Měl bych takový malý dotaz. Čím je specifická oblast kolem města Přimda? Je to menší město ležící na pomezí západních/JZ Čech, nedaleko hranic s Německem, kde se nachází pás CHKO Český les. Nad městem se nachází malý kopeček s výškou 848 m n.m. Profesionální meteorologická stanice leží ve výšce 742,76 m n. m. (ze stránek čhmú).
Co mě opravdu překvapilo a zarazilo je výška sněhu na této stanici, která je mnohem vyšší, než bych od tohoto místa čekal. Že je tam nyní 22 cm bych se ani nedivil, ale například v zimě 2018/2019 maximum 72 cm - to je hodně a nejedná se o žádnou horskou oblast, prostě průměrná vrchovina. Samotné město leží 700 m. Zima 2018/19 byla na sníh bohatá, ale 72 cm neměla snad ani Vysočina a její nejvyšší vrcholy. Vyšší hodnoty než bych čekal ale najdu i jiné sezóny. Například leden 2018, který byl spíše velmi teplý napadlo během týdne 40 cm. Z čeho takového hodnoty a nárůsty na tuto oblast? Zpochybnit to měření asi nelze...
Diskuse o počasí Podnebí v Přimdě
Kolem Přimdy mohou být meteorologická měření ovlivněna mezihorským gradientem (střihem) větru.
Frontální střih tam hraje prim.
Přimda zaznamenala nejvyšší sněhovou pokrývku 110 cm
(15. března 1988) S nejvyšší průměrnou rychlostí větru
144 km/h (1.11.1998) a nejnižší průměrnou denní teplotou -20,5°C (12.1.1987) má Přimda zajímavou meteorologickou minulost i budoucnost.
Ultimátní supercela
V roce 2019 to významně ovlivnila TN 3. 2. 2019, která do oblasti Plzeňska a Českého lesa přinesla až 30 cm nového sněhu. Pakliže se hodnoty sněhu porovnají s jinými SYNOP stanicemi v podobné nadmořské výšce mimo hory (v ČR je to ještě Svratouch a Čevená), tak hodnoty sněhové pokrývky nijak nevybočují (až na krátkodobé rozdíly v distribuci srážek), naopak má Přimda nižší maximální naměřenou pokrývku (110 cm) než Svratouch (151 cm z r. 2006) a výrazně nižší než Červená (171 cm z r. 1970).
Díky za odpovědi.
MirekW
Ta mapa je úžasná. Je tam krásně vidět, ten „kopeček", který převyšuje všechny okolní. Jak to jinak nazvat, než kopečkem, když je takový malý rozlohou.
swan1
No ale když se to vezme v blízkém okolí, tak je to spíš průměrná vrchovina, to je vidět na té mapě od MirekW, že ostatní kopce a celkový terén nejsou zase tak vysoké.
Frantis95
Klíčová bude asi poloha blízko hranic. Toto místo nemá ten typický vnitrozemský srážkový stín, takže sem srážky doputují ve větší míře. Na některých vyšších vrcholech v Českém Lese, které leží přímo na hranici s Německem nebo pár km od ní, by toho sněhu bylo ještě asi více a to nepočítám tu nejvyšší oblast kolem Čerchova, tam je to bez debat. To je už horská oblast, kde bývá určitě běžně tak 100 cm sněhu, když nejde o chudou zimu.
Na mapě je vidět, že město Přimda leží na okraji toho pásu Český les, směrem na východ už je to nízká pahorkatina. Dává to smysl. Přimda patří ještě do té pohraniční vrchoviny a navíc leží v sedle, pod tím „kopečkem", co má skoro 850 m n.m.
Aktuálně webka na kopci Dyleň v Českém lese nadmořská výška 940 m n. m. To je pohled, silná námraza, vše obalené. Zajímavá oblast ten Český les. Na tom vrchu Přimda 848 m. n.m. to bude určitě podobné, jenom nepatrně míň, ale webka není přímo na vrcholu.
Český les je pohoří s 25ti vrcholy s výškou vyšší než 800mnm.
Z meteorologického hlediska jsou to vyšší a horské polohy..
Z geologického hlediska je vlastně Šumava a Český les v podstatě jeden celek, oddělený pouze sedlem mezi Ostrým a Čerchovem..
Přimda je prostě často na návětří, protože ve směru od hraničního přechodu Rozvadov, tedy od Z, je mělčí sedlo, nikoli hraniční hřeben..
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.