Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Kam vymizelo západní proudění během léta?

42
# 27.07.2022, 19:37

Poslední roky se stává, že západní proudění se vyskytuje jenom na podzim, v zimě a na jaře. Tento typ proudění přináší většinou mírný až silný vítr, zesílené srážky na návětří a v závětří srážkový stín. V létě toto proudění úplně mizí. Místo toho pořád přechází zvlněné fronty, které produkují srážky v určitém omezeném pásu, vliv orografie úplně opadá a známé pravidlo, že na horách víc prší přestává platit. Proč tomu tak je?

370
# 27.07.2022, 21:51

aura_33
Kam by se podělo?
Že jsou TN z Atlantiku od podzimu do jara hlubší, mohutnější a počasí divočejší (vichřice, orkány..) je normální..
I ty fronty co v létě chodí, chodí přece z Atlantiku, Z, JZ, SZ..
Ale většinou jim chybí v naší zeměpisné šířce srážkové teplé fronty,narozdíl od zimního období.., kdy na teplých frontách spadne často většina srážek..
Například loňské léto, kdy i teplé fronty přinášely celkem běžně u nás v létě srážky, dokonce minimálně na dvou TF se vyskytly i bouřky.., bylo vcelku tímto výjimečné..
Díky jižnějšímu jetstreamu a drahám TN, než bývá obvyklé..


42
# 27.07.2022, 22:00

swan1
Zmizelo úplně. Nepamatuji si ani 1 situaci, kdy by bylo v létě západní proudění. Jde o to proměnlivé počasí, přeháňky, bouřky a šlo to vždycky od západu. Většinou pak pršelo dost v okolí hor, kde je teď velké sucho.

370
# 27.07.2022, 22:05

aura_33
Ne, nezmizelo...
Západní (tedy JZ, Z,SZ) proudění je tu s námi stále..
Někdy častěji, jindy méně často, silnější či slabší, ale je a bude..
Je to o poloze jetstreamu..a v zimě také o polárním víru...
To jsou s rozložením TÚ (zimní klasika bývá Azorská TV a Islandská TN )asi hlavní důvody, proč je to jiné v létě a jiné od podzimu do jara...

73
# 27.07.2022, 22:29

aura_33
Myslel jsem, že někdo oživil 3-5 let staré téma. :D Tehdy bylo v letních měsících západní proudění opravdu mrtvé.
Teď to normálně z Atlantiku funguje. :!!:

Edit: kdybys chtél, tak se tady můžes podívat na povětrnostní situace v ČR během jednotlivých let
https://www.chmi.cz/historicka-data/pocasi/typizac...

42
# 27.07.2022, 22:36

spurdo
swan1
Aha takže se bavíme o něčem, co nevidíte...

Opravdu říkám, že zmizelo. Jizerky, Krušný hory mají průměr srážek v letním měsíci třeba 100 mm. Teď tam vůbec neprší, protože chodí zvlněné fronty úplně mimo. Jestli to nevidíte, tak se nemá smysl bavit.

Poslední roky je to tak často. Vymyká se to normálu. Běžné západní proudění v létě se stává raritou, úplně mizí, vymírá...

370
# 27.07.2022, 22:44

aura_33
A jo, tak kdo nemá stejný dojmy a vidiny jako ty.., tak..? ..
Hele nemá to fakt cenu, není to v tvým případě zdaleka poprvé a ani naposledy...:!!:


42
# 27.07.2022, 22:54

swan1
Tak prosím, dolož mi konkrétní situaci, kdy foukal vítr od západu a přitom byly srážky. Letos v létě nebyla ani jedna. Přitom dříve to bývalo velmi běžné.

Přijde mi, že procházíme velkou klimatickou poruchou. Jizerky a další hory budou brzy úplně vyschlé, neprší tam prakticky vůbec...

A místo toho spadne mnohem víc srážek třeba v Praze...

42
# 27.07.2022, 23:00

:pozor:Pec pod Sněžkou srážky letošní červenec.
Průměr je 133 mm.

Extrémní podprůměr...
Jizerky, Krušné hory to samé...

A takhle se to vyskytuje abnormálně často...

Úplně vymizelo klasické západní proudění během léta Tady máte fakta.

In-pocasi Pec pod Sněžkou
292
# 27.07.2022, 23:07

aura_33
Kolego, nechápu proč tady rozebíráte, že došlo k utlumení západního proudění. Západní proudění tu je i během léta, i když se vlivem severnější dráhy Jet streamu a TN neprojevuje tak výrazně, jako v zimním období. Západní proudění nám tu přineslo minulý týden horké počasí a i studenou frontu v sobotu. Kdyby západní proudění vymizelo úplně, tak by se k nám nedostávala ani zmiňovaná zvlněná rozhraní. Když se teď kouknu na proudění ve vyšších hladinách (třeba od 5km a výš), tak vidím převážně západní směry proudění (JZ, Z, SZ). Až se během října začnou tvořit tradiční TN, tak to západní proudění v plné síle bude i tu dole ;-):cool:.

370
# 27.07.2022, 23:08

aura_33
Tak se mrkni na loňský červen, červenec..a české hory..:D
Je prostě letos srážkově podnormální červenec., no a co..? I v minulosti se vyskytovaly...
A ty z toho máš hned klimatickou poruchu.a zmizení Atlantiku..
Z jednoho letního srážkově podnormálního měsíce...
Děláš jen z komára velblouda..
Západní proudění nikam nezmizelo, je to nesmysl...

42
# 27.07.2022, 23:21

swan1
Opravdu zmizelo. To co popisuje Czechia není vůbec západní proudění. Vedra přeci nepřináší západní proudění, to je nesmysl. S Vámi je těžký se bavit, melete docela nesmysly...

292
# 27.07.2022, 23:21

swan1
Už jsem si toho všimnul, díky 👍. O to větší hovadina to pak je, úplně zmizet snad asi ani nemůže. To by se musela Země otočit naruby, aby se něco takového stalo. Bral bych to tak, že se opět nudí a hledá si večerní zábavu :D.
Aura_33
Nemyslím jsi, že bych tu psal nesmyslné věci, mnohem větší nesmysl je tvoje přesvědčení o vymizení západního proudění. To mi teď připomíná jednu věc. Nevíš, kdy bude těch +47°C 😂?

42
# 27.07.2022, 23:24

No vy prostě neumíte číst. Však píšu západní proudění jako vítr, přeháňky atd.

To že se to pohybuje tak nějak od západu na východ, to je vždycky, ale já narážel na úplně něco jiného. Když je to čistý, stabilní západ třeba několik dní.

370
# 27.07.2022, 23:26

Czechia
To jste na to káp, s tou nudou..Je to tak, velice často...
Nemá vůbec žádného smyslu sebepádněji reagovat..
Vizionář-vidinàř už je příliš rozjetý..:D

42
# 27.07.2022, 23:27

Czechia
Nehledám večerní zábavu, chtěl jsem se dozvědět proč zmizelo západní proudění, ale ono prý nezmizelo a když vidím ty Vaše smajlíky, tak mám pocit, že se bavím s nějakými dětmi, jaká marnost..

Czechia
Jj dej si tam nějaký smajlík navíc... Chtěl jsem vést vážnou diskuzi, ale bavím se tu s dětmi...

370
# 27.07.2022, 23:34

aura_33
Jj, je to s tebou marný, marný jako často bývá..
Projdi si základy, obvyklé letní a zimní cirkulace, příčiny, jetstream, polární vír, pevninské blokace, TV nad J Evropou, Středozemím, TV nad VB, atd, atd.
A nedělej z jednoho suššího měsíce pro Jizerky klimatickou poruchu střední Evropy posledního desetiletí... Protože právě to je dětinsky zbrklé a chtě nechtě to úsměv prostě vyvolává..
Založil jsi téma, tradičně, na základě nějaké své vlastní smyšlenky, konstrukce a snažíš se jí ostatním vsugerovat..



33
# 27.07.2022, 23:39

aura_33
"Však píšu západní proudění jako vítr, přeháňky atd."

Tak např. v první dekádě letošního července bylo suché západní proudění. Proč by západní proudění mělo vždy přinášet přeháňky? Vítr tedy byl, to zase ano. Pěkný sušák.

42
# 27.07.2022, 23:47

swan1
Je to klimatická porucha podle mě, Jizerky jsou v létě hodně suché a čím dál častěji, to dřív nebývalo vůbec.

Máme tu něco jako nový normál.

Avšak prý je všechno OK.

Proudění se mění takovým extrémním způsobem, že řada horských oblastí nedostává v létě svoje srážky...

370
# 27.07.2022, 23:50

aura_33
Ne, nemáme..
Letní, červencové sucho..roku 2022..
Ty občas byly, jsou a budou...
Nic víc, nic míň...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.