Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Zkreslování meteorologie v médiích

# 20.10.2016, 00:54

Koncem příštího týdne by na naše území měla dorazit tlaková níže ze Sibiře Danielle. Na horách bude sněžit v nížinách srážky budou smíšené. Ranní teploty i v nížinách mohou být pod bodem mrazu.
Autor: Honsová.

Vyplní se tato předpověď ?
Ano.
2 (18 %)
Ne.
9 (82 %)
Celkem hlasů: 11
ota
Avatar
2132
# 20.10.2016, 01:03

Tohle už je moc, ten článek na novinkách sem si přečetl a to snad ani nejde myslet vážně. Vypadá to už skoro jako parodie.

55
# 20.10.2016, 16:10

Ty dvě poslední slova mluví za vše.. Je to opravdu smutný, že někdo takový má takovou moc v médiích. Taky jsem to dneska slyšel v rádiu a nestačil se divit.:(

273
# 20.10.2016, 17:59

Jo to jsou novinky.cz

Předpovídat teď 28.10 je trochu ujeté. Navíc mrznout stejně bude jen ráno, na horách i docela dost, když to vyjde.

# 19.06.2019, 19:01

Nedávno byla puštěná doma televize - TV NOVA (já ji zásadně nesleduju). Jen jsem se na chvíli podíval a zrovna běžela předpověď počasí. Pro moji oblast ,,předpovídali" (spíše hádali) déšť, hromy, blesky. Mám doma meteostanici, která i předpovídá počasí - předpovídala slunečno.
A hádejte jak bylo - SLUNEČNO :D:D

# 26.06.2019, 10:19

Zase jeden článek s bulvárním nadpisem:
Česko dnes zasáhne extrémní horko. Teplotní mapy p...
Uvnitř už to ale dává smysl:
" Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde meteorologický model Aladin počítá s nejvyššími teplotami, zbyla uprostřed barevné mapy bílá místa. Systém s takovými extrémy totiž nepočítá a nemá pro ně barvy.
... Při kreslení „přetekla“ barevná paleta ..."

Mám dojem, že bílá místa v předpovědní mapě teplot Aladinu už jsem viděl i v minulých letech a nikdo z toho senzaci nedělal.

27
# 26.06.2019, 10:39

Bylo to tak už vícekrát. Tentokrát se pisálek víc zamyslel :)

86
# 26.06.2019, 12:38

Zdenál07
Ano, neudělat si stupnici pro 38 °C spíše svědčí o hlouposti těch lidí, co to navrhovali, než o nějaké senzaci.

# 26.06.2019, 14:16

JJ tentokrát to bylo okořeněné i u jednoho bláznivého výstupu Aladina černou barvou. Byla tam bílá a pak černá. Popravdě je na čase doplnit barvy. V době, kdy tento model vznikal 38 bývaly jednou za 3,4 roky. Teď je to ve výstupech každý rok a někdy i 2x za rok. A možná už bych zvážil i stupnici pro 40 C.

42
# 29.06.2019, 07:46

Barvy již byly pro Aladin upraveny, ČHMÚ reagoval opravdu rychle. Pro +40°C je nyní světle růžová barva, tedy už žádná bílá, černá apod.

Jinak samozřejmě některá média řeší blbosti, když píší, že došla paleta barev kvůli extrémně vysokým teplotám. :)

Nová paleta barev pro předpovědi teplot modelu Aladin, zdroj: chmi.cz
171
# 12.08.2021, 16:29

Právě jsem narazil na celkem pěknou ukázku toho, že nejen v Česku, ale i na Slovensku často novináři perlí.

Několik webů zde totiž zveřejnilo články o blížící se vlně veder, kdy budou padat až 40°C hodnoty a čekají se největší vedra v celé historii, že pocitově bude až 45°C a bude to trvat až do konce srpna.
https://www.interez.sk/na-slovensko-mieria-extremn...
https://refresher.sk/101807-Na-Slovensko-sa-valia-...

A těch webů bylo několik. Problém nastal v tom, že v článku byla uvedena falešná citace od SHMÚ, které upozornilo hned po vydání těchto článků, že čekají maximálně do 34°C, a že takovéto hodnoty dává pouze Americký model GFS, který je dle nich nepoužitelný v tomto případě, protože se nezaobírá všemi klimatickými podmínkami a faktory.
No a na SHMÚ se v tomto případě valí kritika ze všech stran, ale přitom nic nezpůsobili a navíc vydali stanovisko do pár hodin, né jako náš ústav.

Někdo tady v diskusi psal, že na Slovensku se to řeší hned, tady je vidět ukázka, že ano a navíc SHMÚ vydalo stanovisko i v živém vysílání v předpovědi počasí, což si u nás nedovedu představit. Je to škoda, ale nedivím se. Jejich ústav je plný odborníků a schopných lidí.
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13984/283429#...

Jen si myší pak zapněte zvuk ;-)..

Dávám to zde jen jako zajímavost.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.