Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě zpočátku doznívající déšť, postupně většinou slunečno

Diskuse o počasí Silná rána po CG blesku

54
# 14.06.2022, 20:35

Kokos342
Z vyprávění jedné osoby která již nežije jsem slýchal, že kulový blesk měli na zahradě a vypadalo to jako ohnivá koule co rotovala a zběsile poskakovala sem a tam a měnila barvy. Nevím zda to může být pravda. To co je na videu mi přijde dost pomalé na to aby to takhle jen tak levitovalo a občas to vyhodilo výboj. Tomu odporuje i popis u toho v dispečinku "vletěl pootevřeným oknem (tak ono se říká, že za bouřky mají být okna zavřená) a vyletěl podlahou nebo zkazky o "vletěl oknem rozmlátil vše v místnosti a vyletěl komínem. Podle mě tam musí být nějaká dynamika.

Teď jsem si vzpomněl, že příběh o tom kulovém blesku a někom spícím jsem četl v knize. Popřemýšlím kde to bylo a zkusím najít

54
# 14.06.2022, 20:39

Tady jsem teď našel něco historického. Jestlipak víte jak se blesky dělí?
Na Blesky klikaté, plošné a kulové ;-)

Dne 31.května 1869 pracovali nedaleko Bílské stanice na dráze dělníci. Pojednou se strhla bouřka a blesk uhodil asi 50 kroků od dělníků do kolejí, na nichž se s nesmírnou rychlostí objevila koule jako z páry a hnala se s nesmírnou rychlostí na dělníky. Každý z nich pocítil hned ránu, jakmile se koule přiblížila; jeden cítil ránu v nohou, druhý v páteři. třetí v ramenu, jiný zase v obličeji. Dělníci byli jakoby ohromeni, avšak brzy se úplně zotavili.

https://kramerius5.nkp.cz/view/uuid:c36e1ac0-6e1d-...

nebo

https://kramerius5.nkp.cz/view/uuid:aa302460-9063-...

To si přečtu:love:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.