeme do budoucna využít i plochu na Ukrajině, po odminování tam potenciál rozhodně je, každá krize je super příležitost;-)

# 19.10.2022, 14:57

Yurri
Pamatuji si to z konference podobně, že to bylo nějak takto. Je to trochu zvláštní tyto podmínky, jelikož každá plocha je jiná stejně jako toto opatření není vhodné uplně všude.
Na moravě si myslím, že by to šlapat mohlo :)

273
# 19.10.2022, 19:04

Crazzyn
Bylo to na orné půdě, takže u nás skoro všude, bylo to i s ukázkama v terénu, dá se to právě chytře zkombinovat, proplatí vám všechny náklady, kdo je netrpělivej, tak může dát rychle rostoucí dřeviny mezi linie cílových dřevin a zajistí si otop, měli tam letos ale kukuřici, někdo ziskuchtivý dá česnek apod., přidáte-li chov zvířat jako ten p. Kotrba, tak i s masem jste soběstačný a kvalitativně to nemá konkurenci, tyhle prvky je třeba k nám vrátit, v době začínající deglobalizace a soběstačnosti to bude jasný trend, je to úplně jiná kvalita života a fakt to obdivuji:
https://www.asz.cz/clanek/3371/nas-clovek-z-kutne-...

# 20.10.2022, 00:06

16.10.2022 ČR až 23°C, na 12% stanic překročen rekord
17.10.2022 ČR až 25°C, na 10% stanic překročen rekord

# 20.10.2022, 08:38

Yurri
Vidím to jako řešení ale ne jednoznačné. Myslím, že bude spoustu míst kde se to hodit nebude a pak místa kde to naopak vynikne a vyplatí se to i ekologicky i ekonomicky.
Každopádně mě se to také líbí nemám rád jednotvárnou krajinu. Jen to co funguje např. ve Francii nemusí fungovat s naprosto stejným výsledkem i tady. Každopádně se těším až se to dá do pohybu a uvidí se :)

273
# 20.10.2022, 09:23

Crazzyn
Není čas čekat na uvědomění si potřeby změny hospodaření jak v zemědělství, tak v lesnictví a už vůbec ne čekat, jak se situace sama vyvine, tlačil bych jednak silou povinnostmi, ale i možnostmi výdělku dotčených, jde o zajištění bezpečnosti obyvatel před požáry a povodněmi, vydatnost zdrojů pitné vody a produkci potravin ve změněnému klimatu, nejdůležitější priorita jaká existuje, krajina se musí komplet restrukturalizovat, třeba podle plánu pana Malíka a jeho modelu Zdoňov, který se dá aplikovat na celou ČR, jenom chtít (tzn. ví se jak), ale to kůrovci na ministerstvech nikdy nebudou chtít slyšet, svoji nečinností mohou za větší materiální škody v budoucnu a hlavně životy občanů, až vám zase poplave centrum města, tak se budete všichni divit, lidi mají krátkou paměť, já to beru jako že to bylo včera, tady mohou špatná rozhodnutí vlády za dokonce tisíce životů a stejně jim to projde nebo je dokonce pořád volí, ale to už odbíhám, po dobrém to rozhodně nepůjde a včera bylo pozdě.

386
# 20.10.2022, 16:51

Yurri
Skončí to holt doslovně bojem..jako vždy v historii, a vyhraje ten odhodlanější.

273
# 20.10.2022, 16:59

palma
Oni nebudou bojovat, oni budou chtít pomoct, samozřejmě je nesmíte naštvat a měnit podmínky za běhu;-), to si z nich pak totiž ty nepřátele doslova vyrobíte. Mnohem důležitější než všechny elektrohračky, snoby zasr...

386
# 20.10.2022, 17:22

Yurri
Ale budou chtít, protože nedostanou zadarmo ty hračky pro snoby...oni nechtějí pomoct, oni chtějí ty pěkné hračky..a všeho dostatek. Zcela ve vleku dějin se dostanou ke slovu opět osoby vůdčího typu, co nabídnou radikální a rychlá řešení.

273
# 20.10.2022, 21:27

palma
Jako že by dostali elektromobil pro začátek, kdepak, budou rádi za pracovní místo nebo školu a trochu na jídlo, jenže jich bude hodně, blbost Evropanů že jim neukáží, že občanství si musíte desítky let odpracovat a respektovat zvyky většiny.

Jinak bytovky ze dřeva taky nejsou problém:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byzny...

386
# 21.10.2022, 08:24

Yurri
No dneska něco osvěžujícího.. i v jiných zemích jsou "blázni" co nedemonstrují ale každý den zarputile makají na kostičce do mozaiky, třeba nás, takových, bude čím dál víc..:) https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-muz-ktery-sa...

33
# 21.10.2022, 16:49

palma takhle nejak by mely vypadat fridays for future.. ryc, krumpac a sazet, a ne se flakat nekde za skolou a skucet, ze ti druzi delaji pro prirodu malo. :)

273
# 21.10.2022, 20:18

palma
Super, ale nedělal bych si iluze, mladí mají jiné koníčky, včera jsem ještě touhle dobou lítal na zahradě s čelovkou, dnes jen do setmění, fyzicky hotovej, ale přitom parádně naladěnej s úsměvem až si manželka myslí, že tam cucám ořechobezinkošípkovku, píšu borcovi z USA co pěstuje největší dýně na světě a zkusím co to udělá tady, stromky nemám už sázet kam, být oplocenej pozemek někde kolem, tak tam klidně dám odkopky, ale muselo by to být poblíž.

386
# 23.10.2022, 23:26

Yurri
I těch s.....k je už nedostatek..:D https://kladensky.denik.cz/zpravy-z-ceska/nedostat...
No koňskýho hnoje mám až nad hlavu, asi to začnu prodávat, má to jednu jedinou nevýhodu, když se někdo při práci s tím zraní, pokud nemá očkování na tetanus, může zakalit..a na poli to přežije možná i staletí, ale hnojení je to ekologický a dobrý, to jo..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.