Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V noci na zítřek dorazí studená fronta, přinese déšť

Diskuse o počasí Jedná se o Altocumulus lenticularis?

# 10.06.2024, 19:20

Ahoj, včera jsem byl venku na procházce se psem, a na obloze jsem uviděl zvláštní oblak, myslel jsem že se jedná právě o oblak Altocumulus lenticularis, ale ten se vyskytuje ve vyšších nadmořských výškách než je Praha. Omlouvám se za špatnou kvalitu fotek... foceno mobilem. Co si o tom myslíte??

Jedná se o Altocumulus lenticularis??
Ano
7 (100 %)
Ne
0 (0 %)
Celkem hlasů: 7
# 10.06.2024, 19:44

lukáš friedrich
Ano, dokonce i Chat GPT to pozná a píše k tomu:

Obrázek, který jste poslal, zobrazuje oblak, který vypadá jako lenticulární oblak. Tyto oblaky jsou známé svým charakteristickým plochým, diskovým tvarem, který někdy připomíná létající talíř. Lenticulární oblaky se obvykle tvoří ve stabilní vzduchové hmotě, když vlhký vzduch proudí přes horské hřebeny nebo jiné topografické překážky, což vede k vlnění vzduchu a kondenzaci ve vyšších polohách. Může být indikátorem silných větrných proudů ve vyšších vrstvách atmosféry.

A silné proudění nyní je (proto vznikají i ty supercely).

76
# 10.06.2024, 19:47

lukáš friedrich
Taky jsem před pár dny jeden viděl. A obecně ty lenticulární mraky jdou často vidět během silného proudění. Na to nemusíš být v horách. :)

Navíc bůhví, nad čím ten mrak visel, mohlo to být pěkný kus za Prahou.

296
# 11.06.2024, 18:00

Na Altocumulus lenticularis to vypada. Samozrejme, ze takto jen mala fotka, to je neco jineho, nez kdyz to clovek vidi nazivo (pro odhadnuti vysky, velikosti oblaku). Jsou znamy i fontky, kdy mraky Altocumulus lenticularis vypadaly nad horami jako letajici talire. O UFO samozrejme neslo.

Obecne, oblaky stredniho patra (vcetne tohoto) jsou 2-6 km vysoko, podle fotky nebude tak vysoko nad obzorem. Mrak tedy muze byt neco jako 10-25 km daleko od pozorovatele.

V minulosti jsem videl i perletovy oblak podobneho tvaru (ve stratosfere, ve vysce nekde k 20 km). Ale tentokrat a v teto rocni dobe urcite se perletova oblaka zde nevyskytuji.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.