Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí Kariérní příležitosti v atmosférickém výzkumu: Hledáme poznatky

# 28.05.2023, 20:57

Dobrý den všem,

V současné době pracuji jako doktorandka v oblasti výzkumu troposféry na prestižním oddělení KIT pro výzkum troposféry (IMK-TRO). Ačkoli mě moje práce a výzkumné projekty, na kterých se podílím, velmi baví, přistihl jsem se, že přemýšlím o budoucnosti a zvažuji možnost přestěhovat se zpět do České republiky.

Velmi bych ocenil, kdyby mi někdo mohl osvětlit, jaké jsou kariérní možnosti pro člověka s doktorátem z atmosférického výzkumu v České republice. Konkrétně by mě zajímalo, jaké jsou potenciální možnosti v rámci vědecké komunity v této zemi nebo v souvisejících odvětvích. Bylo by užitečné vědět, zda existuje poptávka po osobách s odbornými znalostmi v oblasti klimatických změn a extrémních povětrnostních jevů.

Dále by mě zajímalo, jaké je průměrné platové rozpětí pro člověka s doktorátem v tomto oboru. I když chápu, že platy se mohou lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako jsou zkušenosti a lokalita, mít obecnou představu by pro můj rozhodovací proces bylo přínosné.

Kromě toho bych se ráda zabývala obavou z příliš vysoké kvalifikace. Vzhledem ke specifické povaze mého výzkumného projektu, který se zaměřuje na analýzu fyziky a procesů, jež jsou příčinou extrémních meteorologických jevů, by mě zajímalo, zda by trh práce v České republice plně využil a ocenil mé dovednosti. Rád bych se dozvěděl od kohokoli, kdo má zkušenosti s přechodem z akademické sféry do průmyslu nebo do českého výzkumného sektoru.

Předem děkuji za jakékoli postřehy nebo rady, které mi můžete poskytnout. Rád si vyslechnu vaše zkušenosti a názory na možné kariérní cesty v atmosférickém výzkumu v České republice.

S pozdravem.

FGh
Avatar
13
# 28.05.2023, 22:53

To je dosti specifická otázka. U nás se dělá světový výzkum v této oblasti v Praze nebo v Brně. Masarykova univerzita má i tým na Antarktidě: https://www.muni.cz/pro-media/tiskove-zpravy/exped... a různá pozorování atmosféry jsou tam také zajímavá.

Platové ohodnocení vždy v akademické sféře závisí na hledání grantů atd. To v Německu jde určitě mnohem snáze než v Česku. Obzvláště vláda to teď chce hodně osekat.

273
# 29.05.2023, 00:31

KIT - IMK-TRO ma stranky zde:
https://www.imk-tro.kit.edu/

V Praze je katedra meteorologie na Matfyzu v Praze Troji a shodou okolnosti to nejvyssi patro. V Brne se tusim meteorologie studuje taky. Ja uz se v tom tolik nevyznam, jake primo okruhy tam oteviraji na PHD ci Post-Doc, a jestli by to navazovalo na tvoje tema.

Ja mam jen MGR hotove. A take by me zajimalo, kde a jak se uplatnit v meteorologii-astronomii. Zatim jsem na manualni praci, byt v zahranici a za vyssi mzdu, nez vedecky pracovnik v CR. V Cechach by me zajimalo, jestli je mozne aspon dostat misto jako pozorovatel na stanici.

Zajimave je to i ve Finsku a Norsku, tam nove pozice casto oteviraji. Plat se pohybuje okolo 100-150 tisic mesicne, ale ta dan je treba v Norsku klidne i vic nez tretina pri vyssi mzde (progresivni dan):

Finsky meteorologicky ustav:
https://en.ilmatieteenlaitos.fi/

Norsky hyhrometeorologicky ustav:
https://www.met.no/en/About-us/vacancies

Ale dost casto je na otevrena mista pomerne dost zajemcu a jako cizinec je tezke se tam dostat.

# 29.05.2023, 12:13

Děkujeme za poučné odpovědi!

Zajímavé je, že významný výzkum atmosféry se provádí v Praze a v Brně a Masarykova univerzita má dokonce tým v Antarktidě. Pozorování atmosféry v těchto lokalitách zní obzvlášť fascinujícím způsobem.

Co se týče platových úvah, zdá se, že akademické odměňování v České republice závisí na získávání grantů, což může představovat větší problém ve srovnání s Německem. Případné vládou nařízené rozpočtové škrty přidávají další vrstvu složitosti. Přesto jsou tyto informace pro pochopení situace cenné.

Z osobnějšího hlediska je pro mě při zvažování návratu do České republiky kromě kariérních vyhlídek velmi důležitý sociální aspekt. Jedním z aspektů, který mi velmi chybí, je čilý společenský život a možnost navazovat kontakty s ostatními. Zkušenosti z Německa mě sice profesně obohatily, ale kulturní rozdíly mi někdy ztěžují plnohodnotné zapojení do společenských aktivit. Příležitost přispět místní vědecké komunitě a zároveň být blíže rodině a přátelům by byla naplňující kombinací.

Rád bych se zeptal, zda má Česká republika platový systém srovnatelný s německým systémem TV-L (Tarifvertrag der Länder), kde jsou jasně definována platová rozpětí a kariérní postup. Bylo by přínosné mít v tomto ohledu transparentnost a přehlednost, opravdu nesnáším, když jsou věci neprůhledné a hodně se děje v pozadí...

Ještě jednou děkuji za vaše cenné postřehy a doporučení. Vážím si vaší pomoci.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.