Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Zkreslování meteorologie v médiích

ota
Avatar
2119
# 05.10.2013, 17:43

Tak ono asi každý, kdo o počasí alespoň něco málo ví, si uvědomuje, že zrovna paní Honsová není nejdůvěryhodnější meteorolog. :) Že ovšem tyto věci zveřejňují poměrně významná média je smutné, jenže s tím bohužel asi nejde nic dělat. Takže asi nejjednodušší je sledovat důvěryhodné zdroje :)

54
# 05.10.2013, 19:17

Já se třeba na TV nova setkal s případem kdy hrozila ledovka a oni to nazvaly jako náledí.

818
# 05.10.2013, 20:06

Já se třeba vůbec nezlobím, že bylo téma založeno, a naopak díky za něj. Také jsem se dříve snažil navést lidi na správnou "věrohodnou cestu" k informacím o počasí, popravdě to moc nemá cenu. Meteorologie kvůli podobným lidem a bulvárním médiím trpí. Neřešil bych tu ale moc konkrétní osoby, některé jsou skutečně na zvláštní a dlouhé povídání, jak je již napsáno výše. Zrovna Novinky.cz řadím mezi zcela bulvární servery, nejsou o moc lepší než tn.cz, byť původně byl zřetelněj rozdíl. To, že na Nově (tn.cz) spletou náledí/ledovku a podobné jevy mě přijde už celkem tradice a bez toho by to nebyl ten pravý bulvár, co o tom nemá ponětí a ani si nehodlá zjisti přesné informace a definice, když je nezná. Hlavně, že jsou to informace senzační, neuvěřitelné a plné extrémů. Zkrátka pokud něco nevědí, vysvětlí si to po svém, což je většinou chybně.

Bohužel musím konstatovat, že se poslední dobou vždy seriózní veřejnoprávní ČT v něčem inspiruje právě těmito bulvárními médii, nebo že se k nim chce podobat, přiblížit... Viz téma Nová grafika ČT, kterou tato televize i trochu ukázala inspiraci v bulvárních médiích, zejména z kategorie televizních médií.

Možná se Vám bude zdát přínosný článek s takovým přehledem médií, kde hledat seriózní informace o počasí a kam raději naopak vůbec nechodit. Tzv. kde máte "zelenou", viz článek: Kde hledat seriózní informace o počasí?

# 05.10.2013, 22:38

Já myslím, že seriozní informace o počasí jsou na idnes.cz ;-)

293
# 05.10.2013, 23:25

Tn. cz opět nezklamalo, kromě milionu článku o Kramném z Egypta je tam i toto
tn.cz -predpoved-pocasi na říjen česko zasáhnou li... Článek jako od Blesku, hlavně ten název. Počkejte v zimě, to se zase roztrhne pytel, hlavně o Vánocích a kalamitách v zimě.

818
# 06.10.2013, 09:37

Milan
Bohatě mě stačí nadpis, který si v podstatě hned odporuje. Nepřemýšlejí vůbec nad ničím, tn.cz škodí meteorologům asi nejvíce společně s Bleskem. Veškeré běžné informace a hlavně ty o počasí by neměly tyto servery přinášet, ale skutečně se zaměřit na "drby", tam je lhaní na prvním místě a nemohou na tom ani nic zkazit, je to takový samostatný svět. ;-)

54
# 06.10.2013, 10:33

Tak Blesk je kapitola samá o sobě. Ale ještě znám případ kdy tady v Ostravě panoval smog a dopravní podnik to mylně nazval jako inverze to též ve mě začla vařit krev opravdu.

8
# 09.10.2013, 20:35

Milan
Hlavně se nesmí zapomenout na spousty vykřičníků a velká písmena :D

54
# 09.10.2013, 21:39

Milan
Co to má zase byt za kec. Hlavně že tady u nás muže byt o víkendu i přes 20°C Jestli se někde objeví sníh nebo srážky smíšené tak jen přechodně na Šumavě a v Krušných horách.

271
# 10.10.2013, 12:30

Milan

Tak NOVA straší že bude sníh a mráz, ve skutečnosti nějaká sněhová přeháňka na horách jen. Vzduch ze Sibiře - trochu vedle. Je to mořský arktický vzduch ve směru od Islandu, Špicberků. Sibiř ještě není moc vychlazená a při přechodu přes severovýchodní Evropu by se vzduch oteplil.

293
# 11.10.2013, 00:08

Stoletá zima je tu! Už v pátek začne SNĚŽIT, co na...
Nechápu ty individua, která píší dotazy. Hned na počátku chatu odpoví, že se předpověď na zimu ani na Vánoce předpovědět nedá, ale každý druhý se na to ptá znovu. To pak svědčí o tom, že lidi jsou buď zblblí od takovýchto senzačních článků a vlastně takovéto články chtějí.

818
# 11.10.2013, 16:55

K tomu článku na tn.cz mohu dodat jen jedno, pasoval by pro Alpy. Asi se redaktor spletl, je to kousek na JZ od nás. :D Jinak klasické znaky bulvárního článku, jinými slovy i z ochlazení a sněžení na horách v říjnu se dá udělat senzace v podobě příchodu zimy do ČR a lidé si pak myslí, že si postaví sněhuláka třeba i v Plzni.

54
# 11.10.2013, 18:11

Milan
Ale z toho co Paní Honsová odpovídala se dá snad konečně usoudit že dostává rozum.

# 17.08.2014, 16:07

Normálny arcus na búrkovej časti frontu, ak sa nemýlim

28
# 17.08.2014, 16:41

Kuba.T
Z mého pohledu, ten mrak ani tmavší nebyl, ten "týpek" si akorát snížil světelnost, aby tomu (jinak šedému mraku) dodal, jak se říká, grády. Takových mraků, mnohdy ještě razantně horších se vyskytuje mnoho, ale jakmile v Praze, už se tento obyčejný mrak stává Apokalyptickým! Bohužel lidi v Česku, ještě nemají žádnou představu o tom, jaké oblaka, sledují lidé v USA a ti by řekli v jejich zprávách: "V Česku říkají základně cumulusu, Apokalyptický mrak!". Těmito nesmyslnými články, nejenom blbnou lidi, ale ještě jim dělají i ostudu! Myslím že v zahraničí by si takový článek ani nedovolili vydat.

No a jelikož jsem toto téma ještě neviděl, musím něco dodat i k té slavné Dagmar Honsové, která horní cirkumzenitální oblouk nazývá obrácenou duhou, kterou způsobuje déšť ve vyšších hladinách atmosféry. :D Doufám, že to nemyslela vážně, jinak bych silně pochyboval, že je alespoň trošku zkušená meteoroložka. Neměli by taky novinky.cz všechno brát v množném čísle jako je formulace "meteorology překvapilo", v tomto případě to překvapilo jen vygumovanou Dagmar Honsovou, protože jiný člověk a nemusí to být ani meteorolog, by takovou blbost s huby nevypustil. Něco o Halových jevech ZDE

Nakonec ještě přidávám snímek oblaku pocházejícího z USA, konkrétně ze státu Texas, snímáno u městečka Booker. Jak by podle vás reagovali tn.cz, kdyby se takový oblak (Mezocyklona) vyskytl nad Prahou?

Zroj: Mike Olbinski (Youtube)
86
# 17.08.2014, 17:31

Kuba.T
:D ... když je jediným cílem Novy sdílení článku na sociální síti, tak se ani nelze divit jejich odpadní úrovni. Tohle se nedá označit ani za bulvár, ale prostou blbost.

# 18.09.2014, 13:57

Zima letos udeří brzy a změní krajinu v ledové království!
Mrazy už v říjnu, dlouhá a nezvykle chladná zima. Tak následující měsíce v Evropě vidí meteorologové hned z několika zemí. Milovníky tepla tak čeká dlouhý půst.

http://tn.nov...alovstvi.html

Co myslíte?

6
# 18.09.2014, 14:21

Nakopat celou bandu tn.cz do pr...e a tebe taky, že sem ty bludy vůbec pouštíš.

Za tyhle zprávy by se měli rozdávat pokuty, jako šíření jednak poplašných zpráv a druhak automaticky nominovat tento portál na žumpu roku. Dárek by měl být kyblík ho..n do každé kanceláře, stejně jako roznášejí své vý...y do světa internetu.

A ano, nečetl jsem to a ani číst nebudu, ještě aspoň trochu si těch meteorologů vážím.

86
# 18.09.2014, 15:31

Ono už dnes stačí plácalovina o tom, že budeme muset od příštího týdne nasadit čepice, která vyšla na Novinky.cz. Přitom má být odpoledne až 17 °C, klasická teplota na konec září. Nemá smysl to číst nebo dokonce na to odkazovat.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.