Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Radiační štít

# 02.01.2021, 09:49

Dobrý den, potřebuju sehnat nějaký vhodný radiační štít na teplotní čidlo meteostanice Viking 02047. Stávající kryt měří na sluníčku cca o 8°C vyšší hodnoty. A když mám teplotní čidlo aktuálně za barákem, aby na něj nešlo sluníčko, tak je zase při mrazech dost ovlivněná teplota směrem nahoru cca 2°C a při horkém počasí opačně. Potřebuji nějaký radiační štít, abych mohl dát čidlo normálně do volného prostranství 2 metry nad zem. Teplotní čidlo má rozměr 160 mm x 45 mm

stávající kryt čidla
Teplotní čidlo meteostanice Viking 02047 rozměr 160 x 45 mm
# 02.01.2021, 10:45

Ahoj,mám přesně stejnou meteo stanici zhruba od léta roku 2019 a upřímně,velká nespokojenost.Radiační štít je dobrý,teda alespoň v mém případě.Problém je neustále přerušení spojení s jednotkou uvnitř domu.Reklamace a výměna nepomohla.Za mě se jedná o podřadný výrobek.Problém jsem vyřešil tak,že jsem si postavil meteo žaluziovou buňku,zakoupil datalogger a klasický teploměr kapalinový s odečtem min a max teploty za den.Naprostá spokojenost.Bohužel s těmi tzv.polo a profi plast shit stanicemi mám velmi špatné zkušenosti,jak jsem již napsal na začátku.Bohužel,nejsem sám a nejedná se jenom o tento typ,ale taky o Davis,který je mnohem dražší.

ota
Avatar
2132
# 02.01.2021, 11:24

Dan1972
Tak Davis je poněkud jiná liga, na ten nedám dopustit a mám s ním jen dobré zkušenosti.

A k dotazu, najít vhodný radiační štít bude asi dost problém. Můžete si jej zkusit vyrobit, ale úplně ideální to asi nebude, protože čidlo je opravdu hodně velké. Myslím, že pro vás by byla ideální meteorologická budka, tam už by měření mělo být poměrně spolehlivé i s takto velkým čidlem. Důležité ale je i okolí, aby byla taková budka umístěna na co možná nejvíce otevřeném prostranství.

# 02.01.2021, 12:08

Ano Davis je poněkud jiná liga ,ale bohužel problémy se mu taky nevyhýbají.Pokud je místo,tak postavit meteo žaluziovou budku alespoň 15-20.m od budov na travnatý kousek pozemku,samozřejmě za předpokladu ,že to stav věci dovolí.Jedině tak budeš mít jistotu,že zkreslení bude velmi zanedbatelné a ne jak u plast shit stanic +-2°C a více.Pouze můj praxi ověřený a roky praktikovatelný názor,nic víc a nic míň.

ota
Avatar
2132
# 02.01.2021, 14:23

Roman Závora
Ten štít je samozřejmě perfektní, ale od meteoservisu to nejspíš bude dražší než vaše stanice... Navíc je dělaný jen na malé teplotní čidlo, kolem vašeho tam nebude proudit vzduch dostatečně. Jak píše Dan budka bude určitě lepší volba.

K Davisu, trošku problém mi dělají mechanické věci, musel jsem už měnit ložisko v anemometru a 2x ventilátor v radiačním štítu, ale ta přesnost měření je opravdu perfektní, obrovský rozdíl, proti Oregonu, který jsem měl dřív. O naměřená data má dokonce zájem i zdejší pobočka ČHMÚ.

96
# 02.01.2021, 14:45

ota
Po jaké době provozu bylo vadné ložisko anemometru? Nikde jsem nenašel jak je to životností baterie uvnitř stanice. Provozuji čtvrtým rokem a kromě zamrzlé směrovky či anemometru zatím žádný problém. Po dvou letech jsem rozebral a čistil. Nebylo ale prakticky co čistit. Misky srážkoměru jak zrcadlo. Na radiačním štítu pár pavučinových vláken.

96
# 02.01.2021, 14:56

Amatérsky vyrobená budka k levné meteostanici:
Ambient Weather WS-2090 (Wireless)

Po instalaci do budky se měření teploty velmi přiblížilo k hodnotám mojí Davis.

Mohu zjistit podrobnosti.

ota
Avatar
2132
# 02.01.2021, 15:57

ROFA
Ložisko mi odešlo po cca 6 letech. Bylo to pozvolné, začalo se to nejdřív projevovat častějším bezvětřím, než jsem to za měsíc vyměnil, tak anemometr nezaznamenal vítr slabší než asi 1,5m/s. Při silnějším větru měřil pořád dobře. Ale jinak taky všechno bez problému. Srážkoměr pořád jako nový, radiační štít bez problémů, čistím ho cca 1x za rok a půl a stejně často taky senzor radiačního záření a Uv senzor.
Stanici mám poslední 3 roky na louce asi 400 metrů od domu, měl jsem při přemístění trochu obavy o kvalitu signálu, ale nakonec je signál i na tuto vzdálenost perfektní. Baterku v ISS mám pořád původní, za 6 let bez výměny, akumulátory radiačního štítu jsem měnil 1 cca po 4 letech a baterie v konzoli používám jen jako zálohu pro případ výpadku proudu. Mám tam lithiové, aby nevytekly a myslím, že jsem je ještě neměnil. Za mě je to naprosto perfektní výrobek.

76
# 02.01.2021, 17:49

Ke stanici Davis. Meteorologickou stanici Davis VP2 provozuji již desátým rokem a nikdy jsem neměl žádný problém. Vše spolehlivě funguje a rozhodně nelituji počáteční vyšší investice. Naopak znám spoustu majitelů, který střídají meteostanice jako ponožky a možná již investovali více, než kdyby rovnou pořídili Davisku. Za kvalitu si dnes rád připlatím v jakémkoliv odvětví. Odkaz na mou stanici http://www.pocasijesetice.cz/ ota Poslal jsem Vám soukromou zprávu :-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.