Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Předpověď radaru

# 19.04.2021, 10:11

V zobrazování radaru mi připadá neadekvátní zobrazení cca 2 hodiny před aktuálním časem, ale pouze jednu hodinu předpovědi. Meteorologické předpovědi dokáží pracovat předpovědní dobou podstatně delší ( třeba i 6 hod.) s dostatečnou přesností. Proč není možno prodloužit předpovědní dobu radaru?

15
# 19.04.2021, 12:27

Jiří Koukal
A proč?
Kdo má zájem o delší dobu, koukne právě na ty modely.
Mně ta cca hodina úplně stačí. Stejně člověk musí zohlednit místní vlivy, neboť to co dělá radar je jen nějaký "jednoduchý" dopočet a posun stávajících srážkových polí. Dost často se srážky rozplývají, jindy zase houstnou. Taky je výpočet někdy stále tlačí do určitého směru a při tom jdou stále jinudy. Tato situace někdy dokáže trvat i dosti dlouhou dobu. Takže radarové úvahy stejně vyžadují určitou zkušenost a odstup při interpretaci. Ostatně jako všechny předpovědi. Za mě pro, mou potřebu, stačí jak je.

# 19.04.2021, 14:12

Protože co dělala oblačnost před dvěma hodinami mne už tak moc nezajímá. Co bude dělat za dvě nebo tři hodiny může ovlivnit plánování dalších aktivit.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.