Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Obývaný juh a JV Austrálie prežíva rekordne teplú periódu

# 28.01.2009, 12:14

Záznamy hovoria o najteplejšej perióde od roku 1908, v Adelaide, metropole južnej Austrálie bolo dnes až +45,7°C. V prímorských oblastiach teploty stúpajú až do +48°C, padajú dlhodobé teplotné rekordy. Januárový priemer pre Adelaide je pritom len +28,9°C. Melbourne hlási +43°C, kým na severe Austrálie v trópoch majú len do +30°C. Odchýlka od priemernej maximálnej teploty dnes v Adelaide dosiahla až +16,0°C, v porovnaní je to napr. ako keby v Hurbanove bolo +42°C v júli. Priemerná minimálna teplota +16°C sa dnes ráno vôbec nepribližovala k rannému minimu +30,7°C. Viac na http://www.weatherzone.com.au/station.jsp?lt=site&...

Anonymní
Avatar
# 28.01.2009, 13:25

Dost vysoké teploty:) :!!:, u nás za minulé léto bylo maximum 36C.:)

Anonymní
Avatar
# 28.01.2009, 19:29

weather_dt
V Detvě bývá ze Slovenska spíš tepleji nebo chladněji? U nás v Brně je většinou tepleji, když třeba říkají že bude -2C. až 2C. tak u nás je většinou +1C.:)

# 29.01.2009, 13:34

Marek
Vysvetlil by som ti to takto: Susedná obec Detvy je Vígľaš-Pstruša, kde bola nameraná najnižšia teplota na Slovensku v roku 1929( -41,0°C). Zima tu býva chladná, pretože Detva sa nachádza v mrazovej kotline stredného Slovenska, s častým výskytom inverzie. Studený vzduch z pohorí pri jasnom počasí steká do kotliny, a preto tu často bývajú ranné minimá nižšie ako napr. v Poprade (hlavne na jar). Napriek tomu Detva aj s Vígľašom patria do teplej klimatickej oblasti a letá tu bývajú veľmi teplé. V roku 2008 tu bolo 84 letných dní, čo je dosť veľa, napríklad v Žiline alebo Martine, kam sa tropický vzduch od juhu v lete dostane neskôr je chladnejšie ako u nás. Nadmorská výška Detvy je rôzna, Sídlisko má okolo 350mnm, staré mesto 400mnm a potom to stúpa vyššie.

Takže keď napríklad v zime vládne inverzia a predpovedajú -5 až 0°C, u nás je tých -5°C. Keď ale v lete hlásia +30 až +35°C, bude asi 33°C. Je to rôzne, napríklad teraz nie je žiadna inverzia (tento mesiac som zaznamenal asi 15 dní s inverziou!!!!), je tu najteplejšie na Slovensku - Sliač má +5°C, u nás je +4,7°C, pokým Bratislava ma +1°C, Košice 0°C a Žilina +1°C. Aktuálne počasie je ale výnimkou (väčšinou pre DT platia chladnejšie hodnoty).

Ked u nas boli na navsteve Cesi cez leto na slavnostiach vraveli ze tu mame velmi teplo, ze u nich byva o dost chladnejsie, mali prist v zime a tvrdili by opak:-D

116
# 29.01.2009, 13:44

weather_dt
U nás je většinou tepleji, ale když je inverze, tak tu bývá průměrně, třeba když jednou hlásili denní teploty -6 až -2C. i z inverzí, tak u nás bylo -4C.:)

# 29.01.2009, 13:54

Marek
u vas tiez snezi? Zovsadial mi pisu ze :snih:, , ze uz maju aj 10cm a u nas stale teplo....:!!: :snih: :)

116
# 29.01.2009, 14:54

weather_dt
Teď už nesněží, sněžilo od 7:00 do 11:00, ale sníh se nedržel protože celý den je nad nulou;-) :!!:

116
# 30.01.2009, 13:06

+43C. v Adelaide:)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.