Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Větrno a hlavně na jihozápadě přeháňky, více srážek dorazí zítra

Diskuse o počasí Dlouhodobý průměr srážek - kde sehnat?

# 29.04.2024, 11:20

Zdravím vespolek,
kde bych sehnal údaje o měsíčním dlouhodobém průměru srážek pro konkrétní, nebo alespoň nejbližší místo? Moje vlastní měření je zatím moc krátké na výpočet dlouhodobého průměru.

274
# 29.04.2024, 22:31

Dlouhodobe prumery srazek jsou samozrejme v jiz zminenem archivu na in-pocasi.cz a to u stanic pro Ceskou republiku. Jedna se o stanice pod CHMI (profesionalni, zakladni klimatologicke). Prumerne srazky a teploty by mely byt za obdobi, kdy jsou data k dizpozici (coz se lisi). U nekterych stanic jsou k dizpozici data i pred rokem 1961. Tyto data jsou vsak podle GSOD a v obdobi pred rokem 1961 jsou dosti derava (to se netyka Klementina a Milesovky, tam jsou dobra data za velmi dlouhe obdobi).

Prumerne teploty a srazky lze najit i na webu chmi.cz (narodni meteorologicka sluzba), pro Slovensko shmi.sk. Na chmi.cz jsou udaje v sekci historicka data.

# 08.05.2024, 10:58

Z místního archivu bych musel data nějak pracně dolovat, tak jsem nakonec pro výpočet průměrných měsíčních srážek použil data z webu ČHMÚ: https://www.chmi.cz/historicka-data/pocasi/mesicni...
Našel jsem si tam nejbližší místo (cca 6 km) s daty za roky 1961 - 2023, stáhl *.csv soubor a po menších potížích s programem LibrOffice Calc vypočítal průměry. Je tam ještě bližší místo, asi o 2 km, ale s daty za kratší období 1961 - 2008. Pro výpočet jsem zvolil raději místo trochu vzdálenější, ale s delší řadou měření.

274
# 11.05.2024, 21:16

Petr Hanzal
U Klementina jsou hodnoty teplot a srazek jednotlive dny pod sebou, a pomerne dobre se mi tam podarilo naskriptovat vypocet jednotlivych velicin a rozparsovat celou radu. Ale ten datovy format-poradek u jinych stanic je odlisny, zatim jsem nemel cas to poradne naskriptovat. Data jsou i tady na in-pocasi.cz v archivu Ale tady mi u SYNOP stanic nesedi data treba u Tmax a Tmin, vypada to jako by byly extremy brany z hodinovych dat.

SYNOP je celo-svetova databaze dat ze SYNOP stanic, ktera je napr. na Ogimetu. Ale je tam problem, ze je to operativni databaze, je tam i pmerne dost chyb (problem pri hledani extremu). Databaze ECAD a GHCN by mely byt zkontrolovane a samozrejme rozsahle. Ale asi uz starnu, abych to naskriptoval.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.