Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí Připravovaný zákon ohledně činnosti ČHMÚ

# 28.07.2023, 22:03

Co si o tom myslíte? Jak ten zákon přesně chápete vy? Co si o tom myslí odborníci z IN-POČASÍ? Dočkáme se omezení služeb například Windy nebo Meteopressu? Osobně doufám, že se nic podobného opravdu nestane.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika...

273
# 28.07.2023, 23:00

Jan1995
V takovem pripade by byl v ohlozeni i samotny server in-pocasi, Windy, amaterska meteorologicka spolecnost. CHMI by si pak udelal monopol. Chapu, ze se snazi take stat uchranit pred ruznymi poplachy od dezolatu, amateru, vcasneho varovani and other nonsence. Treba takove varovani na spad chemtrails od dezolatu, kdyz to prezenu.

Za me je takovy zakon samozrejme nesmysl, mam li to rici slusne. Mame tady snad uz zakon o sireni poplasne zpravy (umyslne vypoustet neravdivou zpravu, vyvolavajici znepokojeni), vymahani je druha vec a navic i to lze pouzit k omezeni svobody slova. Podle me, kazdy by si mel udelat nazor, ktere weby jsou dezolatni a naopak seriozni. Ale ne kazdy ma na to znalosti.

Vyznam se i v astronomii, tam monopol na zpravy a varovani se snad nechysta. Ale ubyslne sirit nepravdive poplachy je samozrejme proti-zakone i tam. Zneuzitelnost zakonu o sireni poplasne zpravy je vec druha.

171
# 28.07.2023, 23:09

No je fajn nějaké zpřístupnění dat, ale tedy skutečně pokud by se v zákoně potvrdilo, že nemůže soukromá osoba zveřejnit výstrahu, tak tam to skutečně smrdí monopolem. Jak píše Tommy, tady skutečně máme nějaký zákon o šíření poplašné zprávy, kterým by mohlo být nějak limitováno množství těch nesmyslných výstrah, které pak jedině škodí, vyvolávají paniku apod. Např. já se rád kouknu jednak na výstrahu ČHMÚ a dalších ústavů v okolní státech, ale taky i na pár amatérských stránek, kde dělají předpovědi a výstrahy s tím spojená, a z toho si udělám nějakou "hlavní" výstrahu a kolikrát se to díky tomu vyplní. Jako nechápu moc pochody MŽP-ČR, protože tímhle by skutečně současné amatérská meteorologie ztratila dost, přitom kolikrát je amatérská předpověď vydařenější než ta od státního ústavu. Tohle je prostě krok zpět a ty pokuty v takové výši, to je šílené.

Mimochodem existuje vůbec nějaký takový stát, kde už je podobný zákon v praxi, či budeme zase no.1 v tomhle smyslu?

273
# 28.07.2023, 23:20

Mozna by pomohlo, aby kazdy, kdo chce vydavat vystrahy, slozil nejakou zkousku, tak jako je tomu i treba u papiru na motorovou pilu, ridicak a pod.

Zakon o sireny poplasne zpravy je dvojsecny.

V clanku se uvadi, ze windy.com patri pod Windity a ma stejneho majitele, jako seznam zpravy a nejspis cely Seznam. To jsem nevedel, ze majitelem windity ne stejna ostoba, kdo vlastni seznam zpravy.

ventusky.com a earth.nullschool.net ma podobnou grafiku. To je take od stejne skupiny ?

# 29.07.2023, 08:18

Pokud by nějaký uživatel napsal na Facebook, že Výstraha ČHMÚ je úplně zbytečná, zase nic nebude a jen straší, měli by ten ústav zrušit. U nás bouřka už dlouho nebyla. nebo Pozor v Libereckém kraji. Prohnala se nám tu bouřka a zatopila silnici a teď se žene na Liberec a určitě tam zatopí domy také. Přitom ČHMÚ nevaruje a asi o tom vůbec neví., tak porušuje ten navrhovaný zákon tak, jak je formulován (viz obrázek - jiná doplnění přímo v tom návrhu zákona k tomu nejsou). Takže je to paskvil a ostuda, že předloží něco, co omezuje svobodu slova každého občana České republiky. Ještě se sankcemi, které by pro spoustu lidí byly likvidační. Ostatně i ta inspekce dle toho článku: podala pozměňovací návrh, který by ji zbavil povinnosti tyto přestupky posuzovat a trestat.. Takže s tím nechce mít nic společného.

Návrh zákona
379
# 29.07.2023, 09:21

ČHMÚ se plácá v svých vlastních blamážích vydávání výstrah, v často nepružných a nepřesných předpovědích a chtělo by na to mít monopol..:D
To snad proboha nemůže projít..
To už se úplně zbláznili?

FGh
Avatar
13
# 29.07.2023, 09:39

ČHMÚ vznikl před 100 lety jako organizace na výzkum, bání a měření počasí. Nyní se z toho stává asi cenzurní úřad. Je hnus, kam dnešní vedení ten ústav směřuje. Takovéhle návrhy přeci celý ten ústav poškozují a likvidují jeho jméno - jen diktátoři potřebují hrozit jinými sankcemi. A tady si mi z našich daní je platíme a oni nám budou říkat, co si můžeme myslet a psát, jinak na nás zakleknou... hrůza.

Ani už nemám chuť je sledovat na Facebooku a tu jejich aplikaci jsem si z telefonu smazal. Ještě mě přes ní časem začnou sledovat a hodnotit, jestli se těmi jejich předpověďmi řídím (a pokud ne, tak mi dají pokutu nebo mě rovnou zavřou).

ota
Avatar
2132
# 29.07.2023, 09:55

No já věřím, že by se tohle upravilo judikaturou a pokuty by prošly jen v úplně extrémních případech. Každopádně ten návrh zákona je bizarní a doufám, že se ještě změní. Jen nechápu, že něco takového vůbec ministerstvo navrhne...

273
# 29.07.2023, 11:22

In-počasí
Tak psani ze vystraha je zbytecna a ustav by meli zrusit a zavrit taky neni zrovna OK. Nicmene podle tohoto paskvilniho navrhu ani nemuzu napsat, ze napr. Smeruje k nam bile jadro, nebezpeci krupobiti v obci X. Nebo Je tu prutrz mracen, hrozi lokalni povodne, potok stoupa. To uz je naproste proti-ustavni poruseni svobody slova.

FGh
swan1
Snaha o monopol tu je, stejne tak jako u dalsich statnich podniku. Pak neni zadna konkurence a muze se rejzovat. Ale tady uz je to primo porusovani svobody slova - narizovat, co se nesmi rikat.

ota
Snad to neprojde, to je proti-ustavni. A jeste hrozba pokut.

109
# 13.08.2023, 11:41

Petr12
Fakt jsem zvědav, kdyby jednou nějaký případný soudní spor došel až k Ústavnímu soudu, jak by se tak složitě uchopitelná právní věc jako je počasí, vyhodnotilo. Ona jedna věc je napsat zákon a druhá věc prosadit ho v praxi.

# 13.08.2023, 12:31

Že je to celé blbost jim řekla i Akademie věd: https://ekonomickydenik.cz/vedci-odmitaji-plany-na... Je ostudné, že někdo neumí pořádně napsat zákon.

Akademie namítá nekoncepčnost předloženého návrhu zákona a upozorňuje, že tento návrh v předloženém znění omezuje až znemožňuje působení v České republice jak mezinárodních meteorologických subjektů, mj. evropské agentury Copernicus, mezinárodních meteorologických firem jako je Meteologica, tak i kompetentních národních organizací.

Zpochybnit si zákonem působení agentury Copernicus snad v celé Evropě dokáže jediná země - Česko :D

12
# 13.08.2023, 13:03

Šifrované meteorologické upozornění určitě rozeznáte:
Athena:
"Zasíťovala jsem všechny jahody i s rybízem, aby mi to nevytlouklo vitamín C"
Prometheus:
"Mám taky vše pod pokličkou..."



Ledový meteorologický zákoník se kytek netýká
273
# 13.08.2023, 13:04

By me zajimalo, pred cim by nas mel takovyto zakon chranit. Proti cemu tento zakon je ? Nebo naopak, kdo pomoci tohoto zakona zbohatne a prosadi svoje vlastni zajmy, CHMU ? Je to tazdeni proti ne-statnim spolecnostem o pocasi (vc. in-pocasi) ?

Vymahatelnost je vec druha. Uz se tu resil pred lety spor s CHMI ohledne toho, zda data ze stanic musi byt verejnosti volne pristupna, nebo je muze CHMI pouze prodavat. Ale ten statni rozpocet pro CHMI je docela nizky a nejak si organizace privydelavat potrebuje. Jeden nadsenec to dal k soudu, soud trval 5 let a proto jsou data v poslednich letech pristupna.

A je to dost podobne, jako s koronavirovyma opatrenima. Samozrejme, nejaka a pomerne vyrazna opatreni byla nutna, ale to co predvadela Babisova vlada v CR a s jakymi (casno nesmyslnymi a nefunkcnimi) opatrenimi prisly, to je jiny level. Podobne Slovensko. V severskych statech byla opatreni prijatelna, narozdil od zbytku Evropy. "Nejlepsi" bylo Spanelsko, nebo Italie, i kdyz tam to je pochopitelne.

32
# 31.08.2023, 01:43

Chápu to dobře, že když tento zákon vstoupí platnost a třeba In-počasí napíše "Výstraha před náledím. Ve večerních hodinách hrozí na Karlovarsku silná ledovka", tak mohou dostat pokutu až 100k Kč? Jako WTF? :!!:

Btw. matně si vzpomínám, že jedinej, kdo tehdy v červnu 2021 správně varoval před velkým tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku byla jakási amatérská FB meteo stránka. ČHMU tehdy ani ťuk, za což byli také kritizováni. Může existovat lepší příklad, že opravdu jediné ČHMU není kompetentní k tomu vydávat výstrahy a platnost takového zákona by mohla doslova způsobit nějakou katastrofu?

12
# 31.08.2023, 02:54

Patricio11
Spektakulární odpovědi tiskového oddělení MŽP ČR vnáší do událostí silný vítr:vitr:
a to v době, kdy ve střední Evropě neustále rezonuje úspěšná amatérská prognóza, která se nesmazatelně zapsala do historie předpovědi počasí na našem území.

49
# 31.08.2023, 11:46

Pavsimon
Jo jo, přesně proti takovým skupinám na sítích je zákon zaměřený a já to jedině vítám.. těch informací různých už je opravdu přehršel... Já tyto skupiny třeba vůbec nesleduji. Raději si přečtu oficiální předpověď ČHMÚ z Brna.. takže za mě no problém..

# 31.08.2023, 12:16

kapr84
Netusim jestli je to sarkasmus, nebo ne.
Tak ja treba s tech "amaterskych" sleduji tu co sem postoval, Aviatora a InPocasi. Za me maji vsechny velice relevantni a odborne informace.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.